> - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18

Thread: >

  1. #16
    Χριστίνα, είσαι αρκετά μικρή για να αγχώνεσαι με τις φοβίες και τις εμμονές σου.
    Ίσως να πρόκειται για κάποια ήπια ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή που θα υποχωρήσει με τον καιρό.
    Παρόλ\'αυτά, την βοηθεια που χρειάζεσαι μπορείς να την βρεις.
    Αν οι 2 ψυχολόγοι που επισκεύθηκες δεν μπόρεσαν να σου προσφέρουν την σιγουριά για να καταπολεμήσεις την όποια φοβία (ή εμμονή) έχεις, δεν χάνεις κάτι να επισκεφθείς και κάποιον ψυχίατρο. Δεν είναι απαραίτητο και δεν μπορούμε να θεωρήσουμε γεγονός το ότι θα σου συστήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή, αλλά, απ\'την άλλη, αν καταλήξει το θέμα εκεί, ίσως να σε βοηθήσει κάπως στο να ηρεμήσεις απ\'το άγχος που γεννάει όλες αυτές τις σκέψεις...
    \'Οταν, πια, θα έχεις ηρεμήσει αρκετά, ίσως μπορέσεις να ανακαλύψεις τι είναι αυτό που σου γεννάει αυτές τις φοβίες.


  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Χριστίνα,να ζητήσεις τη βοήθεια ειδικού.Δεν μπορώ να καταλάβω πως σου λένε χαλάρωσε,δεν είναι τίποτε,τη στιγμή που αυτοτραυματίζεσαι.Φυσικά και χρειάζεται να το κοιτάξεις,ενημέρωσε και τους γονείς σου,όσο δύσκολο κι αν σου φαίνεται ίσως.Δεν είναι αστείο να χαρακώνεται ένα κορίτσι 17 χρονών,και όχι,οι ψυχαναγκαστικοί ιδεασμοί δεν περνάνε από μόνοι τους.Μη φοβάσαι το χαρακτηρισμό ψυχικά άρρωστος,στη χώρα μας υπάρχει μεγάλη προκατάληψη,παραπληροφόρη� �η και σκοταδισμός.Σκέψου μόνο πως σε κάποιες φάσεις της ζωής μας,ο καθένας μας μπορεί-και έχει σου λέω εγώ-χρειαστεί βοήθεια για να αντιμετωπίσει κάποιες συμπεριφορές επιζήμιες για εμάς τους ίδιους.Μην το αμελείς και προπάντων μη φοβάσαι να το χειριστείς.Πετώντας στην άκρη τα προβλήματά μας,δεν τα λύνουμε,τα διαιωνίζουμε.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10
    λοιπον μαλλον πρεπει να σας εξηγησω καλυτερα πως εχει το πραγμα...... περα απο το γεγονος οτι ηθελα να αιστανθω πονο το εκανα επισης θελοντας να το δει η μητερα μου γιατι νιωθω πως δεν μπορω να ξεπερασω απο μονη μου τις φοβιες και εκεινη πιστευε πως μπορω.ετσι με αυτο τον τροπο θελησα να την τρομοκρατησω για να κοιταξει να με βοηθησει περισσοτερο.με εχει βοηθησει αρκετα δε λεω αλλα ηθελα να της δειξω ποσο χαλια αισθανομαι και ποσο αναγκη εχω να ξεπερασω τις φοβιες μου........

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •