Ψυχωσικη συνδρομή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 104
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Ψυχωσικη συνδρομή

    Εχω διαγνωστεί με ψυχωσική συνδρομή εδω και ενα χρόνο περίπου.Είχα παραισθήσεις, νόμιζα πως ήθελαν να μου κάνουν κακό και αλλα τέτοια συμπτώματα.Με το zyprexa είμαι καλύτερα.Αύτο που θέλω να ρωτήσω είναι η ψυχωσική συνδρομή ειναι χρόνια?Δηλαδή θα παίρνω φάρμακα μια ζωή ή περναει?Ο γιατρός μου λέει οτι είναι χρόνια αλλα δεν μου διευκρινίζει αν θα παίρνω φάρμακα για μια ζωή.Οποιος αντιμετωπίζει παρόμοια κατασταση ας μου απαντήσει.Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μιχαλη θελω να σου γραψω πολλα, αλλα τωρα δεν εχω πολυ χρονο ,γιατι αν θελεις, μπορουμε να μιλαμε πολλες ωρες γι αυτο το θεμα!Τις ιδιες αποριες ειχα και εχω δυο χρονια,μετα απο πολυ ψαξιμο(πληροφορηση,ψυχοθερ απεια κ αλλα) και πολλα φαρμακα (γιατρους) κατεληξα οτι η διαγνωση ψυχωσικη συνδρομη καλυπτει ενα μεγαλο φασμα διαταραχων και ειναι γενικοτητα!
    Ειναι η πιο ευκολη ,γρηγορη κ ασφαλης διαγνωση.Κανε υπομονη με τα φαρμακα και ενεργοποιησου οσο μπορεις με σκοπο της ζωης σου να γινης καλα!
    Θα τα ξαναπουμε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    μιχαλη καλως ηλθες.
    δεν εχω παρομοια εμπειρια και δεν ξερω τι να σου πω.βεβαια απ\'οτι εχω διαβασει καποιοι τα παιρνουν εφ ορου ζωης καποιοι αλλοι περιοδικα και αλλοι παλι για καποιο χρονικο διαστημα.ο μονος καταλληλος για να σου πει ειναι ο γιατρος σου βεβαια δεν ξερω τι κολλημα εχουν οι περισσοτεροι και δεν σου λενε για ποσο καιρο θα διαρκσει η θεραπεια σου και εω τα ιδια αντιμετωπισα.ρωτησε τον καλυτερα ξεκαθαρα και πιεσε τον μεχρι να σου πει εστω οτι ναι μπορει και να τα παιρνεις γι α παντα αλλα δεν ειμαι σιγουρος,κατι τελοσπαντων..η μια αλλη καλη ιδεα φανταζομαι θα ηταν να παρεις και μια δευτερη ισως γνωμη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    H ψυχοθεραπεία βοηθάει στην ψυχωσική συνδρομή?Και γενικά τι εννοουμε ψυχοθεραπεία?Το οτι παμε στον γιατρό και μας κανει καποιες ερωτησεις για το πως είμαστε?Απορια το εχω...

  5. #5
    προς mihalis
    η φαρμακοθεραπεία ποικίλει αναλόγως το είδος και την ένταση της εμφανισθείσας ψύχωσης.
    ποικίλει επίσης αναλόγως εάν ήταν το πρώτο επεισόδιο ή επανεμφάνιση παλαιότερου.
    ρόλο επίσης παίζει και το περιεχόμενο και ο προνοσηρός χαρακτήρας του ασθενή.
    Ρώτα πάντως ευθέως τον γιατρό σου, δεν βλέπω λόγο να υπεκφεύγει (εάν αυτό κάνει)
    όσον αφορά τη ψυχοθεραπεία, θα το συζητήσεις με τον γιατρό σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Επίσης κάτι που θέλω να ρωτήσω είναι αν με τον όρο ψυχωσική συνδρομή εννοούμε την σχιζοφρένεια ή ειναι διαφορετικές παθήσεις?

  7. #7
    η \"σχιζοφρένεια\" είναι μία πάθηση υπό της οποίας εντάσσεται ένας αριθμός διαταραχών (αντίληψης, σκέψης, μνήμης, προσωπικότητας κ.α) που διαφοροποιούνται σε συμπτωματολογία και ένταση κατά περίπτωση.
    ο όρος ¨ψυχωσική συνδρομή¨ όπως την αναφέρεις ανήκει σε αυτήν την ομάδα διαταραχών.
    τώρα, διαβάζοντας το αρχικό σου ποστ (από αυτά που κατάλαβα) υπάρχει η έννοια της ιδεοληψίας (όπου κάποιοι σε επιβουλεύονται) αλλά λείπουν οι ψευδαισθήσεις.
    γιατί δεν το συζητάς με τον γιατρό σου? ρώτα τον ό,τι έχεις απορία και μην διστάσεις καθόλου! είναι υποχρέωσή του να εδραιώσει εξ΄αρχής σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ σας για την αποτελεσματικότερη θεραπεία. και στα πλαίσια της εδραίωσης της εμπιστοσύνης (ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ!!) τέτοιου είδους κουβέντες είναι λογικές και αναμενόμενες! μίλα του

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Τι είδη ςυχωσικής συνδρομής υπάρχουν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος?Εγω σαν συμπτωματα ειχα ιδεες οτι με παρακολουθούν,συνέδεα γεγονότα άσχετα μεταξυ τους κα.Δεν ακουγα φωνές.Καπου διάβασα οτι υπάρχει η ψυχωσική συνδρομή καταθλιπτικού τύπου και σχιζοφρενικού τύπου.Υπάρχουν και αλλα είδη?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    limpa εννοεις οτι πιο ελαφριάς μορφής κατάσταση ειναι η ψυχωσική συνδρομή?
    Εγω στην αρχη δεν καταλάβαινα πως δεν ημουν καλά, μετά με τα φάρμακα το κατάλαβα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    libpa ποια φάρμακα παίρνεις τώρα και τι φάρμακα επαιρνες παλιότερα για την ψυχωσική συνδρομή?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παίρνω το zyprexa.Εχω πολύ βελτίωση αλλα στεναχωριέμαι γιατι έβαλα πολλα κιλά.Με το risperdal βάζεις κιλά?Σορρυ αν σε ζαλίζω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Η ερώτηση ειναι αν βάζεις κιλά με το abilify sorry

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    libpa τι συμπτώματα είχες στην αρχή και τι συμπτώματα έχεις τώρα?
    Εγω πριν παρω τα φαρμακα νόμιζα πως με παρακολουθούν,οτι θέλουν να κάνουν κακό σε μένα και στην οικογένεια μου,οτι μπορούν να μου ελέγξουν την σκέψη κα.
    Τώρα δεν έχω τιποτα απο αυτά το μόνο που έχω ειναι αποπροσωποίηση και αποπραγματοποίηση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ενδιαφέρον η συζήτηση.. ας μου συγχωρεθεί η συμμετοχή στον διάλογο :)

    Τα φάρμακα δεν παχαίνουν από μόνα τους. Λίγη προσοχή στη διατροφή και λίγη γυμναστική χρειάζεται, αν και για το Zyprexa λένε ότι επηρεάζει περισσότερο..

    Μιχαλη, τα συμπτώματα που αναφέρεις μου είναι γνωστά, όπως έχω δηλώσει εδω και σε παλιά μου θέματα. Βέβαια πολλά από αυτά τα θυμάμαι ως αμυδρές αναμνήσεις πλέον. Ένα περιβάλλον οπού όλα τριγύρω φαίνονται περίεργα και σκοτεινά.. πάει καιρός από τότε, υπάρχουν κάποιες μεταπτώσεις αλλά σε χρονική διάρκεια υπάρχει μια σαφή βελτίωση! Εφόσον παίρνεις τα φάρμακα σου με δική σου πρωτοβουλία είσαι σε καλό δρόμο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by libpa
    Πως δεν παχαίνουν τα φάρμακα... Παχαίνουν το λένε και πάνω. Επιβραδύνουν το μεταβολισμό και σου δημιουργούν και συνεχή αίσθηση πείνας..Ειδικά το ζυπρέξα από αντιψυχωσικά, αλλά και το ρισπερντάλ σε μένα το ίδιο λειτουργούσε ως προς την πείνα.
    Αν πρόσεξες έγραψα το εξής

    Originally posted by vince
    Τα φάρμακα δεν παχαίνουν από μόνα τους.
    Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν αυξάνουν την όρεξη ούτε ότι δεν έχει σχέση ο σωματικός τύπος ή το πόσο τρώμε.. υπάρχουν και άνθρωποι που δεν παχαίνουν να ξέρεις..

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •