>
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: >

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10

    >

    Γεια σας παιδια.Ειμαι καινουρια εδω και ηρθα σε αυτο το site γιατι αποζηταω βοηθεια σε ενα προβλημα που εμφανιστηκε σε εμενα πριν 2 μηνες περιπου και συνεχιζει.Εχω πολλες φοβιες μαζι και δεν ξερω αν ευθυνομαι εγω για την εμφανιση τους η κατι αλλο.Μπορει και να σας φανουν γελοια αυτα που θα πω αλλα εμενα μου εχουν κανει τη ζωη μαρτυριο.Ολα ξεκινησαν απο μια εμμονη που ειχα με τα μαλλια μου νομιζοντας οτι θα μου πεσουν λογω καλοιας τριχοπτωσης που εμφανιστικε πιθανω λογω αγχους.Μεσα στη θλιψη μου λοιπον μια μερα,δεν ξερω πως μου ηρθε,πηρα ενα κοπιδι και εκανα μερικες χαρακιες στο αριστερο μου χερι.Μετα απο αυτο,παλι δεν μπορω να καταλαβω πως,αρχισα να πιστευω πως το κοπιδι ηταν μολυσμενο και πως κολλησα......ΑΙDS.Η μητερα μου εφτασε σε σημειο να παει το κοπιδι για εξεταση για να μου αποδειξει οτι δεν ισχυε κατι τετοιο.Αλλα η ιδεα εκει κολλημενη.Δεν φευγει με τιποτα.Και οι ψυχολογοι δεν με βοηθαν.Εχω απελπιστει.Δεν ξερω τι να κανω.Αυτο το πραγμα δεν με αφηνει πλεον να κανω παργματα που αγαπω.Ξερει καποιος/α τιποτα πανω σε τετοια θεματα???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Δε γίνεται να κάνουμε διάγνωση εδώ αλλά αυτό που έχεις δεν είναι κάτι περίεργο και μπορεί να διορθωθεί με ψυχοθεραπεία.. Με τη κατάλληλη όμως ψυχοθεραπεία που σε αυτή τη περίπτωση είναι η γνωστική - συμπεριφορική.. Να πας σε έναν ψυχολόγο που είναι ειδικευμένος σε αυτή. Αν προσπαθήσεις και εσύ ενεργά παράλληλα με τη ψυχοθεραπεία αυτό που έχεις είναι κάτι που ξεπερνιέται.. Είναι σημαντικό όμως να ακολουθησεις τη κατάλληλη ψυχοθεραπεία και να πας σε έναν ειδικευμενο και εμπειρο - αν και αυτό είναι σχετικό - ψυχολογο..

  3. #3
    εγω θα ειμαι λιγο περισσοτερο προσταχτικος , οσον αφορα το γεγονος οτι δεν μπορεις να ερνημευσεις τα κινητρα που καθοδηγησαν τις πραξεις σου οι οποιες σαφως απειλησαν την σωματικη σου ακεραιοτητα. δεν ειναι δουλεια ψυχολογων αλλα ψυχιατρων γιατι πιστευω οτι χρειαζεται καποια φαρμακευτικη αγωγη και γιαυτο καλυτερα θα ηταν να απευθυνθειτε με την μητερα σου σε καποια μοναδα ψυχικης υγειας αν οχι στα εξωτερικα ιατρεια καποιου ειδκευμενου νοσοκομειου...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10
    Το θεμα πανο ειναι οτι οταν το εκανα τις χαρακιες στο χερι μου δεν τα ειχα χαμμενα και ουτε ειχα στο μυαλο μου να προκαλεσω κακο στον εαυτο μου.Απλως πιστευω οτι ηθελα να πονεσω λιγο απο κατι αλλο για να ξεχαχσω για λιγο τον δικο μου πονο.Αλλα ειχα τα λογικα μου.Δεν πιστευω οτι ειμαι ψυχικα αρρωστη........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    χριστινα ο ιος του ειντς δεν μπορει να ζησει στο περιβαλλον του αερα.οποτε δεν υπαρχει τετοιος φοβος.το κοπιδι ειναι μεσα στον αερα

  6. #6
    Originally posted by xristina10
    Το θεμα πανο ειναι οτι οταν το εκανα τις χαρακιες στο χερι μου δεν τα ειχα χαμμενα και ουτε ειχα στο μυαλο μου να προκαλεσω κακο στον εαυτο μου.Απλως πιστευω οτι ηθελα να πονεσω λιγο απο κατι αλλο για να ξεχαχσω για λιγο τον δικο μου πονο.Αλλα ειχα τα λογικα μου.Δεν πιστευω οτι ειμαι ψυχικα αρρωστη........
    μα δεν ειπα ουτε εγω οτι εισαι ψυχικα αρρωστη!
    αυτο ακριβως χριστινα ειναι το πιο σημαντικο απο ολα .
    αν πιστευες οτι ησουν αρρωστη , ο γιατρος δεν θα ειχε αλλη δουλεια να κανει απο το να σου δεσει απλα τα τραυματα...
    επειδη δεν το πιστευεις ευχομαι να καταλαβεις οτι το προβλημα ειναι ακριβως οτι εισαι ικανη να βλαψεις τον εαυτο σου για να τον προστατεψεις απο μια ζωη γεματη απο πονο και προβληματα .
    ενω ο γιατρος , θα σου δωσει καποια φαρμακα που θα προσταυεις τον εαυτο σου απο τα ιδια ακριβως προβληματα χωρις να χρειαζεται καν να κανεις οτιδηποτε αλλο απο τα πινεις τα χαπια σου οπως θα σου τα δωσει...

  7. #7
    Originally posted by Empneustns
    χριστινα ο ιος του ειντς δεν μπορει να ζησει στο περιβαλλον του αερα.οποτε δεν υπαρχει τετοιος φοβος.το κοπιδι ειναι μεσα στον αερα
    χρειαστηκε να το διαβασω πανω απο δυο φορες για να το καταλαβω αλλα νομιζω οτι εχεις δικιο!
    οι καραφλοι δεν κινδυνευουν απο ειντζ!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10
    οι καραφλοι δεν κινδυνευουν απο ειντζ??? τι εννοεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εννοω πως ακομα και στην περιπτωση που καποιος κοπηκε με το κοπιδι και ειχε ειντζ,αν το κοπιδι ηταν εξω στον αερα για 5 λεπτα ο ιος εχει πεθανει και δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησεις

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    7
    Κοιτα να δεις το οτι προκαλεσες εναν πονο στον εαυτο σου προκειμενου να ξεφυγει το μυαλο απο μια βασιμη ή οχι ιδεα που σου ειχε μπει δεν ειναι και παραδειγμα ψυχικης υγειας μη παιζουμε με τις λεξεις και ειμαι απολυτα σιγουρος οτι και ενας σωστος ψυχολογος θα σε στειλει σε εναν ψυχιατρο διοτι ειναι φανερο οτι χρειαζεσαι καποια αγωγη.
    Ολα αυτα βεβαια ειναι προσωπικη μου γνωμη και δεν εχω σκοπο να πεισω να κανειις κατι ουτε εσενα ουτε καποιον αλλον, που βασιζεται πανω απο ολα σε προσωπικες εμπειριες με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Εδω μιλαμε για δυο απτα γεγονοτα, πρωτον οτι κανεις κακες σκεψεις (με οποιαδηποτε μορφη πχ εμμονες ιδεες, φοβιες) και δευτερον οτι εφτασες στο σημειο να βλαψεις τον εαυτο σου.

    Να με συγχωρεις αν τα λεω λιγο ωμά τα πραγματα αλλα ετσι ειναιι ο χαρακτηρας μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Χριστίνα και μόνο η εμμονή που έχεις αρκεί.Νοσοφοβία έχει και η κόρη μου.Της είχε κολλήσει ότι δεν απολυμαίνουν όπως πρέπει οι οδοντίατροι τα εργαλεία ή τουλάχιστον αυτός που πήγε και φοβόταν μήπως κόλλησε ειτζ.Σε πληροφορώ ότι για να φύγει στο εξωτερικό και να ηρεμήσει έκανε όλες τις εξετάσεις έιτζ ,ηπατίτιδες ,ότι υπάρχει για να ηρεμήσει.Προκειμένου να βασανίζεσαι κάνε μια εξέταση αίματος να ηρεμήσεις.Ασε που αυτό που λέει ο Εμπνευστής ισχύει ο ιός δεν ζεί στον αέρα.θα έλεγα να πας σε ένα ειδικό να αναφέρεις τους φόβους σου και επιτέλους ας σταματήσει αυτή η αντίληψη ότι όποιος πάει σε ψυχίατρο είναι τρελλός.Πονάει και η ψυχή χριστίνα όπως το κεφάλι όπως το στομάχι και χειάζεται βοήθεια.Οι περισσότεροι απο εδώ έχουμε πάει σε ψυχίατρο και κάνουμε κάποια θεραπεία όπως βλέπεις γράφουν άτομα καλλιεργημένα με ειρμό στην σκέψη ισως να είμαστε πιο ευαίσθητοι ή πιο ευάλωτοι.κανείς δεν πήγε με άνεση την πρώτη φορά και σε πληροφορώ ότι όσες φορές έχω πάει στο σαλόνι έρχονται μια χαρά άνθρωποι που αν τους δεις έξω δεν μπορείς να σκεφτείς ότι αντιμετωπίζουν κάτι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    η αρρωστοφοβεια πολλες φορες οδηγει σε κρισεις πανικου.το μεγαλυτερο ποσοστο των ατομων με κρισεις πανικου ηταν αρρωστοφοβικο,ετσι και εγω...ενα μηνα πριν παθω τις κρισεις μου ειχε κολλησει οτι εχω aids..η γνωσιακη-συμπεριφοριστικη νομιζω θα σε βοηθησει παρα πολυ καθως και μια επισκεψη σε εναν ψυχιατρο δεν θα σου κανει κακο.
    να εχεις κολλησει απο αυτο aids δεν υπαρχει περιπτωση και στο υπογραφω.οπως πολυ σωστα ειπε ο εμπνευστης δεν επιβιωνει το μικροβιο στον αερα,καταστρεφεται αμεσως και πως στο καλο τελικα αυτο το κοπιδι ηρθε σε επαφη με καποιον φορεα του aids?απο την ομονοια το μαζεψες?ειναι ενα σεναριο το οποιο δεν εχει καν λογικη.τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10
    ειμαι μονο 17!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και εγω τα ειχα αυτα στην ηλικια σου..παλιες καλες εποχες..εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας σε εναν ψυχολογο?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10
    ναι την εχω......το θεμα ειναι οτι ηδη εχω επισκεφθει δυο και το μονο που μου ειπαν ηταν να προσπαθω να κανω την αρνητικη σκεψη θετικη και να συνεχισω να κανω αυτα πυ εκανα.πραγμα απιστευτα δυσκολο οταν υπαρχει αυτη η κατασταση

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •