Υπάρχει αυτοβοήθεια ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ναι βρε coma κι εγώ πάνω κάτω τα ίδια έγραψα....
    Τα συμπτώματα της διπολικής είναι δέκα γραμμές και δεν βοηθούν σε τίποτε άλλο πέρα από τη διάγνωση και την αναγνώριση...διόρθωσέ με αν κάνω λάθος:)
    Δεν είπα να μην ενημερωθεί και να διαβάσει για τη διπολική....
    Αυτό που λέω είναι πως τίποτα από όσα έχουν γραφεί έως σήμερα δεν βοηθούν πρακτικά...
    και πάλι διόρθωσέ με αν κάνω λάθος...
    δεν εμβαθύνω περισσότερο-δεν χρειάζεται....
    ΥΓ:Και για να ευθυμήσουμε λίγο άντε και διάβασα για τους νευροδιαβιβαστές τι να κάνω να πάω να αγοράσω κανα μπουκαλάκι από το φαρμακείο;
    Και είμαι στην πάνω φάση τη στιγμή που μιλάμε οπότε καταλαβαίνεις θέλω να την πω σε όλους αλλά συγκρατούμαι ο άνθρωπος....νομίζω ξέρεις πως είναι...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Αδερφέ του Aqqaws, κι εγώ έχω νοσηλευτεί και πάσχω από την ίδια ασθένεια. Πες στον αδερφό σου πως τον περιμένουμε να βγει από το νοσοκομείο όσο πιο σύντομα. Εγώ νοσηλεύτηκα στη Γαλήνη και στο Αιγηνήτειο. Ο αδερφός σου σε ποιό νοσοκομείο είναι? Αν βέβαια δεν τον ενχλεί να μας πει.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    \"Αυτό που λέω είναι πως τίποτα από όσα έχουν γραφεί έως σήμερα δεν βοηθούν πρακτικά...\"


    Ναι είναι αλήθεια εν μερει αυτό που λες....

    Π.χ. τα συμπτώματα δεν ισχύουν για όλους το ίδιο και διαφέρουν σε έκταση από άνθρωπο σε άνθρωπο

    όπως είπες κι εσύ είναι πολύ σημαντικό να ενημερωνόμαστε πάνω στην δ.δ.

    να μαθαίνουμε τι φάρμακα παίζουν για κάθε φάση της

    να μην τα περιμένουμε όλα από τον ψυχίατρό μας που μπορεί να κάνει και λάθος αλλά να γίνουμε εμείς γιατροί του εαυτού μας

    Εγώ την έχω πατήσει στο παρελθόν γιατί ο γιατρός που είχα δεν καταλάβαινε ότι είμουν σε φάση μανίας και δεν μου έδωσε το σωστό χάπι ....


    αυτά φιλάκια πολλά σε όλους :Αρκτο, Ραψωδό ,Aqqaws +Bro

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Coma, γιατί δε σε βλέπουμε στο τσατ? Φιλιά και περιμένουμε!
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Συμφωνώ μαζί σου coma και σε περιμένουμε στο chat..;)

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ (ΕΣΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΑΖΙ) .ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΜΑΖΙ. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.
    ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ) ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΑΖΙ ΜΑΖΙ.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    ΜΠΡΑΔΕΡ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΣΕ ΑΓΑΠΑΩ . ΠΙΣΤΗ + ΔΥΝΑΜΗ

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Στις 4 - 10 - 2007 που έγραψα τα δύο τελευταία μυνήματα μπήκα στο 2ο ψυχωτικό μου επεισόδιο. Περασαν 2 βδομάδες μέχρι να φύγουν όλα τα συμπτώματα και απο τότε μέχρι και σήμερα είμαι καλά. (με μικρά σκαμπανεβάσματα στην διάθεση μόνο) Πλέον παίρνω seroquel 300mg πριν τον ύπνο και μεχρι στιγμής πάνε όλα καλά.
    Το forum χρειάζεται σε κάποιους με την ασθένειά μου ως ημερολόγιο της διάθεσης εκτός από την υποστήριξη που παρέχεται σε όλους μας από ειδικούς και μή.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μπορει να το χω ξαναπει, αλλα θα το ξαναπω:)....δεν κουραζομαι!

    χαιρομαι πολύ, οταν επιστρεφει κάποιο μελος για να γραψει οχι μονο κατι επώδυνο, δυσκολο αλλα κ για να γραψει το οτι ειναι καλα, οτι ξεπερασε μια δυσκολια....μικρή ή μεγάλη. το θεωρω εξισου σημαντικο:)

    aqqaws, καλη συνεχεια εύχομαι κ πάντα να σαι καλα:)

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Να σαι καλά γα τις ευχές Σοφία. Νομίζω ότι όπως παίρνεις θάρρος διαβάζοντας για τις δυσκολίες των άλλων και λες μέσα σου : <υπάρχουν και χειρότερα από τα δικά μου> , έτσι σε ανεβάζει ψυχολογικά η είδηση για την βελτίωση της υγείας κάποιων συνομιλητών μας.
    Εχω πατατηρήσει όμως ότι τα χαρμόσυνα νέα συνήθως ξεχνάμε να τα γράψουμε στο forum , γι αυτό και διαβάζουμε συνήθως για τις δυσκολίες που ταλαιπωρούν πολύ κόσμο.
    Ας ξεκινήσουμε λοιπόν στο τέλος κάθε θέματος να γράφει αυτός που το ξεκίνησε την κατάληξη της ιστορίας του.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Συνεχίζοντας να χρησιμοποιώ το site και το συγκεκριμένο θέμα ως σημείο αναφοράς για μένα, θέλω να καταγράψω, οτι πέρασε πριν 20 μέρες μια υπόνεια ψυχωτικού επεισοδίου(ξώφαλτσα που λέμε).
    Κράτησε δύο 24ωρα η ισορροπία σε τεντωμένο σχοινί, περπατώντας πότε λίγο έξω απ την κόκκινη γραμμή(πέρα από την οποία έχεις ψυχική νόσο, σύμφωνα με .................................................. ..), πότε λίγο από μέσα της, πότε από πάνω της, πότε παράλληλά της, πότε της άλλαζα θέση και την τοποθετούσα πιο μακριά ή πιο κοντά, πότε της άλλαζα τα χρώματα ή τα χαρακτηριστικά ή δεν ξέρω και γω ακόμη τί. Ευτυχώς που μου θύμιζαν, μου θυμίζουν και θα μου θυμίζουν συνεχώς όλοι για αυτήν την κόκκινη γραμμή, έτσι ώστε να μην την ξεχνώ ποτέ και να χω το νου μου μην τυχόν και την περάσω(από τη στιγμή που θα περάσω τη γραμμή και λόγω της προαναφερθείσας ψυχικής νόσου, θα πάθω/πάθεις/πάθουμε χίλιαδυό πάνδεινα, σύμφωνα με ..............................................)

    Παρακαλώ αν γνωρίζετε συμπληρώστε στις τελίτσες. Χωρίς να είμαι σίγουρος θα συμπλήρωνα ως εξής: ....................................τα έως σήμερα δεδομένα/ συμπεράσματα/έρευνες/ πειράματα/ γνώμες/ απόψεις/ υποθέσεις/καταγραφές/ ακόμη περισσότερα πειράματα/ διπλωματικές/ συγγράμματα/ κ.λ.π. , του κλάδου της Ψυχιατρικής, της Επιστήμης της Ιατρικής............................

    Δεν ξεκίνησα να γράφω πρωί πρωί με την πρόθεση να ειρωνευτώ καταστάσεις ή να προσπαθήσω να εκθέσω ανθρώπους και ολόκληρες επιστήμες, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι βγήκε.
    Τέλος πάντων χαιρετίσματα σε όλα τα παιδιά στο φόρουμ, με ευχές για δύναμη, κουράγιο, υπομονή και επιμονή.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αφού λοιπόν πέρασε,σου εύχομαι να είσαι πάντα τόσο έτοιμος,εσύ και όσοι υπάρχουν ως συμπαραστάτες/αγαπημένοι,είτε ειδικοί στη ζωή σου,ώστε να το αντιλαμβάνεστε και να προλαμβάνονται οι τυχόν δυσάρεστες εξελίξεις έγκαιρα και με καίριο τρόπο.Καλή δύναμη και σε σένα!:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    βρε, ψυχή, λέω εγώ τώρα, η απορία της ζωής σου είναι ποιοι σου έκαναν τη διάγνωση?πώς τους ονομάζουν αυτούς?
    στο όνομα κολλάς?μάλλον όχι.
    ψάξου αλλιώς τότε.
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    119
    βρε παιδια μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι περιπου εναι αυτη η διπολικη διαταραχη?ειναι αυτο που λεμε μανιοκαταθλιψη?περαστικα στον φιλο μας.......

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Originally posted by arktos
    βρε, ψυχή, λέω εγώ τώρα, η απορία της ζωής σου είναι ποιοι σου έκαναν τη διάγνωση?πώς τους ονομάζουν αυτούς?
    στο όνομα κολλάς?μάλλον όχι.
    ψάξου αλλιώς τότε.
    Μάλλον όχι, ακριβώς αυτό που είπες κι εσύ arktos.

    lola, ναι αυτό είναι απ\'ότι λένε οι ειδικοί.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •