Δεν εχω φιλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 162
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2024
    Location
    Greece
    Posts
    76

    Δεν εχω φιλους

    Γεια σας! Ειμαι 21 και νιωθω οτι δεν εχω κανει ποτε πραγματικους φιλους. Οσοι εκανα η με παρατουσαν η μου εκαναν κατι και αναγκαζομασταν να κοψουμε. Τελειωνω το πανεπιστημιο σιγα σιγα και ουτε εκει εχω κανει σωστες παρεες (με θυμουνται οποτε να ναι, δεν βγαινω κλπ). Εχω απελπιστει γιατι βλεπω οτι ολοι εχουν φιλους απο το σχολειο η απο το πρωτο ετος και εγω τιποτα. Και το κακο ειναι οτι εχω προσπαθησει. Τι να κανω;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2024
    Posts
    2
    Καλημέρα.
    Το να συνειδητοποιεί κάποιος ότι δεν έχει πραγματικούς φίλους μάλλον καλό είναι θα έλεγα. Σε μερικούς ανθρώπους νεαρής ηλικίας λόγω της εστίασης στο διάβασμα και στο σχολείο πολλές φορές οι παρέες μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα με αποτέλεσμα να γίνονται πιο κλειστοί χωρίς να το καταλάβουν. Αλλά είναι και το οικογενειακό περιβάλλον που επιδρά. Πχ κάποιοι γονείς φοβίζουν τα παιδιά τους και τα κάνουν καχύποπτα έναντι όλων μην τυχόν και πάθουν κάτι από κακές παρέες και έτσι καταλήγουν να μην έχουν καθόλου παρέες. Δεν ξέρω τι από όλα ισχύει ή αν ισχύει λίγο από κάθε τι αγαπητέ/η φίλε/η. Μερικοί είναι εκ πεποιθήσεως πιο κλειστοί επειδή πιστεύουν ότι δεν αξίζει να έχεις πολλούς φίλους αν δεν έχεις και σωστή επικοινωνία. Και εγω είμαι ένας από αυτούς. Έκοψα φιλίες ετών όταν κάποιος είδα ότι είχε αλλάξει και εγώ δεν ταίριαζα πλέον με αυτή τη νέα κατάσταση. Δε μπορούμε να αλλάξουμε τους άλλους στις περισσότερες περιπτώσεις. Λες ότι ή σε παρατούσαν ή σου έκανα κάτι και αναγκαζόσασταν να κόψετε. Χμ ... μήπως είσαι πολύ καλοδιάθετος/η και προσπαθούσαν να επωφεληθούν και εσύ μετά το καταλάβαινες; Νομιζω η λύση στο θέμα αυτό είναι ν βρίσκεις ανθρώπους που εκτιμάς για κάποιο λόγο και που σαν άνθρωποι να αξίζουν επίσης την εκτίμησή σου. Το να είναι «επιτυχημένοι» δε λέει κάτι. Μπορεί να έχουν πτυχία και αναγνωρισιμότητα ή λεφτά κλπ αλλά αν δεν ειναι καλοί άνθρωποι σαν χαρακτήρες καλύτερα με λίγους και καλούς φίλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,488
    fake it till you make it
    γνωστούς έχεις έστω; δεν έχει σημασία αν είναι καλοί σου φίλοι. φρόντιζε να συναντάς ανθρώπους που σου βγάζουν το καλό σου εαυτό, κι ας είναι μόνο γνωστοί.
    δεν έχεις απολύτως κανέναν; μπορείς να κάνεις φίλους σε μια δρατηριοτητα πχ ένα κοινωνικό γεγονός. μην περιμενεις απο την αρχη να γνωρισεις φίλους, πηγαινε με την προδιάθεση να γνωρίσεις καινούργιους ανθρώπους.
    ούτε εγώ έχω φίλους. στην ηλικία που είσαι είναι νωρίς να απογοητεύεσαι πάντως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by Idkwhattosaytho View Post
    Γεια σας! Ειμαι 21 και νιωθω οτι δεν εχω κανει ποτε πραγματικους φιλους. Οσοι εκανα η με παρατουσαν η μου εκαναν κατι και αναγκαζομασταν να κοψουμε. Τελειωνω το πανεπιστημιο σιγα σιγα και ουτε εκει εχω κανει σωστες παρεες (με θυμουνται οποτε να ναι, δεν βγαινω κλπ). Εχω απελπιστει γιατι βλεπω οτι ολοι εχουν φιλους απο το σχολειο η απο το πρωτο ετος και εγω τιποτα. Και το κακο ειναι οτι εχω προσπαθησει. Τι να κανω;
    Χμμμμ , μα κανένας δεν έχει πραγματικούς φίλους . Όλοι έχουμε παρέες και ανάλογα την χρονική και δεδομένη στιγμή αμφίπλευρα κάποιοι φίλοι γίνονται στενότεροι κ τούμπαλιν . Ένα παράδειγμα φιλίας κ συντροφικότητας , είναι το συντροφικό κόμμα του ΣΥΡΙΖΑ . Αδειάζει ο ένας τον άλλον για προσωπικό όφελος . Άρα το προσωπικό όφελος υπερισχύει του συλλογικου . Κατά τα άλλα πουλάνε όλοι , κολλητιλικι κ παρεάκι . Δλδ με λίγα λόγια η ένταξη σε ομάδες γίνεται για την ανάγκη να ανήκεις κάπου και συσπειρώνει τάσεις . Άρα πραγματική φιλία δεν υπάρχει ,αλλά χρονική συνισταμένη κάλυψη αναγκών μεταξύ δύο η' περστρων ατόμων . Οπότε γνωριζουμαι κόσμο , περνάμε καλά κ καλύπτουμε τις ανάγκες μας ....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2024
    Posts
    199
    Αυτό με είχε απασχολήσει και εμένα κάποτε. Το προσπάθησα που λες από μόνο του ακούγεται κουραστικό. Εκεί κατέληξα και εγώ κάποτε. Ότι για να εχω τις φιλίες που βλέπω πρέπει να προσπαθώ. Άρα στην πραγματικότητα δεν το θέλω. Πρέπει να προσπαθώ. Κάποιοι άνθρωποι είμαστε μοναχικοί. Θέλουμε κάποιες στιγμές να χανόμαστε. Αυτό δεν μπορεί να υπάρξει στις "φιλίες". Δεν μπορεί να ήμαστε όλοι ίδιοι και δεν χρειάζεται κιόλας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2024
    Posts
    186
    Έχω πολλά άτομα να βγαίνω, αλλά πραγματικούς φίλους μόνο 2 και είμαστε μαζί από το σχολείο. Είναι οι άνθρωποι που ξέρω ότι θα τρέξουν αν ποτέ τους χρειαστώ. Οπότε το "πραγματικοί φίλοι" είναι μεγάλη κουβέντα. Είπες ότι έχεις προσπαθήσει. Ποιοι πιστεύεις είναι οι λόγοι που δεν τα έχεις καταφέρει να κάνεις φιλίες; Έχει να κάνει με τον χαρακτήρα σου ή με τον χαρακτήρα των ατόμων που έχεις γνωρίσει; Ή συνδυασμός παραγόντων; Είσαι άτομο της παρέας, ξέρεις να συζητάς θέματα που ενδιαφέρουν τους άλλους, ενδιαφέρεσαι για τον άλλο, να τον πάρεις τηλέφωνο να δεις τι κάνει; Αφού εντοπίσεις τις αιτίες που δυσκολεύουν το να κάνεις φιλίες, προσπάθησε να τις αποβάλεις. Κάλεσε συμφοιτητές σου σε ένα ποδόσφαιρο/μπάσκετ, ένα θέατρο, ένα ποτό, άρχισε κάποιο χόμπι, γράψου σε έναν πολιτιστικό σύλλογο της περιοχής σου, σε μια φιλοζωική, σε ένα γυμναστήριο που πάνε άτομα στην ηλικία σου, μια θεατρική ομάδα να έχεις μια κοινωνική ζωή. Βρες τα καλά στοιχεία του χαρακτήρα σου και ανάδειξέ τα στην παρέα σου, δείξε ενδιαφέρον για τα θέματα που ανοίγουν οι άλλοι και τα προβλήματά τους, αν τα μοιραστούν, βάλε λίγο χιούμορ για να σπάσει ο πάγος και με τον καιρό θα έρθουν και οι πραγματικοί φίλοι. Μην περιμένεις να γνωρίζεσαι με μια παρέα 1-2 χρόνια και να θες να γίνουν πραγματικοί φίλοι. Αυτό θα γίνει μετά από αρκετά χρόνια, αν κρατήσει η φιλία σας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,281
    Γίνε φίλος με τον εαυτό σου.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2024
    Location
    Greece
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by Joanna8 View Post
    Έχω πολλά άτομα να βγαίνω, αλλά πραγματικούς φίλους μόνο 2 και είμαστε μαζί από το σχολείο. Είναι οι άνθρωποι που ξέρω ότι θα τρέξουν αν ποτέ τους χρειαστώ. Οπότε το "πραγματικοί φίλοι" είναι μεγάλη κουβέντα. Είπες ότι έχεις προσπαθήσει. Ποιοι πιστεύεις είναι οι λόγοι που δεν τα έχεις καταφέρει να κάνεις φιλίες; Έχει να κάνει με τον χαρακτήρα σου ή με τον χαρακτήρα των ατόμων που έχεις γνωρίσει; Ή συνδυασμός παραγόντων; Είσαι άτομο της παρέας, ξέρεις να συζητάς θέματα που ενδιαφέρουν τους άλλους, ενδιαφέρεσαι για τον άλλο, να τον πάρεις τηλέφωνο να δεις τι κάνει; Αφού εντοπίσεις τις αιτίες που δυσκολεύουν το να κάνεις φιλίες, προσπάθησε να τις αποβάλεις. Κάλεσε συμφοιτητές σου σε ένα ποδόσφαιρο/μπάσκετ, ένα θέατρο, ένα ποτό, άρχισε κάποιο χόμπι, γράψου σε έναν πολιτιστικό σύλλογο της περιοχής σου, σε μια φιλοζωική, σε ένα γυμναστήριο που πάνε άτομα στην ηλικία σου, μια θεατρική ομάδα να έχεις μια κοινωνική ζωή. Βρες τα καλά στοιχεία του χαρακτήρα σου και ανάδειξέ τα στην παρέα σου, δείξε ενδιαφέρον για τα θέματα που ανοίγουν οι άλλοι και τα προβλήματά τους, αν τα μοιραστούν, βάλε λίγο χιούμορ για να σπάσει ο πάγος και με τον καιρό θα έρθουν και οι πραγματικοί φίλοι. Μην περιμένεις να γνωρίζεσαι με μια παρέα 1-2 χρόνια και να θες να γίνουν πραγματικοί φίλοι. Αυτό θα γίνει μετά από αρκετά χρόνια, αν κρατήσει η φιλία σας.
    Ενα, δυο ατομα απο το σχολειο θα ηθελα και εγω αλλα ημουν ατυχη. Ειχα ατομα διπλα μου αλλα ημουν πολυ κλειστη για να τους κρατησω. Εγιναν καποια πραγματα και απομακρυνθηκαν χωρις να τσακωθουμε ποτε. Απλα κανεις δεν με θεωρουσε ενδιαφερον ατομο. Ολοι οσοι ασχολιοντουσαν μαζι μου το εκαναν απο \λυπηση για να μην ειμαι μονη μου. Προσπαθω να μιλησω και δεν με ακουνε καν. Ολοι κοβουν με οαρεες αλλα ενα δυο ατομα απο το σχολειο τα εχουν. Και εγω αυτο ηθελα αλλα δεν τα καταφερα και νιωθω πολυ ασχημα για αυτο. Δεν λεω ιυτε γεια με παιδικους φιλους.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2024
    Location
    Greece
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by Tania123 View Post
    Αυτό με είχε απασχολήσει και εμένα κάποτε. Το προσπάθησα που λες από μόνο του ακούγεται κουραστικό. Εκεί κατέληξα και εγώ κάποτε. Ότι για να εχω τις φιλίες που βλέπω πρέπει να προσπαθώ. Άρα στην πραγματικότητα δεν το θέλω. Πρέπει να προσπαθώ. Κάποιοι άνθρωποι είμαστε μοναχικοί. Θέλουμε κάποιες στιγμές να χανόμαστε. Αυτό δεν μπορεί να υπάρξει στις "φιλίες". Δεν μπορεί να ήμαστε όλοι ίδιοι και δεν χρειάζεται κιόλας.
    Μα παντα πρεπει να προσπαθεις. Απλα εγω ειμαι πολυ ησυχη και κλειστη για να το κανω. Ειναι οκ να εισαι ησυχη το ξερω, αλλα τοσονησυχη που ειμαι δεν προσελκυω κανεναν. Ουτε για ενα καφε που λεει ο λογος. Και για να με ενοχλει τοσο σημαινει οτι το θελω. Το θλω αλλα μαλλον ειμαι ανικανη να το κανω.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2024
    Location
    Greece
    Posts
    76
    Εχεις πολυ δικιο αλλα δεν μου αρκει τη δεδομενη περιοδο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,414
    Quote Originally Posted by Idkwhattosaytho View Post
    Εχεις πολυ δικιο αλλα δεν μου αρκει τη δεδομενη περιοδο.
    Βρες ένα χόμπι ή μια δραστηριότητα και θα γνωρίσεις άτομα που θα σου ταιριάζουν

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2024
    Location
    Greece
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Βρες ένα χόμπι ή μια δραστηριότητα και θα γνωρίσεις άτομα που θα σου ταιριάζουν
    Ναι αλλα και αυτοι δεν θα εχουν αλλους φιλους; Σιγα μην εχουν χρονο για μενα. Ολοι ασχολουνται με φιλους απο το σχολειο. Εγω δεν εχω πλεον οποτε νιωθω οτι δεν θα βρω ποτε. Καταλαβαινω οτι ακουγεται λαθος και υπερβολικο αλλα αυτο βλεπω στα παιδια της ηλικιας μου. Ταλαιπωρουμαι με το θεμα της φιλιας απο τα 15 μου. Το εφτιαξα γυρω στα 19 και στα 20 ξαναχαλασε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,414
    Quote Originally Posted by Idkwhattosaytho View Post
    Ναι αλλα και αυτοι δεν θα εχουν αλλους φιλους; Σιγα μην εχουν χρονο για μενα. Ολοι ασχολουνται με φιλους απο το σχολειο. Εγω δεν εχω πλεον οποτε νιωθω οτι δεν θα βρω ποτε. Καταλαβαινω οτι ακουγεται λαθος και υπερβολικο αλλα αυτο βλεπω στα παιδια της ηλικιας μου. Ταλαιπωρουμαι με το θεμα της φιλιας απο τα 15 μου. Το εφτιαξα γυρω στα 19 και στα 20 ξαναχαλασε.
    Δηλαδή εγώ που έχω φίλους, δεν θα κάνω άλλους? Επειδή ήδη έχω; Δεν πάει έτσι. Τα εμπόδια τα βάζεις εσύ στον εαυτό σου. Πρώτα από όλα τον υποτιμάς.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2024
    Location
    Greece
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δηλαδή εγώ που έχω φίλους, δεν θα κάνω άλλους? Επειδή ήδη έχω; Δεν πάει έτσι. Τα εμπόδια τα βάζεις εσύ στον εαυτό σου. Πρώτα από όλα τον υποτιμάς.
    Εχεις δικιο. Το ξερω οτι γινομαι σκληρη αλλα αυτη ειναι η φαση μου τωρα. Δεν μπορω να νιωσω καπως αλλιως. Απλα θελει χρονο για να περασει. Εχω και εγω αλλους φιλους απλα δεν εχουν τοσο χρονο για μενα γιατι συνεχεια ειναι με αλλες παρεες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2024
    Posts
    199
    Το κακό είναι ότι δεν αρέσεις καθόλου σε εσένα. Μάθε να σε αγαπάς. Είσαι πολύ μικρή. Οι φιλίες και οι παρέες αλλάζουν. Πολλές φορές αναγκαστικά. Λόγω δουλειάς, λόγω αλλαγής πόλης ακόμη και χώρας. Αφού πιστεύεις ότι εσύ φταις όπως λες γιατί δεν αλλάζεις σε εσένα αυτά που δεν σου αρέσουν? Εγώ πιστεύω ότι χρειάζετσι να ενισχύσεις λίγο την αυτοπεποίθηση σου. Πριν τα 15 είχες φίλους? Σαν παιδάκι έκανες εύκολα παρέα με άλλα?

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν εχω φιλους
    By γιαννης1996 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 28-06-2022, 10:40
  2. Δεν έχω φίλους
    By psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 09-02-2021, 23:08
  3. δεν εχω φιλους
    By zeroend in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 91
    Last Post: 30-08-2020, 11:54
  4. Δεν εχω φιλους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 20-03-2012, 20:46
  5. δεν εχω φιλους
    By tokokkinofoustani in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-2012, 08:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •