Δυσκολία στην κατάποση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    5

    Δυσκολία στην κατάποση

    Πριν από 5 χρόνια περίπου όταν έδινα πανελλήνιες από το άγχος μου δεν μπορούσα να καταπιώ το φαί. Η ζωή μου είχε γίνει ένα μαρτύριο γιατί μια τόσο ωραία διαδικασία είχε καταντήσει ένα μόνιμο άγχος, ένα μαρτύριο. Νόμιζα ότι θα πνιγώ κάθε φορά που έβαζα μπουκιά στο στόμα μου. Η κατάποση είχε γίνει μια μηχανική διαδικασία που νόμιζα ότι έπρεπε να ελέγχω. Τελικά, αφού δοκίμασα τα πάντα κατάφερα να το ξεπεράσω με φαρμακευτική αγωγή. Τώρα, πέντε χρόνια μετά κι αφού κατάφερα να μπω στο πανεπιστήμιο, κι αφού η ζωή μου άλλαξε ριζικά και ζούσα ξανά σαν φυσιολογικός άνθρωπος, το πρόβλημα επέστρεψε μετά από κάποιες άσχημες καταστάσεις που έζησα στη ζωή μου αυτό το διάστημα. Τηλεφώνησα στο γιατρό μου και μου είπε να ξεκινήσω με πολύ μικρή δόση των φαρμάκων που έπαιρνα και τότε και ότι θα υποχωρήσει. Εγώ φοβάμαι! Φοβάμαι πολύ γιατί νόμιζα ότι είχα αφήσει πίσω μου αυτή την άρρωστη κατάσταση, ότι δεν θα εμφανιζόταν ποτέ ξανά. Θέλω να κλαίω συνέχεια, δίνω εξετάσεις και πρέπει να διαβάζω, έχω μια πολύ όμορφη σχέση και δεν θέλω να τον βασανίζω με τις βλακείες μου. Δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να το ξεπεράσω. Θέλω να σταματήσει αυτό το πράγμα. Θέλω να επιστρέψω στη φυσιολογκή μου ζωή! Κι αν ξαναεμφανιστεί μετά; Είμαι απελπισμένη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    μα γιατι απελπιζεσαι?σκεψου οτι εσενα το αγχος σε χτυπαει εκει.αλλους με εξανθηματα στο δερμα,αλλους με κρισεις πανικου,αλλους με αυπνιες..και αφου το εχεις ξαναπαθει και σου περασε γιατι δεν σκεφτεσαι οτι παλι,θα κανει τον \'\'κυκλο\'\' του και μετα θα εισαι μια χαρα...?
    τι χαπια αν επιτρεπεται σου εγραψε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    5
    seroxat....Έχω ακούσει διάφορα για τα συγκεκριμένα αλλά εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα.Ρε ξέρεις τι είναι αυτό που με κάνει να νοιώθω έτσί; Σκέφτομαι ότι θα ζω με αντικαταθλιπτικά λόγω αυτού του προβλήματος. Δεν θέλω κάθε φορά που συμβαίνουν άσχημα πράγματα στη ζωή μου να τρέχω στον ψυχίατρο. Το πρόβλημα είχε φύγει όταν ξεκίνησα την θεραπεία αλλά τα χάπια τα έπινα μέχρι τα Χριστούγεννα του 2008 για συντήρηση. Πριν 9 μήνες δηλαδή. Και τώρα πάλι τα ίδια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εχω εμπειρια παντως με τα συγκεκριμενα και δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενη.τελοσπαντων, δεν μπορεις να ξερεις οτι θα το εχεις σε ολη σου τη ζωη..αυτο που σου συμβαινει ειναι οτι αντιδρα με αυτον τον τροπο ο οργανισμος σου οταν πιεζεται αρα το προβλημα ειναι ο τροπος που αντιμετωπιζεις εσυ τις στρεσσογονες αυτες καταστασεις.το χαπι λοιπον δεν μπορει να αλλαξει τις αντιδρασεις σου μπορει ομως να κουκουλωσει τα συμπτωματα.δεν νομιζεις οτι πρεπει να βρεις την αιτια που πιεζεσαι τοσο πολυ σε σημειο να σου εμφανιζεται ενα τοσο ασχημο ψυχοσωματικο?το θεμα θελω να πω ειναι οχι να πολεμησεις και να τα βαλεις με το συμπτωμα αυτο αλλα με την αιτια που σου το προκαλλει και ναι η λυση δεν ειναι τα χαπια.εστιασε καλυτερα στην αιτια.πως?ειτε μονη σου ειτε με τη βοηθεια καποιου ειδικου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    5
    Δοκίμασα και την ψυχανάλυση. Δεν είχε αποτέλεσμα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    athina
    Posts
    107
    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα οταν ειμαι αγχωμενη.Καμια φορα νιωθω οτι μου σκαλωνει το φαγητο στο λαιμο και τρωω αλλη μια μπουκια για να \'\'σπρωξω\'\'την προηγουμενη και στο τελος μου κολλαει και αυτη!:P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by aggelikh
    Δοκίμασα και την ψυχανάλυση. Δεν είχε αποτέλεσμα
    η ψυχαναλυτικου τυπου θεραπεια ειναι μια απο ολες..υπαρχουν ενα σωρο..γιατι δεν δοκιμαζεις γνωσιακοσυμπεριφοριστικη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Η ψυχαναλυση δεν εχει αποτελεσμα γενικα. Χρειάζεται πολλά χρονια να κανεις και κατα τη γνωμη μου ειναι μονο για αυτογνωσια. Να δοκιμασεις γνωσιακη - συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια. Ειναι πολυ αποτελεσματικη σε θεματα αγχους, ειναι πολυ πιο συντομη απο τη ψυχαναλυση και πολυ πιο οικονομικη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    πολυ πιο οικονομικη?σοβαρα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Εννοω με βαση το χρονο. Αν χρειαζεσαι 4 χρονια να κανεις ψυχαναλυση, 100 ευρω τη καθε συνεδρια. Ενω με ενα καλο γνωσιακο συμπριφορικο παιρνει λιγοτερο χρονο και λιγοτερα χρηματα - τις περισσοτερες φορες. Βεβαια υπαρχουν πολλοι με πολυ υψηλες τιμες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    α τι καλα!εχεις προσωπικη εμπειρια?μακροπροθεσμα εχει ομως αποτελεσματα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    http://www.nacbt.org/whatiscbt.htm Εδω εχει καποια χαρακτηριστικά της γνωστικης - συμπεριφορικης. Ναι εχει μακροπροθεσμα αποτελεσματα γιατι μαθαινει στον ανθρωπο πως να διαχειριζεται καποια πραγματα γι\' αυτο και απαιτει την ενεργη συμμετοχη του ατομου. Δηλαδη η δουλεια του ατομου δε τελειωνει στο γραφειο του θεραπευτη αλλα συνεχιζεται μεσω homework. Γι\' αυτο και μπορει να εχει μακροπροθεσμα αποτελεσματα. ΟΜΩΣ δεν αποκλειονται οι υποτροπες και ουτε ειναι ενα μαγικο χαπι που το παιρνεις και τερμα ολα τα προβληματα. Ομως βοηθαει παρα πολυ στο να διαχειριζεσαι καποια πραγματα. (Με μεσο ορο μονο 16 συνεδριες.)
    Κατα τη γνωμη μου σε θεματα αγχους, καταθλιψης, νευρωσεων ειναι η πιο αποτελεσματικη ψυχοθεραπεια. Δε λειτουργει σε ψυχωσεις παρολα αυτα και σε ατομα που δε προσπαθουν ενεργα να ακολουθησουν τις οδηγιες του θεραπευτη.
    Προσωπικη εμπειρια δεν εχω. Μονο θεωρητικη. Επισης ολα τα παραπανω δεν ειναι απολυτα. Εξαρταται και απο το καθε ατομο και τις αναγκες του. Ομως κατα βαση αυτη η θεραπεια ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματικη..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    5
    Γνωσιακοσυμπεριφοριστικη;. ..melene για πες. Ποια η διαφορά με την ψυχανάλυση;
    Λοιπόν η ψυχανάλυση evath όντος είναι πολύ χρονοβόρα και όταν έχεις ένα πρόβλημα θες να φύγει όσο πιο γρήγορα γίνεται.. Δεν την βρίσκω αποτελεσματική και δε θα την σύστηνα για παρόμοιου είδους προβλήματα.
    Noelia εγώ έχω μια τάση να διαιωνίζω το πρόβλημα δυστυχώς. Δηλαδή άμα φτάσει και μου συμβέι μια φορά μετά το σκέφτομαι συνέχεια. Είναι λίγο κουλό αλλά κάθε φορά που πεινάω με πιάνει πανικός γιατί σκέφτομαι ότι δεν θα καταφέρω να καταπιώ.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    5
    ωραία...Ευχαριστώ evath

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •