Σταματημα ψυχοθεραπειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407

    Σταματημα ψυχοθεραπειας

    σταματησα λοιπον,για λιγο νομιζω..δεν εχω οικονομικη ανεση η μαλλον την οικονομικη πολυτελεια να δινω 240 ευρω το μηνα σε ψυχολογο.θα εκανα τοσα..θα μαθαινα μια ξενη γλωσσα ακομα,θα πηγαινα γυμναστηριο η κατι αλλο που θελω εδω και καιρο..
    εχω πελαγωσει..ισως καποιο κεντρο ψυχικης υγειας δεν ξερω..ισως να παω εκει.εχω κουραστει παρα πολυ..με κουραζουν οι σκεψεις μου.με βαρεθηκα.βαρεθηκα την αδρανεια.βαρεθηκα την επενδυση στην ψυχικη μου υγεια,θα μπορουσα να κανω τοσα αλλα γιατι να το χρειαζομαι τωρα αυτο?τωρα που αποκτω τοσα εφοδια για τη ζωη.τωρα που ειμαι ακομα νεα και μπορω να κανω τα παντα,να μαθω τα παντα,να αγορασω τη γνωση,να ζησω εμπειριες..γιατι τα χανω ολα αυτα?γιατι δεν υπαρχει καμια προνοια?γιατι το ταμειο μου δικαιολογει την επεμβαση αλλαγης φυλου και οχι την ψυχοθεραπεια?γιατι ζω εδω στο μπαχαλο?
    μαλλον ο τιτλος θα πρεπε να ναι γιατι......
    ειμαι κουρασμενη.ψυχολογικα.κουρ ασμενη..
    και βαρθηκα,με βαρεθηκα.
    φτανει!αλλα τι?τι κανω?σταματαω.τερμα.και?θα ζησω φυσιολογικα?πως?βαριεμαι..δ εν εχω κινητρο!δεν εχω κατι να περιμενω με λαχταρα.τιποτα και αυτα που εχω δεν τα εκτιμω.επενδυω σε αυτα,μεχρι εκει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Πραγματικα το λεω λυπαμαι που λογω οικονομικων δεν μπορεις να συνεχισεις τη θεραπεία σου. Αν θες μπορω να σου προτεινω το κεντρο που πηγαινω εγω και κανω ομαδικη και δινω το μηνα 150 ευρω. Ισως 150 αντι 240 μπορεις να το αντεξεις και να μην σταματησεις τη θεραπεία σου?? Αθηνα μενεις ετσι?

  3. #3
    το μονο που ισως βοηθαει σε τετοιες ωρες ειναι να σκεφτεσαι πως πρεπει να τα αντιμετωπιζεις με θετικη σταση,σκεφτομαι ειναι τοσοι ανθρωποι που αντιμετωπιζουν προβληματα υγειας τοσο σοβαρα με τοση αισιοδοξια...και δεν το βαζουν κατω..
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by Winston_man
    Πραγματικα το λεω λυπαμαι που λογω οικονομικων δεν μπορεις να συνεχισεις τη θεραπεία σου. Αν θες μπορω να σου προτεινω το κεντρο που πηγαινω εγω και κανω ομαδικη και δινω το μηνα 150 ευρω. Ισως 150 αντι 240 μπορεις να το αντεξεις και να μην σταματησεις τη θεραπεία σου?? Αθηνα μενεις ετσι?
    ναι ειμαι απο αθηνα.100 ευρω σχεδον κατω ειναι μια πολυ σημαντικη διευκολυνση.δεν ξερω αν βεβαια το ομαδικο θα λειτουργησει σε εμενα.αν θες στειλε μου τα στοιχεια να το δοκιμασω!

    ολγακι προσπαθω να σκεφτω θετικα αλλα αυτο ειναι το προβλημα οτι δεν τα καταφερνω.θυμωνω απιστευτα πολυ με τα υποχονδρια πραγματα που σκεφτομαι και με τις παραλογες αντιδρασεις μου.δεν μου καθεται καλα.ειμαι μια αντιπαθεστατη,δεν με χονευω ουτε εγω η ιδια,αυτο το ατομο που εχω γινει,ετσι οπως συμπεριφερομαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    http://www.opc.gr/gr/ Εδω μπορεις να βρεις οτι στοιχεια θες. Ελπίζω να βοηθησα.

  6. #6
    θετικη σκεψη..δυσκολο ειναι..
    προσπαθω ν την μαθω τωρα να την καλιεργησω πραγμα π το καταλαβα μονο οταν εγινα μια αλκοολικη του κερατα για να μη νιωθω τα συμπτωματα τ πανικου.
    ε δε θα καταστρεψουμε κ τη ζωη μας για τον πανικο.οπως ηρθε θα φυγει οταν αλλαξουμε αυτα π μας κρατανε πισω..
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι win το ξερω αυτο!ηταν να παω τ καλοκαιρι να κανω τις θερινες συνεδριες.σε εχει βοηθησει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by melene
    ναι win το ξερω αυτο!ηταν να παω τ καλοκαιρι να κανω τις θερινες συνεδριες.σε εχει βοηθησει?

    Ναι με εχει και το προτεινω. Φιλικο περιβαλλον και ατομα με προθεση να βοηθησουν. Ριξτου μια ματια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Γίνονται και ατομικές συνεδρίες με το ίδιο κόστος;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    αχ αν δεν ειχα και εσας..ευχαριστω πολυ winston!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by giota
    Γίνονται και ατομικές συνεδρίες με το ίδιο κόστος;
    δεν το ξερω αυτο. Θα ρωτησω απο βδομαδα που θα πάω και θα σου πώ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    αν γινεται καντο ποστ εδω να του δουμε και αλλοι για οποιον ενδιαφερεται!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by Winston_man
    Originally posted by giota
    Γίνονται και ατομικές συνεδρίες με το ίδιο κόστος;
    δεν το ξερω αυτο. Θα ρωτησω απο βδομαδα που θα πάω και θα σου πώ.
    ξεχασα να σου πω οτι οταν θα πας θα πρεπει να πληρωσεις 180 ευρω επιπλέον για καποια ψυχολογικα τεστ που σου κανουν. Μια φορα τα πληρωνεις αυτα. Δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικα ή μπορεις αν θες να μην τα κανεις. Εγω τα έκανα παντως.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Winston_man ενδιαφερον... ενα μεγαλο ευχαριστω και απο εμενα

    Mονο μια ερωτηση, κανουν συνεδριες και για καταθλιψη?
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    melene, γιατί αντί να διακόψεις εντελώς ή να απευθυνθείς κάπου αλλού, δεν συζητάς το θέμα με τον ψυχολόγο που ήδη πηγαίνεις, μήπως μπορείτε να αραιώσετε τις συνεδρίες? Αν είναι ανά 10 ημέρες ή ανά 15, ίσως είναι ευκολότερο από πλευράς κόστους. Βέβαια αυτή η δυνατότητα εξαρτάται και από το πόσο καιρό κάνεις έως τώρα εβδομαδιαίες συναντήσεις. Αρκετές φορές είναι προτιμότερο να υπάρχει σταθερότητα παρά ντε και καλά εβδομαδιαία συχνότητα.

    Όσο για το τι θα μπορούσες να κάνεις με τα χρήματα αυτά, δε διαφωνώ, τα κάνεις όμως?

    Μήπως εκτός από το κόστος νιώθεις απογοητευμένη και με κάτι άλλο, σε βοηθάει γενικά? Ή νιώθεις ότι δεν προχωράς με τους ρυθμούς που θα ήθελες και σε αγχώνει η σκέψη ότι θα επωμίζεσαι ένα σημαντικό κόστος για πολύ καιρό?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •