ο συζυγος μου ειναι μανιοκαταθλιπτικος..... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 62 of 62
  1. #61
    Originally posted by nature
    Originally posted by πανος12345
    αν η σημερινη Πολιτεια δεν μπορει να σου εξασφαλισει το δικαιωμα να κοιμασει ησυχη στο σπιτι που σε στειλε με προξενια με εμπορικες δοσοληψιες , για ενα απροβλεπτο τοκετο η απλα απο μια καψουρα , με τον ανδρα σου , τοτε να την αλλαξεις !
    γιατι χωρις να το ξερεις , η οικιακη στεγη ειναι και για τους δυο σας !
    Οποιος την στερησει απο τον αλλον και αυτο γινει αιτια να χασει την ζωη του , ειδικα αν ειναι αρρωστος και μαλιστα με ψυχικο νοσημα , εχει ποινικες ευθυνες !
    αυτο και σας καλυνυχτιζω για αποψε , ελπιιζοντας να καταλαβατε οτι η βια στην βια , δεν ειναι η λυση για κανενα προβλημα κοινωνικου χαρακτηρα , αλλα μονο η επανιδρυση του κρατους προνοιας , ανεξαρτητως του κοστους .
    Τα νοσηλευτικα ιδρυματα των ψυχικα ασθενων , ειτε μπηκαν οικειοθελως ειτε οχι , πρεπει να αποδιδουν τον αρρωστο αυτοδυναμο στην κοινωνια ...
    Πάνο, οι απόψεις αυτές κρύβουν ενδιαφέρουσες οπτικές ομολογώ. Και ευαίσθητες. Ομως η Πολιτεία δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη. Και εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να κοιμάμαι με το φόβο πάνω από το κεφάλι το δικό μου ή του παιδιού μου, μέχρι να ευαισθητοποιηθεί η πολιτεία ή οι πολίτες ή οι αρμόδιοι λειτουργοί. Μη ξεχνάς ότι και σαν Φύση που είμαι έχω έντονο και ένα φυσικό ανθρώπινο χαρακτηριστικό που λέγεται \"αίσθημα της επιβίωσης\".
    Και αυτό είναι πάνω απ\' όλα τελικά
    Πάντως στη παρούσα περίπτωση τα συμφέροντα είναι αντικρουόμενα. Αλλο συμφέρει τον πάσχοντα, άλλο τη φίλη μας που θέτει το θέμα και άλλο το 11χρονο παιδί τους. Φαντάζομαι ότι ο ψυχολόγος του κάθε ενός από αυτούς, διαφορετικά πράγματα θα έχει να προτείνει, ωφέλιμα για το δικό του πελάτη. Οπως και ο δικηγόρος του κάθε ενός.
    σοφη οπως παντα η αποψη σου φυση ...εισαι διαμαντι στοχασμου με πηγαια δημοκρατικα στοιχεια!
    Ομως επετρεψε μου να πω οτι , πριν ανακατευθουν
    οι ψυχολογοι και οι γιατροι στην επιλυση ενος εξατομικευμενου προβληματος οπως αυτο που συζηταμε εδω , τον πρωτο λογο εχει η Πολιτεια και το δικαιωμα της να αλλαζει τους νομους και να ρυθμιζει τα κακως κειμενα...
    Πηγες στο Β γιατι το Α σε δυσκολεψε και εσενα και πολλους ισως αλλους που αγγιξαν αυτο το προβλημα με το συναισθημα και οχι με την απλη λογικη ενος συγχρονου κρατους με ανωτατη αξια τον πολιτη ...
    Γιατι αυτο με κανει αισιοδοξο φυση , για την Ελλαδα του ΓΑΠ!
    Οτι θα υπαρξουν ταχυτατα νομοι που θα καλυπτουν ολα αυτα τα τοσο σημαντικα προβληματα της καθημερινοτητας χιλιαδων ανθρωπων με ενα η περισσοτερους κοινωνικα ασθενεις μεσα στην οικογενεια τους...
    Να σου δωσω ενα παραδειγμα?
    Με νομο μπορει η Βουλη να ορισει οτι μετα την εισαγωγη ενος ανθρωπου σε μια κλινικη για αποτοξίνωση, ανεξαρτητα του αν η εισαγωγη εγινε οικειοθελως η με εισαγγελικη αποφαση , το ποτε θα βγει και το που ακριβως θα συνεχισει την θεραπεια του , θα βγαινει με αποφαση αυτοφορου δικαστηριου και μετα την καταθεση του γιατρου που υπογραφει το εξιτηριο και γνωμοδοτει για την συνεχεια της θεραπειας του!
    Αυτην την στιγμη η μαγκυ ισως να διαπραξει μια εγκληματικη πραξη , αν ο συζυγος της υλοποιησει την απειλη του και θα περασουν πολλα χρονια στα δικαστηρια , γιατροι , συγγενεις και φιλικο περιβαλλον για ενα εγκλημα που ενα απλο νομοσχεδιο θα μπορουσε να ρυθμισει με τροπο ωστε η Πολιτεια να αναλαμβανει τις ευθυνες τις απεναντι στους πολιτες , υπευθυνα και καθοριστικα για την ασφαλεια ολων!
    Δεν ειναι δυνατον να περναμε απο αυτόφωρο ενα χρηστη καναβις και να αφηνουμε μια γυναικα που θελει να προστατεψει την οικογενεια της , να εκτιθεται σε μια πιθανη εγκληματικη ενεργεια , η οποια θα στγματισει την ιδια κοινωνικα και θα τραυματισει σιγουρα το συνολο οσων ενεχονται σε αυτη την διαδικασια , με πρωτους απο ολους τους πιο ευαισθητους δηλαδη τα παιδια!

  2. #62
    για να μην φανει δε εξαιρετικα δαπανηρη και γραφειοκρατικη η διαδικασια , σε περιπτωση ομοφωνιας μεταξυ αρρωστου /περιβαλλοντος /γιατρου υπογραφουν απο κοινου το ειδικο εξιτηριο και απλα προωθειται στο αυτοφορο για υπογραφη απο τον δικαστη αυθημερον!
    μονο σε περιπτωση διαφωνιας θα παριστανται στο αυτοφορο δικαστηριο ο δικηγορος του νοσηλευτικου ιδρυματος και ο δικηγορος της οικογενειας η του συζυγου εν προκειμενου η σε περιπτωση οικονομικης αναγκης , θα τον οριζει αυτοκλητα ο δικαστης για υπαρχει νομιμοτητα στην διαδικασια .
    ετσι απλα! με αυτο τον τροπο αποκλειονται παρομοια οικογενειακα δραματα σαν αυτα που εξυφαινονται σε αυτο το τοσο επιτυχημενο ποστ της μαγκυ για να κουνησει λιγο τα λιμναζοντα υδατα της ξεχασμενης αναγκαιοτητας για κοινωνικη προνοια !

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •