Το φαινόμενο των Incels (=Αθέλητα Άγαμοι)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    972

    Το φαινόμενο των Incels (=Αθέλητα Άγαμοι)

    Υπάρχει ένα σύγχρονο φαινόμενο σε αύξηση, αυτό των Incels (involuntary celibates), δηλαδή ανδρών που λόγω της αποτυχίας τους στον ερωτικό και σχεσιακό τομέα, εκφράζουν μίσος για τις γυναίκες, τις επιθυμίες και τις επιλογές τους, σε κοινωνικά μέσα, φόρουμ, γενικά στο διαδίκτυο. Τι χαρακτηρίζει το λόγο τους; Η κριτική στην "ηθική των σύγχρονων γυναικών, η απαξίωση των γυναικείων επιλογών, η πίκρα που βγάζουν στα ποστς τους απέναντι στις γυναίκες, το μίσος τους για τα φεμινιστικά κινήματα (που θεωρούν ότι έδωσαν στις γυναίκες δικαιώματα και τις μετέτρεψαν σε ό,τι αυτοί φαντάζονται γι αυτές), η αίσθηση της "αδικίας" που φαντάζονται ότι έχουν υποστεί από το γυναικείο φύλο, (afab και όχι μόνο), η πεποίθηση ότι η ομορφιά, το χρήμα και η άνετη ζωή είναι τα μόνα στοιχεία που οι γυναίκες βρίσκουν ενδιαφέροντα και ότι έλκονται μόνο από άνδρες που κατέχουν τα παραπάνω στοιχεία, και άλλα.

    Το έχετε ακουστά; Έχετε συναντήσει ανθρώπους με τα παραπάνω χαρακτηριστικά σε φόρουμ, μέσα, γενικά στο διαδίκτυο; Για παράδειγμα είχαν στρώσει ομάδες μέσα στο Reddit, όπου έσπρωχναν το δηλητήριό τους κατά των γυναικών, που θεωρούν υπεύθυνες για τη μοναξιά, το κενό, την απελπισία και τη δυστυχία που νιώθουν, και κριτικάροντας από το πώς επιλέγουν να ντύνονται, ή το με ποιους επιλέγουν να συνάψουν σχέση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    481
    δεν ξερω αν εισαι αντρας ή γυναικα, υποθετω οτι εισαι γυναικα...το θεμα ειναι μεγαλο προς συζητηση αλλα κρατα κατα νου, πως ο αντρας στην εποχη των σπαρτιατων κτλ την γυναικα την ειχε μονο για να εκτονωθει και να τεκνοποιησει, μετα αυτην ηταν υπευθυνη να μεγαλωσει τα παιδια.... και μεχρι πριν 40 χρονια ας πουμε αριθμητικα το ετος 1980 η γυναικα δεν επελεγε τον αντρα, παντρευοταν αυτον που της δινανε.... τα σημερινα χρονια ενω ισχυει η ελευθερη βουληση και ειναι σεβαστη αφιερωνεις τοσο χρονο σε μια γυναικα και καποια στιγμη σηκωνετε και φευγει ή σου λεει θελει να ξεκοψετε...δεν λεω οτι σιστε μαζι και βλεπεις οτι δεν τραβαει αλλο.. αυτην γενικα η μυστηρια και απροβλεπτη φυση της γυναικας κανει τον αντρα να την σιχενεται...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,401
    Πιστεύω ότι παίζει σημαντικό ρόλο ότι είναι ανώνυμοι. Εγω προσωπικά με φίλους μου τέτοιες συζητήσεις δεν κάνω και ούτε έτυχε να ακούσω (σε τόσο έντονο βαθμό), έναν άντρα να μιλάει τόσο άσχημα για τις γυναίκες όσο εδώ στο φόρουμ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    972
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    δεν ξερω αν εισαι αντρας ή γυναικα, υποθετω οτι εισαι γυναικα...το θεμα ειναι μεγαλο προς συζητηση αλλα κρατα κατα νου, πως ο αντρας στην εποχη των σπαρτιατων κτλ την γυναικα την ειχε μονο για να εκτονωθει και να τεκνοποιησει, μετα αυτην ηταν υπευθυνη να μεγαλωσει τα παιδια.... και μεχρι πριν 40 χρονια ας πουμε αριθμητικα το ετος 1980 η γυναικα δεν επελεγε τον αντρα, παντρευοταν αυτον που της δινανε.... τα σημερινα χρονια ενω ισχυει η ελευθερη βουληση και ειναι σεβαστη αφιερωνεις τοσο χρονο σε μια γυναικα και καποια στιγμη σηκωνετε και φευγει ή σου λεει θελει να ξεκοψετε...δεν λεω οτι σιστε μαζι και βλεπεις οτι δεν τραβαει αλλο.. αυτην γενικα η μυστηρια και απροβλεπτη φυση της γυναικας κανει τον αντρα να την σιχενεται...
    Και ο άνθρωπος κάποτε κατοικούσε σε σπηλιές. Δεν καταλαβαίνω την αναλογία. Όσο για τη "μυστήρια και απρόβλεπτη φύση της γυναίκας", πρώτον δεν υπάρχει καμία φύση όπως την εννοείς ούτε στις άντρες, ούτε στις γυναίκες, ούτε στα queer, καθώς αυτό θα προυπόθετε ότι όλες, όλοι, όλα είμαστε μαζικά όντα και έχουμε βγει από ένα καλούπι, που μας κάνει να έχουμε ένα μαγικό ζουμί που μας δίνει αυτό που είμαστε. Δεν ισχύει. Εκτός αυτού, παρατηρώ πως και οι δικές σου πεποιθήσεις δεν είναι μακριά από των incels, έχεις φάει ήττα από γυναίκα/ες και θεωρείς ότι η ήττα αυτή σε σημάδεψε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    972
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πιστεύω ότι παίζει σημαντικό ρόλο ότι είναι ανώνυμοι. Εγω προσωπικά με φίλους μου τέτοιες συζητήσεις δεν κάνω και ούτε έτυχε να ακούσω (σε τόσο έντονο βαθμό), έναν άντρα να μιλάει τόσο άσχημα για τις γυναίκες όσο εδώ στο φόρουμ.
    Ήμουν σίγουρη για σένα Γιώργο και καλά θα έκαναν κάποιοι να δουν τον τρόπο που συμπεριφέρεσαι και να πάρουν παράδειγμα. Ο άνθρωπος που αγαπάει τις γυναίκες, είναι αγαπητός από αυτές. Η διαστρεβλωμένη αντίληψη των incels, πως μπορεί ποτέ γυναίκα να τη μισούν κι αυτή να θέλει να συνάψει σχέση μαζί τους, είναι που μελετάνε ψυχολόγοι αυτή τη στιγμή, καθώς πραγματικά το ζήτημα έχει παρουσιάσει αυξημένη συχνότητα στο διαδίκτυο. Συμφωνώ μαζί σου, σίγουρα παίζει ρόλο και η ανωνυμία, αλλά να ξέρεις ότι η βία δε σταματάει στο λόγο. Το 2014 υπήρξε incel που σκότωσε γυναίκες στο Toronto. Όσα μέλη ενδιαφέρονται, υπάρχουν και μελέτες, έρευνες και νεότερα στοιχεία για τους ανθρώπους αυτών των μισογυνικών πεποιθήσεων που καταντούν τελικά ιδεολογία τους.

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9892684/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,406
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Υπάρχει ένα σύγχρονο φαινόμενο σε αύξηση, αυτό των Incels (involuntary celibates), δηλαδή ανδρών που λόγω της αποτυχίας τους στον ερωτικό και σχεσιακό τομέα, εκφράζουν μίσος για τις γυναίκες, τις επιθυμίες και τις επιλογές τους, σε κοινωνικά μέσα, φόρουμ, γενικά στο διαδίκτυο. Τι χαρακτηρίζει το λόγο τους; Η κριτική στην "ηθική των σύγχρονων γυναικών, η απαξίωση των γυναικείων επιλογών, η πίκρα που βγάζουν στα ποστς τους απέναντι στις γυναίκες, το μίσος τους για τα φεμινιστικά κινήματα (που θεωρούν ότι έδωσαν στις γυναίκες δικαιώματα και τις μετέτρεψαν σε ό,τι αυτοί φαντάζονται γι αυτές), η αίσθηση της "αδικίας" που φαντάζονται ότι έχουν υποστεί από το γυναικείο φύλο, (afab και όχι μόνο), η πεποίθηση ότι η ομορφιά, το χρήμα και η άνετη ζωή είναι τα μόνα στοιχεία που οι γυναίκες βρίσκουν ενδιαφέροντα και ότι έλκονται μόνο από άνδρες που κατέχουν τα παραπάνω στοιχεία, και άλλα.

    Το έχετε ακουστά; Έχετε συναντήσει ανθρώπους με τα παραπάνω χαρακτηριστικά σε φόρουμ, μέσα, γενικά στο διαδίκτυο; Για παράδειγμα είχαν στρώσει ομάδες μέσα στο Reddit, όπου έσπρωχναν το δηλητήριό τους κατά των γυναικών, που θεωρούν υπεύθυνες για τη μοναξιά, το κενό, την απελπισία και τη δυστυχία που νιώθουν, και κριτικάροντας από το πώς επιλέγουν να ντύνονται, ή το με ποιους επιλέγουν να συνάψουν σχέση.
    Μπα, δεν ειναι καινουργιοι, ουτε ειναι μονο αντρες. Παλια ηταν γνωστοι ως true forced loneliness ειναι ακροαριστερο κινημα και θελουν επανασταση και η κοινωνια να τους αποκαταστα πληρως οικονομικα, σχεσιακα και ερωτικα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    972
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Μπα, δεν ειναι καινουργιοι, ουτε ειναι μονο αντρες. Παλια ηταν γνωστοι ας true forced loneliness ειναι ακροαριστερο κινημα και θελουν επανασταση και η κοινωνια να τους αποκαταστα πληρως οικονομικα, σχεσιακα και ερωτικα.
    Οι έρευνες και οι μελέτες δε δείχνουν όσα ισχυρίζεσαι, το αντίθετο μάλιστα, έχουν ακροδεξιές πολιτικές και διασυνδέσεις.
    Εδώ τα στοιχεία, και έχω και πολύ περισσότερα λινκς να δώσω ακόμη.
    https://www.lowyinstitute.org/the-in...ght-ideologies

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    481
    εγω παντως σε συζητηση με φιλους περι γυναικειου φυλου, βλεπω οτι εχουμε κοινοτυπες αντιληψεις.. μονο καποιος αντρας θα μπορουσε να καταλαβει αυτο που εννοω περι γυναικειας φυσης, οτι ειναι απροβλεπτη. θες να το ονομασεις μαγικο ζουμι? θες να το ονομασεις καπως αλλιως? να σου πω ενα πολυ απλο παραδειγμα? ειχα βγει στην καφετερια και μου αρεσε η σερβιτορα, ζητησα το ινστα αν ηθελε να μου το δωσει... την εκανα αιτημα φιλιας και λεω αν θελει ας με δεχτει μπορει να την στειλω κανενα μηνυμα, αν δεν το δεχτει δεν θα καθησω να ασχοληθω... και τελικα ενω εγω ημουν στην σκεψη αυτην την ιδια ωρα εκανε μπλοκ..... αντε τωρα να καταλαβεις τι?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    972
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Μπα, δεν ειναι καινουργιοι, ουτε ειναι μονο αντρες. Παλια ηταν γνωστοι ως true forced loneliness ειναι ακροαριστερο κινημα και θελουν επανασταση και η κοινωνια να τους αποκαταστα πληρως οικονομικα, σχεσιακα και ερωτικα.
    Θα παρακαλούσα αν δεν έχεις κάτι σοβαρό να προσθέσεις στη συζήτηση να μην λάβεις μέρος καν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    972
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εγω παντως σε συζητηση με φιλους περι γυναικειου φυλου, βλεπω οτι εχουμε κοινοτυπες αντιληψεις.. μονο καποιος αντρας θα μπορουσε να καταλαβει αυτο που εννοω περι γυναικειας φυσης, οτι ειναι απροβλεπτη. θες να το ονομασεις μαγικο ζουμι? θες να το ονομασεις καπως αλλιως? να σου πω ενα πολυ απλο παραδειγμα? ειχα βγει στην καφετερια και μου αρεσε η σερβιτορα, ζητησα το ινστα αν ηθελε να μου το δωσει... την εκανα αιτημα φιλιας και λεω αν θελει ας με δεχτει μπορει να την στειλω κανενα μηνυμα, αν δεν το δεχτει δεν θα καθησω να ασχοληθω... και τελικα ενω εγω ημουν στην σκεψη αυτην την ιδια ωρα εκανε μπλοκ..... αντε τωρα να καταλαβεις τι?
    Ότι δεν ήταν υποχρεωμένη να σου δώσει τίποτε, λέω μήπως;;; Μήπως ακόμη και ότι θεώρησες ότι ενώ η άλλη ήταν στην εργασία της, συν ότι δεν τη γνώριζες προσωπικά, θεώρησες ότι ήταν δικαίωμά σου να της ζητήσεις το instagram της; Όχι, δεν έχουν όλοι οι άνδρες τις απόψεις τις δικές σου, ούτε της παρέας σου. Ευτυχώς.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    481
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Ότι δεν ήταν υποχρεωμένη να σου δώσει τίποτε, λέω μήπως;;; Μήπως ακόμη και ότι θεώρησες ότι ενώ η άλλη ήταν στην εργασία της, συν ότι δεν τη γνώριζες προσωπικά, θεώρησες ότι ήταν δικαίωμά σου να της ζητήσεις το instagram της; Όχι, δεν έχουν όλοι οι άνδρες τις απόψεις τις δικές σου, ούτε της παρέας σου. Ευτυχώς.
    εγω το ζητησα, ηταν δεν ηταν δικαιωμα μου τελικα δεν θελω να ξερω... εγω σου εφερα ενα απλο παραδειγμα για να καταλαβεις αυτο που εννοουσα περι της γυναικειας φυσης, εγω αν ημουν γυναικα ή θα το δεχομουν ή θα το απερριπτα... οπως και να εχει σαν να σταθηκαμε πολυ σε αυτο δεν λες?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εγω παντως σε συζητηση με φιλους περι γυναικειου φυλου, βλεπω οτι εχουμε κοινοτυπες αντιληψεις.. μονο καποιος αντρας θα μπορουσε να καταλαβει αυτο που εννοω περι γυναικειας φυσης, οτι ειναι απροβλεπτη. θες να το ονομασεις μαγικο ζουμι? θες να το ονομασεις καπως αλλιως? να σου πω ενα πολυ απλο παραδειγμα? ειχα βγει στην καφετερια και μου αρεσε η σερβιτορα, ζητησα το ινστα αν ηθελε να μου το δωσει... την εκανα αιτημα φιλιας και λεω αν θελει ας με δεχτει μπορει να την στειλω κανενα μηνυμα, αν δεν το δεχτει δεν θα καθησω να ασχοληθω... και τελικα ενω εγω ημουν στην σκεψη αυτην την ιδια ωρα εκανε μπλοκ..... αντε τωρα να καταλαβεις τι?
    σοβαρα τωρα;
    δεν μπορω να καταλαβω τι εχετε αναμεσα στα αυτια σας μερικοι...
    και ΓΙΑΤΙ να μην σε κανει μπλοκ;;;;;;;
    δικαιωμα της!!!!
    ειναι τιμη της ο καθε μουνικακας που την σταμπαρει στην ΕΡΓΑΣΙΑ της, και που δεν θα γυριζε ποτε να τον κοιταξει, να της ζηταει φιλιες;;;;
    δεν ειναι να αναρωτιεται κανεις γιατι εχουν τον γυναικοδιωχτη μερικοι...

    υ.γ. μαλλον θα εννοεις οτι εχετε "κοινες" αντιληψεις με τους φιλους σου, οχι "κοινοτυπες". λογικο ειναι να κανεις παρεα με ομοιους σου. δεν θα ταιριαζες με αλλου ειδους παρεες..
    Last edited by Remedy; 20-09-2024 at 07:49.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    wildhoney
    υποθετω οτι το φαινομενο δεν ειναι συγχρονο, απλα πηρε ονομα τωρα, οπως και διαφορες αλλες συμπεριφορες..
    κι αυτο γιατι, ολα αυτα τα "λουλουδια" ανθισαν με την εξαπλωση του διαδικτυου.
    πριν το ιντερνετ, παρεα εκανες μονο στο περιβαλλον σου.
    δεν θα επελεγες ποτε εναν μαλακα μισογυνη να τον κανεις παρεα. θα τον ειχες κοψει πολυ νωριτερα. επομενως, μπορει και να μην τα ειχες ακουσει αυτα.
    το προβλημα ειναι δικο τους.
    μπορουν να βριζουν και να κατηγορουν οσο θελουν για την δικη τους αποτυχια. γυναικες ομως δεν προκειται να προσελκυσουν.
    "με τον ηλιο τα βγαζω, με τον ηλιο τα βαζω, τι εχουν τα ερμα και ψοφανε", ενα πραμα...

Similar Threads

  1. Το φαινόμενο του GHOSTING
    By silencer in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-09-2022, 00:08
  2. το φαινομενο πλασεμπο ...
    By Macgyver in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 18-02-2019, 19:22
  3. το φαινομενο ' φορουμ '
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 127
    Last Post: 03-05-2014, 05:41
  4. το φαινόμενο της Συναισθησίαs
    By path in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-05-2012, 12:19
  5. ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 09-12-2011, 14:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •