ο συζυγος μου ειναι μανιοκαταθλιπτικος..... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mag
    ελπιζω μονο να μην ειναι πολυ αργα για το παιδι .....
    Όχι δεν είναι αργά αρκεί να μην κάνεις πίσω.Συμβουλέψου ειδικούς και για το παιδί και για σένα και για την περίπτωση του άντρα σου.
    Πιστεύω ότι κι εσύ θα έχεις μαζεμένα πράγματα μέσα σου και καλό είναι να τα ξεκαθαρίσεις και για τη ζωή σου και για το υγιές μεγάλωμα του παιδιού σας.

  2. #17
    Originally posted by Arsi

    Δεν ωφελούν 10 παιδοψυχολόγοι αν συνεχίζει και ζει με έναν πατέρα που του προκαλεί μέσα του όλα αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα.
    Έτσι ακριβως είναι.
    Αφού ξέρεις πως ο άντρας σου είναι χειριστικός, τι σε κάνει να πιστεύεις πως το έκοψε τώρα που ανακάλυψε πως πάσχει από κάτι?
    Με το θέμα του αλκοολισμού τι γίνεται? Έχει κάνει κάποια προσπάθεια;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Βλέπω να έχεις μια μεγάλη καρδιά και φυσικά αγαπάς και θες να βοηθήσεις τον άντρα σου. Μην ξεχάσεις όμως να επουλώσεις τα τραύματά σου γιατί θα είσαστε τρεις που θα θέλετε βοήθεια και κανείς ικανός να σας βοηθήσει. Ελπίζω ο ίδιος να αναγνωρίζει τι έχει γίνει στην ψυχούλα του παιδιού σας και να μην γίνει περισσότερο εριστικός τώρα που έχει απομακρυνθεί από το σπίτι.
    Υπήρξες αποφασιστική και έχεις κοντρολάρει κάπως την κατάσταση. Μην ανησυχείς νομίζω πως το δύσκολο κομμάτι έχει ξεπεραστεί. Ελπίζω να συνεχίσεις να κάνεις το σωστό για σένα και το παιδί σου ό,τι μπορεί να σημαίνει για σένα σωστό.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    10
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by Arsi

    Δεν ωφελούν 10 παιδοψυχολόγοι αν συνεχίζει και ζει με έναν πατέρα που του προκαλεί μέσα του όλα αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα.
    Έτσι ακριβως είναι.
    Αφού ξέρεις πως ο άντρας σου είναι χειριστικός, τι σε κάνει να πιστεύεις πως το έκοψε τώρα που ανακάλυψε πως πάσχει από κάτι?
    Με το θέμα του αλκοολισμού τι γίνεται? Έχει κάνει κάποια προσπάθεια;

    Και εγω συμφωνω απολυτα με τον arsi καταρχην .
    φυσικα και δεν επαψε να ειναι χειριστικος απλα εγω επαψα να εχω ανοχη πια ...για το θεμε του αλκοολισμου ειναι καθαρος εδω και 5 μερες απο τοτε που πηγε στον γιατρο και του εδωσε φαρμακα αλλα ειναι παρα παρα πολυ νωρις ακομα για οποιαδηποτε συμπερασματα νομιζω ....ο αντρας μου πηγε σε ειδικο για το αλκοολ ουσιαστικα ..και θεωρει πως το μονο του προβλημα ειναι αυτο ..δεν νομιζω οτι εχει κατανοησει για την ασθενεια ή δεν θελει ....

  5. #20
    Θεωρώ πιο δύσκολο το θέμα του αλκοολισμού από την αρώστεια του. Βλέπεις, το ένα μπορεί να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή, το άλλο με πολύ εσωτερική δύναμη και αποφασιστικότητα. Απ όσα μας έχεις γράψει, θεωρώ πως δεν τον άφησες ουσιαστικά να μεγαλώσει, λειτουργούσες ως μητρική φιγουρα και απέναντι του, κάτι που εκμεταλεύτηκε και αφέθηκε, σιγουρος πως εσύ θα είσαι εκεί και θα τον σώσεις/υποστηρίξεις/κατανοήσεις/συγχωρέσεις.
    Άφησε τον να ενηλικιωθεί, θα κάνεις καλό σε όλους σας και θα ξεκαθαρίσουν πολλά μεταξύ σας.

  6. #21
    Originally posted by mag
    Καλημέρα σε όλους ..
    σας παρακολουθω καιρο πριν ακομα διαγνωστει το προβλημα του συζυγου μου ..και απλα ειχα υποψίες.
    Ειμαι 11 χρονια παντρεμενη με ενα παιδι 11 ετων στον συζυγο μου διαγνωστηκε πριν μια εβδομαδα μανιοκαταθλιψη + χρονιος αλκοολισμος ...καταφερα να τον πεισω να παει στον γιατρο αφου πια τα πραγματα ειχαν φτασει στα ορια με καθημερινες κρισεις θυμου και βιας πια με τρελες καταστασεις μεσα στο σπιτι σε σημειο να φοβαμαι για την ζωη μου ...τον εδιωξα και του ειπα μονο αν γινεις καλα θα επιστρεψεις ..ετσι καπως πηρε την αποφαση και πηγε .
    Μενει μονος του πια και εχει ξεκινησει θεραπεια εδω και πεντε μερες πολυ νωρις για να μπορεσει κανεις να κρινει πως παει .
    Μου ζηταει να γυρισει σπιτι με εμεσο εκβιασμο οτι μονος του θα αυτοκτονησει και θα σταματησει την θεραπεια αφου δεν υπαρχει λογος για αυτον να γινει καλα αν δεν ειναι μαζι μου.
    Εγω παλι νιωθω απιστευτη κουραση 11 χρονια προσπαθουσα να ερμηνευσω την συμπεριφορα του ...να δικαιολογω παντα τα νευρα του και την απομωνοση του ...να τον ακολουθω οταν ηταν σε φασεις << καλες >> στους απιστευτους ρυθμους του ( γιατι ευτυχως ειναι στα καλα του τωρα μην του το χαλασω )
    Δεν εχω πια την δυναμη να τον νταντευω απο την αλλη αισθανομαι τρομερες ενοχες οτι τον εγκαταλειπω τωρα που με χρειαζεται.... ειμαι κομενη στα δυο .
    Δεν ξερω πως πρεπει να τον αντιμετωπιζω ..αν και ειναι κατι που θα το συζητησω με τον γιατρο του στο επομενο ραντεβου θα εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας

    υσ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
    εχω την γνωμη οτι τωρα ιδιως , η αποτυχια η επιτυχια της προσπαθειας του εξραται αποκλειστικα απο σενα και τα παιδια του! οχι φιλεναδα ! μην ρωτησεις κανενα αλλα βαλε του τον εξης ορο.... να κραταει οσο διαρκει η θεραπεια και το αλλο σπιτι , γιατι την στιγμη που θα ξανακανει χρηση αλκοολ θα του δωσεις στο ερι την βαλιστα που θα εχεις ετοιμη για να τη βλεπει μπροστα του στο χωλ και θα τον στελεις ξανα εκει που εχει βρει σπιτι!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    10
    Originally posted by narnia
    Βλέπω να έχεις μια μεγάλη καρδιά και φυσικά αγαπάς και θες να βοηθήσεις τον άντρα σου. Μην ξεχάσεις όμως να επουλώσεις τα τραύματά σου γιατί θα είσαστε τρεις που θα θέλετε βοήθεια και κανείς ικανός να σας βοηθήσει. Ελπίζω ο ίδιος να αναγνωρίζει τι έχει γίνει στην ψυχούλα του παιδιού σας και να μην γίνει περισσότερο εριστικός τώρα που έχει απομακρυνθεί από το σπίτι.
    Υπήρξες αποφασιστική και έχεις κοντρολάρει κάπως την κατάσταση. Μην ανησυχείς νομίζω πως το δύσκολο κομμάτι έχει ξεπεραστεί. Ελπίζω να συνεχίσεις να κάνεις το σωστό για σένα και το παιδί σου ό,τι μπορεί να σημαίνει για σένα σωστό.

    σε ευχαριστώ narnia ,
    οσο για τα δικα μου τραυματα που ειμαι σιγουρη οτι εχω το νιωθω, τα αφηνω στην ακρη προς το παρον , προεχει πρωτα το παιδι και μετα αυτος ...

  8. #23
    η μανιοκαταθλιψη ισως κατα την γνωμη μου παντα να βρηκε εδαφος να εκδηλωθει λογω του αλκοολ γιαυτο καλο ειναι να δειξεις οσο υπομονη σου εχει απομεινει ακομα και αν τα φαρμακα , κανουν απο μονα τους την δουλεια τους γιατι τιποτα δεν μπορει να αντικαταστησει το αισθημα της αγαπης ακομα και αν ειναι προσποιητο στην παρουσα συγκυρια...ρωτα τον γιατρο σου αν ξερει το σεμπλοφεν....ισως βοηθουσε και στις δυο αρρωστειες ταυτοχρονα γιατι αφαιρει την δυνατοτητα για συναισθημα ...

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    10
    Originally posted by Θεοφανία
    Θεωρώ πιο δύσκολο το θέμα του αλκοολισμού από την αρώστεια του. Βλέπεις, το ένα μπορεί να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή, το άλλο με πολύ εσωτερική δύναμη και αποφασιστικότητα. Απ όσα μας έχεις γράψει, θεωρώ πως δεν τον άφησες ουσιαστικά να μεγαλώσει, λειτουργούσες ως μητρική φιγουρα και απέναντι του, κάτι που εκμεταλεύτηκε και αφέθηκε, σιγουρος πως εσύ θα είσαι εκεί και θα τον σώσεις/υποστηρίξεις/κατανοήσεις/συγχωρέσεις.
    Άφησε τον να ενηλικιωθεί, θα κάνεις καλό σε όλους σας και θα ξεκαθαρίσουν πολλά μεταξύ σας.
    Ποσο δικιο εχεις .......ακριβως ετσι ειναι !!!! πολλες φορες αισθανομουν οτι μεγαλωνα 2 παιδια εχεις απολυτο δικιο

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mag
    ο αντρας μου πηγε σε ειδικο για το αλκοολ ουσιαστικα ..και θεωρει πως το μονο του προβλημα ειναι αυτο ..δεν νομιζω οτι εχει κατανοησει για την ασθενεια ή δεν θελει ....
    Το μόνο κακό στην υπόθεση είναι πως πήγε μετά τον όρο που του έθεσες.Ελπίζω μέσα απ\'τη διαδικασία να δει το πρόβλημά του και να θελήσει ο ίδιος για τον ίδιο(και για κανέναν άλλο σκοπό) να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του.(κοπέλα είμαι mag μου...)

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    10
    Συγνωμη μωρε Arsi για την αλλαγη φυλλου, αυτο φοβαμαι και εγω.. πηγε μονο γιατι του το εθεσα ως ορο ,και μου το λεει ξεκαθαρα οτι αν δεν ειμαστε μαζι θα σταματησει την θεραπεια και την προσπαθεια ....το μονο που ελπιζω ειναι μηπως καθαρισει το μυαλο του σε λιγο καιρο και δει καπως αλλιως τα πραγματα ......

  12. #27
    αν ο συντροφος σου καταφερει να απεχει απο το αλκοολ σιγα σιγα θα δει καθαρα ολα του τα προβληματα,θα ερθει η συνηδητοποιηση και θα αναλαβει ευθυνες...
    ευχομαι ολοψυχα να το ξεπερασετε και καλη δυναμη να εχετε...
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mag
    ....το μονο που ελπιζω ειναι μηπως καθαρισει το μυαλο του σε λιγο καιρο και δει καπως αλλιως τα πραγματα ......
    Και αυτό και αν δει πως όντος έχει πρόβλημα αφού η ζωή του καταρρέει απ\'το ψεύτικο κάστρο που έφτιαξε βέβαια (γιατί ακόμα κι αν μένατε μαζί αυτό δε σήμαινε πως όλα είναι στη θέση τους κι ας το πίστευε).Να αναγκαστεί να δει την πραγματικότητα.
    Το τι προκάλεσε,το τι προκαλεί στη ζωή του.
    Ποιος?αυτός?το αλκοολ?η αρρώστεια?
    Οδυνηρές συνέπειες που πρέπει να αντιμετωπίσει,να μεγαλώσει....που είπατε και παραπάνω.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    mag και μόνο που λέει ότι αν δεν είσαστε μαζί θα σταματήσει τη θεραπεία και την προσπάθεια, δείχνει ότι ακόμα δεν έχει μπει σε θεραπεία και προσπάθεια!
    Νομίζω ότι τα όρια που έθεσες τελευταία και η ταυτόχρονη υποστήριξη που δίνεις είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή.

  15. #30
    τι εννοιες Μαρινα ? να τον αφησει μονο του δηλαδη?
    εχει μανιοκαταθλιψη ειναι αλκοολικος να χασει και το σπιτι του και την γυναικα του και τα παιδια του δηλαδη την στερεα συναισθηματικη βαση ?
    μα καλα σοβαρολογεις η μηπως εχω καταλαβει λαθος ?

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •