Συνδυασμος σπουδων ψυχολογιας και μηχανικης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    5

    Συνδυασμος σπουδων ψυχολογιας και μηχανικης

    Συνδυασμος σπουδων ψυχολογιας και μηχανικης

    Καλησπέρα σε όλους!Είμαι φοιτήτρια στο 3ο έτος των Ηλεκτρολογων Μηχανικών και ανακάλυψα πρόσφατα ότι αυτό που πραγματικά θα με γεμίζει δεν είναι να κάνω τα ηλεκτρολογικά σχέδια για καμιά εταιρεία αλλά να ασχοληθώ μέσω της δουλειάς μου με κάτι πιο ανθρωπιστικό..Ψάχνοντας στο διαδίκτυο ανακάλυψα τον όρο Engineering Psychology!Δεν νομίζω να υπάρχει καν ελληνική ορολογία αντίστοιχη.Τα πανεπιστήμια ωστόσο που ειδικεύονται σε αυτόν τον τομέα είναι λίγα και τα περισσότερα στην Αμερική.
    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα σπουδών (συνδυαστικών) ψυχολογίας και μηχανικής?Και αν ναι,θα μπορούσατε να με πληροφορήσετε ποια πανεπιστήμια στο εξωτερικό(οπουδήποτε) έχουν κάποια προγράμματα στον τομέα αυτο;(δλδ engineering psychology,human factors,ergonomy).
    Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη..Έχω βαρεθεί να βλεπω στο πανεπιστήμιο άτομα τόσο μονολιθικά σχετικά με τις θετικές επιστήμες!Μ\'αρέσει η σχολή αλλά και μια εφαρμογή στον άνθρωπο δεν βλάπτει..Αυτός πρέπει να είναι ο σκοπός...!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Originally posted by faidrita
    Συνδυασμος σπουδων ψυχολογιας και μηχανικης

    Καλησπέρα σε όλους!Είμαι φοιτήτρια στο 3ο έτος των Ηλεκτρολογων Μηχανικών και ανακάλυψα πρόσφατα ότι αυτό που πραγματικά θα με γεμίζει δεν είναι να κάνω τα ηλεκτρολογικά σχέδια για καμιά εταιρεία αλλά να ασχοληθώ μέσω της δουλειάς μου με κάτι πιο ανθρωπιστικό..Ψάχνοντας στο διαδίκτυο ανακάλυψα τον όρο Engineering Psychology!Δεν νομίζω να υπάρχει καν ελληνική ορολογία αντίστοιχη.Τα πανεπιστήμια ωστόσο που ειδικεύονται σε αυτόν τον τομέα είναι λίγα και τα περισσότερα στην Αμερική.
    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα σπουδών (συνδυαστικών) ψυχολογίας και μηχανικής?Και αν ναι,θα μπορούσατε να με πληροφορήσετε ποια πανεπιστήμια στο εξωτερικό(οπουδήποτε) έχουν κάποια προγράμματα στον τομέα αυτο;(δλδ engineering psychology,human factors,ergonomy).
    Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη..Έχω βαρεθεί να βλεπω στο πανεπιστήμιο άτομα τόσο μονολιθικά σχετικά με τις θετικές επιστήμες!Μ\'αρέσει η σχολή αλλά και μια εφαρμογή στον άνθρωπο δεν βλάπτει..Αυτός πρέπει να είναι ο σκοπός...!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    πολυ καλη ιδεα φιλεναδα!
    στην θεση σου θα εβαζα στο γκουκλ αυτο το αιτημα!
    σιγουρα θα σου δωσει πολλες πληροφοριες γιατι αυτη ακριβως την τροπη παιρνει σημερα η ταχυτερα αναπτυσομενη βιομηχανια στο διαδικτυο!
    Η βιομηχανια των σχεσεων διαδικτυου!
    Ειναι συνδυασμενη δουλεια ψυχολογων και μηχανικων πληροφορικης!
    Δεν ειμαι ωστοσω σιγουρος αν οντως υπαρει μια μονο σχολη που να παρεχει αυτες τις γνωσεις σε επιπεδο πτυχιακων σπουδων! Φανταζομαι οτι αφορα μονο το Μαστερς 2 τουλαχιστον εδω στην Γαλλια !
    Θα πρεπει δηλαδη να τελειωσεις εκει που εισαι το Μαστερ 1 και στην συνεχεια να ψαξεις για το Μαστερ 2 σε ανθρωπιστικες επιστημες η ψυχολογια !
    Ολα αυτα πιστευω θα τα βρεις στο γκουκλ!
    παρε μια γευση απο τα γουικις
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ergonomics

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    5
    Αρα λοιπον πρεπει ξεκαθαρα να αναζητησω διπλα πτυχια!Το Georgia Institute of Technology εχει προγραμμα phd στον τομέα Engineering Psychology!Θα το κοιταξω πιο εντατικα(αν και η ιδεα της Αμερικης λιγακι με τρομαζει ):)
    Απο την αλλη γνωριζεις αν υπαρχουν καποια πανεπιστημια τα οποία θεωρουνται διακεκριμενα στις σπουδες ψυχολογιας και γενικα εχουν καποια \"προχωρημενα\" προγραμματα για να μπορω να κανω τον συνδυασμο ευκολοτερο..!
    Ευχαριστω παντως για την ενθαρρυνση γιατι εχω αρχισει να απογοητευομαι απο το συστημα σπουδων εδω..!
    Αν ειναι η δουλεια μου να αφορα το 1/3 τουλαχιστον της ημερας μου και εγω δεν ειμαι ικανοποιημενη,δεν θελω να φανταστω πως θα ειναι τα υπολοιπα 2/3!
    :)

    memento vivere

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    faidrita, καλό θα ήταν να απευθυνθείς στο British Council, να πας από εκεί αν μπορείς, έχει και μια καλή ιστοσελίδα που εξηγεί πώς μπορούν να σε βοηθήσουν για σπουδές στην Αγγλία, όπου έχει πολλά μεταπτυχιακά.

  5. #5
    faidrita, καταλαβαίνω απόλυτα την ψυχολογία σου!
    εκεί (ακριβώς) που είσαι ήμουν και σε συμβουλεύω (εάν μου επιτρέπεις) να τελειώσεις πρώτα, να πάρεις το δίπλωμα και έπειτα να ακολουθήσεις ανθρωπιστική κατεύθυνση μέσω σπουδών σε 2η σχολή της αρεσκείας σου (όπως έκανα)
    μπορείς να το κάνεις ΑΝΕΤΑ αυτό που σου λέω.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    5
    Να σαι καλα agkat..Και εγω προς τα εκει παω μαλλον....Αν μου επιτρεπεις θα ηθελα να σε ρωτησω αν τελειωσες καποια πολυτεχνικη σχολη και μετα ακολουθησες σπουδες ψυχολογιας ή κατι παρεμφερες?
    Πραγματικα ψαχνομαι πολυ γιατι με απωθει τρομερα η ιδεα να εργαστω σε κατι που το απεχθανομαι!Αυτο δεν ειναι το Πολυτεχνειο,αλλα κατι που μας σπρωχνουν μεσω αυτου..δλδ σε κατι εντελως τεχνοκρατικο το οποιο ειναι καταφωρα λαθος!!!
    Και η πιο πιθανη επιλογη μου ειναι το εξωτερικο...

  7. #7
    τελείωσα εμπ και έπειτα ιατρική
    η αλήθεια είναι ότι η εργασία του μηχανικού μετά από τη σχολή μου ήταν πραγματικά αδιάφορη (προσωπική άποψη) αλλά μου δόθηκε η ευκαιρία (μέσα στη σχολή) να συναναστραφώ με κάθε είδους ανθρώπους (και ξέρεις καλά τι ¨περιπτώσεις¨ κυριολεκτικά μπορείς να πετύχεις εκεί μέσα) και να ζήσω καταστάσεις που πραγματικά με βοήθησαν να καταλάβω την ανθρώπινη ψυχολογία (στο μέτρο του δυνατού βεβαίως έως τότε) το οποίο με ενδιέφερε αρκετά.
    από την άλλη, μη νομίζεις ότι τελειώνοντας μία ¨ανθρωπιστική σχολή¨ θα βρεις αυτό που θες...
    αναγκαστικά μετά από καιρό θα πρέπει να βάλεις κάποιες προτεραιότητες (και να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •