\'Ανδρες και Γυναίκες: Διαφορετικότητα και Ομοιότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93

    \'Ανδρες και Γυναίκες: Διαφορετικότητα και Ομοιότητα

    Γυναίκες και άνδρες δεν μιλάνε ακριβώς την ίδια γλώσσα στο συναισθηματικο ιδίωμα. Φυσικα ο καθένας μπορεί να μπει στην θέση του αλλου, να τον νιώσει, να καταλάβει τα συναισθήματα και τις αντιδράσεις του. Τα διαφορετικά συναισθήματα των δύο φυλων οφείλωνται ουσιαστικά στις βιολογικές διαφορές τους. Και στα δυο φύλα τα συναισθήματα χαράς και του γέλιου εκδηλώνονται με τον ίδιο τρόπο και προκαλούν τις ίδιες αντιδράσεις. Δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με τον θυμό, τη λυπη, την αποχή και το αγχος. Το ποσοστό των γυναικών που εκδηλώνονται ανοιχτά το άγχος τους είναι διπλάσιο από το αντίστοιχο των ανδρων. Το ποσοστό τον ανδρών που είναι ευερεθιστοι ειναι τριπλάσιο απο το αντίστοιχο των γυναικών.

    Σκέψεις

    Ο ανδρας νιώθει με το σεξ οτι ολα θα φτιάξουν.
    -Η γυναικα δεν κάνει σεξ αν δεν φτιάξουν ολα.

    -Οι άνδρες έχουν σεξουαλικές σκέψεις ολη τη μέρα.
    -Οι γυναίκες μπορεί να περάσουν ωρες ή ακόμα και μέρες χωρις να έχουν οποιαδηποτε σεξουαλική σκέψη.

    -Για τις γυναίκες το αγγιγμα μπορεί να είναι κάτι καλό, που το εισπράτουν ως φροντίδα. Συχνά συμπεριλαμβάνει και το ζεστό συναίσθημα της ασφάλειας.
    -Για τους άνδρες το άγγιγμα χωρίς σεξ μπορει πολύ εύκολα να παρεξηγηθει και να το εισπράτουν ως απειλητικό.

    -Οι νεαροι ανδρες σκέφτονται την σεξουαλική ικανοποιηση.
    -Οι νεαρές γυναίκες σκέφτονται την αγάπη και το ρομάνζτο.

    -Οι άνδρες δεν ειναι άνετοι εάν ερχονται συναισθηματικά πολύ κοντά με κάποιο άλλο άτομο.
    -Οι γυναίκες δεν είναι άνετες εαν δεν έρθουν συναισθηματικά πολύ κοντά με κάποιο άλλο άτομο.

    -Οι γυναίκες θεωρούν το σεξ πράξη για να έρθουν πιο κοντά με τον σύντροφο τους. Χρειάζονται να είναι ερωτευμένες για να κάνουν σεξ.
    -Οι άνδρες θεωρούν το σεξ σαν ένα τρόπο έκφρασης.

    -Για τις γυναικες, η σχέση κάποτε θα συμπεριλάβει σεξ.
    -Για τους ανδρες, η σχέση δεν αρχίζει μέχρι να συμπεριλαμβάνει σεξ.

    -Για τις περισσότερες γυναικες η σεξουαλική επαφή μεταφράζεται στο μέλλον ως σχέσει.
    -Για τους άνδρες η σεξουαλική επαφή δεν μεταφραζεται.

    -Οι ανδρες έχουν την <<ικανοτητα>> να διαχωριζουν το σεξ από την αγάπη.
    -Οι γυναικες δεν είναι στην ίδια θέση. Εαν ο συντροφος μιας γυναίκας κάνει σεξ με κάποια αλλη τότε αμέσως η γυναικα νιώθει ότι ο συντροφός της δεν την αγαπά.

    -Οι άνδρες παρακολουθουν μια γυναικα στα ανοικτά, θαυμάζοντας αυτο που βλέπουν, από πάνω μέχρι κάτω.
    -Οι γυναικες βλέπουν άνδρες αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο. Κατ\'ακρίβεια, κρυφοκοιτάζουν.

    Να θυμάστε

    -Όλοι ανδρες δεν είναι οι ιδιοι.
    -Ολες οι γυναίκες δεν είναι οι ιδιες.
    Ο κάθε ένας από εμάς ειναι διαφορετικός αλλά πάντα ίσος με τους άλλους.

    Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
    Φιλάκια
    :)

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ενδιαφέρον το άρθρο σου anasia, ωστόσο μπερδεύομαι λίγο που από τη μια μεριά γενικεύεις κατά την αναπτυξη του άρθρου, και από την άλλη, στον επίλογο \"μαζεύεις\" τη γενίκευση.

    Θέτεις βέβαια (παράπλευρα) ένα ζήτημα που ταλανίζει τους ειδικούς δεκαετίες τώρα: το ζήτημα των βιολογικών vs των περιβαλλοντικών επιδράσεων. Εάν καταλαβαίνω καλά, παίρνεις θέση υπέρ του βιολογικού παράγοντα. Προσωπική μου θέση είναι πως τις διαφορές των φύλων μπορούμε να τις ερμηνεύσουμε κυρίως μέσα από τις περιβαλλοντικές επιδράσεις και πιο συγκεκριμένα μέσα από τις κοινωνικές και πολιτισμικές νόρμες/ρόλους που επιβάλλονται στα φύλα από τα κρίσιμα πρώιμα παιδικά χρόνια.

    Δε συνεχίζω όμως γιατί μάλλον θα βγω εκτός θέματος.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Βέβαια είναι αναμφισβήτητο οτι τα δυο φύλα αντιμετωπίζουν διαφορετικά το σέξ...μιας και το αντιλαμβάνονται διαφορετικά καθώς τόσο στις ερωτογενείς ζώνες όσο και στα γεννητικά όργανα και ορμόνες υπάρχει μια διαφοροποίηση μεταξύ τους.Όμως......πολλά πράγματα έχουν αλλάξει στους ρόλους των δυο φύλων πλέον...και νομίζω οτι σε επίπεδο σεξουαλικής συμπεριφοράς μάλλον οι διαφορές δεν είναι τόσο έντονες μεταξύ τους.

    Η γυναίκα πλέον έχει αναλάβει έναν πιο δυναμικό ρόλο στη ζωή φτάνοντας στο σημείο πολλές φορές να γίνεται αντράκι.Κατανόησε οτι το σέξ ήταν η \"αχίλειος πτέρνα\" του άντρα...και το χρησιμοποιεί η ίδια πλέον όχι τόσο σαν μέσο ηδονής αλλά σαν μέσο εξίσωσης της με τον άντρα.(Για μένα και τα δυο φύλα είναι ισοδύναμα....και ο όρος εξίσωση είναι περισσότερο σχηματικός και αφορά την μετάβαση απ την ανδροκρατούμενη κοινωνία στην κοινωνία των δυο φύλων).Το σέξ...το διεκδικεί με την ίδια μαχητικότητα με τον άντρα....αλλά για διαφορετικό λόγο....ουσιαστικά για να αντιτάξει μια υπολογίσιμη δύναμη απέναντι στον άντρα.Μπορεί να εμφανίζεται σεξουαλικά ακόρεστη ...εναλλάσοντας πολλούς σεξουαλικούς συντρόφους ή να εμφανίζεται σαν σεξοτιμωρός \"χτυπώντας\" στα μούτρα του συντρόφου της τη σεξουαλική του απόδοση...όχι με τη λογική του στα λέω για να διορθωθείς αλλά κυρίως \"στα λέω...για να σου κόψω τα ποδάρια\".
    Απ την άλλη και ο σημερινός άντρας ....διαφέρει πολύ απ το αρσενικό που υπάρχει στο γεννητικό του κώδικα.Σήμερα γίνεται λόγος για τον METROSEXUAL άντρα...τον άντρα εκείνον δηλαδή που ναι μεν είναι str8 αλλά παρουσιάζει θηλυκές προσμίξεις σε ότι αφορά την επιμονή του στην επιμέλεια της εμφάνισης του,στούς τρόπους του (που γίνονται πιο ντελικάτοι....εώς και υπερευαίσθητοι πολλές φορές) και γενικότερα στον τρόπο ζωής του.Όχι μόνο χάθηκε ο παραδοσιακός ρόλος του κατακτητή...αλλά μάλλον τείνουμε να γίνουμε και περισσότερο νάρκισσοι...άρα ακόμα και αν η τεστοστερόνη μας αναγκάζει να σκεφτόμαστε συνεχώς το σέξ....πρακτικά κάτι τέτοιο δεν φαίνεται στον σημερινό άντρα.Μάλλον...μαζεύτηκε στη γωνιά του...και τείνει να γίνει αυτός το παραδοσιακό θηλυκό....

    Σε γενικές γραμμές...και τα δυο φύλα εκφυλιστήκαμε..ή αν θέλετε εξελιχθήκαμε....και αυτό το αναφέρουμε συχνά σαν αλλοίωση των ρόλων των δυο φύλων.Φοβάμαι....ότι αυτές οι αλλαγές....οδηγούν τα δυο φύλα σε σεξουαλική απόγνωση και ανοργασμία.....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Καταρχάς θα ηθελα να ευχαριστισω τα άτομα dodoni και LOGOPSYXOS για την δικιά τους συμμετοχή και προσθήκη του άθρου μου!
    dodoni στο άθρο μου μιλάω για γενικά για τις διαφορετικότητες και ομοιοτητες, μερικά όπου αναφέρω \"μπορει\" να μην αντιπροσωπεύουν κάνενα απο τα δυο φύλλα..Θέλω αρκετά να γράψω γιαυτο το θεμα και έχω αρκετά να αναφέρω αλλα απλά δεν θέλω να κουράζω τα άτομα όπου διαβάζουν το άθρο μου και τα συμαζευο σε λιγές γραμμές! Δεν πέρνω θέση υπέρ μονο στους βιολογικους παράγοντες αλλα και κοινωνικους όπου πραγματικά οπως έχεις πει αν το αναλυσουμε όλο το θεμα θα είναι τεραστιο!
    Εχω εναφέρει μονάχα ένα κομμάτι απο αυτό όπου πραγματικά θα ήθελα να αναφερθώ!
    Ευχαριστώ!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    40

    sex...sex...sex...sex...sex...sex...sex...sex!

    Ειλικρινά με απογοήτευσαν οι γενικεύσεις που διάβασα στο άρθρο σου φίλτατη nasia. Πως προκύπτουν όλα τα παραπάνω, αυθαίρετα, συμπεράσματα;
    Θεωρώ το άρθρο προσβλητικό και για τα δυο φύλα.


    Με εκτίμηση

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Αγαπητη μου,
    ειναι μια δικιά σου άποψη και ευχαριστώ πολυ οπου εχει απαντήση στο δικο μου άθρο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    εγω παντως πιστευω οτι στο μεγαλυτερο ποσοστο εχεις δικιο.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    82
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ DODONI ΚΑΙ LADY

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    παιρνω κι εγω θέση
    πιστευω οτι το αρθρο ειναι γενικά διαφωτιστικό και αληθινό.

    εγω παντως σε πολλά ετσι νιωθω

    παντως δεν ειναι ολες οι γυναικες απο τον Venus ουτε ολοι οι αντρες απο τον Mars κι αυτο το επισημαινει στο τελος η Anasia

    εσυ lady ti to κακο βρισκεις σε τετοιου ειδους συζητησεις;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Θα ηθελα να ευχαριστησω τα ατομα αντωνης25 και coma που απάντησαν στο δικό μου άθρο με την δικια τους γνώμη για το θεμα μου! Επισης, θέλω να ευχαριστήσω το ατομο ak7ak για την δικια του διαφωνια!!
    Ευχαριστώ!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    40
    Κάθε άλλο coma μου αρέσουν πολύ αυτές οι συζητήσεις.
    Απλά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο άρθρο δεν με εκφράζει κι αυτό γιατί δεν έχει ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα. Είναι αστήριχτο και παιδαριώδες. Σαν να βάζουμε «ταμπέλες» ανοργασμίας στις γυναίκες και «στυτικής δυσλειτουργίας» στους άνδρες…


    (Το ποσοστό των γυναικών που εκδηλώνονται ανοιχτά το άγχος τους είναι διπλάσιο από το αντίστοιχο των ανδρων. Το ποσοστό τον ανδρών που είναι ευερέθιστοι είναι τριπλάσιο από το αντίστοιχο των γυναικών)
    Αυτό από πού προκύπτει; Από κάποια έρευνα; Και τι έρευνα είναι αυτή; Και σε τι δείγμα; Και που έχει πραγματοποιηθεί; Τι ηλικίες ανδρών και γυναικών;


    Στις πολιτισμένες χώρες, η φροϋδική θεωρία για τη σεξουαλικότητα και η ευρεία αποδοχή της ισότητας των δύο φύλων είναι δυο άξονες πάνω στους οποίους αναπτύσσονται οι σύγχρονες θέσεις γύρω από τη σεξουαλική λειτουργία. Παράλληλα θα πρέπει και οι δύο σύντροφοι να μπορούν να παίρνουν και να δίνουν χαρά από το σεξ, το οποίο για τον άνθρωπο αντιμετωπίζεται κάτω από ένα ευρύτερο πρίσμα, που είναι η συναισθηματική σχέση ανάμεσα στους δυο συντρόφους.
    Τα τελευταία χρόνια καλλιεργήθηκε στους ανθρώπους μια διαφορετική θεώρηση του σεξ, μέσα από την αντίληψη ότι η σεξουαλική λειτουργία θα πρέπει να γίνεται απαλλαγμένη από το συναίσθημα και το «φορτίο» της σχέσης. Η μηχανιστική αυτή αντίληψη του σεξ δεν διευκόλυνε ούτε απλοποίησε τις ανθρώπινες σχέσεις, αντίθετα μάλιστα, μάλλον δυσκόλεψε και την ίδια τη σεξουαλική λειτουργία, φορτώνοντας τους ανθρώπους με περισσότερες και συχνότερες σεξουαλικές δυσλειτουργίες.


    Τα παλαιότερα χρόνια επικρατούσε η άποψη ότι οι άντρες έχουν μεγαλύτερη ερωτική επιθυμία από τις γυναίκες. Σήμερα πιστεύεται ότι η άποψη αυτή δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και οφείλεται κυρίως στο γεγονός ότι οι άντρες έχουν γενικά την τάση να προβάλλουν την ερωτική τους επιθυμία, ενώ οι γυναίκες να τη συγκαλύπτουν.
    Η ερωτική επιθυμία έχει σχέση με την ηλικία και την καλή ορμονική λειτουργία του ατόμου. Διαμορφώνεται επίσης από διαφορετικούς συναισθηματικούς και κοινωνικούς παράγοντες. Έχει επίσης σχέση με το χαρακτήρα, την προσωπικότητα, τον τρόπο που μεγάλωσε το άτομο, την ψυχική και σωματική του υγεία.
    Όταν το άτομο έχει φυσιολογική ερωτική επιθυμία, τότε είναι ανοιχτό να δεχτεί στον εγκέφαλο του το ερωτικό μήνυμα. Το μήνυμα αυτό μπορεί να είναι οπτικό, ακουστικό, απτικό (με την αφή), οσφρητικό, γευστικό ή φαντασιωσικό. Το μήνυμα αυτό γίνεται υποκειμενικά αντιληπτό σαν σεξουαλικό ενδιαφέρον και αντικειμενικά σημαίνει έναρξη της σεξουαλικής δραστηριότητας, που χαρακτηρίζεται σαν αρχή της φάσης διέγερσης. Σ’ αυτή παρατηρείται αύξησης του καρδιακού ρυθμού και της συχνότητας της αναπνοής και αγγειοδιαστολή στα γεννητικά όργανα. Αποτέλεσμα της αγγειοδιαστολής είναι στον άντρα η στύση και στη γυναίκα η διόγκωση και λίπανση του κόλπου και η διόγκωση της κλειτορίδας.

    Τα ψυχολογικά αίτια σχετίζονται κυρίως με το άγχος επίδοσης, τα λανθασμένα πρότυπα εξωπραγματικών επιδόσεων που προβάλλει η κοινωνία και τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, με τις υπερβολικές απαιτήσεις της συντρόφου και άλλα μαθησιακά αίτια. Λιγότερο συχνά είναι τα εμφανή αίτια (προβλήματα σχέσεων κλπ) και τα βαθύτερα ψυχικά αίτια, στα οποία εντάσσονται και τα ψυχιατρικά προβλήματα.


    Για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να αναλύσω όλα τα σημεία


    Με εκτίμηση

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Ευχαριστούμε για την δικιά σου αποψη αγαπητή μου lady!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    33
    Ως γυναίκα, συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφει η anasia για τις γυναίκες.

    Αν και πολύ επιγραμματικά για να εκφράσουν τη ψυχοσύνθεση των δύο φύλων, την προσεγγίζουν πιστεύω αρκετά. Τώρα όσο για αυτά που λέει για τους άνδρες, ας μιλήσουν οι άνδρες καλύτερα αν είναι όντως έτσι!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    93
    Ευχαριστώ παρα πολύ τα ατομα Danay και katerina7 που διάβασαν το άθρο μου και ελαβαν με την δικιά τους αποψη συμμετοχή σε αυτο!!Θα ηταν ευχάριστο οπως ανάφερε και η katerina7 να ακούσουμε γνωμες του αντιθετου φυλλου!
    Ευχαριστώ!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2
    ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΡΣΕΝΙΚΗ ΓΝΩΜΗ:

    Ο ανδρας νιώθει με το σεξ οτι ολα θα φτιάξουν. (ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ! ΟΜΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ...)
    -Η γυναικα δεν κάνει σεξ αν δεν φτιάξουν ολα. (ΖΗΣΕ ΜΑΗ ΜΟΥ...)

    -Οι άνδρες έχουν σεξουαλικές σκέψεις ολη τη μέρα. (ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ?)
    -Οι γυναίκες μπορεί να περάσουν ωρες ή ακόμα και μέρες χωρις να έχουν οποιαδηποτε σεξουαλική σκέψη. (ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ - ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ??)

    -Για τις γυναίκες το αγγιγμα μπορεί να είναι κάτι καλό, που το εισπράτουν ως φροντίδα. Συχνά συμπεριλαμβάνει και το ζεστό συναίσθημα της ασφάλειας. (ΕΛΠΙΖΩ!)
    -Για τους άνδρες το άγγιγμα χωρίς σεξ μπορει πολύ εύκολα να παρεξηγηθει και να το εισπράτουν ως απειλητικό. (ΤΡΙΧΕΣ!)

    -Οι νεαροι ανδρες σκέφτονται την σεξουαλική ικανοποιηση. (ΜΟΝΟ?)
    -Οι νεαρές γυναίκες σκέφτονται την αγάπη και το ρομάνζτο. (ΜΟΝΟ?)

    -Οι άνδρες δεν ειναι άνετοι εάν ερχονται συναισθηματικά πολύ κοντά με κάποιο άλλο άτομο. (...ΚΑΤΣΑΡΕΣ!)
    -Οι γυναίκες δεν είναι άνετες εαν δεν έρθουν συναισθηματικά πολύ κοντά με κάποιο άλλο άτομο. (ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΟ ΤΟ ΑΚΟΥΩ...)

    -Οι γυναίκες θεωρούν το σεξ πράξη για να έρθουν πιο κοντά με τον σύντροφο τους. Χρειάζονται να είναι ερωτευμένες για να κάνουν σεξ.
    -Οι άνδρες θεωρούν το σεξ σαν ένα τρόπο έκφρασης. (ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ 24 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΩ ! ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΕΚΦΡΑΖΟΜΟΥΝΑ...)

    -Για τις γυναικες, η σχέση κάποτε θα συμπεριλάβει σεξ. (ΛΟΓΙΚΑ ΝΑΙ...)
    -Για τους ανδρες, η σχέση δεν αρχίζει μέχρι να συμπεριλαμβάνει σεξ. (ΟΠΩΣ ΠΑΜΕ, ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΦΥΛΟ...)

    -Για τις περισσότερες γυναικες η σεξουαλική επαφή μεταφράζεται στο μέλλον ως σχέσει. (...)
    -Για τους άνδρες η σεξουαλική επαφή δεν μεταφραζεται. (ΤΙ ΝΑ ΠΩ - ΣΤΕΡΕΨΑ ΠΙΑ...)

    -Οι ανδρες έχουν την <<ικανοτητα>> να διαχωριζουν το σεξ από την αγάπη. (ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ - ΑΛΛΑ...)
    -Οι γυναικες δεν είναι στην ίδια θέση. Εαν ο συντροφος μιας γυναίκας κάνει σεξ με κάποια αλλη τότε αμέσως η γυναικα νιώθει ότι ο συντροφός της δεν την αγαπά. (ΕΔΩ, ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΑ ΓΝΩΜΕΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ)

    -Οι άνδρες παρακολουθουν μια γυναικα στα ανοικτά, θαυμάζοντας αυτο που βλέπουν, από πάνω μέχρι κάτω. (ΠΑΝΤΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ)
    -Οι γυναικες βλέπουν άνδρες αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο. Κατ\'ακρίβεια, κρυφοκοιτάζουν. (ΓΛΥΚΥΤΑΤΟ!)

    Συγχωρήστε με για το αστειευόμενο ύφος, όμως οι απαντήσεις δεν απέχουν πολύ απο την πραγματικότητα. Τα κλισέ τύπου cosmopolitan για άνδρες και γυναίκες με έχουν ήδη ταλαιπωρήσει πολύ, είτε γιατί προσπάθησε να ακολουθώ την τυπική εικόνα του αρσενικού είτε γιατί προσπαθούσα αν αποκωδικοποιήσω τα θηλυκά. Ούτε στο ένα τα κατάφερνα καλά ούτε στο άλλο - και κοντεύω τα 40 πλέον, παντρεμένος και με παιδιά. Αναρωτιέμαι αν έχουν φτιάξει αντίστοιχα κλισέ για να ξεχωρίζουν τα παιδιά το μπαμπά από τη μαμά :-)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •