o
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 37 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 555

Thread: o

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    άνοιξη για σένα,



    http://www.youtube.com/watch?v=8VLXmqEJBWI&feature=related

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    anoiksi, με συγκίνησαν πολύ τα όσα έγραψες.. εγώ προσωπικά έχω μάθει να σκοτώνω τα όνειρα μου εδώ και αρκετά χρόνια. Πέρασα όμως από μια πόρτα που μου δίδαξε πολλά, το πόσο σκληρή είναι η ζωή, όχι απλά και μόνο επειδή εμείς την κάνουμε έτσι αλλά επειδή μας τσακίζει όταν αντιλαμβανόμαστε πως είμαστε απλά ένα παρατημένο παιδί της, με σκοπό την αναζήτηση της. Στην πορεία πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που ταιριάζουν/ δένουν μαζί με τον κάθε ένα απο μας με ανεξήγητο τρόπο. Έτσι η μοναξιά κάνει διαλείμματα και μας θυμίζει για λίγο οτι φτιαχτήκαμε για να κληρονομήσουμε και εμείς ένα άγγιγμα δημιουργίας. Συγνώμη για το \"ποιητικό\" του μηνύματος το οποίο μου βγήκε διαβάζοντας τα ιδιαίτερα όμορφα σου μηνύματα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    λογια μεσα απο την καρδια,σας χαιρομαι πραγματικα .... δυστηχως οταν μιλαμε με την καρδια σημαινει πως δεν εχουμε τειχη να την προστατεψουμε αλλα παλι, αν ζεις με τειχη χανεις ολη τη θεα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Μεγαλοδύναμε Κύριε, τον αγαπώ και δεν γίνεται να κάνω αλλιώς.

    Πάλεψα και δε γίνεται να ξεριζώσω μιαν αγάπη ριζωμένη,όπως δε γίνεται να φυτέψεις με τη βία στην καρδιά έναν έρωτα.

    Μεγαλοδύναμε Κύριε, τον αγαπώ και δεν γίνεται να κάνω αλλιώς.

    Για αυτό δώσε μου τη δύναμη να τον αγαπώ έτσι όπως κανείς δεν με έχει διδάξει:

    Να τον αγαπώ χωρίς προσδοκία, χωρίς απαίτηση, χωρίς σύγκριση, χωρίς παζάρι, χωρίς γκρίνια, χωρίς οργή, χωρίς αδημονία.

    Να τον αγαπώ και να μην τον κατασκοπεύω,να μην τον εκβιάζω, να μη προσπαθώ να με θαυμάσει,να μη προσπαθώ να με λυπηθεί.

    Να αποζητώ το καλό του όσο και το δικό μου καλό,και να μη θυμώνω όταν αυτά τα δύο δε συμπίπτουν.

    Να αντέχω να περιμένω, να αντέχω να μη μοιάζει με ίνδαλμά μου,να αντέχω να μου ανατρέπει τα όνειρά μου.

    Να δέχομαι να μη με καταλαβαίνει έτσι όπως το εννοώ εγώ.

    Να δέχομαι να μη τον καταλαβαίνω έτσι όπως το εννοώ εγώ.

    Να τον χαίρομαι περισσότερο από όσο του παραπονιέμαι,να τον χαίρομαι χωρίς να τον διορθώνω.

    Να τον θαυμάζω χωρίς να υπολογίζω πως θα τον κακομάθω.

    Να γίνομαι περισσότερο σπλαχνική παρά δίκαιη.

    Να μη του φωνάξω ποτέ πως μετάνιωσα.

    Μεγαλοδύναμε φώτισέ με με την αγάπη την ελεύθερη, την αγάπη την σταυρωμένη.

    Να δραπετεύσω από την δυναστεία του έρωτά μου,από την αλαζονεία της γνώμης μου, από την ζητιανιά του κορμιού.

    Να κάνω καρτερία στην απόρριψη, υπακοή σε αυτό που δεν καταλαβαίνω.

    Να λυγίζω στην άγνοια και την αδυναμία μου.

    Να τον κερδίσω μονάχα αγαπώντας τον.

    Απλά και αληθινά.

    Απλά και ήσυχα.

    Αφού η αγάπη η καθαρή είναι πάντα, πάντα αμοιβαία».


    \"Προσευχή\" Βαμβουνάκη Μάρω
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Narnia με εκανες και δακρυσα....ειναι υπεροχο....να εισαι καλα....!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μια συμβουλη μονο ανοιξη....γραφε πιο αραια...εννοω αφηνε διαστηματα.Πιστευω οτι θα ειχες ισως και την τριπλασια ανταποκριση αν εγραφες αραια,γιατι γραφεις ωραια,απλως ο αλλος βλεπει ενα πυκνογραμμενο κειμενο και τον πιανει πονοκεφαλος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    ευχαριστω keep_walking, πρωτα για την συμβουλη σου που ισχυει και κατα δευτερον για το οτι γραφω ωραια :-)....Ξερω οτι ειναι κουραστικο και να σου πω ισως και εγω να μην διαβαζα τα γραφομενα μου αν ημουν ο αλλος.....τωρα που το σκεφτομαι θα διαβαζα την αρχη και ισως και το τελος...χαχα...Θα προσπαθησω απλα οταν αρχιζω, θελω τοσα πολλα να βγαλω απο μεσα μου που παρασειρομαι....

  8. #8
    Όλοι το έχουμε ανάγκη, άνοιξη...
    Καλό Σαββατοκύριακο και σε σένα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ανοιξη διαβαζα αυτα που εγραφες,τοσο συναισθημα κρυμενο;αναρωτιεσαι την δεν παει καλα;γιατι δεν παν τα πραγματα οπως τα προγραμματιζεις....προσεξε την λεξη που χρησιμοποιησα,οπως τα \"προγραμματιζεις\".Η αιωνια ταση να φερουμε τη ζωη μας στα μετρα μας.στα θελω μας.δεν βλεπουμε την πραγματικοτητα οπως ειναι γιατι δεν μας βολευει και τροποποιουμε την αληθειας στα δικα μας μετρα.γιατι η πραγματικοτητα πληγωνει,δεν μας σκεφτεται ,δεν μας νοιωθει.και θελουμε να την προσαρμοσουμε οπως θελουμε εμεις για να νοιωσουμε καλυτερα.ως που στο τελος πιστευουμε την δικη μας αληθεια.αυτο ειναι το προβλημα με το συναισθημα.αλλα ανοιξη να σου πω κατι;χιλιες φορες να νοιωθω και να αισθανομαι,να καταλαβαινω τον χρονο,να τον νοιωθω πως εχει αξια και δεν φευγει ασκοπα,παρα να ειμαι ρομποτακι προγραμματισμενο στεγνος υλιστης.δεν ξερω τι εγινε στη ζωη σου αλλα σκεψου τα ολα καλα,και δεξου το μαθημα της ζωης,μαθε και γινε σοφοτερη.γιατι να σου πω ποιο ειναι το \"ανωτερο\";η αγαπη,η εμπιστοσυνη,το ηθος,και ολα αυτα οχι γιατι ετσι πρεπει,αλλα γιατι ετσι πηγαζουν απο μια αθωα ψυχη.και επειδη ζουμε σε εναν κοσμο που πλεον αυτα εχουν χαθει,για αυτο πληγωνομαστε.και ψαχνουμε να βρουμε ψιλους στα αχυρα,αλλο ατομο που μπορει να εχει τις ιδιες αξιες...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by anoiksi
    vince, δεν χρειαζεται να μου ζητας συγγνωμη για τον τροπο που γραφεις, ειναι ομορφος....χαιρομαι που σε αγγιξαν τα λογια μου....συμφωνω οτι η μοναξια κανει διαλειμματα και σε αυτα μαζευεις ολη την δυναμη για να αντιμετωπισεις την επομενη απογοητευση...Θελω να σου πω οτι ειναι κριμα να μην ονειρευεσαι...Ξερω πολλες φορες γινονται κομματια και σου ξεριζωνουν την καρδια, αλλα απο την αλλη οταν τα ονειρευεσαι σου δινουν τοσα πολλα...δυναμη, χαρα, ευτυχια, ελπιδα....Αν δεν κρατιεσαι απο το ονειρο πως θα ζησεις στιγμες ευτυχιας;Ειμαστε μονοι και θα πεθανουμε μονοι...απλα οι αλλοι ειναι παρον για να ανεβασουν την αυτοπεποιθηση μας και το εγω μας...Οι πιο πολυ ανθρωποι σκεφτονται μονο τον εαυτο τους και πληγωνουν vince ολους εμας που εχουμε δει ποσο ομορφο ειναι να μην σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου...που εχουμε νιωσει την ευτυχια μεσω της ευτυχιας του αλλου και την δυστυχια επειδη ειναι δυστυχισμενοι οι αλλοι...Που μενουμε κοντα τους επειδη απλα νοιαζομαστε γιαυτους και που θα παραμεριζαμε ολα τα δικα μας προβληματα απλα για να βοηθησουμε τους αλλους...Ναι και αυτο ειναι εγωιστικο ομως γιατι το κανεις για να νιωσεις και εσυ καλα...αλλα σιγουρα ειναι ανωτερο απο το να σκεφτεσαι απλα τον εαυτο σου....Ξεφυγα λιγο αλλα ετσι ειμαι οτι θυμαμαι χαιρομαι
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    Λες πως όσοι κοιτάν τον εαυτό τους πληγώνουν εμάς που ενδιαφερόμαστε. Κοίτα στο παρελθόν έχω βιώσει κάτι τέτοιο, να πληγωθώ δηλαδή επειδή έδειξα ενδιαφέρον. Όμως καλή μου άνοιξη μετά από σπουδές, στρατό και πλέον κάμποσα χρόνια δουλειάς έχω κρατήσει αυτό το κομμάτι φυλαγμένο μέσα μου και το βγάζω προς τα έξω επιλεκτικά, με μέτρο και με ιδιαίτερη προσοχή, κυρίως χωρίς να ξεχνάω αυτό που έμαθα, πως λειτουργούν όλοι, λίγο πολύ, οι άνθρωποι, και πως αυτό που καθορίζει την συμπεριφορά μας είναι πρωτίστως οι συνθήκες που μας περιβάλλουν και κατα δεύτερο λόγω η αρχειοθέτηση αυτών των συνθηκών μέσα στον ξεχωριστό και μοναδικό εγκέφαλο που διαθέτει ο καθένας απο μας. Απο τις ανάγκες που έχουμε, μέχρι την οικονομική άνεση που διαθέτουμε, τίποτα δεν είναι τυχαίο ακόμα και η έλλειψη αγάπης ή /η κακομεταχείριση σε ένα μικρό παιδί μπορεί να συμβάλει σημαντικά ώστε η εφυία του να μην αναπτυχθεί ομαλά στην μετέπειτα εξέλιξη του.

    Θα σταθώ ακόμα στην ευτυχία των άλλων που ανακαλύπτεις ως μέσο για την δική σου ευτυχία. Είναι πράγματι πολύ όμορφο να έχεις τέτοιου είδους κοινωνική συνείδηση. Η ανθρωπιά είναι χάρισμα. Έχω ανακαλύψει πως όταν οι δικοί μου άνθρωποι αισθάνονται ευτυχισμένοι, αυτό με βοηθά να αισθανθώ και εγώ ένα μέρος της ευτυχίας τους. Έχω στεναχωρηθεί κατα καιρούς για την ανθρώπινη δυστυχία εκτός και απο τις φάσεις που περνάω για την προσωπική μου μαυρίλα, όμως αισθάνομαι πως η μεγαλύτερη δυστυχία είναι να μην είσαι ευτυχισμένος με αυτά που έχεις και όχι να είσαι δυστυχισμένος με αυτά που δεν έχεις... Ακόμα και ένας κουλός που συνήθιζα να βλέπω κοντά στην περιοχή μου για ένα μεγάλο διάστημα ΠΑΝΤΑ μου έλεγε καλημέρα με το πιο αυθεντικό χαμόγελο που έχω δει ποτέ μου σε άνθρωπο , και εγώ κάθε φορά θα απαντήσω και θα τον κοιτάξω με θαυμασμό και θα κατανοήσω καλύτερα το είδος της ευτυχίας που ωφελεί πραγματικά.

    Η απελευθέρωση anoiksi είναι οι λίγες αυτές στιγμές που συμβαίνει να αισθανόμαστε ότι έχει τελικά νόημα να το παλεύουμε για κάτι καλύτερο.

    Καλή συνέχεια!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Empneustns
    Η αιωνια ταση να φερουμε τη ζωη μας στα μετρα μας.στα θελω μας.δεν βλεπουμε την πραγματικοτητα οπως ειναι γιατι δεν μας βολευει και τροποποιουμε την αληθειας στα δικα μας μετρα.γιατι η πραγματικοτητα πληγωνει,δεν μας σκεφτεται ,δεν μας νοιωθει.και θελουμε να την προσαρμοσουμε οπως θελουμε εμεις για να νοιωσουμε καλυτερα.ως που στο τελος πιστευουμε την δικη μας αληθεια.αυτο ειναι το προβλημα με το συναισθημα
    Εμπνευστή προσωπικά χθες που το διάβασα μου έδωσε ερέθισμα για κάτι και με βοήθησε πολύ.
    Πολύ πετυχημένο

  12. #12
    Άνοιξη....ακόμη πιο όμορφο όμως είναι να νοιαζόμαστε εμείς πρώτα για τον εαυτό μας.
    Εκεί είναι η λύση όλων.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    ναι συμφωνω....αυτο προσπαθω να εφαρμοσω τωρα....:-).....να εισαι καλα...καλο μεσημερι

  14. #14
    Originally posted by anoiksi
    ναι συμφωνω....αυτο προσπαθω να εφαρμοσω τωρα....:-).....να εισαι καλα...καλο μεσημερι
    Να σαι καλά γλυκειά μου. Δεν στο είπα επιθετικά, απλά μερικές φορές κάνουμε το λάθος να περιμένουμε απ τους άλλους να κάνουν κάτι για μας, ενώ -κοίτα-ο εαυτός μας είναι εδώ, δίπλα μας. Περιμένει από μας να τον προσέξουμε, να τον περιθάλψουμε, να τον αγαπήσουμε, να τον γεμίσουμε.
    Όλα είναι στο χέρι μας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Οχι οχι δεν το πηρα επιθετικα....εφοσον εχεις δικιο...και αλλωστε αν δεν ακουσεις την πραγματικοτητα δεν ξυπνας ποτε....ειμαι ανθρωπος που δεχομαι τις αποψεις των αλλων, τις επεξεργαζομαι και αν τις κρινω οτι ειναι σωστες τις υιοθετω...και να σου πω την αληθεια αν δεν εχεις απο πουθενα ενα ταρακουνημα τοτε συνεχιζεις να ζεις σε ενα ονειρο γεματο αυταπατες....

    Συνεχισε να λες την αληθεια.....

Page 1 of 37 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •