Ο άντρας μου ερωτεύτηκε την ερωμένη του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    43

    Ο άντρας μου ερωτεύτηκε την ερωμένη του

    Καλησπέρα! Είπα να γράψω και εγώ τον πόνο μου γιατί θα τρελαθώ.. Είμαι 32 και με τον άντρα μου ήμαστε μαζί 12 χρόνια. Ανάμεσα μας υπήρχε πολύ πάθος και δέσιμο σαν ζευγάρι μέχρι πριν ένα χρόνο. Όπως όλα τα ζευγάρια είχαμε τα πάνω μας και τα κάτω μας και εννοείται κάποια στιγμή ήρθε και η ρουτίνα. Να επισημάνω ότι σαν γυναίκα και εμφανισιακά και σαν προσωπικότητα δεν μου λείπει τίποτα. Πριν ένα χρόνο λοιπόν ο άντρας μου άλλαξε άρχισε να μου λέει δεν ξέρω τι θέλω από την ζωή μου θέλω να ζήσω ελεύθερος νιώθω ότι μου τελείωσε κτλπ όλα αυτά χωρίς να έχω καταλάβει απολύτως τίποτα πιο πριν και χωρίς κανένα σημάδι ενώ λέγαμε να βάλουμε και μπροστά για ένα παιδάκι. Εκεί άρχισα να καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι ίσως υπάρχει τρίτο πρόσωπο έκανα τα πάντα ήμουν δίπλα του να πάμε σε ψυχολόγους σε σύμβουλο γάμου ότι περνούσε από το χέρι μου και εννοείται βράχος πάντα δίπλα του. Ώσπου πριν 5 μήνες ανακαλύπτω ότι έχει παράνομο δεσμό με μια 26. Να τονίσω ότι ποτέ δεν του έλειψε το σεξουαλικό στοιχείο από μένα και εννοείται πάντα ήμουν περιποιημένη ακόμη και στο σπίτι. Όταν το ανακάλυψα έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου τα παραδέχθηκε όλα μου είπε ότι έχασε τον εαυτό του ότι είχε απωθημένα και αποφάσισα να τον συγχωρήσω γιατί όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία..κ ενώ είπε ότι το έκοψε συνέχισε να βρίσκεται και να έχει καθημερινή επικοινωνία ώσπου εννοείται το ανακάλυψα ξανά και μου είπε ότι έχει συναισθήματα για αυτή την κοπέλα. Έτσι αποφάσισα να πάρω ότι αξιοπρέπεια που μου είχε απομείνει να μαζέψω τα κομμάτια και να ξεκινήσω την διαδικασία της μετακόμισης. Επειδή ο Θεός όμως αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη έφτασαν στα αυτιά μου ότι η συγκεκριμένη κοπέλα το είχε σύστημα να πηγαίνει με παντρεμένους και γενικά δεν ήταν το αγνό κοριτσάκι που πλασαρε στα μάτια του και τον έκανε να την ερωτευτεί. Αφού του τα είπα όλα κ εννοείται του τα παραδέχθηκε αυτή μου ζήτησε να προσπαθήσουμε και ότι ήταν σαν να κοιμόταν ότι έκανε το μεγαλύτερο λάθος στην ζωή του και ότι είχε ότι καλύτερο μπορούσε να έχει στην ζωή του και αυτός το πρόδωσε και άλλα πολλά... Χαζή δεν είμαι αλλά τον αγαπάω γιατί τόσα χρόνια πραγματικά ήταν εκεί για όλα ποτέ δεν μου έδωσε το παραμικρό δικαίωμα αξίζει να προσπαθήσω; Πλέον νιώθω τόσο προδομένη νιώθω ότι ο αέρας μου τελειώνει νιώθω ότι εγώ είμαι η δεύτερη επιλογή. Αν δεν έβγαινε το αληθινό της πρόσωπο στην φόρα θα με άφηνε να φύγω για να το ζήσει με αυτή... Πιστεύετε αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία σε έναν άνθρωπο που μπορεί να χάθηκε στην πορεία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    995
    Ουτε καν Βασιλικη.Εχεις θυσιασει ηδη παρα πολλα για χαρη του και μονιμως υποχωρεις.Ο τυπος δεν εχει εκτιμησει τοποτα και δε σε σεβεται.Αν το εκανε δε θα σε κοιτουσε καν στα ματια.Δε φταις εσυ, ξεκολα. Ηρθε η ωρα να φυγεις και να κοιταξεις μπροστα..
    Μου θυμιζεις μια φιλη,γι αυτο το παιρνω τοσο πατριωτικα!Ευχομαι τα καλυτερα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    34
    Επειδή πνίγομαι στις δουλειές και στις υποχρεώσεις είχα πει να λείψω από το φόρουμ αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να μην απαντήσω σε αυτό το μήνυμα.

    Λοιπόν φίλη, χρειάζεσαι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ψυχοθεραπεία (βέβαια με καλό ψυχοθεραπευτή γιατί πολλοί καταστρέφουν κόσμο) γιατί είσαι σε εντελώς άλλο κόσμο, σε άλλο σύμπαν. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις πάρα πολλά πράγματα για το τι είναι και το τι δεν είναι αγάπη.

    1. Όταν κάποιος σε ΑΓΑΠΑΕΙ και σε ΣΕΒΕΤΑΙ, ΔΕΝ ξεκινάει παράνομο δεσμό. Σε πιάνει και σου λέει, νοιώθω ότι καλύτερα να το λήξουμε, ότι τελείωσε και ότι θέλω να προχωρήσω στη ζωή μου. Το κάνει αυτό από σεβασμό και αγάπη γιατί δε θέλει να μείνεις στάσιμη και δε θέλει να σε εκμεταλλεύεται. Ο τύπος, δε σε αγάπησε ποτέ, σε εκμεταλλεύτηκε, ήθελε να το έχει διπλό το ταμπλό για ένα διάστημα, να έχει και εσένα μόνιμα περιποιημένη και σεξουαλικά πρόθυμη όπως λες και την άλλη παράλληλα. Το ότι στο είπε ΑΦΟΥ ΣΕ ΑΠΑΤΟΥΣΕ ΚΑΤ' ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ. Ίσα ίσα, σημαίνει ότι τόσο καιρό σε κορόϊδευε και αντί να σε σεβαστεί, εσένα και το χρόνο σου σε παραμύθιαζε. Αν σε αγαπούσε, πριν κάνει τον παράλληλο δεσμό, ΤΟΤΕ θα σου έλεγε να χωρίσετε.

    2. Ο τύπος αυτός κατά πάσα πιθανότητα έχει ναρκισσιστικό τύπο προσωπικότητας. Προσπαθεί να σε χειραγωγήσει και να ρίξει το μπαλάκι σε εσένα, είναι ακόμα στη ζωή σου, ενώ αν είχε τσίπα, αυτογνωσία, αγάπη και σεβασμό προς εσένα, θα είχε αποχωρήσει, δε θα είχε έναν έμμεσο δικαιωματισμό.

    3. Κάνεις το λάθος να ρίχνεις την ευθύνη σε αυτήν και να λες ότι το είχε αυτό σύστημα με παντρεμένους. Και σύστημα να το έχει μια να κάνει αυτή τη δουλειά με παντρεμένους, ο παντρεμένος τι είναι, ένα άβουλο ον που δεν έχει προσωπικότητα και μυαλό να πει όχι; Όταν μπαίνει το τρίτο πρόσωπο στη μέση δε φταίει το τρίτο πρόσωπο αλλά ο άλλος που αφήνει το τρίτο πρόσωπο να μπει.

    4. Δεν είναι θέμα ευκαιρίας και μη ευκαιρίας, που λες όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία. Το θέμα είναι ότι μια συμπεριφορά δείχνει ότι δεν υπάρχει αληθινή αγάπη και σεβασμός. Και όταν δεν υπάρχουν αυτά και τον άλλον τον σουτάρεις, δεν είσαι εσύ η κακιά που δε δίνει ευκαιρία, αλλά είσαι άνθρωπος δυνατός που θέλει το καλύτερο για εσένα.

    5. Νοιώθεις άνετα, να αγκαλιάζεις και να περιποιείσαι ερωτικά έναν άνθρωπο που νόμιζες πως ήταν το σπίτι σου και το safe place σου τη στιγμή που για τόσο καιρό τον μοιραζόσουν; Υποσυνείδητα νοιώθεις διαρκώς φόβο, άγχος, και μπαίνεις σε κατάσταση ανταγωνισμού να αποδείξεις ότι μπορείς να τον κρατήσεις εμφανισιακά και ερωτικά και εξαθλιώνεσαι συναισθηματικά κάθε μέρα περισσότερο, νοιώθοντας αδύναμη και θύμα κάθε μέρα όλο και περισσότερο. Πιστεύεις ότι αυτό σου αξίζει;

    6. Το ότι προσπαθείς να σημειώσεις ότι εμφανισιακά ήσουν πάντα περιποιημένη και ότι του έδινες το ερωτικό δείχνει ότι έχεις απολογητική διάθεση και ότι προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν έκανες κάτι λάθος. Υποσυνείδητα πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση ένας άντρας να απατήσει λόγω κάποιων θεμάτων της γυναίκας του. Αυτό είναι λάθος. Και η πιο άσχημη και η πιο χοντρή και η πιο απεριποίητη γυναίκα ΔΕΝ πέφτει θύμα απάτης και συζυγικής απιστίας αν ο άντρας της ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ να την απατήσει. Υπάρχουν μέσα σου χίλιοι δυο μηχανισμοί που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τη συμπεριφορά του και να βρουν κάποιο λάθος σε εσένα.

    7. Σου είπε πως έκοψε και μετά εσύ ανακάλυψες ότι δεν έκοψε. Άρα συνέχισε να σε δουλεύει. Αυτό δείχνει ότι ποτέ δε σε αγάπησε, αλλά ότι σε χρησιμοποιούσε. Πρέπει να το αποδεχτείς όσο και αν σε πονάει. Όταν σέβεσαι κάποιον δεν κάνεις έτσι.

    8. Λες «Αν δεν έβγαινε το αληθινό της πρόσωπο στην φόρα θα με άφηνε να φύγω για να το ζήσει με αυτή...» δηλαδή πιστεύεις ότι επειδή του είπες πως αυτή το είχε σύστημα, του ήρθε η επιφοίτηση και τότε αποφάσισε να μη φύγει και να το ζήσει με αυτήν; Στο μυαλό σου είναι αυτό το πράγμα, εκείνος απλά βρήκε πάτημα τη δική σου αφέλεια και το ότι είσαι αποδυναμωμένη. Το ότι θεώρησες επιχείρημα το ότι αυτή το έχει σύστημα και το ότι του μίλησες δείχνοντας πως ρίχνεις την ευθύνη σε αυτήν και όχι σε αυτόν, το κατάλαβε και σου λέει «α, δεν τα έχει τόσο μαζί μου όσο μαζί της, οπότε για κάτσε να ξαναπροσπαθήσω να την χρησιμοποιήσω μήπως κάτσει για να το έχω πάλι διπλό». ΞΥΠΝΑ.

    9. Ο άνθρωπος αυτός δεν χάθηκε στην πορεία, δεν ήταν ποτέ εκεί. Νόμιζες ότι ήταν.

    10. Ο τρόπος που γράφεις δείχνει ότι δε θέλεις να δεχτείς την αλήθεια. Λες τόσα χρόνια δεν μου έδινε δικαίωμα, ήταν εκεί για εμένα και το τονίζεις γιατί θέλεις να στο λες για να νοιώθεις καλύτερα. Μην το κάνεις αυτό το λάθος. Ωραία, δηλαδή για να αφήσεις κάποιον τι πρέπει να γίνει, να σου έχει δώσει δικαιώματα και τα 12 χρόνια που είστε παντρεμένοι; Σου έδωσε το δικαίωμα μια και καλή, και όχι απλά δικαίωμα, δικαιωματάρα, αφού σε κορόϊδευε και απέδειξε ότι δεν ήταν ο χαρακτήρας που νόμιζες. Ξεκίνησε τη σχέση μαζί σου και το γάμο επειδή είδε τι ήσουν ικανή να του προσφέρεις, όχι επειδή σε ερωτεύτηκε όπως εσύ. Λογικό είναι να μην σου δώσει δικαιώματα κάποιος στην αρχή που είστε στη φάση του ψησίματος και λογικό εφόσον μέσα του κάνει σταθμίσεις και λέει αυτή μου τα δίνει όλα ας κάτσω, να μη δώσει δικαιώματα. Το τι είναι το απέδειξε και εν τέλει έδωσε το δικαίωμα εκείνο που είναι αρκετό για να πάψει η σχέση να υπάρχει.

    11. Αν θέλεις να ζήσεις τα ίδια και χειρότερα, φυσικά και να δώσεις ευκαιρία σε κάποιον που έκρυβε μια παράλληλη σχέση και σε κάποιον που αφού την παραδέχτηκε, εξακολουθούσε να σε δουλεύει. Αν πιστεύεις ότι αυτόν τον άντρα αξίζεις, εμάς μας περισσεύει.

    12. ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΟΥ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙΣ, ΜΑΘΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΣΟΥ.

    Στα γράφει αυτά μια συνομήλικη της ερωμένης του άντρα σου. Μην χάνεις άλλα χρόνια.

    Υ.Γ. Ξέρω ότι ακούγεται αυτό το σχόλιο ως χαστούκι, ίσως είναι, αλλά απλώς θέλω το καλύτερο για όλες τις γυναίκες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,896
    Quote Originally Posted by Vasiliki2018 View Post
    Καλησπέρα! Είπα να γράψω και εγώ τον πόνο μου γιατί θα τρελαθώ.. Είμαι 32 και με τον άντρα μου ήμαστε μαζί 12 χρόνια. Ανάμεσα μας υπήρχε πολύ πάθος και δέσιμο σαν ζευγάρι μέχρι πριν ένα χρόνο. Όπως όλα τα ζευγάρια είχαμε τα πάνω μας και τα κάτω μας και εννοείται κάποια στιγμή ήρθε και η ρουτίνα. Να επισημάνω ότι σαν γυναίκα και εμφανισιακά και σαν προσωπικότητα δεν μου λείπει τίποτα. Πριν ένα χρόνο λοιπόν ο άντρας μου άλλαξε άρχισε να μου λέει δεν ξέρω τι θέλω από την ζωή μου θέλω να ζήσω ελεύθερος νιώθω ότι μου τελείωσε κτλπ όλα αυτά χωρίς να έχω καταλάβει απολύτως τίποτα πιο πριν και χωρίς κανένα σημάδι ενώ λέγαμε να βάλουμε και μπροστά για ένα παιδάκι. Εκεί άρχισα να καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι ίσως υπάρχει τρίτο πρόσωπο έκανα τα πάντα ήμουν δίπλα του να πάμε σε ψυχολόγους σε σύμβουλο γάμου ότι περνούσε από το χέρι μου και εννοείται βράχος πάντα δίπλα του. Ώσπου πριν 5 μήνες ανακαλύπτω ότι έχει παράνομο δεσμό με μια 26. Να τονίσω ότι ποτέ δεν του έλειψε το σεξουαλικό στοιχείο από μένα και εννοείται πάντα ήμουν περιποιημένη ακόμη και στο σπίτι. Όταν το ανακάλυψα έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου τα παραδέχθηκε όλα μου είπε ότι έχασε τον εαυτό του ότι είχε απωθημένα και αποφάσισα να τον συγχωρήσω γιατί όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία..κ ενώ είπε ότι το έκοψε συνέχισε να βρίσκεται και να έχει καθημερινή επικοινωνία ώσπου εννοείται το ανακάλυψα ξανά και μου είπε ότι έχει συναισθήματα για αυτή την κοπέλα. Έτσι αποφάσισα να πάρω ότι αξιοπρέπεια που μου είχε απομείνει να μαζέψω τα κομμάτια και να ξεκινήσω την διαδικασία της μετακόμισης. Επειδή ο Θεός όμως αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη έφτασαν στα αυτιά μου ότι η συγκεκριμένη κοπέλα το είχε σύστημα να πηγαίνει με παντρεμένους και γενικά δεν ήταν το αγνό κοριτσάκι που πλασαρε στα μάτια του και τον έκανε να την ερωτευτεί. Αφού του τα είπα όλα κ εννοείται του τα παραδέχθηκε αυτή μου ζήτησε να προσπαθήσουμε και ότι ήταν σαν να κοιμόταν ότι έκανε το μεγαλύτερο λάθος στην ζωή του και ότι είχε ότι καλύτερο μπορούσε να έχει στην ζωή του και αυτός το πρόδωσε και άλλα πολλά... Χαζή δεν είμαι αλλά τον αγαπάω γιατί τόσα χρόνια πραγματικά ήταν εκεί για όλα ποτέ δεν μου έδωσε το παραμικρό δικαίωμα αξίζει να προσπαθήσω; Πλέον νιώθω τόσο προδομένη νιώθω ότι ο αέρας μου τελειώνει νιώθω ότι εγώ είμαι η δεύτερη επιλογή. Αν δεν έβγαινε το αληθινό της πρόσωπο στην φόρα θα με άφηνε να φύγω για να το ζήσει με αυτή... Πιστεύετε αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία σε έναν άνθρωπο που μπορεί να χάθηκε στην πορεία;
    Στείλτον χθες, δεν έχει νόημα να είσαι μαζί του όπως επίσης δεν έχει νόημα να τρέχεις εσύ για έναν άνδρα. Αν γουστάρει να είναι δίπλα σου ένας άνδρας έχει καλώς, αν δεν γουστάρει στη μαμά του στη γκόμενα του ή δεν ξέρω που αλλού. Ανδρας που σου λέει μου τελείωσε, δεν ξέρω τι θέλω κτλ δεν αξίζει να είναι δίπλα σου....

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Στείλτον χθες, δεν έχει νόημα να είσαι μαζί του όπως επίσης δεν έχει νόημα να τρέχεις εσύ για έναν άνδρα. Αν γουστάρει να είναι δίπλα σου ένας άνδρας έχει καλώς, αν δεν γουστάρει στη μαμά του στη γκόμενα του ή δεν ξέρω που αλλού. Ανδρας που σου λέει μου τελείωσε, δεν ξέρω τι θέλω κτλ δεν αξίζει να είναι δίπλα σου....
    Ακριβώς, είναι θέμα αυτοσεβασμού να αποχωρούμε όταν μας λέει κάποιος στα μούτρα μας ότι δεν τον καλύπτουμε πια και ότι του τελείωσε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    186
    Είναι μια απόφαση που μόνο εσύ μπορείς να πάρεις με ό,τι συνεπάγεται. Έχεις ζήσει περισσότερο από το 1/3 της ζωής σου μαζί με αυτόν τον άνθρωπο και είναι πολύ λογικό να έχεις αυτά τα διλλήματα και τους προβληματισμούς. Δε φταις εσύ σε κάτι και κανείς δε θα σε κατηγορήσει όπως κι αν πράξεις, δε χρειάζεται να τονίσεις ότι δε σου λείπει τίποτα στην εμφάνιση και στην προσωπικότητα σαν να απολογείσαι.
    Πολλά ζευγάρια έχουν χωρίσει εξαιτίας της απιστίας. Πολλά ζευγάρια δεν έχουν χωρίσει λόγω απιστίας, είτε γιατί τα συναισθήματά τους ήταν πιο δυνατά, είτε για οικονομικούς λόγους, είτε για τα παιδιά και για πολλούς άλλους λόγους. Κανέναν δεν κρίνουμε.
    Αρχικά, αν υπάρχουν παιδιά, πρέπει να σκεφτείτε και τις συνέπειες που θα έχει η οποιαδήποτε απόφαση σε αυτά και πάντα θα υπάρχει επικοινωνία και συνεργασία, είτε μείνετε μαζί, είτε χώρια. Αν δεν υπάρχουν παιδιά, γίνονται πιο απλά τα πράγματα, με την έννοια ότι φέρεις μόνο την ευθύνη του εαυτού σου, μεγάλη πολυτέλεια στον χωρισμό.
    Μίλησε με κάποιους δικούς σου που εμπιστεύεσαι, γονείς, κουμπάρους, και ξέρουν καλά και εσένα και τον άντρα σου. Θα σου πουν μια γνώμη, όπως εμείς εδώ, αλλά φυσικά εσύ θα πάρεις την απόφαση. Σε κάθε περίπτωση, κάνε μια συζήτηση και με τον άνδρα σου και εξετάστε όλες τις δυνατές λύσεις, είτε σας φέρνουν μαζί, είτε χωριστά. Μπορείτε να απευθυνθείτε και σε σύμβουλο γάμου. Εμένα η συμβουλή μου είναι να μην κάνεις ποτέ κάτι που δε σε κάνει ευτυχισμένη, απλά και μόνο επειδή αυτό απαιτεί η κοινωνία. Σκέψου ποια απόφαση θα σε κάνει ευτυχισμένη στο μέλλον.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    34
    Αυτό που λες Τζοάννα στο τέλος γενικά ευσταθεί, πρέπει να κάνουμε ό,τι μας κάνει ευτυχισμένους, αλλά μπορεί κάποια γυναίκα να θεωρήσει ότι θα είναι ευτυχισμένη πλάι σε έναν άπιστο άντρα και αυτό να είναι ψευδαίσθηση. Όλες οι γυναίκες που το βρίσκουν δύσκολο να ξεκολλήσουν από τοξικές καταστάσεις θεωρούν λανθασμένα ότι η ευτυχία είναι με τους κακοποιητές τους. Αν την κάνει ευτυχισμένη το να συνεχίσει με αυτόν, δε νομίζω ότι είναι λύση.

    Επίσης, πώς μπορεί να γίνει αλήθεια μια συζήτηση ειλικρινής με κάποιον που την κορόιδευε για καιρό, και με κάποιον που αφού παραδέχτηκε ότι την απάτησε, συνέχισε και μετά να την κοροϊδεύει; Αλήθεια μπορούμε να περιμένουμε να συζητήσουμε εποικοδομητικά με τέτοιους ανθρώπους;

    Εννοείται ότι δεν έφταιξε η κοπέλα που ο άλλος την απάτησε. Έφταιξε μετά, που ενώ της το είπε, προσπάθησε να τον πείσει ότι έφταιγε η άλλη που το είχε σύστημα και που βάφτισε την άλλη ως την πέτρα του σκανδάλου και όχι τον άντρα της. Και έφταιξε που προσπάθησε πάλι τη στιγμή που είχε μπροστά της το σημάδι ότι ο άλλος δεν την αγαπάει έμπρακτα. Δεν φταίμε αν μας φερθούν σκάρτα, όταν όμως βλέπουμε πώς μας φέρονται και συνεχίζουμε να τους έχουμε ψηλά και στη ζωή μας, τότε ναι, φταίμε από εκεί και πέρα.

    Το ότι πολλά ζευγάρια μετά την απιστία έμειναν μαζί δε σημαίνει ότι αυτό είναι σύμφωνο με την ψυχική υγεία. Τις περισσότερες φορές μένουν μαζί λόγω αδυναμίας. Φοβούνται τη νέα αρχή, να βρουν νέα αγάπη, δεν έχουν πίστη στον εαυτό τους, δεν έχουν καλά οικονομικά ή έχουν εμμονική προσκόλληση με τον κακοποιητή τους.

    Αν υπάρχουν παιδιά, δεν πρέπει να σκεφτούν τις συνέπειες που θα έχει σε αυτά ο χωρισμός, αυτό δεν είναι σωστή αντίληψη. Το δε χωρίζω γιατί αυτό πιστεύω πως θα κάνει καλό στα παιδιά είναι άτοπο γιατί κάνεις κακό στον εαυτό σου, και στον άλλον, τα παιδιά αργά ή γρήγορα καταλαβαίνουν ότι η μαμά και ο μπαμπάς δεν είναι καλά και επίσης τους δίνονται λάθος υποσυνείδητα μηνύματα. Σε μια κόρη η απατημένη μάνα που δεν κάνει μια καινούργια αρχή δίνει το μήνυμα ότι ''όταν σε απατήσει κάποιος μεθαύριο ή σε βάζει τελευταία οφείλεις να κάτσεις μαζί του καταπιέζοντας εσένα'' και σε έναν γιο η απατημένη μάνα που κάθεται δίνει το μήνυμα ότι ''μεθαύριο και να απατήσεις δεν έγινε και κάτι γιατί θα έχεις μια κακομοίρα που θα κάθεται να το τρώει''.

    Όταν υπάρχουν παιδιά, οι ενήλικες οφείλουν να κοιτάνε τι θα κάνει καλό σε αυτούς και μετά να βρουν τον σωστότερο τρόπο να το επικοινωνήσουν στα παιδιά.

    Κανέναν δεν πρέπει να κρίνουμε, συμφωνώ, άλλωστε ο καθένας έχει τα δικά του μαθήματα να πάρει σε αυτή τη ζωή και κάτι που είναι πανεύκολο στη διαχείριση για εμάς για τους άλλους μπορεί να μην είναι. Όμως, το ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι εξώφθαλμο το τι είναι σύμφωνο με την ψυχική υγεία, τον αυτοσεβασμό και την αγάπη προς τον εαυτό, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,841
    Quote Originally Posted by Vasiliki2018 View Post
    Χαζή δεν είμαι αλλά τον αγαπάω γιατί τόσα χρόνια πραγματικά ήταν εκεί για όλα ποτέ δεν μου έδωσε το παραμικρό δικαίωμα αξίζει να προσπαθήσω; Πλέον νιώθω τόσο προδομένη νιώθω ότι ο αέρας μου τελειώνει νιώθω ότι εγώ είμαι η δεύτερη επιλογή. Αν δεν έβγαινε το αληθινό της πρόσωπο στην φόρα θα με άφηνε να φύγω για να το ζήσει με αυτή... Πιστεύετε αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία σε έναν άνθρωπο που μπορεί να χάθηκε στην πορεία;
    εισαι χαζη αλλα το καλο ειναι οτι εισαι και μικρη χωρις παιδι ετσι εαν καταφερεις να ξεφυγεις απο αυτον και να μην ξαναγυρισεις και φανεις τυχερη ο δευτερος ισως να μην στα φορεσει. οπως ισως καταλαβαινεις πρεπει να φυγεις τρεχοντας. μην διανοηθεις να δωσεις δευτερη ευκαιρια κτλ κτλ σκαβεις τον λακκο της ζωης σου
    καλη επιτυχια!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    518
    Ζήσε μόνη και ανεξάρτητη. Γιατί να δώσεις 3η ευκαιρία? Αν δεν σε πειράζει που δεν σε θέλει και θα το ξανά κάνει με την πρώτη διαθέσιμη τότε μπορείς να συνεχίσεις μαζί του γιατί και ο επόμενος θα κάνει το ίδιο... (Μπορεί να είναι παντρεμένος, χωρισμένος με παιδιά, μικρότερος - μεγαλύτερος) Αν εσύ είσαι έτοιμη να γίνεις μάνα στα 32 δεν έχεις χρόνο για χάσιμο... Αν αυτός έχει "το πακέτο" που ψάχνεις από άνδρα και είναι μόνο άπιστος... Μπορείς να το παραβλέψεις? Αν είναι σωστός σε όλα τα υπόλοιπα μην ψάχνεις την αποκλειστικότητα.
    Βέβαια και στα 50 να τον βαρεθείς ποτέ δεν είναι αργά να τον χωρίσεις, θα έχεις τα παιδιά σου "μεγάλα" και τότε θα μπορείς να επιλέξεις δεύτερο σύντροφο για τα γεράματα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,024
    Πώς έχουν αναστηθεί καλοκαιριάτικα όλα τα παλιά μέλη το φόρουμ.. Βλέπεις κάτι εγγραφές 2018, 2020, 2014 κλπ... Περίεργο.. Τέλος πάντων.
    Αγαπητή θεματοθέτρια φαίνεται ότι είσαι θετικά προσκείμενη στο να δώσεις ευκαιρία στον σύντροφο σου. Αυτό δείχνει το γραπτό σου και εκεί το γυροφέρνεις.
    Τι να σου πούμε εμείς; Προσωπικά δεν θα έδινα καμία ευκαιρία εφόσον με πρόδοσε με τον πιο χυδαίο τρόπο και με κορόιδευε μέσα στα μούτρα. Από την άλλη πόσο εύκολο είναι και να χωρίσεις;
    Είναι τόσο δύσκολο μα και τόσο εύκολο. Πάνω απ' όλους και απ' όλα να βάζεις τον εαυτό σου, την αξιοπρέπεια σου, την εξυπνάδα σου, μην επιλέγεις να κλεινεις τα ματια και να δίνεις ευκαιρίες γιατί κινδυνεύεις να την πατήσεις ξανά κι αυτό θα είναι χειρότερο. Ένας άνθρωπος που σου του την έκανε μία, δεν θα διστάσει να σου την κάνει και δεύτερη. Πιστεύεις ότι η αγάπη του για εσένα είναι αληθινή και τόσο μεγάλη;
    Αν ναι, τότε γιατί σε εξαπάτησε;
    Σκέψου τα αυτά, και σκέψου με ποιον έχεις να κάνεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    436
    Ώπα περίμενε , δλδ εσύ είσαι 32 και έχετε σχέση 12 χρόνια ,από τα 20 δλδ ...συνταξιούχος κανονικός . Στην θέση σου θα ξεκινούσα να καλύψω το χαμένο έδαφος . Ταξίδια , γκόμενοι , σεξ παντού κ φυσικά ένα μεγαλοπρεπέστατο ντιλιτ κ κανσελ . Απορώ που ζείτε μερικοί . Ξεκινάς σέξυ μπικίνι , παρεο δίχτυ κ ότι νησί υπάρχει το παίρνεις αγκαζε . ΖΗΣΕ ! Ένα ωραίο μνμ για αυτές τις περιπτώσεις....τσακίσου ρε μ#λ#κ# από δω πέρα και κακό ψοφο . Σιγά μην πας κ σε σύμβουλο γάμου να σου τρώει τα 100ρικα ο coach

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,024
    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    Ώπα περίμενε , δλδ εσύ είσαι 32 και έχετε σχέση 12 χρόνια ,από τα 20 δλδ ...συνταξιούχος κανονικός . Στην θέση σου θα ξεκινούσα να καλύψω το χαμένο έδαφος . Ταξίδια , γκόμενοι , σεξ παντού κ φυσικά ένα μεγαλοπρεπέστατο ντιλιτ κ κανσελ . Απορώ που ζείτε μερικοί . Ξεκινάς σέξυ μπικίνι , παρεο δίχτυ κ ότι νησί υπάρχει το παίρνεις αγκαζε . ΖΗΣΕ ! Ένα ωραίο μνμ για αυτές τις περιπτώσεις....τσακίσου ρε μ#λ#κ# από δω πέρα και κακό ψοφο . Σιγά μην πας κ σε σύμβουλο γάμου να σου τρώει τα 100ρικα ο coach
    Το πιο ωραίο ποστ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Vasiliki2018 View Post
    Καλησπέρα! Είπα να γράψω και εγώ τον πόνο μου γιατί θα τρελαθώ.. Είμαι 32 και με τον άντρα μου ήμαστε μαζί 12 χρόνια. Ανάμεσα μας υπήρχε πολύ πάθος και δέσιμο σαν ζευγάρι μέχρι πριν ένα χρόνο. Όπως όλα τα ζευγάρια είχαμε τα πάνω μας και τα κάτω μας και εννοείται κάποια στιγμή ήρθε και η ρουτίνα. Να επισημάνω ότι σαν γυναίκα και εμφανισιακά και σαν προσωπικότητα δεν μου λείπει τίποτα. Πριν ένα χρόνο λοιπόν ο άντρας μου άλλαξε άρχισε να μου λέει δεν ξέρω τι θέλω από την ζωή μου θέλω να ζήσω ελεύθερος νιώθω ότι μου τελείωσε κτλπ όλα αυτά χωρίς να έχω καταλάβει απολύτως τίποτα πιο πριν και χωρίς κανένα σημάδι ενώ λέγαμε να βάλουμε και μπροστά για ένα παιδάκι. Εκεί άρχισα να καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι ίσως υπάρχει τρίτο πρόσωπο έκανα τα πάντα ήμουν δίπλα του να πάμε σε ψυχολόγους σε σύμβουλο γάμου ότι περνούσε από το χέρι μου και εννοείται βράχος πάντα δίπλα του. Ώσπου πριν 5 μήνες ανακαλύπτω ότι έχει παράνομο δεσμό με μια 26. Να τονίσω ότι ποτέ δεν του έλειψε το σεξουαλικό στοιχείο από μένα και εννοείται πάντα ήμουν περιποιημένη ακόμη και στο σπίτι. Όταν το ανακάλυψα έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου τα παραδέχθηκε όλα μου είπε ότι έχασε τον εαυτό του ότι είχε απωθημένα και αποφάσισα να τον συγχωρήσω γιατί όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία..κ ενώ είπε ότι το έκοψε συνέχισε να βρίσκεται και να έχει καθημερινή επικοινωνία ώσπου εννοείται το ανακάλυψα ξανά και μου είπε ότι έχει συναισθήματα για αυτή την κοπέλα. Έτσι αποφάσισα να πάρω ότι αξιοπρέπεια που μου είχε απομείνει να μαζέψω τα κομμάτια και να ξεκινήσω την διαδικασία της μετακόμισης. Επειδή ο Θεός όμως αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη έφτασαν στα αυτιά μου ότι η συγκεκριμένη κοπέλα το είχε σύστημα να πηγαίνει με παντρεμένους και γενικά δεν ήταν το αγνό κοριτσάκι που πλασαρε στα μάτια του και τον έκανε να την ερωτευτεί. Αφού του τα είπα όλα κ εννοείται του τα παραδέχθηκε αυτή μου ζήτησε να προσπαθήσουμε και ότι ήταν σαν να κοιμόταν ότι έκανε το μεγαλύτερο λάθος στην ζωή του και ότι είχε ότι καλύτερο μπορούσε να έχει στην ζωή του και αυτός το πρόδωσε και άλλα πολλά... Χαζή δεν είμαι αλλά τον αγαπάω γιατί τόσα χρόνια πραγματικά ήταν εκεί για όλα ποτέ δεν μου έδωσε το παραμικρό δικαίωμα αξίζει να προσπαθήσω; Πλέον νιώθω τόσο προδομένη νιώθω ότι ο αέρας μου τελειώνει νιώθω ότι εγώ είμαι η δεύτερη επιλογή. Αν δεν έβγαινε το αληθινό της πρόσωπο στην φόρα θα με άφηνε να φύγω για να το ζήσει με αυτή... Πιστεύετε αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία σε έναν άνθρωπο που μπορεί να χάθηκε στην πορεία;

    Χαλάρα μην τρελαίνεσαι! Όπως έχει δικαίωμα αυτός να ξεμυαλιστεί και να τα τινάξει όλα στον αέρα, έτσι έχεις δικαίωμα κ εσύ να πάρεις τον χρόνο σου!Δώσε χρόνο στον εαυτό σου, τίμα το συναίσθημα σου! Πάρε 1 μήνα, 2 μήνες, 3 μήνες, όσο χρειάζεσαι για να το επεξεργαστείς, να χαλαρώσεις, να διασκεδάσεις, να φροντίσεις τον εαυτό σου. Αν αξίζει η σχέση σας, μια χαρά μπορεί να περιμένει. Μη βιαστείς να κάνεις κάποιο βήμα!
    Κ κάπως εκβιαστικό μου φαίνεται όλο αυτό, να έχει κάνει τόση μεγάλη πατάτα, να δηλωνει ερωτευμένος, μετά να ξεερωτεύεται την άλλη, αφού τον έφτυσε και τώρα πάλι πισω σε σενα. Τόσο γρήγορα ξεερωτεύτηκε;
    Αν πάντως βιαστείς να ξέρεις, θα συνεχίσεις να έχεις το αίσθημα της προδοσίας και θα σε βασανίζει.
    Δώσε χρόνο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,230
    ,πάντως έτσι κι έχετε θέμα να ξέρετε ότι οι ψυχολόγοι είναι όλοι άχρηστοι

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ,πάντως έτσι κι έχετε θέμα να ξέρετε ότι οι ψυχολόγοι είναι όλοι άχρηστοι
    Ισχύει αυτό για πολλούς, γιατί αρκετές φορές αντί να βοηθήσουν ουσιαστικά μπερδεύουν περισσότερο τον κόσμο, κρατάνε ίσες αποστάσεις και αυτό το θεωρούν επιστημονικό αλλά δεν είναι πάντα....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ο μπαμπάς μου έχει ερωμένη, τι να κάνω;
    By Freedom91 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 28-07-2024, 03:06
  2. Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΜΕ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΕ ΚΟΒΑΛΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΚΟΠΟΥΣ
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 12-01-2022, 18:18
  3. αντρας και σεξ
    By melinakii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 05-04-2015, 14:28
  4. Κανίβαλος ερωτεύτηκε γυναίκα "βαμπίρ" μέσα στο ψυχιατρείο!
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 01-02-2012, 19:15
  5. ενα μωρο, μια μανα και η πιο θερμη ερωμενη..
    By mauroaspros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 65
    Last Post: 14-01-2011, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •