Δεν αντέχω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    16

    Δεν αντέχω

    Γεια σας!Είμαι καινούρια στο forum και χρειάζομαι απελπισμένα συμβουλές...
    Τι να κάνω;Κλαίω συνέχεια από το άγχος!Πέρασα στο μεταπτυχιακό που ήθελα αλλά τώρα το μετάνιωσα και είναι αργά για να κάνω πίσω.Έχω κάνει ήδη την εγγραφή. Αύριο θα δηλώσω και τα μαθήματα, και δε θέλω να το κάνω πια! Δεν μ'αρέσει και κοντεύω να τρελαθώ!Κλαίω εδώ και δυο μέρες από το άγχος..Γενικότερα έχω άγχος για όλα και τώρα με αυτό καταρρακώθηκα! Δε θέλω να το κάνω, αλλά αν δεν το κάνω αφήνω μια κενή θέση που δε θα αναπληρωθεί.Τι να κάνω; Έχω απελπιστεί! Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θέλω να το κάνω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    eve,

    καλως ήρθες

    αν επιτρεπεται γιατι τοση απελπισια? δλδ τί ειναι αυτο που σε κανει να λες οτι δεν το θελεις?τί δεν σου αρεσει σ αυτο?

    Η θεση γιατι δεν θα αναπληρωθει?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    16
    Γεια σου Sofia,
    Μας ειχαν δώσει ένα χρονικό περιθώριο το καλοκαίρι για να ακυρώσουμε αν θέλουμε..Τώρα πέρασε αυτό το χρονικό διάστημα και δεν μπορώ να κάνω πίσω. Έκαναν παρουσίαση μαθημάτων σήμερα και δεν μ\'άρεσε κανένα! Το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ να κάνω πίσω.Θα τρελαθώ! Δε θέλω να το κάνω. Το σκεφτόμουν και το καλοκαίρι αλλά έλεγα αφού πέρασα είναι κρίμα να χάσω την ευκαιρία, αλλά τελικά δε θέλω να το κάνω! Δε θα τη βγάλω τη χρονιά με τόσο άγχος! Δε θέλω μια ζωή σπουδές. Θέλω να βρω μια δουλειά και να τελειώσει εκεί. Δεν αντέχω άλλο! Πως θα φύγω έτσι, αφήνοντας κενή θέση; Χαλάω το πρόγραμμα εγώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    επικαλλεσου καποιο προβλημα υγειας ...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    16
    Το σκέφτηκα, αλλά λογικά θα ζητήσουν χαρτί γιατρού. Τι να κάνω, έχω τρελαθεί! Συν ότι ένας από τους καθηγητές εκεί ήταν και καθηγητής και στη σχολή μου και τότε τι θα του πω; Θα με πάρει με στραβό μάτι και αυτός και όλοι και δεν πρόκειται να βρω ποτέ δουλειά στον τομέα μου. Αλλά τι να κάνω; Να πεθάνω από το άγχος;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Αυτή σου η κίνηση ισοδυναμεί με ολοκληρωτική καταστροφή έτσι? Θα καταστραφείς επαγγελματικά αν αρνηθείς αυτή τη θέση. Επίσης θα χαλάσεις εσύ το πρόγραμμα. Φαντάζομαι οτι δεν κάνεις συχνά τέτοια πράγματα ε?
    Μάκια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν προέχει το να φροντίσεις τον εαυτό σου και να είσαι μέσα σου καλά;Eίσαι νεότατη,υπάρχουν και άλλες χρονιές,εάν είναι να πέσει η ψυχολογία σου τόσο χαμηλά για μία λάθος επιλογή,όχι,δεν το αξίζει.Πρώτα είσαι εσύ,εάν εσύ είσαι καλά και δυνατή,τότε όλα τα άλλα έρχονται,γιατί θα τα γυρέψεις και θα τα βρεις.
    Ψάξε για λύσεις,αλλά μην βλέπεις τα πράγματα τόσο τραγικά,μη μεγαλοποιείς το πρόβλημα,γιατί αυτό κάνεις τώρα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Originally posted by eve
    Γεια σας!Είμαι καινούρια στο forum και χρειάζομαι απελπισμένα συμβουλές...
    Τι να κάνω;Κλαίω συνέχεια από το άγχος!Πέρασα στο μεταπτυχιακό που ήθελα αλλά τώρα το μετάνιωσα και είναι αργά για να κάνω πίσω.Έχω κάνει ήδη την εγγραφή. Αύριο θα δηλώσω και τα μαθήματα, και δε θέλω να το κάνω πια! Δεν μ\'αρέσει και κοντεύω να τρελαθώ!Κλαίω εδώ και δυο μέρες από το άγχος..Γενικότερα έχω άγχος για όλα και τώρα με αυτό καταρρακώθηκα! Δε θέλω να το κάνω, αλλά αν δεν το κάνω αφήνω μια κενή θέση που δε θα αναπληρωθεί.Τι να κάνω; Έχω απελπιστεί! Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θέλω να το κάνω..
    ποιος ηταν αυτος που σε εβαλε απο την πρωτη στιγμη στην ιδεα να το κανεις ?

  9. #9
    Σωστός ο Πάνος.
    Ανέφερες πως στην αρχή είχες αποδεκτεί τα πράγματα ως έχουν και στην πορεία άλλαξες γνώμη.
    Και δεν είναι ότι άλλαξες μόνο γνώμη, αλλά σου άλλαξε και όλη σου η ψυχολογία πάνω στο θέμα αυτό.
    Τι είναι αυτό που σου δημιουργεί όλο αυτό το άγχος;
    Νιώθεις τόσο πιεσμένη που φοβάσαι ότι δεν θα τα βγάλεις πέρα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,624
    γιατι θα καταστραφει το μεταπτυχιακο ,αν μεινει η θεση σου κενη?τι επιπτωση μπορει να εχει η δικη σου απουσια , στους αλλους?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3
    Εγώ θα έλεγα να μην τα παρατήσεις και να δεις πως θα πάει στην πορεία. Πάντα στην αρχή υπάρχει μια περίοδος προσαρμογής, κάθε αρχή και δύσκολη. Αν το παρατήσεις, μπορεί μετά να σου γίνει έμμονη ιδέα και να είναι χειρότερα. Και μην το βλέπεις σα μονόδρομο. Αλλά δοκίμασε΄το πρώτα, πάντα μας φοβίζουν πράγματα που έρχονται και μετά γελάμε με αυτόν το φόβο. Και σκέψου, οκ, πες είναι 7 μήνες, βγάλε Πάσχα Χριστούγεννα καταλήψεις, θα περάσει και δε θα το πάρεις χαμπάρι. Γιατί και το να δουλέψεις δεν είναι κατ\'ανάγκη καλύτερη διέξοδος, θα αναπολήσεις τα φοιτητικά χρόνια. Και σκέψου πρώτα εσένα, τί θα πει θα μείνει η θέση κενή? Θα το κάνεις αν και για όσο γουστάρεις και δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό σε κανένα. Εγώ πάντως έχω τη βεβαιότητα ότι αν το ξεκινήσεις θα στρώσει στο δρόμο. Καλή τύχη όπως και να έχει και να στηρίξεις την απόφασή σου όσο μπορείς.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •