Μπέρδεμα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68

    Μπέρδεμα...

    Έχω μια ακόμη απορία που μπορείτε να μου λύσετε.Για όσο καιρό υποφέρω απο διαταραχή πανικού παρατήρησα οτι δέν είχα ποτέ μεγάλο πρόβλημα με ψυχοσωματικά.Δηλαδή βλέπω παιδία που νομίζουν οτι έχουν καρδία πχ ή ότι έχουν γενικά κάποια αρρώστια παθολογική.Το καταλαβαίνω οτι είναι μανίκι όλο αυτό αλλά εγώ κατάλαβα περίπου τι γίνετε με τους πανικούς και έτσι δεν κόλλησα σε μια φανταστική ας το πούμε ασθένεια.Δέν έχω κάνει και καμία σχεδόν εξέταση για τίποτα.
    Αλλά αντίστοιχα φοβάμαι τις ψυχικές παθήσεις.Δηλαδή όταν δώ κάτι που παραπέμπει σε τρελό ή τέτοια πάθηση πάντα θα τρομάξω.Η θα σκεφτώ ότι μπορεί και εγώ έτσι να καταντήσω κάτι που μου κόβει τα φτερά.
    Η διαταραχή πανικού έχει και τέτοιες σκέψεις ή απλά έχω κάτι άλλο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εγω που ειχα εκζεματα και διαφορα με το που αρχισαν να εμφανιζονται οι κρισεις εξαφανιστηκαν ολα!
    και εγω το ιδιο,ειδικα αν δω καποιον τρεμω απο το φοβο μου,νομιζω οτι μετα την εμπειρια των πανικων μπορω να νιωσει και να ερθω στην θεση του οποιουδηποτε..
    ειναι λογικο νομιζω να ταραζεσαι και εγω και οι περισσοτεροι που εχουμε εμπειρια με κρισεις πανικου το σκεφτομαστε αυτο.αν θες πορουμε να το συζητησουμε.τι αλλο θα μπορουσες να εχεις?σου περναει κατι απο το μυαλο?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    68
    Δέν ξέρω απλά βλέπω όλο το φόρουμ μιλάει πιο πολύ για σωματικά προβλήματα.Νομίζω οτι έχω καρδιά,νομίζω οτι έχω... ξερω γω καρκίνο κτλ κτλ.Εμένα οι φόβοι μου είναί πχ μην πάθω κάτι και τρελαθώ και τα λοιπά.Ένα μεγάλο πρόβλημα πχ που έχω είναι οτι το σούρουπο έχω μια ανεξήγητη ανησυχια -μέχρι και τρόμο καμία φόρα-κάθε μέρα.Γενικός βλέπω οτι οι φόβοι γυρνάνε γύρω απο το να μήν τυχών και τρελαθώ.Και αυτό το παθα γιατί στις κρίσεις το μυαλό μου έτρεχε τόσο γρήγορα που φοβόμουν μην συμβεί κάτι τέτοιο.Και μου κάνει εντύπωση που σχεδόν κανείς δέν ρωτάει για τέτοια συμπτώματα.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    37
    Λοιπον....ξαφνικα αρχιζω να σκεφτομαι \"μηπως δεν ειμαι και πολυ στα καλα μου?μηπως ειναι σημαδια τρελας ολα αυτα? Τωρα οι σκεψεις ειναι δικες μου η μιλαει καμια αλλη φωνη που ειναι μεσα στο μυαλο μου?Κι αν αρχισω να εχω παραισθησεις? Κι αν παθω καμια κριση και φαω κανεναν με κανενα μαχαιρι? Πω πω και θα λενε παει ,τρελαθηκε κριμα, και μετα θα με κλεισουν στην πτερυγα για πολυ βαρια περιστατικα.Αλλα μπορει να εχω καμια ηπια μορφη τρελας, δηλαδη να με κρατησουν σπιτι και να βγαινω σε κανα μπαλκονι και να φωναζω η να παραμιλαω.Και τι σημασια εχει που με διαβεβαιωσαν οτι ειναι απλα πανικος και οχι τρελα? Μπορει δηλαδη ο ψυχολογος να δει τι γινεται στο δικο μου το κεφαλι?Μηπως μου το λεει για να ηρεμησω? Μπα μαλλον δεν καταλαβε οαθρωπος, ισως στο αρχικο σταδιο να μη φαινεται κιολας. Να το αυτο, αυτο που νιωθω οτι δεν ειμαι ο εαυτος μου, που μιλαω κ νομιζω ειμαι θεατης και μιλαει αλλος, ειναι η αρχη της τρελας..
    Και ο dimm που θα διαβασει την απαντηση θα πει, ενταξει ρε κοπελια,οχι κι ετσι, ειπαμε φοβομαστε μην τρελαθουμε, εσυ εισαι η παρανοια η ιδια!\"


    Ουφ....αυτα και αλλα πολλα σκεφτομαι εγω. Και το περιεργο ειναι η ωρα που αναφερεις, κι εμενα τετοιες ωρες αρχιζει .Και ουτε εγω εχω ιδιαιτερες σωματικες ενοχλησεις, αλλα οταν ερχεται η αποπροσωποποιηση, αστα να πανε.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    εγω δεν φοβαμαι μην κανω κακο σε αλλους ,αλλα φοβαμαι μην αρχησω να βγαζω κραυγες κλπ και με πανε μεσα με ζουρλομανδια.αχααχ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αλλα ρωτησα τον ψυχιατρο μου τι πιθανοτητες εχει καποιος νευρωσικος να γινει ψυχωσικος και η απαντηση ειναι 0 τοις εκατο.καποιος ο οποιος δεν εχει ιστορικο με διαταραχες πανικου κλπ εχει πιθανοτητες,εμεις οχι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και να ξερεις αυτες οι σκεψεις που εχεις ειναι οι κλασσικες αυτοματες αρνητικες σκεψεις και εγω το σκεφτομαι ωρες ωρες αλλα πια ειμαι πεπεισμενη οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μου συμβει κατι τετοιο..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    539
    εγω δεν εχω ιστορικο με διαταραχη ποανικυο,μια και καλη με πιασανε πριν 2 χρονια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    πως ρε συ αφου συνεχεια παθαινεις..

  10. #10
    einai αλλο η διαταραχη πανικου και αλλο οι μεμονωμενες κρισεις?εγω πχ εχω σπανια κρισεις αλλα μονιμα διαταραχη πανικου δηλαδη μια μονιμη ανυσηχια ζαλη ασταθεια και φοβο για την καρδια..α και αγοραφοβια σεμικρο βαθμο..
    προτιμω ομως τις μεμονωμενες κρισεις πρα αυτο το μονιμο.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    η διαταραχη πανικου απ\'σοσο ξερω εχει να κανει με την συχνοτητα των κρισεων πανικου.αν δηλαδη παθαινιεις για ενα μηνα τουλαχιστον 3 φορες κριση τη βδομαδα τοτε θεωρειται οτι εχεις διαταραχη πανικου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by liveloula
    εγω δεν φοβαμαι μην κανω κακο σε αλλους ,αλλα φοβαμαι μην αρχησω να βγαζω κραυγες κλπ και με πανε μεσα με ζουρλομανδια.αχααχ

    Πριν παω σε γιατρο φοβομουν μηπως πνιγω η παθω καρδιακη προσβολη κ ετρεχα στα εφημερευοντα φαρμακεια κ νοσοκομεια.
    Μετα απο ενα χρονο πηγα σε ψυχιατρο και δυο χρονια τωρα παιρνω φαρμακα αλλα εχω παλι φοβιες οι οποιες ομως τωρα ειναι μονο, φοβος μηπως τρελλαθω η χασω τον ελεγχο..
    Γνωμη μου ειναι να απευθυνθεις σε ψυχολογο,αν ηδη το εχεις κανει κδεν βρηκες ανακουφηση ψαξε για αλλον ψυχολογο ,μην απογοητευεσαι κ μη το αφηνεις!

  13. #13
    Originally posted by dimm
    Έχω μια ακόμη απορία που μπορείτε να μου λύσετε.Για όσο καιρό υποφέρω απο διαταραχή πανικού παρατήρησα οτι δέν είχα ποτέ μεγάλο πρόβλημα με ψυχοσωματικά.Δηλαδή βλέπω παιδία που νομίζουν οτι έχουν καρδία πχ ή ότι έχουν γενικά κάποια αρρώστια παθολογική.Το καταλαβαίνω οτι είναι μανίκι όλο αυτό αλλά εγώ κατάλαβα περίπου τι γίνετε με τους πανικούς και έτσι δεν κόλλησα σε μια φανταστική ας το πούμε ασθένεια.Δέν έχω κάνει και καμία σχεδόν εξέταση για τίποτα.
    Αλλά αντίστοιχα φοβάμαι τις ψυχικές παθήσεις.Δηλαδή όταν δώ κάτι που παραπέμπει σε τρελό ή τέτοια πάθηση πάντα θα τρομάξω.Η θα σκεφτώ ότι μπορεί και εγώ έτσι να καταντήσω κάτι που μου κόβει τα φτερά.
    Η διαταραχή πανικού έχει και τέτοιες σκέψεις ή απλά έχω κάτι άλλο;
    η διαταραχη πανικου ειναι μια φοβια....η μαλλον ειναι μια σωματοποιηση μιας φοβιας ...
    αλλος θα αισθανθει την καρδιά του να χτυπαει πιο γρηγορα[ και μαλλον θα εχει δικιο γιατι αγχος φερνει σχεδον παντα ταχυκαρδια ] ενω αλλος, θα συγκεντρωθει στο μυαλο του και θα αφησει αρνητικες σκεψεις να τον κυριευσουν , οπως πχ αρρωστιες , τρελα κλπ. Αυτο που δεν ξερει ,
    ειναι οτι ο πραγματικα τρελος δεν υποφερει απο τιποτα!
    μακαρι να υπεφερε, θα τολμουσα να πω, γιατι αυτο θα σημαινε οτι δεν εχει ψυχωση η τουλαχιστον , οτι ακομα και αν καποτε ειχε ενα ψυχωτικο συνδρομο , η επιστροφη του συναισθηματος ειναι σημαδι θεραπειας ....
    βεβαια ολα αυτα εχουν σχετικη και οχι απολυτη σημασια ....
    Καθε ανθρωπος εχει φοβιες και ο βαθμος που αυτες απειλουν την ικανοτητα του να τις περιοριζει με την λογικη , ειναι και διαφορετικος και εξατομικευμενος.

  14. #14
    Originally posted by katerinaki
    Originally posted by liveloula
    εγω δεν φοβαμαι μην κανω κακο σε αλλους ,αλλα φοβαμαι μην αρχησω να βγαζω κραυγες κλπ και με πανε μεσα με ζουρλομανδια.αχααχ

    Πριν παω σε γιατρο φοβομουν μηπως πνιγω η παθω καρδιακη προσβολη κ ετρεχα στα εφημερευοντα φαρμακεια κ νοσοκομεια.
    Μετα απο ενα χρονο πηγα σε ψυχιατρο και δυο χρονια τωρα παιρνω φαρμακα αλλα εχω παλι φοβιες οι οποιες ομως τωρα ειναι μονο, φοβος μηπως τρελλαθω η χασω τον ελεγχο..
    Γνωμη μου ειναι να απευθυνθεις σε ψυχολογο,αν ηδη το εχεις κανει κδεν βρηκες ανακουφηση ψαξε για αλλον ψυχολογο ,μην απογοητευεσαι κ μη το αφηνεις!
    ετσι οπως το διαβζω κατερινακι βγαζω σαν συμπερασμα οτι τα φαρμακα στο μονο που σε εχουν οφελησει μεχρι σημερα ειναι να μην φοβασαι οτι εχις παθηση στην καρδια σου!
    Μηπως παιρνεις απλα αγχολυτικα μονο?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by katerinaki
    Originally posted by liveloula
    εγω δεν φοβαμαι μην κανω κακο σε αλλους ,αλλα φοβαμαι μην αρχησω να βγαζω κραυγες κλπ και με πανε μεσα με ζουρλομανδια.αχααχ

    Πριν παω σε γιατρο φοβομουν μηπως πνιγω η παθω καρδιακη προσβολη κ ετρεχα στα εφημερευοντα φαρμακεια κ νοσοκομεια.
    Μετα απο ενα χρονο πηγα σε ψυχιατρο και δυο χρονια τωρα παιρνω φαρμακα αλλα εχω παλι φοβιες οι οποιες ομως τωρα ειναι μονο, φοβος μηπως τρελλαθω η χασω τον ελεγχο..
    Γνωμη μου ειναι να απευθυνθεις σε ψυχολογο,αν ηδη το εχεις κανει κδεν βρηκες ανακουφηση ψαξε για αλλον ψυχολογο ,μην απογοητευεσαι κ μη το αφηνεις!
    ετσι οπως το διαβζω κατερινακι βγαζω σαν συμπερασμα οτι τα φαρμακα στο μονο που σε εχουν οφελησει μεχρι σημερα ειναι να μην φοβασαι οτι εχις παθηση στην καρδια σου!
    Μηπως παιρνεις απλα αγχολυτικα μονο?
    Η δικη μου περιπτωση δεν ειναι απλη, γιατι πριν τις πρωτες κρισεις πανικου εκανα χρηση ναρκωτικων ουσιων και για ενα χρονο αρχιζα κ διεκοπτα αντιψυχωτικα φαρμακα κ δεχομουν διαγνωσεις ,μεχρι μετα απο μια διακοπη (ολα αυτα τον πρωτο χρονο) του ζυπρεξα επαθα ψυχωτικη κριση κ εκτοτε (δυο χρονια ) παιρνω αντιψυχωτικο -ελαχιστη δοση-

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •