ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΥΠΡΕΞΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΥΠΡΕΞΑ

    Εδω και δυο χρονια ,καθε μερα ,παιρνω ζυπρεξα(ατυπο αντιψυχωτικο).Ειναι καποιος που παιρνει το ιδιο φαρμακο περισσοτερο απο 5 χρονια?Εκτος απο το προβλημα των επιπλεον κιλων και αυξησης χοληστερινης τι αλλο οργανικο εμφανιστηκε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για το zyprexa αλλά μπορείς να βρείς αρκετές σελίδες στο ιντερνετ σχετικά με τις όποιες παρενέργειες ενδέχεται να προκαλέσει. Για παράδειγμα http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Zyprexa/064696el1.pdf

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ναι ! εχω διαβασει !θαθελα προσωπικες εμπειριες μετα απο μακροχρονια χρηση με την εννοια οτι μετα απο 5 χρονια συνεχομενης χρησης αν εμφανιστηκαν δυσλειτουργιες,ευπαθειες η και ασθενειες (διαβητης)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ακόμα κάτι ενδιαφέρον που βρήκα (για το risperdal όμως).

    http://www.psychologia.gr/drugs/Risperdal.htm

    \"Εξαιτίας της της πιθανότητας αύξησης του σωματικού βάρους, πρέπει να συνιστάται στους ασθενείς να αποφεύγουν την υπερβολική διατροφή.
    - Όπως και με άλλα φάρμακα που ανταγωνίζονται τους 02 υποδοχείς της ντοπαμίνης η Risperidone προκαλεί αύξηση των επιπέδων προλακτίνης. τα οποία σε περίπτωση χρονιάς χορήγησης
    παραμένουν αυξημένα\"

    ---------------------
    Αλλά και κάποιες πιθανές παθήσεις για τις οποίες χορηγούνται αντιψυχωτικά φάρμακα

    > Σύνδρομο Tourette ( Ν = 4 )
    > Χρόνια διαταραχή κινητικών τικ ( Ν = 1 )
    > Μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο ( Ν = 4 )
    > Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή ( Ν = 4 )
    > Σχιζοφρένεια ( Ν = 2 )
    > Διαταραχή σχιζότυπης προσωπικότητας ( Ν = 2 )
    > Διαταραχή σωματικής δυσμορφίας ( Ν = 2 )
    > Διπολική διαταραχή ( Ν = 1 )
    > Διαταραχή μετατραυμοτικού στρες ( Ν = 1 )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ευχαριστω vince!θα ηταν σημαντικο για μενα να ακουσω ομοιοπαθουντες με την εννοια της σχολης ζυπρεξα γιατι νομιζω το καθε ενα απαυτα εχει και διαφορετικο αρνητικο θεμα που πρεπει να πολεμησουμε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    εχω διαβασει τοσο πολυ αυτο το φορουμ που ξερω οτι και εσυ εισαι με την ελαχιστη δοσολογια ρισπερνταλ!Καλη δυναμη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Κανενας δε παιρνει ζυπρεξα? μακροχρονια χρηση!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παίρνω zyprexa εδώ και 1 χρόνο και εχω παχύνει 15 κιλά
    καθώς επίσης εχω και αυξημένη προλακτίνη.Για τα κιλά προσπαθω μόνος μου να τα χάσω.Οσο αφορα την προλακτίνη δεν παίρνω τιποτα για να την κατεβάσω.Αλήθεια εχει συστήσει κανενας γιατρος καποιο φάρμακο που να μειώνει την προλακτίνη?Ξέρει κανείς αν ευθύνεται η προλακτίνη για τα επιπλέον κιλά?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Αυτες ειναι οι πιο γνωστες παρενεργειες !εγω αν κ εχω μηνες να κανω εξετασεις δεν νομιζω οτι εχω αυξημενη προλακτινη,το βαρος ναι ,ειναι ο εφιαλτης μου!Αναρωτιεμαι τι γινετα μετα απο χρονια καθημερινης χρησης ,(αυξημενες πιθανοτητες εμφανισης διαβητη).Δε νομιζω οτι ευθυνεται η προλακτινη για τα επιπλεον κιλα ,ειναι η ορεξη που αυξανετα!Θεωρω απαραιτητο αφου εχεις αυξημενη προλακτινη να παρης πληροφοριες για φαρμακα απο γιατρο!Ποσα mg παιρνεις?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Παιρνω ζυπρεξα 1,5 χρονο.Το βαρος μου αυξηθηκε αλλα το ελεγχω προσπαθωντας να προσεχω τουλαχιστον τι τρωω γιατι το ποσο μερικες φορες δεν ελεγχεται..Παντως απο τοτε που αρχισα να το μειωνω δεν εχω πια βουλιμια και το βαρος μου εχει σταθεροποιηθει σε καλα επιπεδα- αν και απεκτησα κοιλιτσα :)
    Οσο για την προλακτινη και αλλες βιοχημικες παρενεργειες δεν το εψαξα ποτε, γιατι η ζωη μου πριν τα φαρμακα ηταν μια κολαση, οποτε τι χειροτερο θα μπορουσε να μου τυχει..Ασε που ηθελα να πεθανω οποτε και με τις παρενεργειες μου ερχοταν μια η αλλη..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παίρνω 20mg ημερησίως.Η ορεξη μου εχει ανοίξει πολύ δηλαδή ναι μεν φταιει το γεγονός οτι τρωω πολυ για τα επιπλέν κιλά που πήρα αλλα πιστεύω οτι και το ίδιο το χάπι παχαίνει.Να δουμε που θα φτάσω σε κιλα...
    Πάντως δεν θέλω να το σταματήσω και να γυρίσω στην προηγούμενη κατάσταση που ημουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Προσεξε το πολυ με τα κιλα! κανε οπωσδηποτε καλη διατροφη,ειναι πολυ δυσκολο να ελεγχθει το βαρος γιατι αυξανει η ορεξη δραματικα!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    12
    γεια σας!!Ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι!

    Προχθες γωρισα την μελοντικη πεθερα μου μια γυναικα 73 ετων εχγειρισμενη στην καρδια και με καποια αλλα πιο ηπια προβληματα υγειας.Οταν μου ελεγε για την επεμβαση στην καρδια μου ειπε οτι την ειχαν στην εντατικη και οτι επειδη ηταν ανησυχη την εδεσαν.Καποια στιγμη ομως εγω προσεξα οτι παιρνει zyprex και οταν ρωτησα γιατι το παιρνει μου ειπαν οτι το εχει δωσει ο γιατρος(παθολογος) για να κοιμαται ηρεμη το βραδυ.


    Εκπληκτη διαπιστωνω τωρα σε μια αναζητηση στο ιντερνετ οτι αυτο το φαρμακο δινεται σε ατομα με σχιζοφρενεια!!

    Οι ερωτησεις μου ειναι εξης :

    1ον Το zyprex χορηγηται μονο για την σχιζοφρενεια?

    2ον Αν υπαρχει ιστορικο σχιζοφρενειας υπαρχει περιπτωση αν κανω παιδια να βγουν με καποιο προβλημα?


    ευχαριστω

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Γεια σου gigi, όχι δεν δίνεται μόνο για τη σχιζοφρένεια το zyprexa. Μερικές φορές όντως χορηγείται και σαν βοήθημα για τον ύπνο. Αυτά όμως δεν σημαίνουν τίποτα, καθώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το ιατρικό ιστορικό της γυναίκας που λες, ούτε με τι κριτήρια το χορήγησε ο όποιος γιατρός, σαφώς εκείνος είναι ο μόνος αρμόδιος να απαντήσει στα ερωτήματα σου.

    Αλλά από αυτά που έγραψες μου δημιουργούνται αρκετές απορίες. Λες ότι είναι η \'μέλλουσα πεθερά\' σου και τη γνώρισες μόλις προχθές? Επίσης, τα θέματα της οικογένειας χρειάζεται να τα συζητάς με το σύντροφο σου και να νιώθεις ασφάλεια, αλλιώς τίθεται θέμα εμπιστοσύνης μεταξύ σας, που είναι πολύ πιο άμεσο και πιο πιθανή πηγή προβλημάτων, από την πιθανή σχιζοφρένεια της πεθεράς.

    Με το σύντροφο έχεις συζητήσει αυτόν τον προβληματισμό σου? Επίσης έχετε κάνει ξεκάθαρα σχέδια για γάμο και άμεση απόκτηση παιδιών? Το ρωτάω, γιατί πολλά \"ΑΝ\" διαβάζω βρε gigi, και αναρωτιέμαι μήπως αγχώνεσαι με σενάρια χωρίς λόγο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    12
    δεν νομζω οτι παιζει ρολο το ποτε την γνωρισα:P

    ναι το συζητησα μαζι του πριν λιγο με διαβαιωνει οτι δεν υπαρχει καποιο τετοιο προβλημα.Αλλα δεν ξερω ισως να ντρεπεται!!!Ναι εχουμε κανει ξεκαθαρα σχεδια για γαμο και παιδια!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •