ξερετε τι ειναι το αστροκυτωμα εγκεφαλου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751

    ξερετε τι ειναι το αστροκυτωμα εγκεφαλου;

    Μηπως εχει κανενας σας ιδεα περι τινος προκειται και τι μπορει να σημαινει για ενα 5χρονο παιδι;
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    μπιμπι μου δεν εχω ιδεα...αφορα διαγνωση που εγινε απο γιατρο?στο ιντερνετ ισως βρεις πληροφοριες μεσω μηχανης αναζητησης -google πχ
    Dum spiro spero (?)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    ναι ειναι διαγνωση γιατρου αλλα οχι σε ατομο της οικογενειας μου. Μου ακουστηκε ομως σοβαρο. Εχει βαλει ευχη στο \"κανε μια ευχη\" και θελουμε να υιοθετησουμε την ευχη του παιδιου μαζι με τα παιδια απο το γραφειο μου.
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Εμενα κατι σαν διαστημικο μου φανηκε στην αρχη :p Αλλα με ενα γουκλαρισμα ειναι ογκος στον εγκεφαλο, και απο τους πιο συνηθης....

    Συγκεκριμενα δες εδω για πληροφοριες...

    http://www.encephalos.gr/full/38-4-02g.htm

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Mariap, αρκετα κατατοπιστικο αυτο που βρηκες. Βεβαια ξερω οτι στο \"κανε μια ευχη\" πανε παιδακια που εχουν διαγνωσθει με ανιατες και πολλες φορες θανατηφορες αρρωστιες. Ελπιζω να μην ειναι ετσι σε αυτο το παιδακι.
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Ογκος των αστροκυττάρων είναι. Τα αστροκύτταρα ανήκουν στα νευρογλοία - τα υποστηρικτικά κύτταρα του εγκεφάλου, οπού, σε γενικές γραμμές, σε αυτά αναπτύσσονται οι εγκεφαλικοί όγκοι και όχι στους νευρώνες. Οι εγκεφαλικοί όγκοι είναι απο τις πιο θανατηφόρες μορφές καρκίνου. Βέβαια εξαρτάται κι απο άλλους παράγοντες. Αν ο όγκος αναπτύσσεται έξω απο τον εγκέφαλο - στις μήνιγγες, τότε σε πολύ μεγάλο ποσοστό είναι καλοήθεις. Οι όγκοι όμως στο εσωτερικό του εγκεφάλου - τα γλοιώματα - έχουν σχετικά μικρό ποσοστο καλοήθειας. Το παιδί έχει πιθανότητες αλλά δυστυχώς είναι δύσκολη περίπτωση αν ο όγκος είναι κακοήθης.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •