ο συζυγος μου ειναι μανιοκαταθλιπτικος..... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 62
  1. #31
    Originally posted by Θεοφανία
    Θεωρώ πιο δύσκολο το θέμα του αλκοολισμού από την αρώστεια του. Βλέπεις, το ένα μπορεί να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή, το άλλο με πολύ εσωτερική δύναμη και αποφασιστικότητα. Απ όσα μας έχεις γράψει, θεωρώ πως δεν τον άφησες ουσιαστικά να μεγαλώσει, λειτουργούσες ως μητρική φιγουρα και απέναντι του, κάτι που εκμεταλεύτηκε και αφέθηκε, σιγουρος πως εσύ θα είσαι εκεί και θα τον σώσεις/υποστηρίξεις/κατανοήσεις/συγχωρέσεις.
    Άφησε τον να ενηλικιωθεί, θα κάνεις καλό σε όλους σας και θα ξεκαθαρίσουν πολλά μεταξύ σας.
    που να τον αφησει θεοφανια μου?
    ενα μανικαταθλιπτικο αλκοολικο μονο του σ \'ενα σπιτι?
    ρε σεις τι παθατε σημερα ?
    εδω διπλα η αλλη πηδηξε απο το μπαλκονι μεσα στο ιδιο της το σπιτι και σεις θελετε να τον βγαλει εξω η γυναικα του γιατι βρηκε ενα σαιτ για να ξεσπασει το προβλημα της ?
    Νικολα ! βοηθεια ! ΣΟΣ! ενας γιατρος επειγοντως !

  2. #32
    Originally posted by πανος12345
    τι εννοιες Μαρινα ? να τον αφησει μονο του δηλαδη?
    εχει μανιοκαταθλιψη ειναι αλκοολικος να χασει και το σπιτι του και την γυναικα του και τα παιδια του δηλαδη την στερεα συναισθηματικη βαση ?
    μα καλα σοβαρολογεις η μηπως εχω καταλαβει λαθος ?
    Όχι Πάνο...μη ταράζεσαι. Εννόει πως το καλύτερο είναι να τον ξαναμαζέψει σπίτι, να τη δέρνει όλη μέρα μπροστά στο παιδί, να την κυνηγάει με μαχαίρια, μετά να του βάλει ένα ποτό και γιατί όχι? Να του ζητήσει και ένα συγνώμη που φυσικά εκείνη είναι υπαίτια για τις επιλογές του....

  3. #33
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Θεοφανία
    Θεωρώ πιο δύσκολο το θέμα του αλκοολισμού από την αρώστεια του. Βλέπεις, το ένα μπορεί να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή, το άλλο με πολύ εσωτερική δύναμη και αποφασιστικότητα. Απ όσα μας έχεις γράψει, θεωρώ πως δεν τον άφησες ουσιαστικά να μεγαλώσει, λειτουργούσες ως μητρική φιγουρα και απέναντι του, κάτι που εκμεταλεύτηκε και αφέθηκε, σιγουρος πως εσύ θα είσαι εκεί και θα τον σώσεις/υποστηρίξεις/κατανοήσεις/συγχωρέσεις.
    Άφησε τον να ενηλικιωθεί, θα κάνεις καλό σε όλους σας και θα ξεκαθαρίσουν πολλά μεταξύ σας.
    που να τον αφησει θεοφανια μου?
    ενα μανικαταθλιπτικο αλκοολικο μονο του σ \'ενα σπιτι?
    ρε σεις τι παθατε σημερα ?
    εδω διπλα η αλλη πηδηξε απο το μπαλκονι μεσα στο ιδιο της το σπιτι και σεις θελετε να τον βγαλει εξω η γυναικα του γιατι βρηκε ενα σαιτ για να ξεσπασει το προβλημα της ?
    Νικολα ! βοηθεια ! ΣΟΣ! ενας γιατρος επειγοντως !

    Και κλιμάκιο απ το Αιγινήτειο να σκάσει Γαλλία, πάλι χλωμά τα βλέπω τα πράγματα....

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Λογικα η διαγνωση ψυχικης νοσου πρεπει να γινεται μετα την αποτοξινωση του ασθενη απο αλκοολ κ ναρκωτικες ουσιες.
    Γιατι δεν σκεφτεστε μαζι με τον ανδρα σου την αποτοξινωση του σε κλινικη, ετσι τον βοηθας,κ το παιδι δεν βλεπει ακραιες καταστασεις.Μετα την αποτοξινωση μπορει να δεις εναν αλλο ανθρωπο κ τοτε κατα τη γνωμη μου πρεπει να παρεις αποφαση για το τι θα κανεις με το γαμο σου!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    mag, καλώς ήρθες.πάσχω κι εγώ από μανιοκατάθλιψη κι έπινα πολύ αλκοόλ.εγώ άρχισα να γνωρίζω για την ασθένεια ύστερα από τον βίαιο εγκλεισμό μου σε κλινική.αυτό βέβαια δεν με έκανε να κόψω και το αλκοόλ.όταν είπα τέλος γιατί αλλιώς δεν βγάζει πουθενά ( μου το είπε και ο γιατρός μη λέω ψέμματα ) τότε έγινε δουλειά.ο σύζυγος σου πρέπει να νίωσει στο πετσί του πως πάσχει από μια ασθένεια.στο αλκοόλ ψάχνουμε να βρούμε διέξοδο.εσύ τον ξέρεις, οπότε, βρες τρόπους να μάθει για την ασθένεια.περιμένουμε νέα σου.

  6. #36
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by πανος12345
    τι εννοιες Μαρινα ? να τον αφησει μονο του δηλαδη?
    εχει μανιοκαταθλιψη ειναι αλκοολικος να χασει και το σπιτι του και την γυναικα του και τα παιδια του δηλαδη την στερεα συναισθηματικη βαση ?
    μα καλα σοβαρολογεις η μηπως εχω καταλαβει λαθος ?
    Όχι Πάνο...μη ταράζεσαι. Εννόει πως το καλύτερο είναι να τον ξαναμαζέψει σπίτι, να τη δέρνει όλη μέρα μπροστά στο παιδί, να την κυνηγάει με μαχαίρια, μετά να του βάλει ένα ποτό και γιατί όχι? Να του ζητήσει και ένα συγνώμη που φυσικά εκείνη είναι υπαίτια για τις επιλογές του....
    να σου θυμισω οτι υπαρχει και η τριτη λυση που λεγεται εγκελσιμος σε αρμοδιο ψυχιατρικο ιδρυμα ?
    Βοηθεια ! κανενας γιατρος εδω κοντα ?

  7. #37
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Θεοφανία
    Θεωρώ πιο δύσκολο το θέμα του αλκοολισμού από την αρώστεια του. Βλέπεις, το ένα μπορεί να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή, το άλλο με πολύ εσωτερική δύναμη και αποφασιστικότητα. Απ όσα μας έχεις γράψει, θεωρώ πως δεν τον άφησες ουσιαστικά να μεγαλώσει, λειτουργούσες ως μητρική φιγουρα και απέναντι του, κάτι που εκμεταλεύτηκε και αφέθηκε, σιγουρος πως εσύ θα είσαι εκεί και θα τον σώσεις/υποστηρίξεις/κατανοήσεις/συγχωρέσεις.
    Άφησε τον να ενηλικιωθεί, θα κάνεις καλό σε όλους σας και θα ξεκαθαρίσουν πολλά μεταξύ σας.
    που να τον αφησει θεοφανια μου?
    ενα μανικαταθλιπτικο αλκοολικο μονο του σ \'ενα σπιτι?
    ρε σεις τι παθατε σημερα ?
    εδω διπλα η αλλη πηδηξε απο το μπαλκονι μεσα στο ιδιο της το σπιτι και σεις θελετε να τον βγαλει εξω η γυναικα του γιατι βρηκε ενα σαιτ για να ξεσπασει το προβλημα της ?
    Νικολα ! βοηθεια ! ΣΟΣ! ενας γιατρος επειγοντως !

    Και κλιμάκιο απ το Αιγινήτειο να σκάσει Γαλλία, πάλι χλωμά τα βλέπω τα πράγματα....
    την πατησες ! αν εχει ο ασθενης Ε9 μπορει μεν να τον διαλοστειλουν [γιατι η Γαλλια δεν ανεχεται αλλη εκμεταλευση απο Χωρες σαν την Ελλαδα που πηραν μονο μεσα στο 2009
    90.000.000 ευρω βοηθεια για τους καμενους και οι δημοι φτιαχνουν δρομους] αλλα αν οντως επαθε την κριση σαν τουριστας σε γαλλικο εδαφος φυσικα και θα τον θεραπευσουν!

  8. #38
    Originally posted by katerinaki
    Λογικα η διαγνωση ψυχικης νοσου πρεπει να γινεται μετα την αποτοξινωση του ασθενη απο αλκοολ κ ναρκωτικες ουσιες.
    Γιατι δεν σκεφτεστε μαζι με τον ανδρα σου την αποτοξινωση του σε κλινικη, ετσι τον βοηθας,κ το παιδι δεν βλεπει ακραιες καταστασεις.Μετα την αποτοξινωση μπορει να δεις εναν αλλο ανθρωπο κ τοτε κατα τη γνωμη μου πρεπει να παρεις αποφαση για το τι θα κανεις με το γαμο σου!
    αντε να διαβαζω λογικα πραγματα !
    οχι μονος του στην κατασταση που ειναι
    γαμω την Ελλαδα μου!

  9. #39
    Originally posted by arktos
    mag, καλώς ήρθες.πάσχω κι εγώ από μανιοκατάθλιψη κι έπινα πολύ αλκοόλ.εγώ άρχισα να γνωρίζω για την ασθένεια ύστερα από τον βίαιο εγκλεισμό μου σε κλινική.αυτό βέβαια δεν με έκανε να κόψω και το αλκοόλ.όταν είπα τέλος γιατί αλλιώς δεν βγάζει πουθενά ( μου το είπε και ο γιατρός μη λέω ψέμματα ) τότε έγινε δουλειά.ο σύζυγος σου πρέπει να νίωσει στο πετσί του πως πάσχει από μια ασθένεια.στο αλκοόλ ψάχνουμε να βρούμε διέξοδο.εσύ τον ξέρεις, οπότε, βρες τρόπους να μάθει για την ασθένεια.περιμένουμε νέα σου.
    καντε μου την χαρη αγαπητοι φιλοι να ειστε ολοι συνεπεις στις συμβουλες σας !
    πεστα εξω απο τα δοντια αρκτε ...
    αν δεν ειχες παει για λιγο στην κλινικη , ισια -σια , για να καταλαβεις την σοβαροτητα της υγειας σου ισως να μην ησουν καν σημερα μαζι μας να τα γραφεις αυτα !

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by πανος12345
    τι εννοιες Μαρινα ? να τον αφησει μονο του δηλαδη?
    εχει μανιοκαταθλιψη ειναι αλκοολικος να χασει και το σπιτι του και την γυναικα του και τα παιδια του δηλαδη την στερεα συναισθηματικη βαση ?
    μα καλα σοβαρολογεις η μηπως εχω καταλαβει λαθος ?
    Όχι Πάνο...μη ταράζεσαι. Εννόει πως το καλύτερο είναι να τον ξαναμαζέψει σπίτι, να τη δέρνει όλη μέρα μπροστά στο παιδί, να την κυνηγάει με μαχαίρια, μετά να του βάλει ένα ποτό και γιατί όχι? Να του ζητήσει και ένα συγνώμη που φυσικά εκείνη είναι υπαίτια για τις επιλογές του....
    να σου θυμισω οτι υπαρχει και η τριτη λυση που λεγεται εγκελσιμος σε αρμοδιο ψυχιατρικο ιδρυμα ?
    Βοηθεια ! κανενας γιατρος εδω κοντα ?
    Εάν διαφωνείς πάνο μπορείς να λες απλά τη γνώμη σου.
    Για εμένα το μόνο που είναι μέχρι στιγμής ξεκάθαρο (μετά από μόλις 5 ημέρες από την πρώτη επαφή με ειδικό) είναι πως δεν μπορεί να μένει στον ίδιο χώρο με ένα παιδί και με μια σύζυγο που κινδυνεύουν.

  11. #41
    Originally posted by marina38
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by πανος12345
    τι εννοιες Μαρινα ? να τον αφησει μονο του δηλαδη?
    εχει μανιοκαταθλιψη ειναι αλκοολικος να χασει και το σπιτι του και την γυναικα του και τα παιδια του δηλαδη την στερεα συναισθηματικη βαση ?
    μα καλα σοβαρολογεις η μηπως εχω καταλαβει λαθος ?
    Όχι Πάνο...μη ταράζεσαι. Εννόει πως το καλύτερο είναι να τον ξαναμαζέψει σπίτι, να τη δέρνει όλη μέρα μπροστά στο παιδί, να την κυνηγάει με μαχαίρια, μετά να του βάλει ένα ποτό και γιατί όχι? Να του ζητήσει και ένα συγνώμη που φυσικά εκείνη είναι υπαίτια για τις επιλογές του....
    να σου θυμισω οτι υπαρχει και η τριτη λυση που λεγεται εγκελσιμος σε αρμοδιο ψυχιατρικο ιδρυμα ?
    Βοηθεια ! κανενας γιατρος εδω κοντα ?
    Εάν διαφωνείς πάνο μπορείς να λες απλά τη γνώμη σου.
    Για εμένα το μόνο που είναι μέχρι στιγμής ξεκάθαρο (μετά από μόλις 5 ημέρες από την πρώτη επαφή με ειδικό) είναι πως δεν μπορεί να μένει στον ίδιο χώρο με ένα παιδί και με μια σύζυγο που κινδυνεύουν.
    Μαρινα , η ιατρικη τεχνη δεν εχει αλλαξει απο τον σαμανισμο στο αντικειμενο της !
    Ακομα και ο Ιπποκρατης σαν ιερεας του Ασκληπιου , το μονο που αλλαξε ηταν η αποτελεσματικοτητα της θεραπειας και οχι η καταργηση του σκοπου της ιατρικης επεμβασης !
    Δεν εχει δηλαδη σημασια αν αυτος ο ανθρωπος ειναι οντως ψυχοπαθης αλκοολικος η αλκοολικος ψυχοπαθης , ουτε να δουμε ποια ειναι τα παργαμτικα αιτια που μπορει να ειναι βαναυσος με την γυναικα του η τα παιδια του!
    Αυτο ειναι δουλεια ενος ψυχολογου να το διαπιστωσει εν καιρω!
    ΑΥΤΟ ΟΜΩς ΠΟΥ ΕΠΗΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΩΣ ΑΣΘΕΝΗΣ !
    ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΘΕΟΦΑΝΙΑ ΣΑΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ , ΒΓΑΛΑΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΜΕΝΗ ΣΑΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΟΥ ΔΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ/ΔΙΚΑΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΕΙ Η ΠΟΛΤΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΑΡΙΑΝΑ !
    ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΠΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
    ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΕΙΛΕΙ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΠ \'ΟΥΔΕΝΙ ΛΟΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΝ ΩΡΑ ΚΡΙΣΗΣ!

  12. #42
    για να γινει σαφες αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν ηταν αδελφος μου αυτος που φερεται στο θεμα μας σαν αρωστος και η γυναικα του δεν ειδοποιουσε την Πολιτεια οτι ειναι αρρωστος αφηνοντας τον να φυγει απο το σπιτι και να παει να αυτοκτονησει μονος του σε ενα αλλο , θα εκανα αμεσως μυνηση και θα τους κουβαλαγα ολους μαζι [οσοι ειναι ενηλικες ]
    στο δικαστηριο! γιατρους , ψυχολογους , την σύζυγο , ακομα
    και τον οδηγο του ασθενοφορου !Γιατι η ευθυνη για την περιθαλψη ενος ψυχικα ασθενη ,δεν εναποκειται ουτε στην δαρμενη σύζυγο , ουτε στον ψυχολογο , αλλα ειναι αποκλειστικη ευθυνη της πολιτειας κατα τον νομο !

  13. #43
    τωρα βεβαια ....εχω να ασχοληθω αρκετα χρονια με την εγκληματολογια
    και ο Μπρακατσουλας μαλλον θα εχει αντικαταστηθει η ......

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πάνο δεν μιλάνε για 5 μήνες καθαρός,αλλά 5 μέρες που σημαίνει ότι 95% για μένα μόλις πάει σπίτι το θ\'αρχίσει τα ίδια σιγά και μεθοδικά.Πρέπει να καταλάβει και ο ίδιος ότι η γυναίκα του το εννοεί και αν πραγματικά το έχει πάρει απόφαση δεν θα αυτοκτονήσει θα προσπαθήσει γιατί υπάρχει και ένα παιδί.Εαν την απειλή ότι θα αυτοκτονήσει πιστεύω ότι όπως είπε και η Μαρίνα δεν έχει μπεί ακόμη στην διαδικασία της αποτοξίνωσης.Επειδή έχω στο μυαλό μου μια ανάλογη περίπτωση σου λέω οτι με το να υποχωρήσει η γυναίκα του το έχασε το παιχνίδι και το παιδί δεν χρειάζεται να βλέπει έναν πατέρα που θα του κάνει μόνο κακό και να τρέμει η καρδιά της γυναίκας μην την μαχαιρώσει.Αν το πιστεύει και το έχει πάρει απόφαση θα αποδείξει με το να κάνει την θεραπεία του και όχι απειλώντας.με τον τρόπο της η γυναίκα μπορεί να τον στηρίξει αλλά έξω απο το σπίτι

  15. #45
    Originally posted by giota
    Πάνο δεν μιλάνε για 5 μήνες καθαρός,αλλά 5 μέρες που σημαίνει ότι 95% για μένα μόλις πάει σπίτι το θ\'αρχίσει τα ίδια σιγά και μεθοδικά.Πρέπει να καταλάβει και ο ίδιος ότι η γυναίκα του το εννοεί και αν πραγματικά το έχει πάρει απόφαση δεν θα αυτοκτονήσει θα προσπαθήσει γιατί υπάρχει και ένα παιδί.Εαν την απειλή ότι θα αυτοκτονήσει πιστεύω ότι όπως είπε και η Μαρίνα δεν έχει μπεί ακόμη στην διαδικασία της αποτοξίνωσης.Επειδή έχω στο μυαλό μου μια ανάλογη περίπτωση σου λέω οτι με το να υποχωρήσει η γυναίκα του το έχασε το παιχνίδι και το παιδί δεν χρειάζεται να βλέπει έναν πατέρα που θα του κάνει μόνο κακό και να τρέμει η καρδιά της γυναίκας μην την μαχαιρώσει.Αν το πιστεύει και το έχει πάρει απόφαση θα αποδείξει με το να κάνει την θεραπεία του και όχι απειλώντας.με τον τρόπο της η γυναίκα μπορεί να τον στηρίξει αλλά έξω απο το σπίτι
    γιωτα μου δεν ασχολουμαι καθολου με το ποτε θα κρινει ενα νοσηλευτικο ιδρυμα βασει τις διαδικασιας που προβλεπει ο νομος , ποτε ενας αρρωστος , μπορει να αναλαβει ξανα την αυτονομια του!
    αν ισχυουν ολα οσα εχετε καταγραψει , δεν εχω κανενα απολυτως λογο να εκφερω αντιθετη γνωμη η να ρισκαρω καποια προβλεψη!
    δεν ειμαι εγω ο θεραπων ιατρος που θα υπογραψει το εξιτηριο
    ουτε ο δικαστης που μπορει να παρει αυριο την δικογραφια για να ξερω πως θα την διαβασει και που ακριβως θα επιρηψει τις ευθυνες αν υπαρχει καταληξη του ασθενους απο αυτοχειρια ...
    απλα λεω οτι το που , το πως και το ποτε , μπορει ν αποκτησει την αυτονομια του ενας ψυχικα ασθενης , δεν μπορει να το αποφασιζει κανενας αλλος απο τον γιατρο ο οποιος υπεγραψε το εξιτηριο απο το νοσηλευτικο ιδρυμα!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •