πανικός - δώστε μου ελπίδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4

    πανικός - δώστε μου ελπίδα

    den antexw allo einai aplo den antexw...
    de kserw ti na kanw na parw ta xapia pou mou edwse o psuxiatros
    h na treksw na vrw lefta gia psuxologo??

    re paidia eimai apelpismenh me paei pisw auto to pragma..
    kai mou einai toso duskolo na to polelhmsw
    kathe fora einai agwnas...

    fobamai toso polu kai to mono pou me anakoufizei einai h elpida
    sas parakalw dwste mou elpida oti auto kapoia stigmh tha einai
    parelthon....

    eimai 25 kai niwthw oti h zwh mou teleiwse edw giati de zw
    ola einai enas fovos enas fovos pou me kanei toso ma toso adunamh

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    η ζωη δεν τελειωνει ποτεαπλα εχει τις δυσκολιες της αλλα εχει και τις χαρες τηςαμα δεν ειχες προβλημα ο ψυχιατρος δεν θα σου εδινε φαρμακα ετσι δεν ειναι?οποτε πρεπει να τα παρεις!!!και γρηγορα...καινα κανεις υπομονη και να εχεις πιστη οτι ολα θα πανε μια χαρα.και θα πανε θα το δειςτι φαρμακα παιρνεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Συμφωνώ με τον Αντώνη. Πάρε τα φάρμακα που σου συνέστησε ο γιατρός και αν νιώθεις πως έχει ανάγκη και από ψυχολόγο, να πας. Περιμένουμε νέα σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Stagona μου

    ολοι εδω σε καταλαβαινουμε απολυτα. Δεν σου δινουμε ψεύτικα λόγια παρηγοριάς , αλλά περνάμε ή περάσαμε τα ίδια..

    Καταλαβαίνω την απελπισία σου , πόσο δυστυχισμένη σε κάνει αυτή η κατάσταση. Και βέβαι υπάρχει ελπίδα! Είναι η στιγμή που θα αγωνιστείς για τη δική σου ζωη, είσαι μόνη σε αυτόν τον αγώνα , χρειάζεσαι δύναμη.

    Οι γιατροί σου, η οικογένειά σου, οι φίλοι σου και εμείς εδω πρέπει να μας \"αξιοποιήσεις\" για να πάρεις δύναμη.

    Θα ακολουθείς τις συμβουλές εκείνου του γιατρού που εμπιστεύεσαι απόλυτα.

    Θα ακολουθήσεις ολιστικη αντιμετωπιση της κατάστασης : υγιεινή ζωή, ξεκούραση, ύπνος, διασκέδαση, διαλογισμός. ΑΠό γιατρούς : και ψυχίατρος και ψυχολόγος.

    Κάνε ενα βημα την ημέρα. Μην ζητάς πολλά απο τον εαυτό σου. Ενα βημα την ημέρα προς το εμπρός θα σου δίνει θάρρος.

    Μπορεις να βρεις σε άλλα topic μου την δικη μου εμπειρία απο την μάχη με τους πανικούς και πολλά άλλα..

    Εγω έγινα καλά, είμαι εντελώς καλά. Η μέθοδος που ακολούθησα ήταν ψυχανάλυση και θεραπευτική αγωγή με ομοιοπαθητική. Πέρασα απο μια \"κόλαση\" που άλλαξε όλη τη ζωη μου. Σήμερα όμως δεν θεωρώ πια κόλαση. Ηταν η δική μου διαδρομη για να ανακαλύψω τον εαυτό μου, ήταν το πιο συναρπαστικό -και δύσκολο δεν λέω - ταξίδι που έκανα ποτέ....

    Εμπιστέψου τον γιατρό σου, αγάπησε τον εαυτό σου και αγωνίσου για τη ζωή σου! Σου αξίζει το καλύτερο!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Αγαπητη μου,
    αρκετο πόνο, φοβο και άγχος έχεις για την ζωη..Η ζωη ειναι ώραια αρκή να γνωριζεις πως να παιζεις το παιχνίδι της ζωης..Δεν γνωριζω ποιο ειναι το πρόβλημα οπου ύπάρχη σε εσένα για να μπορώ να σου δωσω μια προσωπική συμβουλή αλλα αυτό όλο το συναισθηματικο πόλεμο οπου επικρατη μέσα σου χρειάζεται πιστευω κάποια βοηθεια απο κάποιον ειδικό, οπως κάποιον ψυχολόγο για να σε βοηθηση για τον πόνο,για τον άγχος που εχεις για τη ζωή και το φοβο! Επίσεις, εχεις αναφέρει ότι πινεις χάπια, πίστευω ο ψυχίατρος για να στα δώσει υπάρχη κάποιος λόγος, κατι παραπάνω γνωρίζει, αρα γιατι να μην εμπιστευτης και να τα πινεις?Να συνεχισεις τον ψυχιατρο σου και να πας σε ενα καλό ψυχολόγο,αυτό βέβαια ειναι καθαρά προσωπική μου άποψη!Θα δεις αγαπητή μου οτι ολα θα πάνε υπέροχα και καλά με τη ζωή σου αρκή παντοτε να το επιθυμης εσυ! Και για αρχή ζητησες μια βοήθεια κραυγης απο εδω που ενοητε οτι πραγματικά θα τα καταφέρεις για να το κάνεις!
    Ευχαριστώ πολύ!

  6. #6
    Energopoiise tin essoteriki sou dinami .. min fovasai eisai anthropos kai o anthropos einai to eidos pou epibionei kai ekselissetai kaI kalitereuei kathimerina.. auto pou niotheis auto pou ginetai mesa sou mporei na fainetai anekselegxto alla den einai sto leo apo peira... oi kriseis panikou mporoun na xoristoun se duo meri stin biologiki antidrasi.. tin taxikardia, to krio sto stomaxi, tin ellipsi tou aera tin zalada tin adinamia kai mia alli ekeino pou fainetai na energopoiei auti tin antidrasi .. auto poy esi sindeses me to sinaisthima pou niotheis .. auto pou fovithikes oti sou to prokalese .. i tin anasfaleia pou sou dimiourgithike gia ton eauto sou logo kai apo kai auta pou pernas kai pou tora se exoun kleisi se enan faulo kiklo pnikos kai anasfaleia anasfaleia kai panikos..
    Bres to nima metaksi ton duo kai kopse to .. apeleutherose ton eauto sou kai trava mprosta .. giati eisai anthropos kai oi anthropoi einai ftiagmenoi gia na epivionoun!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4

    elpida kata tou panikou

    sas eyxaristw.. mou dinete dunamh..
    to provlhma einai oti ektos oti fovamai na parw ta xapia, to thema psuxologou einai pio periploko, dusthxws den einai toso eukolo na vrw ton katallhlo kathws oi perissoteroi koitoun mono ta xrhmata.. kai epipleon dusthxws den exw thn oikonomikh dunathta gia episkepseis se psuxologo.

    den exw sygkekrimeno giatro, eimai monh se auton ton agwna kai kathe mera prospathw na eimai kala. kserw oti me katalavainete kai auto mou dinei elpida. de kserw pws na antimetwpisw ton fovo tou panikou kai tis epiptwseis tou. kserw einai thema mualou kai skepsewn tis opoies omws de mporw na elenksw.

    de mporw na kanw kathimerina pragmata pou gia tous allous einai toso apla.. eimai sxedon sta oria agoravobias kai piezw ton eauto mou na mh ta kseperasei. de mporw na paw gia ena kafe de mporw na epikoinwnhsw niwthw asfaleia mono sto spiti mou.

    peite mou xwris lefta kai vohtheia pws na proxwrhsw?

    sas euxaristw olous mesa apo thn kardia mou!

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Θα σας παρακαλέσω θερμά να μη χρησιμοποείτε greeklish. Σε αυτή την ιστοσελίδα συνηθίζουμε να χρησιμοποιούμε ελληνικούς χαρακτήρες.

    Ευχαριστώ.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    καλη μου σταγόνα έχεις ακούσει για τα κέντρα ψυχικής υγειινής(ΚΨΥ)? δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάτι απλα θα σου κλείσουν ένα εβδομαδιαίο ραντεβού για παράδειγμα.
    είσαι ευχαριστημένη απο τον γιατρό που ηδη σε παρακολουθεί? καλύτερα να πάρεις τα φάρμακα που σου έδωσε. τουλάχιστον να δεις αν σε βοηθάνε καθόλου γιατί απο ότι λες είσαι σε οριακή κατάσταση. πότε εμφανίστηκαν οι κρίσεις? πόσο καιρό τις παλεύεις? δεν ξέρω αν έχεις πει σε άλλο σημείο την ιστορία σου.
    κουράγιο, πολλόι βρέθηκαν στην θέση σου και σε ακόμα χειρότερη θέση και σήμερα το έχουν ξεπεράσει.
    Φιλάκια κ ότι χρειαστέις , κοντά σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Σταγόνα μου σε καταλαβαίνω απόλυτα όταν λες \"eimai 25 kai niwthw oti h zwh mou teleiwse edw giati de zw\". Το ίδιο είχα νιώσει κι εγώ και πιστεύω όλοι όσοι έχουν υποφέρει από κρίσεις πανικού. Τώρα είναι η δύσκολη φάση που ο φόβος είναι πολύ έντονος. Θα δεις ότι θα αρχίσεις κάποια στιγμή να τον ξεπερνάς με την κατάλληλη βοήθεια αλλά και πάνω από όλα τη δική σου δύναμη που είναι μεγάλη, αφού όλοι κρύβουμε απίστευτες δυνάμεις κι ας μην το ξέρουμε. Το μαθαίνουμε μόνο όταν τις χρειαστούμε...

    Μη χάνεις την ελπίδα σου, βγάλτο από μέσα σου, εκφράσου κι εμείς είμαστε εδώ να σε ακούσουμε...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4

    και ο πανικος συνεχιζεται...

    αυτα τα κεντρα που ειναι δωρεαν τα γνωριζω. Αλλα σου κλεινουν ραντεβου μετα απο ενα μηνα.

    ο δικος μου πανικος ειχε τα σταδια του οπως πιστευω ολων σας..
    στην αρχη μερικες κρισεις, τασεις αγοραφοβιας και μετα εφτασα σε ενα επιπεδο να ειμαι καλα. αλλα αρχισε παλι η ιστορια απο την αρχη. και το θεμα ειναι οτι τωρα ειμαι ξανα στα ορια της αγοραφοβιας.. τις κρισεις τις ελενχω κατα καποιο τροπο αποφευγοντας καταστασεις που μου προκαλουν ανχος, με συνεπεια η αγοραφοβια που λεγαμε.

    ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινετε τι σας λεω. ξερω πως τα ιδια περνατε και εσεις...

    η δυναμη μου λιγοστευει μερα με τη μερα και αυτο ειναι που με τρομαζει πιο πολυ.

    σας ευχαριστω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    οι δυναμεις που κρυβει ο ανθρωπος μεσα του ειναι απεριοριστες!!!προσπαθησε αν μπορεις να τις ανακαλυψεις.και να παρεις και τα φαρμακα σου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    16
    ααα κοριτσακι μου πόσο σε καταλαβαίνω. Σου έχω στείλει με μήνημα το MSN μου και το yahoo, δεν εισαι μόνη και ας νομίζεις οτι δεν υπάρχει έλπίδα. ΥΠΑΡΧΕΙ έχω ζήσει και ζω κάθε μέρα με την προσπάθεια και είμαι ακόμα εδώ ζωντανή και ας πούμε δυνατή.
    Ξερω την απελπισία σου. Τιποτα δεν διορθώνετε σε μια μέρα αλλα διορθώνετε. Κοίτα λίγο τα μηνηματα σου αν το θυμηθείς.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •