θετικη σκεψη... αλλα πως?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101

    θετικη σκεψη... αλλα πως?

    Καλημέρα σε όλους! Σκεφτομουν χθες να σας ρωτήσω, αν υπαρχει καποιος τροπος να διωχνουμε όλη αυτήν την αρνητική σκέψη που μας βασανιζει καποιες στιγμές στη ζωή μας. Ισως όλα ξεκινουν απο δυσαρεστες καταστασεις που βιωνουμε καθημερινα, δεν ξερω.... Λίγο πολύ όμως πιστευω οτι όλοι εχουμε αδικαιολόγητες φοβίες, αγχος ή και αδικαιολόγητη απαισιοδοξία ότι τιποτα δεν θα παει καλα. Υπαρχει τροπος να διωξουμε τις αρνητικες μας σκεψεις και να δουμε τα πραγματα λίγο πιο αισιοδοξα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Πιστεύω ναμα,όσες φορές δλδ το έκανα έστω κι αν δεν κράτησε εφ όρου το κλειδί είναι να μην προσπαθήσουμε να τις διώξουμε αλλά να ενισχύσουμε τις θετικές.Έστω και με το \'ζόρι\'.
    Δλδ μέσα σ\'όλες τις σκέψεις που κάνουμε υπάρχουν και θετικές αλλά τις προσπερνάμε,τις αγνοούμε σαν να μην υπάρχουν καν.Κι αν δεν τις βλέπουμε ας δημιουργήσουμε...
    Να αγνοούμε την ισχύτητά των αρνητικών και στη θέση τους έστω και τεχνητά να βάζουμε μια θετική σκέψη..Πολλά στη ζωή μας είναι συνήθεια,όπως και ο τρόπος που σκεφτόμαστε.Η συνήθεια όπως και σε πιο χειροπιαστά ζητήματα θέλει προσπάθεια και κόπο για να αλλάξει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    καμια φορα ξερεις τι παθαινω? αν περιμενω να μαθω κατι, για παραδειγμα αν θα παει καλα μια δουλεια μου. εκει που ειμαι αισιοδοξη και σκεφτομαι θετικα κατι μεσα στο μυαλο μου με κανει να λεω \"οχι δεν θα παει καλα\" ετσι ωστε αν ερθει το μη επιθυμητό αποτελεσμα να μην απογοητευτω.. ειναι φυσιολογικο αυτο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by nama
    εκει που ειμαι αισιοδοξη και σκεφτομαι θετικα κατι μεσα στο μυαλο μου με κανει να λεω \"οχι δεν θα παει καλα\" ετσι ωστε αν ερθει το μη επιθυμητό αποτελεσμα να μην απογοητευτω.. ειναι φυσιολογικο αυτο?
    Φυσιολογικό....φυσιολογικότ ατος μηχανισμός άμυνας που τον κάνουν πολλοί.Το θέμα είναι να αξιολογήσεις την κατάσταση αν τελικά σε βοηθάει ή όχι.Γιατί όσο μέσα σου θα πιστεύεις ότι τελικά σε βοηθάει δεν θα τον αποχωρίζεσαι.
    Για να αμφιβάλλεις όμως κάπου μέσα σου βλέπεις ότι δε σου κάνει και πολύ καλό.Σκέψου το.
    Μπορείς π.χ. να σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά αλλά κι αν δεν πάνε είναι γιατί κάθε εμπόδιο σε καλό,για να βρεθεί κάτι καλύτερο για σένα που πιστεύω είναι και η αλήθεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    δεν με βοηθαει καθολου ο τροπος σκεψης μου εως τωρα και πρεπει να τον αλλαξω γιατι τελικα ισως καποιες καταστασεις τις προκαλουμε μονοι μας με τον αρνητισμο μας....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by nama
    γιατι τελικα ισως καποιες καταστασεις τις προκαλουμε μονοι μας με τον αρνητισμο μας....
    Προσωπικά για μένα είμαι σίγουρη.Εμένα με βοήθησε η ψυχοθεραπεία να αλλάξω αρκετά τον τρόπο σκέψης αλλά θέλω δουλειαααααα ακόμα......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    ισως θα επρεπε να μιλησω σε καποιο ψυχολογο...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    θετικη σκεψη,
    χωρις οργανωση της ζωης μας, αυτοπειθαρχια και αναζητηση - εκπληρωση στοχων δεν υπαρχει.


    Καθε πρωι οταν ξυπναμε, αρχιζει και λειτουργει ο εγκεφαλος μας και προσπαθει να οργανωθει για να βγαλει περα το προγραμμα της ημερας που εχει ο καθενας μας.
    Αναποφευκτα υπαρχουν μπροστα μας προβληματα, συνηθως αλυτα η με ζορι.
    Ας διαχωρισουμε το ενα με το αλλο και ας το παρουμε κομματι - κομματι.
    Καταρχην η διαθεση μας που ειναι αρνητικη.
    Ομως ακομα και αν η διαθεση μας ηταν πολυ θετικη, αυτο δεν μειωνει την δυσκολια των προβληματων μας.
    Ετσι αν το δουμε αποκομενα, εκεινο που μενει ειναι να δουμε στο πως μεγιστοποιουμε την διαθεση μας ασχετως το τι κανουν τα προβληματα μας.

    Τωρα συνδεοντας το ενα με το αλλο,
    τα προβληματα αρχιζουν και λυνονται οταν η διαθεση μας εχει τροποποιηθει θετικα,
    η σκεψη μας οργανωνεται και το μυαλο μας πειθαρχει σε κινησεις που οδηγουν σε λυσεις.
    Αντιθετα η αρνητικοτητα, παραγει το ακριβως αντιθετο: νευρικοτητα, αγχος και λαθος η σπασμωδικες κινησεις.


    Προσωπικα,
    εχω απλοποιησει οσο μπορω ειτε τις αναγκες μου ειτε τα προβληματα μου.
    Σκεφτομαι παντα θετικα, οργανωνω το μυαλο μου στο πως θα επιλυσω τα προβληματα μου και εκει που δυσκολευομαι αναγκαζω τον εαυτο μου να πειθαρχει σε αυτο που αρνιεται.
    (ο συνηθισμενος μου πειθαναγκασμος ειναι οταν πρεπει να πλυνω τα πιατα, αρχικα κανω πως δεν υπαρχουν μεχρι που μερικες φορες, πιανω το δεξι μου χερι με το αριστερο και το βουταω στο νεροχυτη και του λεω, πλυνε....)
    Τελος σε αυτο το πακετο, υπαρχει ενα κρισιμο σημειο,
    οριοθετω τις δυναμεις μου και κινουμε μεσα στο ορια τους, οποτε αποφευγω τις δυσαρεστες εκπληξεις....

    Τωρα βεβαια εχω και πολλα βιτσια,
    σε ενα κοσμο ανταγωνιστικο με κουραζε παρα πολυ αυτο.
    Ετσι οταν με εβαζαν να διαγωνιστω σε κατι, εβγαινα επι τουτου παντα τελευταιος και το χαιρομουν κιολας.
    Σε αγωνα δρομου στο σχολειο εγω εκανα βαδην και κοροιδευα τους πρωτους, στο στρατο που με εβαζαν να κανω παρελαση και να εχω τελειο βημα, επαιρνα το οπλο και το περναγα στους ωμους και εκανα το τσελιγκα...
    και ενα σωρο τετοιες ιστοριες.....
    Οποτε θελω να πω οτι ειναι σημαντικο για ολους να αναπτυξουν τις δικες τους αμυνες για να δουλευει καλυτερα ο ψυχικος μας κοσμος....



    Παντως για να πουμε μερικες πικρες αληθειες,
    για την παραγωγη αρνητικων σκεψεων, υπευθυνοι ειμαστε κατα κυριο λογο εμεις και μονο εμεις.
    Οι υπολοιποι λογοι ναι μεν υπαρχουν αλλα ειναι δευτερογενης σημασιας, με την εννοια οτι εμεις καθοριζουμε την εισοδο τους μεσα μας η οχι.
    Η θετικη σκεψη υπαρχει οταν τηρηται μια εξισωση ανησυχω = απολαμβανω με το δευτερο σκελος να υπερτερει αρκετα του πρωτου.



    Καποιες αποψεις για ενισχυση της θετικης σκεψης.
    1. Οταν κανεις κατι και πετυχαινεις, μην περιμενεις να ακουσεις θετικα σχολια για αυτο.
    Δουλεψε την επιτυχια μεσα σου, αυτο εχει σημασια.
    Αν ερθουν θετικα σχολια, απλα νιωσε περηφανος γιατι το αξιζεις, αλλα μην επενδυεις σε αυτο.
    2.Προτιμησε να εχεις επαφη με κοσμο που εχει θετικη σκεψη, ειναι σιγουρο οτι κατι θα σου μεταδωσει.
    3.Συχνα πυκνα βαζε νεους στοχους και προσπαθησε να εκπληρωσεις οσους μπορεις απο αυτους που ειχες ηδη βαλει στο παρελθον.
    Δεν εχει σημασια να τους επιτυχεις ολους, ακομα και ενα στοχο να καταφερεις, ειναι αρκετο.
    Αυτο που μετραει ειναι η προσπαθεια και οχι το αποτελεσμα.
    4. Προσπαθησε να εισαι ανοικτο μυαλο, μαθε να ακους πολυ και να μιλας λιγο.
    Εκεινος που μιλαει πολυ (ενω η ψυχολογια του ειναι αρνητικη) θα βοηθησει στο να αποκτησει περισσοτερη χαμενη ενεργεια που μας ειναι απαραιτητη στην παρουσα φαση.
    Μαθε λοιπον να εκτονωνεσαι ακουγοντας και οχι μιλωντας η φωναζωντας οπως πριν.
    5. Προσπαθησε να εχεις ευθυνες, καθε φορα ολο και περισσοτερες.
    Οι ανευθυνοι ανθρωποι ειναι αυτοι που εχουν περισσοτερη αρνητικη ενεργεια μεσα τους.
    Ο λογος ειναι οτι οι ευθυνες μας και οταν τις φερνουμε σε περας, μας γεμιζουν θετικη σκεψη.
    6. Προσπαθησε να εισαι απλος και λιτος μεσα και εξω.
    Θεωρησε οτι κανεις δεν ειναι ανωτερος απο εσενα, αλλα επισης κανεις δεν ειναι κατωτερος απο εσενα.



    Οσο πιο καλα δουλεψεις ολα τα παραπανω,
    τοσο περισσοτερη θετικη σκεψη θα συσσωρευσεις....
    Στην τελικη.... χμμμ καποτε θα διαπιστωσεις οτι ειναι απιστευτη η δυναμη που κρυβεις μεσα σου,
    και μεχρι τωρα την αγνοουσες.....



  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by nama
    Καλημέρα σε όλους! Σκεφτομουν χθες να σας ρωτήσω, αν υπαρχει καποιος τροπος να διωχνουμε όλη αυτήν την αρνητική σκέψη που μας βασανιζει καποιες στιγμές στη ζωή μας. Ισως όλα ξεκινουν απο δυσαρεστες καταστασεις που βιωνουμε καθημερινα, δεν ξερω.... Λίγο πολύ όμως πιστευω οτι όλοι εχουμε αδικαιολόγητες φοβίες, αγχος ή και αδικαιολόγητη απαισιοδοξία ότι τιποτα δεν θα παει καλα. Υπαρχει τροπος να διωξουμε τις αρνητικες μας σκεψεις και να δουμε τα πραγματα λίγο πιο αισιοδοξα?
    nama,

    νομιζω πώς αδικαιολογητοι φοβοι ή αγχη ή απαισιοδοξια απο το πουθενα δεν υπάρχουν. Συμφωνοι, οτι οι λογοι μπορει να μην ειναι προφανεις ή εξωτερικα ολα να κυλουν πιο ησυχα απο οτι δικαιολογει τετοιο στρες ή αγχος. Ομως ολο κ κατι θα υπάρχει ως λογος.

    Νομιζω παντως πώς καποιες φορες τα αγχη κ οι φοβοι μας \"χρησιμευουν\" σαν προειδοποιηση εσωτερικη αλλα κ σαν λογος για ενα βημα παραπανω, συνηθως σε κατι πιο αγνωστο, διαφορετικο.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by nama
    δεν με βοηθαει καθολου ο τροπος σκεψης μου εως τωρα και πρεπει να τον αλλαξω γιατι τελικα ισως καποιες καταστασεις τις προκαλουμε μονοι μας με τον αρνητισμο μας....
    αυτο ειναι σιγουρο!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Δοκιμαστε να διαβασετε το The Secret.

    Λεει πως μπορει ο θετικος τροπος σκεψης να επηρεασει ολη την ζωη μας.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  12. #12
    Originally posted by nama
    Καλημέρα σε όλους! Σκεφτομουν χθες να σας ρωτήσω, αν υπαρχει καποιος τροπος να διωχνουμε όλη αυτήν την αρνητική σκέψη που μας βασανιζει καποιες στιγμές στη ζωή μας. Ισως όλα ξεκινουν απο δυσαρεστες καταστασεις που βιωνουμε καθημερινα, δεν ξερω.... Λίγο πολύ όμως πιστευω οτι όλοι εχουμε αδικαιολόγητες φοβίες, αγχος ή και αδικαιολόγητη απαισιοδοξία ότι τιποτα δεν θα παει καλα. Υπαρχει τροπος να διωξουμε τις αρνητικες μας σκεψεις και να δουμε τα πραγματα λίγο πιο αισιοδοξα?
    Ναι υπαρχει!
    τι ειναι η σκεψη?
    Μια ιδεα η οποια πριν υλοποιηθει , το εγω μας , δηλαδη
    η συνειδηση μας , προσπαθει να προβλεψει ολα τα πιθανα σεναρια εκβασης , φιλτραροντας ενστικτα και επιθυμιες που γεννιουνται αυτοματα στην σκεψη μονο , χωρις να εχουν την δυνατοτητα να κινησουν το σωμα μας και να μετατρεψουν την ιδεα σε πραξη....
    Αυτο που ζητας πρακτικα ,σημαινει οτι θες να αποφυγεις αυτη την διαδικασια , οπως διδασκει η Καινη Διαθηκη οτι εκανε στο τελευταιο Δειπνο με τους μαθητες του ο Χριστος, αγιαζοντας το κρασι , μια απο τις πολλες ουσιες που διαθετει η φυση , πριν μπει στηνδιαδικασια της αυτοτιμωριας του γιατι πιστεψε περισσοτερο απο οτι επρεπε στο πατριωτικο αισθημα των συμπατριωτων του να θελουν να ενωσουν τις δυναμεις τους και να διωξουν τον εισβολεα Ρωμαιο...
    Τι κανει η αλκοολη μεσα στο αιμα σου ?
    απλα αναστελει την αισθηση απο τα δυσαρεστα συνασθηματα που προκαλουνται απο την σκεψη σου και προαγει την εστω απατηλη ευδαιμονια της ξεγνοιασιας που προκυπτει απο την απςλευθερωση των συναισθηματων που ηδη υπαρχουν στο μυαλο σου και απλα θαβονται απο τις αρνητικες σκεψεις .
    γιαυτο στα κοιμητηρια σε κηδειες και μνημοσυνα προσφερεται κονιακ και καφες !
    Ο καφες κανει ολα αυτα να φαινονται ακομα πιο εντονα , αυξανοντας τους ρυθμους της καρδιας σου , προσθετοντας στην ηδη ευεργετικη για τους περισσοτερους , ωφελεια του κρασιου , ενταση και ζωντανια ....
    Βεβαια , η τεχνητη προκληση απωθησης των δυσαρεστων συναισθηματων , μπορει να γινει στην συνεχεια εξαρτηση , αλλα
    η ζωη ειναι ενα συνεχες ρισκο και θεωρητικα παντα , οταν βρισκεις την δυναμη να σηκωθεις , εστω και με δεκανικια , ειναι μετα ευκολοτερο να το κανεις μονος σου καθε φορα που θα αναρωτιεσαι αν βγαινει τιποτα με το να φοβασαι μην πεθανεις αντι να χαιρεσαι που ζεις!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πάνο εσύ τα εφαρμόζεις όσα προτείνεις;τότε πιο είναι το δικό σου πρόβλημα αν τα έχεις φιλοσοφήσεις τα πράγματα και έχεις για όλα απαντήσεις;

  14. #14
    την ιδια απορια εχω και εγω πως ειναι δυνατον να εχεις καποιο προβλημα εφοσον εχεις βρει τις λυσεις για τα παντα.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  15. #15
    Originally posted by giota
    Πάνο εσύ τα εφαρμόζεις όσα προτείνεις;τότε πιο είναι το δικό σου πρόβλημα αν τα έχεις φιλοσοφήσεις τα πράγματα και έχεις για όλα απαντήσεις;
    εσεις και τα στερεοτυπα σας....
    εσεις με διωξατε απο αγνοια και εγω σας τα σουρνω καθε μερα
    απο αγαπη...
    Μαζι μπορουμε καλυτερα ...
    φτανει να κοιταμε μπροστα με ψηλα τοκεφαλι και οχι σκυμμενο.
    ποιος δεν εχει η δεν ειχε αρνητικες σκεψεις?
    οι λυσεις ομως ειναι μπροστα στα ματια μας ...
    αρκει να μπορουμε να σηκωσουμε ψηλα το κεφαλι
    για να τις δουμε....
    Για
    Αγαπη
    Πουθενα αλλου!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •