Πως εχει η διαδικασια για να παρει καποιος απαλλαγη στρατευσης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα οτι μου εχουν πει αλλοι σου λεω δεν ειμαι κ 100% σιγουρος.. στη χειροτερη περιπτωση θα σε βαλουν ι4.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4
    Αν παρω χαρτι απι δημοσιο νοσοκομειο οτι ειμαι ανικανος να υπυπηρετήσω και κανω φιαδικασια μεσω φρουραρχειου εχω περισοτερες ελπιδες γ Ι5 λετε?

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα εχει σχεση με το τι γνωματευση να βγαλουν οι ιδιοι οταν πας να σε εξετασουν αν ρωταγες καπιον που ειχε παρομιο θεμα κ το περασε αυτο θα ηξερε....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Νομιζω πως μεσα απο το στρατοπεδο ειναι πιο ευκολο να παρεις το Ι5.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4
    Απ οτι μ εχουν πει αυτοι το μονο π θελουν ειναι τνμπλε σφραγιδα του δημοσιου...ολοι στ 401 ειναι τς ξεπετας κ δν νοιάζονται..ειμαι νοσηλευμενος αυτη τν στιγμη μεσα και κανουν οτι θελουν..εχω μονιμο προβλημα καρδιας και με βγαζει Ι4.οτι να ναι

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    γενικά ελάχιστη σημασία δίνουν στα χαρτιά του νοσοκομείου και ας είναι και πρωτοκολλημένα.
    Πραγματικά κάνουν ότι θέλουν μπορεί να έχεις χίλια δυο προβλήματα και σε βγάζουν Ι4 απλά σου δίνουν και ένα χαρτί που σε απαλλάσσει από διάφορα πράγματα.
    Τώρα οι ψυχίατροι είναι που θα πέσεις αλλά γενικά από όσο πήγαινα σαν φαντάρος και έπεφτα σε άτομα που θέλαν Ι5 τα έδινε πολύ δύσκολα.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4
    Μακαρι τ χρόνου ν μ δώσουν το Ι5 τοτε

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3
    Καλησπέρα!
    Πέρυσι τελείωσε η αναβολή μου κ παρουσιαστηκα Θήβα.
    Χωρίς κάποιο χαρτί πέρασα από επιτροπή κ για αγχωδης διαταραχή πήρα αναβολή για ένα χρόνο.
    Τον άλλο μήνα ξαναπαρουσιαζομαι.
    Πήγα στο φρουραρχείο με χαρτί από δημόσιο ψυχίατρο ότι πασχω από κατάθλιψη.
    Δεν μπορώ λένε να πάρω οριστική απαλλαγή.
    Πρέπει να πάρω άλλο ένα χρόνο και μετά να απαλλαγω.
    Ισχύει ότι δεν μπορώ τώρα να απαλλαγω.?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    γειά σου,
    Οπότε έχεις ήδη πάρει 1 αναβολή (για ψυχολογικούς λόγους) ενος έτους και τώρα ειναι να πάρουσιαστείς για 2η φορά?
    Στο φουραρχείο πήγες τώρα πρόσφατα? Εκεί, όπως τα περιγράφεις, επι της ουσίας, δεν έγινε κάποια διαδικασία, σωστά?
    Δηλαδή ρώτησες ας μπορείς να πάρεις οριστική απαλλαγή και σου είπαν οτι πρέπει να πάρεις άλλο ενα χρόνο.
    Οπότε έφυγες και παρουσιάζεσαι το επόμενο μήνα στο κέντρο?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Οι αναβολές για ψυχολογικα αίτια (414 νοσοκομείο) (διαδικασία φρουραρχείου) έχουν συγκεκριμένα χρονικά περιθώρια τα οποία ειναι η συμπλήρωση των 3 ετών.
    Ουσιαστικά δηλαδή 2 αναβολές (εαν δόθηκαν ετησιες για την κάθε φορά) και την τριτη και τελευταία φορά παίρνεις το τελικό χαρτί.
    Το ίδιο συμβαίνει και για το αν περνάει κάποιος απο το κέντρο και οχι μεσω φρουραρχείου.
    Οπότε αν έχεις ήδη πάρει μια ετήσια (για ψυχολογικούς λόγους) και όχι πχ λόγω φοίτησης ή δε ξερω γω τι, θα περάσεις τον επόμενο μήνα απο κέντρο και θα σου δώσουν
    είτε ετήσια, είτε 2ετή και τελευταία. Ισχύει οτι για την ώρα δεν μπορείς να απαλλαγείς.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Καλο ειναι να υπαρχουν χαρτια οτι παρακολουθεισαι απο ψυχιατρο. Εμενα στο 424 αμαν να μου δωσει την πρωτη 6μηνη απο γνωματευση δημοσιο ψυχιατρου.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3
    Πήρα αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ναι.
    Παρουσιάζονται 2η φορα ναι.
    Πήγα πρόσφατα σωστά.
    Απλά τους είπα ότι δεν μπορώ να υπηρετησω κ χρειάζομαι απαλλαγή από τώρα.
    Μου εξηγεισε ότι πρέπει να πάρω άλλο ενα χρόνο αναβολή κ μετά οριστική.
    Απλά έλεγα μην είναι ήταν κανένας στρατοκαυλος κ το έλεγε επίτηδες.
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας κ συγγνώμη για την καθυστέρηση.

  13. #28
    Γιατί κολώνεις να κάνεις κανονικά θητεία? 'Η τουλάχιστον δοκίμασε μερικούς μήνες.
    Κι εγώ είχα τότε σε κάποια μικρά θεματα ψυχολογιας, όμως κανείς, πλην σπανίων εξαιρέσεων, δεν απευθυνόταν σε ιατρούς. Ετσι έκανα θητεία και πέρασα και καλά!!
    Η κουλτούρα σήμερα με τα θεματα ψυχολογίας ωθεί άτομα που δεν θα έιχαν ιδιαίτερο πρόβλημα (ίσως και να τους εβγαινε και σε καλό ο στρατός) να ζητάνε αναβολές.
    γιάννης

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    3
    Φίλε Γιάννη θα σου εξηγήσω με απλές προτάσεις γιατί 'κολωνω' όπως λες να κάνω τη στράτευση μου..
    Περιμένω παιδί αυτό το μήνα ,άρα χρειάζομαι στο σπίτι.
    Δε σκέφτομαι καν να στερησω από την οικογένεια μου τα χρήματα που θα χρειαστω μέσα στο στρατό αλλά κ στις άδειες μου.
    Μπαίνοντας στρατό χάνω τη δουλειά μου και βγαίνοντας θα χρειαστω μήνες για ΝΑ ξαναβρω κάτι αξιόλογο να εργαστω.
    Πρόχειρα είναι πάνω από 9-10.000€.
    Σημειωτέον είμαι ο μόνος που έχω εργασία.
    Και όλα αυτά γιατί.?
    Για να μου παρέχει ο ελληνικός στρατός στην καλύτερη 1 μήνα εκπαίδευση κ τους υπόλοιπους 8 να ψάχνω 'σειρουλα' για να παίξω τάβλι ή να πιω καφέ.
    Να μπω στη διαδικασία να τεμπελιαζω βάζοντας και κιλά.
    Αυτό προσφέρει ο ελληνικός στρατός.
    Προτιμώ με όλο το σεβασμό , κυριως στα άτομα που επιβιωνουν από τον ελληνικό στρατό , να μπω στη χαζή διαδικασία να πάρω χαρτί από γιατρό χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
    Και σε μια εποχή που μόλις 12 ευρωπαϊκά κράτη έχουν υποχρεωτική θητεια.
    Είναι καιρός να ξεφύγουμε από αυτη την παράδοση που κρατάει από τους προγόνους μας.
    Φοβούμενοι τι θα πει η κοινωνία.
    Το κράτος , όπως και πολλά άλλα θέματα , λειτουργεί την έννοια της στρατευσης λανθασμένα.
    Ας είμαστε ρεαλιστές.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    49
    Πάτε ρε φαντάροι μη τα πάρω !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •