Ciplalex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Ciplalex

  1. #1

    Ciplalex

    Καλησπέρα. Παίρνω αγωγη σιπραλεξ των 30 mg πια όμως νιώθω ότι δεν με βοηθάει πια. Ίσως στο ότι δεν έχω κρίσεις να βοηθάει το χάπι. Ο γιατρός μου είπε ότι ίσως πρέπει να αλλάξουμε χαπι..ποια είναι η γνώμη σας, έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    481
    συμβαινει παντα και με ολα τα χαπια.. στην αρχη θα παρεις μια βοηθεια, οποια ειναι αυτην και οσο ειναι, θα νοιωθεις δηλαδη οτι βοηθουν μεχρι να επελθει ο κορεσμος... και τι κανουμε μετα? αλλαζουμε ενα προς ενα μεχρι να τα παρουμε ολα? γιατι και στο επομενο να πας μετα θα ερθει παλι κορεσμος και μετα ξανα το ιδιο οποτε καταληγουμε οτι πρεπει να χρησιμοποιηθουν για ενα ευλογο χρονικο διαστημα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,169
    Ναι, sad but true. Κι εγώ παίρνω χρόνια αντικαταθλιπτικά, στην αρχή αισθανομουν μεγάλη βελτίωση, τώρα έχει μετριαστεί η δράση τους αλλά δεν θέλω να κάνω αύξηση και νιώθω μια κούραση, σαν να είμαι "κομμένος", δεν κοιμάμαι καλά κλπ. Πιστεύω επίσης ότι τα προβλήματα μου είναι σε ψυχολογικό επίπεδο, όχι χημικό. Δηλαδή δεν μπορώ να αλλάξω τον τρόπο που σκέφτομαι. Εσύ Μένη αν επιτρέπεται πώς την παλεύεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Poseidonas458 View Post
    Καλησπέρα. Παίρνω αγωγη σιπραλεξ των 30 mg πια όμως νιώθω ότι δεν με βοηθάει πια. Ίσως στο ότι δεν έχω κρίσεις να βοηθάει το χάπι. Ο γιατρός μου είπε ότι ίσως πρέπει να αλλάξουμε χαπι..ποια είναι η γνώμη σας, έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ
    Η γνώμη μου είναι οτι δεν υπάρχει χαπι αντικαταθλιπτικό που θα το παρεις και θα σε απαλλάξει απο το άγχος, τα φαρμακα αυτα βοηθουν σε εναν βαθμο και κυριως σε οσους έχουν πιο ακραία και δυσκολα συμπτώματα τα κανει ανεκτα απο εκει και περα ως γνωστόν κανένα χαπι δεν θεραπεύει την αγχωδη διαταραχή και ειναι προφανες οτι μονο εσυ μπορείς να το κανεις αυτο στον βαθμο που γίνεται μάλιστα (εαν γίνεται). Εγω είμαι της άποψης να μην αλλαζω φαρμακα εύκολα ακομα κι αν δεν είμαι καλα γιατι ειναι προφανες οτι και το αλλο φαρμακο να παρεις και αυτο θα εξασθενίσει καποια στιγμη, σημαντικό ειναι να μαθεις να ζεις με το άγχος και να το αντιμετωπιζεις, κανενα φαρμακο δεν θα σε απαλλάξει απο τον αγχος της απολυσης ή του χωρισμού (εννοω δυσκολων καταστασεων) μονο ο τρόπος που σκέφτεσαι μπορεί να το κανει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2024
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Η γνώμη μου είναι οτι δεν υπάρχει χαπι αντικαταθλιπτικό που θα το παρεις και θα σε απαλλάξει απο το άγχος, τα φαρμακα αυτα βοηθουν σε εναν βαθμο και κυριως σε οσους έχουν πιο ακραία και δυσκολα συμπτώματα τα κανει ανεκτα απο εκει και περα ως γνωστόν κανένα χαπι δεν θεραπεύει την αγχωδη διαταραχή και ειναι προφανες οτι μονο εσυ μπορείς να το κανεις αυτο στον βαθμο που γίνεται μάλιστα (εαν γίνεται). Εγω είμαι της άποψης να μην αλλαζω φαρμακα εύκολα ακομα κι αν δεν είμαι καλα γιατι ειναι προφανες οτι και το αλλο φαρμακο να παρεις και αυτο θα εξασθενίσει καποια στιγμη, σημαντικό ειναι να μαθεις να ζεις με το άγχος και να το αντιμετωπιζεις, κανενα φαρμακο δεν θα σε απαλλάξει απο τον αγχος της απολυσης ή του χωρισμού (εννοω δυσκολων καταστασεων) μονο ο τρόπος που σκέφτεσαι μπορεί να το κανει.
    Κατά τη γνώμη σου σε τι ποσοστό βοηθούν τα φάρμακα; 40%; Εγώ παίρνω φάρμακα αλλά δεν εξαφανίζουν πλήρως τα συμπτώματά μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by reginaphalange45 View Post
    Κατά τη γνώμη σου σε τι ποσοστό βοηθούν τα φάρμακα; 40%; Εγώ παίρνω φάρμακα αλλά δεν εξαφανίζουν πλήρως τα συμπτώματά μου.
    Σε μενα θα μπορουσα να πω με έχουν βοηθήσει σε ενα ποσοστό 50%-60% αλλα η καθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν νομίζω οτι υπάρχει ενα ποσοστό για ολους. Επισης οσο περνάει ο καιρος η αγχωδης διαταραχή εξελίσεται ειτε προς το χειρότερο είτε προς το καλύτερο, εγω ειμαι 5 χρόνια τωρα απο τότε που ξεκίνησε και μπορω να πω τα πιο δύσκολα ηταν τα 2 πρωτα χρόνια, τωρα με την αγωγη και τις βελτιώσεις που εχω κανει μπορω να πω ειναι ανεκτα καλα αλλα απεχω ακόμα πολυ απο το τελειως καλα.

Similar Threads

  1. Ciplalex
    By Poseidonas458 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 20-08-2024, 10:15
  2. Ciplalex
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 30-07-2024, 20:46
  3. Ciplalex
    By Poseidonas458 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2024, 01:32
  4. Ciplalex
    By Poseidonas458 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 21-06-2024, 22:48
  5. Ciplalex
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 06-05-2024, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •