ψυχοχωσωματικά και σπαστική κολίτιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334

    ψυχοχωσωματικά και σπαστική κολίτιδα

    Απο αυτό το σύμπτωμα υποφέρετε;μετά απο ένταση πρίζεται η κοιλιά μου και πονάω αριστερά.Ο γιατρός είπε ότι είναι καθαρά απο νεύρα,το έντερο έχει μεγάλη κινητικότητα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Hrakelio Krhths
    Posts
    115
    το παθενω εγω.μονο π λινετε το εντερο μου και μου ρχετε διαροια.
    δεν νιωθω πονο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Μάντεψε ποιος έχει το ίδιο σύμπτωμα. Το πιστεύεις? Εξετάσεις επί εξετάσεων και αποτέλεσμα? Είναι λέει από στρες. Εμ, όλα εκεί τα αποδίδουμε.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Hrakelio Krhths
    Posts
    115
    απο εκει ειναι ολα πως να το κανουμε.ακομα απορειτε ?
    οσα εχουν γραψει ψυχοσωματικα τα εχω ολα αλλα κανω ιπομονη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Όσο και να αλλάξεις εσύ, όση αλλαγή κι αν κάνεις η ορθογραφία σου σε μαρτυράει.
    λολ.
    καλημερα
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Έχω σπαστική κολίτιδα εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
    Πόνος στην αριστερή πλευρά, συνεχείς \"παλμοί\" (σαν γρήγορες αναπνοές) του στομαχιού. Σε διαστήματα έντονου άγχους η κατάσταση επιδεινώνονταν μετά από την κατανάλωση συγκεκριμένων τροφών (π.χ. χορταρικά, γάλα κ.λπ.).

    Στο στρατό για ένα διάστημα ήμουν σε άσχημη κατάσταση. Ο γιατρός της μονάδας αφού με εξέτασε είπε ότι θεωρούσε ως μοναδική λύση τη χαλάρωση. Μου πρότεινε την ψυχοθεραπεία... τον κοίταξα, του χαμογέλασα και αποχώρησα σαν να μην τον άκουσα ποτέ.

    Η αλήθεια είναι ότι μετά την έναρξη της ψυχοθεραπείας τα συμπτώματα έχουν σχεδόν εξαφανισθεί...

    Κάποιες φορές με βοηθούσε η κατανάλωση ανθρακούχου νερού...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εγω αυτο που εχω παθει ειναι παλλινδρομηση στομαχου και τελικα ελκος στον οισοφαγο..αυτα..το συγκεκριμενο οχι!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Το έπαθα στα 22 χρόνια μου μετά απο μεγάλη στενοχώρια και τώρα που είχα την αγωνία της κόρης μου που θα έφευγε με έχει πιάσει σαν να ειμαι έγκυος 6 μηνών είμαι.Ευτυχώς μου κάνουν καλό τα ντουσπαταλιν γιατί είναι μεγάλο πρόβλημα.Narnia απο εδώ και εμπρός να γράφουμε τι δεν έχουμε κοινό

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Hrakelio Krhths
    Posts
    115
    παιδια παλι τα ιδια εχψ.φαγουρα/συξιμο/πονος στην δεξια γναθο.αυχενα.μερια κεφαλιου.τα νευρα μου!!
    χθες εβαλα στο αμαξι για λιγο κλιματιστικο απο εκει να νε ταχα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117
    τραγικο κατανταει και με μενα..... εγω νιωθω σφιξιμο στο κεφαλι παλι... στον αυχενα ενα πραγμα σαν να μην μπορω να στηριξω το κεφαλι μοθ και το κραταω ολη την ωρα λεσ και θα πεσει το κεφαλι μου και φοβαμαι τι να πω.... το χει και αλλο ς αυτο?
    μια απιστευτη υπερενταση με ενοχλουν ολα ουτε τηλεοραση δεν μπορω να ακουω..... ε και οπως παντα αυτο το ε τωρα θα παθω εγκεφαλικο ολη την ωρα το σκεφτομαι... χχαχα τι να πω τρελεναιομαι ? ε
    εντωμεταξυ ο πατερασ μου λεει να σου δωσσω ενα ιnteral το περνει εκεινος για την καρδια και λεω τι να μου κανει ....
    εγω πρεπει να πιω ολες τισ βαλεριανες τησ γης...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    gus 1973 τι ενοεις παλμοι στο στομαχη ? νομιζω παθενω το ιδιο οταν εχω φουσκωμα και πονο αριστερα στην κοιλια μου ποναει και το στομαχι μου φρικτα εχω ρεψιματα και εντονους στομαχικους ηχους αν το πιεσω με τα δακτυλα μου εχει εντονους παλμους και ποναει .αυτο ενοεις ????

  12. #12
    Originally posted by giota
    Απο αυτό το σύμπτωμα υποφέρετε;μετά απο ένταση πρίζεται η κοιλιά μου και πονάω αριστερά.Ο γιατρός είπε ότι είναι καθαρά απο νεύρα,το έντερο έχει μεγάλη κινητικότητα.
    Γιωτα , εχω γραψει και αλλου οτι ολες ανεξαιρετως οι αρρωστειες
    ειναι ψυχοσωματικες ! Γιατι ακομα και ο πονος , το σημα κινδυνου δηλαδη οτι κατι δεν παει καλα στο σωμα μας , περναει μεσα απο το νευρικο μας συστημα...
    Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν πρεπει κανεις να ειναι προνοητικος και να προλαμβανει τα συμπτωματα οταν μαλιστα , οπως πολυ σωστα γραφεις το εντερο κινειται ετσικιαλλως για να ολοκληρωσει την πεπτικη διαδικασια .
    Θα ελεγα αν υποφερεις πολυ , να εκανες και μια εξεταση για γαστρο-ενετεροσκοπηση αλλα λογω του κοστους [ισως και 500 ευρω] το πιο απλο θα ηταν να ζητουσες απο το φαρμακειο ενα τεστ για αιμα στα κοπρανα...το κανεις ανωδυνα μονη σου σπιτι και το στελνεις μετα στο εργαστηριο για αναλυση!
    Αν ειναι θετικο, τοτε μονο να πας στον γαστρενετρολογο...
    Συχνα η σπαστικη κολιτιδα σαν συμπτωμα μοιαζει με εκεινο που προξενειται και απο καποιο πολυποδα στο εντερο , με την διαφορα οτι συνηθως βρισκεται με αυτη την εξεταση αιμα στα κοπρανα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •