ΣΥΝΕΧΕΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105

    ΣΥΝΕΧΕΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ !!ΕΧΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ...ΛΟΙΠΟΝ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΕΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ...ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ...ΝΙΩΘΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΡΕΜΟΥΛΟ,ΖΑΛΗ,ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΝΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΟΣΜΟ Η ΝΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ...ΣΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΨΥΧΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΩΓΗ Π.Χ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ,ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙ� �Α ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΟΤΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΗΣΩ...ΤΙ ΛΕΤΕ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι,ισως να πας σε εναν γιατρο?αν ειχες προβλημα με τον θυρεοειδη σου η ειχες σπασει το χερι σου δεν θα πηγαινες?9μηνες τωρα ε δεν μπορει θα ειχες τιθασεψει τι σκεψη σου.μαλλον ειναι κατι που σε ξεπερναει?γιατι να αποτελει ταμπου να πας σε ψυχιατρο πια?συγγνωμη για το επιθετικο υφος μου ομως την ιδια ιστορια την εχω ακουσει και δει απο φιλη η οποια πηγαινε σε παθολογο ενω ηξερε τι ειχε-γιατι????????????????-και κατεληξε τωρα να εχει μια βαρβατη διαταραχη..μπορει να σε αγχωνω με αυτα που σου λεω ομως δεν μπορω να ακουω οτι ναι μεν δεν ειμαι καλα αλλα στον γιατρο δεν παω.πηγαινε λοιπον να δεις τι εχει να σου πει,αν θεωρει απαραιτητο να παρεις φαρμακα η οχι και αν σου τα γραψει επιλεγεις η τα παιρνεις η οχι η τελοσπαντων πηγαινε σε καποιον ψυχολογο ομως με γνωμονα οτι θα πρεπει να εχεις αρκετη υπομονη μεχρι να δεις αποτελεσματα και αν.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    11
    καλησπερα ειμαι νεο μελος στην συντροφια σας και αυτο γιατι νιωθω οτι μιλαω με ατομα που μπορουν να με καταλαβουν... πριν 5 χρονια ειχα και γω ολα αυτα τα συμπτωματα που εχεις εσυ, ελεγα θα το πολεμισω μονη μου ενω ειχα παει η μαλλον με ειχαν παει με το ζορι στο γιατρο και μετα απο ολες τις καθαρες μου εξετασεις μου προτεινε αντικαταθλιπτικα τα οποια δεν πηρα γιατι λεω δεν ειμαι τρελη...ελα ομως που εφτασα στο σημειο να ειμαι κλεισμενη μεσα στο σπιτι για περιπου ενα μηνα χωρις να μπορω καν να κανω μπανιο και χωρις καν να μπορω να παω στην τουαλετα μονη μου. μολις κοιταζα απο το παραθυρο ζαλιζομουν...ειπα ας δοκιμασω και με αυτα τα χαπια και οτι γινει, και εγινα καλα τα πηρα για κανενα τριμηνο και καταλαβα οτι ολ αυτα ηταν ψυχολογικα και τα ξεπερασα! οπως χουν πει και αλλοι οπως ποναει το ποδι μας η το κεφαλι μας ποναει και η ψυχη μας, κανε κατι οσο ειναι ακομη νωρις πριν γινει χειροτερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ολοι κάπως έτσι τα ξεκινήσαμε πρώτα η άρνηση προσπάθεια για βελτίωση μέχρι να καταλάβεις ότι δεν μπορείς να προσπαθήσεις να βοηθήσεις τονν εαυτό σου,να κάνεις πράγματα που ήταν εύκολα πριν και το μόνο που θες είναι να είσαι όλη μέρα στο κρεββάτι με απιστευτη κούραση και ενέργεια μηδέν.μήπως περίμενα ποτέ ότι θα εξαρτώμαι απο τα χάπια;εγώ που ήμουν τόσο δραστήρια;να μην μπορώ να ανταποκριθώ στα βασικά.Σίγουρα προτού το πάθω όσο και να μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα ότι θα νιώσω τόσο άσχημα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    marpap ετσι ειμαι και εγω τωρα νιωθω ολη την ωρα ζαλαδες κυριως εξω... βεβαια εγω εχω και πονοκεφαλους ολη την ωρα εδω και δυο βδομαδες... και δεν ξερω τι να κανω σπαστικοι καταντησαν δεν ειναι οτι ποναει αλλα νιωθω το κεφαλι μου τοσο βαρυ...
    Και να σε πω μετα σου φυγαν ετσι ξαγφνικα? η πηρες φαρμακα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    11
    θυμαμαι και ανατριχιαζω που ημουν στο σπιτι μιας φιλης μου και δεν μπορουσα να περπατησω 20 μετρα να παω στο σπιτι της γιαγιας μου, ειχα βαλει την κοπελα να με βλεπει μην πεσω κατω...τωρα που το σκεφτομαι τι ειναι χειροτερο οι ζαλαδες ο ιλιγγος και η ασταθεια η οι αρρυθμιες που εχω τωρα???

    καπου εχω ακουσει οτι ο φοβος και τα ψυχοσωματικα δεν σε
    \"χτυπανε\" παντα στο ιδιο μερος και ετσι ειναι σαν να ξεκινας πανατα απο την αρχη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    νομιζω η αρθυμιες καλυτερες...
    απο την ζαλαδα εγω εχω αρχισει και αποφευγω να βγαινω συχνα επειδη ειναι σπαστικες οι ζαλαδες...
    αλλα ποθ θα πανε α τισ διωξω .... τον πονοκεφαλο πωες τον διωχω βεβαια...?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    11
    να χτυπησω ξυλο πονοκεφαλο δεν εχω ακομα χα χα ολα τα αλλα ομως...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    hahahaha ε καλα εισαι τοτε.. σιγα αρυθμιες ειναι οκ μωρε... για ελα να δεις τον πονοκεφαλο 2 βδομαδες τωρα..... ενα σπαστικο νιωθεις οτι εχεις ενα βαρο στο κεφαλι... ποθ και πυ περναει... εε καθομαι και μεσα στον υπολογιστη ολη την ωρα αφου δεν βγαινω πως να μην χειροτερεψει...
    λεω ωρες ωρες λεω να χω τιποτα σοβαρο τελικα? ¨(

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    11
    οι αρρυθμιες ειναι χειροτερες νομιζω γιατι δεν περνανε με τιποτα εδω και ενα μισι χρονο, σημερα πχ νομιζω οτι τις εχω συνεχεια...λεω νομιζω γιατι δεν ξερω αν ειναι η δεν ειναι μια ανησυχια στην καρδιαμου την νιωθω παντως

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    αυτη η αταθεια δεν μου εχει περασει ακομα τοσο καιρο γαμωτο και η θολουρα ειδικα οταν πρεπει να παω εξω απο το σπιτι εστω και στο περιπτερο ! γιατι ? εσας σας περναει καθολου ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    αναλογα ποσο καιρο το χεις/?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    απο τοτε που αρχισα να εχω κρισης πανικου 2 με 2μιση χρονια περιπου .δεν εχω συνεχεια γιατι καθε φορα με βρισκουν αλλα συμπτωματα τον περισοτερο ομως καιρο και κυριως αταν πρεπει να παω καπου ειναι πολυ σπαστικο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105
    σασ ευχαριστω ολους που μου απαντησατε!λοιπον εγω σκεφτμαι να παω σε ενα ψυχολογο...επειδη εχω σπουδασει αντικειμενο παρεμφερες,θεωρω οτι διαθετουν προσοντα και τεχνικες με πιο ανωδυνο τροπο...δεν θεωρω τον ψυχιατρο και τη φαρμακευτικη αγωγη κατι το τρομακτικο απλα ειμαι πολυ μικρη,μολισ 22 χρονων για να αρχισω φαρμακα διοτι εχω ακουσει οτι εχεουν πολλες παρενεργειες.δεν θελω να παρεξηγηθω αλλα δεν ειναι καλυτερα αυτα τα φαρμακα να λαμβανονται εφοσον εχουμε κατι περισσοτερο σοβαρο?ναι μεν η καθημερινοτητα μου ειναι πιο δυσκολο ολους αυτους τους μηνες αλλα ειναι τα φαρμακα απαραιτητα?επιπλεον θα ηθελα να ρωτησω πως ο ψυχιατρος βγαζει την διαγνωση(π.χ κανει ερωτησεις, σου παιρνει καποιο δειγμα?)...

  15. #15
    Originally posted by αλίκη!
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ !!ΕΧΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ...ΛΟΙΠΟΝ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΕΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΜΑΙ...ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ...ΝΙΩΘΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΡΕΜΟΥΛΟ,ΖΑΛΗ,ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΝΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΟΣΜΟ Η ΝΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ...ΣΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΨΥΧΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΜΙΑ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΩΓΗ Π.Χ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ,ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙ� �Α ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΟΤΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΗΣΩ...ΤΙ ΛΕΤΕ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ??
    να σταματησεις σημερα αν ειναι δυνατον τον ελεγχο της σκεψης!
    αυτο σου βγαζει ολες αυτες τις πλασματικες εντυπωσεις αλικη!
    η λογικη σου , εχει παρει την θεση των αισθησεων και των κοινωνικων σου αναγκων και κλεινεσαι στον εαυτο σου ενω η λυση ειναι ακριβως στην αντιθετη πορεια!
    Το αγχος ειναι ενας, υπερβολικα ισως , καλος φιλος , που σου κρουει το καμπανακι του κινδυνου , ισως πιο δυνατα απο οτι πρεπει , για να κανεις καποια παραγματα ....
    μην ασχολησαι καθολου μαζι του , αλλα με αυτα τα οποια θες να κανεις !
    ψαχνεις μηπως για δουλεια ?
    για μια σχεση αγαπης ?
    θες να απαλαγεις απο καποια οικογενειακα προβληματα ?
    εκει κοιτα τι απ\'ολα ειναι αυτο που σε βασανιζει...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •