Υπάρχει αυτοβοήθεια ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44

    Υπάρχει αυτοβοήθεια ?

    Δε ξέρω πως ν’ αρχίσω τη δικιά μου ιστορία . Θα το πάω ανάποδα από τώρα προς τα πίσω. Πριν απο 10 μέρες περίπου πάτησα στην αναζήτηση ενός site τις λέξεις ‘ψυχική υγεία’ κι από τότε βρέθηκα να σερφάρω σε σελίδες που ασχολούνται μ’ αυτά. Μέχρι τότε δεν γνώριζα καν για ψυχοθεραπεία, ψυχολόγους , ΙΨΔ, ΔΔ, κλπ . Απλά ότι έβλεπα σε καμιά ταινία και πίστευα ότι αυτά είναι μόνο για σάικο καταστάσεις που δεν έχουν σχέση με μένα. Όμως τις μέρες αυτές συνειδητοποίησα ότι τα τελευταία 8-10 χρόνια (τώρα είμαι στα 27) είμαι βουτηγμένος μέχρι το λαιμό σε πολλές από τις καταστάσεις που έχω διαβάσει αυτές τις μέρες στη σελίδα και εγώ νόμιζα ότι απλά είναι κάποιο χαρμάνιασμα (καπνίζω χασίς από 17 τα τελευταία 4 χρόνια περίπου 2-3 βράδια τη βδομάδα) ή κάποια στέρηση αλκοόλ(από τα 15 μου τουλάχιστον 1 τη βδομάδα θα γινόμουν αλοιφή, κάποια χρόνια μέρα παρά μέρα ή και κάθε μέρα) ή είχα καιρό να γαμήσω (ποτέ δεν είχα νορμάλ σχέση , πάντα στα κομμάτια μου μιλούσα με γυναίκες, με κάποιες από αυτές έκανα σχέση για λίγους μήνες και τις έδιωχνα με κάποια δικαιολογία, συνήθως είχα μήνες χωρίς σεξ έπινα τίποτα και έπαιρνα πουτάνες και γενικά είμαι σχεδόν κάθε μέρα στη μαλακία ακόμη κι όταν έχω γκόμενα ) ή κάτι άλλο τέλος πάντων το οποίο συμβαίνει σε όλους. ʼπειρες φόρές ξεκινάω να βγω από το σπίτι και κάνω κύκλους με τ’ αμάξι μπορεί και για 3 ή 4 ώρες μέχρι να με πάρει κάποιος τηλ και να πει: «που είσαι ρε ? άντε έλα από το τάδε μέρος» . Δεν τηλεφωνώ εγώ σχεδόν ποτέ . Με τον εαυτό μου συζητάω σχεδόν όλες τις ώρες της ημέρας αναλύοντας τα απίστευτα . Αυτό με οδηγεί στις εξής δύο φάσεις : αρχικά τριγυρίζουν στο μυαλό μου κάποιες καταστάσεις(συζητήσεις μου με παρέα, κινήσεις μου στο χώρο ή στο δρόμο, πάρε - δώσε με γονείς, φίλους, περαστικούς, μαγαζιά, κλπ) από το παρελθόν(μπορεί κι από την προηγούμενη ώρα μπορεί κι από πριν 10 χρόνια) κι εγώ τις αναλύω φτάνοντας σχεδόν πάντα στο συμπέρασμα ότι έκανα μαλακία , ότι φέρομαι και φαίνομαι μαλάκας και ότι αν μπορούσα τώρα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα έκανα αυτό , εκείνο και το άλλο και το παράλλο κι έτσι ξανααναλύω τις καταστάσεις και φτιάχνω σενάρια στο μυαλό μου πώς θα ήμουν αν λειτουργούσα διαφορετικά. Απ’την μια στιγμή στην άλλη αρχίζω να σκέφτομαι για το πώς θα λειτουργήσω στο μέλλον(μπορεί κι από την επόμενη ώρα μπορεί …) και ότι όλα θα πάνε καλά και θα μου έρθουνε και ψιλοβολικά κι από δουλειές κι από γυναίκες και στα πάντα στη ζωή μου. Σχεδόν ποτέ όμως δεν λειτουργώ έτσι όπως το προγραμματίζω με αποτέλεσμα να ξαναγυρνώ στις μίζερες προηγούμενες σκέψεις μου. Αυτές λοιπόν οι 2 παραπάνω φάσεις μου, διαδέχονται η μία την άλλη ακόμη και κάθε μισό λεπτό, ενώ διαδραματίζονται όλο το 24ωρο ακόμη και στον ύπνο μου και όταν είμαι σε παρέα ή σε σοβαρή δουλειά
    Υ.Γ.1 : Το κείμενο αυτό το ξεκίνησα πριν από ένα μήνα και έχω ασχοληθεί σύνολο 35 ώρες για να το γράψω. Ξέρω ότι έχω πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω αν είναι σοβαρό. Θέλω να δοκιμάσω να το λύσω μόνος μου επειδή αν το καταλάβει ο πατέρας μου είμαι 100% σίγουρος ότι θα πεθάνει από τη στεναχώρια του(έχει και προβλήματα υγείας)
    Υ.Γ.2 : Υπάρχουν κάποιοι μέθοδοι αυτοβοήθειας για μένα?
    Υ.Γ.3 : Συγνώμη για κάποιες από τις εκφράσεις μου στο κείμενο αλλά ήμουν υπό την επήρεια ουσιών

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    40

    be...happy

    Καλησπέρα.

    Χαίρομαι που θέλεις να λύσεις μόνος σου το πρόβλημα. Αλήθεια πως νομίζεις ότι μπορείς να το επιτύχεις αυτό; Θα με ενδιέφερε να μάθω.
    Επιπρόσθετα, αν έχεις την καλοσύνη, μπορείς να αναφέρεις για ποιο λόγο κάνεις χρήση ναρκωτικών ουσιών;

    Θα ήθελα πολύ να συζητήσουμε.


    Με εκτίμηση

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Γεια σου lady

    Γράφοντας ουσίες εννοούσα κάνναβη κ αλκοόλ(δεν ξέρω αν νόμιζες κάτι άλλο). Βλέπω ότι ένα τσιγάρο με κάνει να σκέφτομαι και να λειτουργώ με τρόπο διαφορετικό απ’ ότι συνήθως. Έχω την εντύπωση ότι δουλεύουν άλλες περιοχές του μυαλού μου, άλλες φορές με καλό αποτέλεσμα για μένα ή τους γύρω μου και άλλες για κακό. Γνωρίζω τις βλαβερές συνέπειες για τον οργανισμό μου και αυτό που θέλω είναι απλά να βάλω ένα μέτρο στη χρήση του.
    Σχετικά για το πως νομίζω ότι θα λύσω το πρόβλημά μου μόνος μου : τη στιγμή που θα μάθω τι πρόβλημα έχω και σε ποιο βαθμό το έχω, θα ψάξω κατά πρώτο λόγο κάποιον που είχε κάτι αντίστοιχο και το έλυσε μόνος και κατά δεύτερον θα κάνω έρευνα για κάποια βιβλία ή για διάφορα άρθρα.

    Σ\' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κι εγώ θέλω να συζητήσουμε.

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    aqqaws,
    διάβασα με προσοχή την προσωπική σου ιστορία και πραγματικά χαίρομαι για την ευθύτητα και την αυθεντικότητα με την οποία μοιάζει να περιγράφεις την πορεία σου.

    Η ψυχοθεραπεία, πράγματι, δεν αφορά τους τρελλούς, απεναντίας, είναι για όλους τους ανθρώπους. Αυτό που κάνει η ψυχοθεραπεία είναι να σε φέρει πιο κοντά στη \"σκοτεινή πλευρά του εαυτού σου\", σε όλα εκείνα τα κομμάτια που για κάποιους καλούς λόγους αρνείσαι ή δεν αντέχεις να δεις ή να αποδεχτείς στο \"εδώ και τώρα\".
    Οι ίδιοι οι ψυχολόγοι, εάν θέλουν να δουλεύουν σοβαρά με ανθρώπους, οφείλουν πρώτιστα να έχουν κάνει οι ίδιοι θεραπευτική δουλειά ώστε να διαχειριστούν τα δικά τους σκοτεινά κομμάτια. Εάν για παράδειγμα ένας ψυχολόγος κουβαλάει την ταμπέλα ότι \"οι χρήστες κάνναβης είναι ρεμάλια\", τότε αν δεν αναγνωρίσει και διαχειριστεί κάπως αυτή τη ταμπέλα/γενίκευση, σίγουρα δε θα μπορέσει να δουλέψει καλά με έναν άνθρωπο που κάνει χρήση ουσιών, σίγουρα δε θα μπορέσει να τον ακούσει πραγματικά και να είναι υποστηρικτικός κατά έναν αυθευντικό τρόπο, γιατί ουσιαστικά θα τον παρενοχλεί η ταμπέλα που κουβαλάει.

    Θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα να δοκιμάσεις να πάρεις τη γεύση από μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία, κατά προτίμηση ανθρωπιστικών προσεγγίσεων και ακόμη περισσότερο, θα σου πρότεινα να πάρεις μια γεύση από δουλειά σε ομάδες (πχ προσωπικής ανάπτυξης). Ακούγεται ίσως δύσκολο αλλά είναι ιδιαίτερα γοητευτικό το ταξίδι με ομάδες.

    Την αυτοβοήθεια, δεν την απορρίπτω, τη συνιστώ όμως συμπληρωματικά σε μια ψυχοθεραπεία, για τον απλούστατο λόγο ότι η αυτοβοήθεια μέσω βιβλίων ή άλλων τρόπων, επιτρέπει μια μόνο γνωστική/νοητική επεξεργασία μιας κατάστασης και στερείται συναισθηματικής επεξεργασίας.
    Όπως επίσης η ανταλλαγή εμπειριών με άλλους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα, είναι πολύ ανακουφιστική, είναι βοηθητική, όμως, δεν είναι θεραπευτική.
    Αυτό άλλωστε μπορούν να το επιβεβαιώσουν και όλοι όσοι γράφουν εδώ, σε αυτό το φόρουμ: παίρνουν υποστήριξη, ανακουφίζονται με το μοίρασμα, πχ, μιας κρίσης πανικού, όμως δε θεραπεύουν εδώ μέσα τη κρίση πανικού.

    ΥΓ. Αναρωτιέμαι γιατί αισθάνεσαι την ανάγκη να ζητήσεις συγνώμη για τις εκφράσεις σου και πόσο και αν αυτή η ανάγκη συνδέεται με την ανάγκη σου να μη στεναχωρήσεις τον πατέρα σου. Αναρωτιέμαι ακόμη πόσο αυτή τη συμπεριφορα του \"καλού παιδιου\" που δε στεναχωρεί την αναπαράγεις και στους υπόλοιπους τομείς της ζωής σου.

    Προσωπικά, χαίρομαι όταν διαβάζω \"αυθεντικές προσωπικές ιστορίες\".

    Για παράδειγμα, μπορώ να χρησιμοποιήσω τη λέξη \"μαλάκας\" και να χυδαιολογήσω, μπορώ όμως να χρησιμοποιήσω τη λέξη \"μαλάκας\" και να μη χυδαιολογησω, απεναντίας να εκπέμψω γνησιότητα και αυθεντικότητα που δεν ενοχλεί. (τυχαίο το παράδειγμα μου)
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    σ\' ευχαριστω για την προσοχή που μου έδειξες. στο λεω αυτο γιατι δεν μου ειχαν ξαναμιλησει με τροπο τέτοιο που να με αγγιξει τοσο πολυ. μου αλλαξες τη ζωη. Τόσο καιρό τα σκεφτόμουνα και κατέληξα στο εξής: ΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΘΕΡΑΠΕΥΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ.

    Ξεκινάω σύντομα ψυχοθεραπεία έτσι ώστε να σιγουρευτώ ότι είμαι οκ.

    ΝΑ ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΣ ΟΣΟΥΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    ΕΙΜΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ \"aqqaws\"- ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

    Είμαι ο αδερφός του χρήστη με το όνομα \"aqqaws\" .Ο αδερφός μου νοσηλεύεται ήδη εδώ και τρεις ημέρες σε ψυχιατρικό νοσοκομείο.Η αρχική διάγνωση:\"βραχύ ψυχωτικό επεισόδιο\".Ο κόσμος γύρω μου χάθηκε, έχω πελαγώσει.Ερευνώντας τον υπολογιστή του ,βρήκα τους κωδικούς του και τις σελίδες τις οποίες επισκέπτονταν.Διάβασα τα μηνύματά του και συγκλονίστηκα.Εκτός από αδερφός μου ο \"aqqaws\" είναι και κολλητός μου φίλος.Είχαμε άριστες σχέσεις και πίστευα (λανθασμένα όπως αποδείχτηκε) ότι με εμπιστεύονταν και αυτός.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!ΗΤΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΑΤΟΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΕΣ ΤΟΥ ,ΕΙΧΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΟΛΛΗΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΓΑΠΟΥΣΑΝ,ΕΙΧΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΑ.

    Το τελευταίο μήνυμά του στο φόρουμ σας το έστειλε στις 19-2 ,ημέρα Κυριακή.Τρεις ημέρες μετά κατέρρευσε.Είμαι ταραγμένος,συγγνώμη,όταν ηρεμήσω θα ξαναεπικοινωνήσω

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    ΕΙΜΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ \"aqqaws\"- ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

    Συνεχίζω: Διαβάζοντας τα μηνύματα του αδερφού μου βλέπω ότι είχε την δύναμη και το θάρρος να παλέψει μόνος με το πρόβλημά του.Δεν έχω καταλάβει ακόμη ποιο ήταν αυτό το πρόβλημα,δεδομένου ότι ,παρά τα όσα τον προβλημάτιζαν για το παρελθόν του ,ήταν δημιουργικός και πετυχημένος στην δουλειά του ,κοινωνικός ,ευχάριστος στις παρέες του ,και δεν είχε δείξει καμία ένδειξη που θα μας προκαλούσε ανησυχία.Είμαι μπερδεμένος ,αλλά βλέποντας την δύναμη και την ψυχραιμία με την οποία αντιμετώπισε αυτός την κατάσταση ,παίρνω δύναμη κι εγώ.Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρει.Μέχρι να δώσει ο Θεός να τον έχω πάλι κοντά μου ,θα εκτιμούσα πολύ την οποιαδήποτε συμβουλή ή γνώμη σας.

    Υ.Γ : Όταν με το καλό ο αδερφός μου βγει έξω από το νοσοκομείο και ξαναμπεί στην σελίδα σας ,δεν ξέρω κατά πόσον θα είναι καλό να δει την δική μου παρέμβαση εδώ.Αν τυχόν οι διαχειριστές της σελίδας σας θεωρούν ότι κάτι τέτοιο θα του έκανε κακό ,παρακαλώ να διαγράψουν τα μηνύματά μου.Σε κάθε περίπτωση ,αν ο αδερφός μου διαβάσει κάποτε αυτά μου τα μηνύματα ,να ξέρει ότι τον αγαπάω ,θα είμαι πάντα δίπλα του και να είναι σίγουρος ότι ΔΕΝ είναι μόνος του...

    ΥΓ : Αδερφέ ,συγγνώμη που μπήκα στον υπολογιστή σου χωρίς να σε ρωτήσω ,δεν γινόταν αλλιώς...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    UK/Hellas
    Posts
    2
    Gia sou aderfe tou filou mas \"aqqaws\".

    Katarxin euxomai o aderfos sou na aisthanthi to sintomotero kalitera
    kai na sinexisi ti zwh tou opws tin exi onireuti.

    Katalavenw oti exis panikovlithi kai den xeris tina kanis, apo tin perigrafi sou katalavenw episis, oti o aderfos sou frontize na dini tin ikona oti ola pane kala kai oti den iparxi to paramikro provlima.

    Pistepse me, itan poli diskolo kai gia auton na prospathi sinexia na mi dini tin paramikri ipopsia, allwste to gegonos oti xrisimopiouse diafores ousies (opws kai poli aloi antrwpoi) gia na palepsi tin opia stenaxwria ton vasanize, epivevaiwni oti den borouse na zitisi voithia (gia tous logous tou) kai episis den ithele na anisixisi tous anthrwpous pou agapai. ixe sinithisi ton eauto tou na antimetopizi ta diskola me auto ton tropo.

    katalavenw oti ise berdemenos giati den xeris ti exi simvi kai den xeris pws nato antimetopisis. psixraimia. katarxin prepi na dwsis ligo xrono sto eauto sou na dexti to gegonos kai na min perasi apo to mialo sou h paramikri enoxi oti ekanes esi kapio lathos sti sxesi sas.
    o aderfos sou se xriazete konta tou. einai xekatharo oti o aderfos sou theli na gini kalitera kai theli na zisi tin zwh tou, giauto allwste kai arxise na zitai voithia apo opou borouse.

    h ekrixi tis psixis enos anthwpou,ine katastasi antrwpini kai antimetopizetai. iparxoun idikoi pou boroun na voithisoun ton aderfo sou,opws voithane kai alous anthrwpous.

    opws ipes kai esi ixeres giato parelthon tou aderfou sou, ine gegonos oti kai o aderfos sou skeftotan giato parelthon tou kai ithele na allaxi kapia lathi pou ixe kani. Sto prwto tou minima anafere oti kani polla xronia xasis, simfwna me meletes h makroxronia xrisi,voithai stin ekdilwsi sinaisthimatikwn diataraxwn. (auto sto lew apla pliroforiaka)

    simasia exi twra na stirixete oloi stin oikogenia, tin prospathia tou na gini kalitera,exi dinami kai bori nata kataferi. xriazete konta tou, tous anthrwpous pou agapai,xriazete agapi kai prosoxi kai voithia idikwn.
    ipes oti pernis kouragio apo tin dinami tou,exis kai esi dinami kai boris natou stathis twra pou se xriazetai.

    kali dinami kai euxomai na gini kalitera to sintomotero

    seuxaristw pou anixes tin kardia sou kai apeuthinthikes sto forum

    opote thelis epikinwnise pali

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά.Ο αδερφός μου είναι δυνατός και θα τα καταφέρει.Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΑ ΤΡΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΑ

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Έχοντας πάρει την έγκριση του αδερφού μου να μπαίνω στο φόρουμ σας χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό του , επανέρχομαι προσπαθώντας να μάθω περισότερες πληροφορίες για την διπολική διαταραχή ,ώστε να συμβάλω κι εγώ στην προσπάθειά του να επανέλθει.Για να μην υπάρχει μπέρδεμα ,υπογράφω στο τέλος των μηνυμάτων μου ως \" brother\".Όταν με το καλό ο αδερφός μου ξαναγυρίσει στο φόρουμ σας ,τότε για οτιδήποτε χρειαστώ θα ανοίξω δικό μου λογαριασμό

    Από ότι λοιπόν μας είπαν οι γιατροί ,αλλά και από όσα κατάλαβα και εγώ διαβάζοντας και μελετώντας τα σχετικά κείμενα ,ο αδερφός μου παρουσίασε την προηγούμενη εβδομάδα όλα τα συμπτώματα του μανιακού επεισοδίου .Ήδη ,μετά από την πάροδο 5 ημερών , τα μόνα συμπτώματα που του έχουν μείνει είναι ,όπως μου λέει και ο ίδιος , η συνεχής εναλλαγή \"γρήγορων\" σκέψεων και συναισθημάτων ,και κάποιες στιγμές ένα αίσθημα φόβου και επανάληψη λεγομένων.

    Ερωτήματα:

    1)Τα γεγονότα και τα \"προβλήματα \" που περιέγραψε ο αδερφός μου στο πρώτο του μήνυμα αποτελούν την γενεσιουργό αιτία της ασθένειας (δεδομένου του γεγονότος ότι δεν υπήρχε παρόμοιο ιστορικό στην οικογένειά μας) ,ή αποτέλεσαν απλά παράγοντες που \"ξύπνησαν\" την ήδη λανθάνουσα ασθένεια?

    2) Η κατάχρηση των ουσιών που αναφέρθηκαν οδήγησε στην ασθένεια ,ή αντίθετα η ασθένεια οδήγησε στην κατάχρηση ουσιών?

    3) Εφόσον στο εξής ο αδερφός μου θα παρακολουθείται από ειδικό και θα λαμβάνει θεραπευτική αγωγή , με ποιον επιπλέον τρόπο μπορεί ο ίδιος να βοηθήσει τον εαυτό του και εμείς(οικογένεια και στενοί φίλοι) να βοηθήσουμε αυτόν?

    4)Τις στιγμές που είναι ήρεμος , ο αδερφός μου συζητάει φυσιολογικότατα μαζί μου , έχει γνώση της ασθένειας και των συμπτωμάτων της ,εντοπίζει τα εναπομείναντα συμπτώματα ,και μου λέει ότι είναι αποφασισμένος να τα αντιμετωπίσει και να τα ξεπεράσει.Είναι προς όφελός του να συζητάμε ανοιχτά και ξεκάθαρα μαζί του το πρόβλημα και τους τρόπους λύσης του ,ή είναι καλύτερα τον πρώτο καιρό να αυζητάμε απλά \"ανώδυνα\" θέματα?

    Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας

    \"BROTHER\"

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Και ένα συμπληρωματικό ερώτημα:

    Στον αδερφό μου χορηγείται (τις 3 πρώτες ημέρες σε ενέσιμη μορφή και τώρα με χάπια)το φάρμακο \"ziprex\" ,(ή κάπως έτσι...).Ποιες οι ιδιότητές του ? Υπάρχουν τυχόν παρενέργειες?

    BROTHER

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Αδερφέ,
    είμαι διπολικός....
    Μεταξύ μας δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να βοηθήσεις τον αδερφό σου....
    Φίλε μου δεν ξέρω την ένταση της μανίας που παρουσίασε ο αδερφός σου αλλά είναι φυσιολογικό....ότι κι αν έκανε....
    Ψυχραιμία....ʼσε τους ειδικούς να κάνουν τη δουλειά σου [ούτε κι αυτοί μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα πλην όμως εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο...]...
    Μη βασανίζεσαι άδικα για το γεγονός πως δεν μπορείς να βοηθήσεις τον αδερφό σου...δεν φταις εσύ...απλά συμβαίνει....αποδέξου το...δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς...διαφορετικά εσύ θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα από τον αδερφό σου....
    Το μόνο ίσως που μπορείς να κάνεις είναι να δείχνεις πως καταλαβαίνεις [κι ας μην καταλαβαίνεις δεν έχει σημασία....]...Να είσαι εκεί....Να μην του προσφέρεις τη βοήθειά σου....
    Ειλικρινά σου μιλάω φίλε μου είμαι σχεδόν βέβαιος πως του είναι άχρηστη....
    Μη χαλάσεις τη σχέση σου με τον αδερφό σου αν δεν δέχεται βοήθεια από εσένα/φίλους/οικογένεια.....Δεν μπορείτε να καταλάβετε δυστυχώς....
    Αυτά στα λέω θέλοντας να θέσω στη διάθση σου την προσωπική μου εμπειρία....
    Για ότι χρειαστείς εδώ είμαι [και δεν είμαι ο μόνος διπολικός...]....
    Χαλάρωσε,ψυχραιμία και όλα θα πάνε καλά [ότι κι αν σημαίνει αυτό....]
    μετά τη μανία έρχεται κατάθλιψη...μην πανικοβληθείς και πάλι....έτσι κρατιόμαστε σε ισορροπία οι διπολικοί....
    Αυτά σε πρώτη φάση...Μάθε να ζεις με αυτό και συμβιβάσου με το γεγονός για το καλό σου και του αδεφού σου....Αν προσπαθήσεις να διεισδύσεις στη διπολική του χωρίς τη συγκατάθεσή τη θα σε απορρίψει...Μην του γίνεσαι φόρτωμα λοιπόν....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Τώρα ξέρω ,μου έχει φύγει η άγνοια ,είμαι απίστευτα ψύχραιμος και δεν πανικοβάλλομαι.Δεν ξέρω από τι σκατά προέρχεται αυτό το πράγμα ,ένα πράγμα όμως ξέρω:ο αδερφός μου σε κάποια φάση στην οποία ήταν ήρεμος και φέρονταν φυσιολογικά ,εν μέσω του μανιακού επεισοδίου ,μου ζήτησε την βοήθειά μου ,και συζητήσαμε μαζί για την ασθένεια και τα συμπτώματά της.Αδιαφορώ για το τι λέει(αν λέει...)η οποιαδήποτε επιστήμη ,αδιαφορώ για το τι πρόκειται να επακολουθήσει ,μαζί με τον αδερφό μου θα την βρούμε την άκρη...αυτό κάναμε πάντα... Αυτό που ζητάω από αυτό το φόρουμ δεν είναι τόσο να πάρω δύναμη(αυτή μου την έχει δώσει ο αδερφός μου με την συμπεριφορά του και τα λόγια του) ,όσο το να μάθω κάποια πράγματα τα οποία πριν μια εβδομάδα αγνοούσα...Αυτό που περιμένω είναι να τελειώσει ο κύκλος αυτού του επεισοδίου...Από εκεί και πέρα τον πιστεύω τόσο ,όσο πιστεύει και ο ίδιος στον εαυτό του...Όταν έχεις ,φίλε μου ,και Δύναμη και Πίστη , μπορείς να στείλεις αυτές τις δύο γαμημένες λέξεις(διπολική διαταραχή ) στον διάολο...Αυτό θα κάνουμε...ΜΑΖΙ...

    BROTHER

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Φίλε μου χωρίς να θέλω να στο χαλάσω δεν πάει έτσι....
    Και εγώ τα έψαξα αυτά τα πράγματα εξονυχιστικά...δεν κατάφερα τίποτε...ξέρεις γιατί;;;...γιατί δεν υπάρχει τίποτε που να απαντάει στο γιατί που ψάχνεις....
    Εφ\' όσον ο αδερφός σε εμπιστεύεται αυτό δεν φαντάζεσαι πόσο καλό είναι και πόσο θα τον βοηθήσει.....
    Το θέμα αγαπημένε μου φίλε δεν είναι πως θα το ξεπεράσει ο αδερφός σου γιατί δεν θα το ξεπεράσει....είναι μία εμπειρία ζωής που δεν μπορείς να απαρνηθείς ούτε καν να ξεχάσεις....
    Το ενδεχόμενο της υποτροπής καραδοκεί πάντοτε....
    Δεν είμαι απαισιόδοξος ούτε θέλω να σου μεταδώσω αρνητικές σκέψεις αλλά....
    είναι κάποια πράγματα που κρίνεται απαραίτητο να κατανοήσεις και να αποδεχτείς για να προχωρήσεις....
    Για όποια απορία έχεις [γιατί ο αδερφός δεν θα έχει καμμία μέτα από κάποιο πολύ μικρό διάστημα] είμαι στη διάθεσή σου ....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Γεια σου AqqawsBrother!!!
    Geia σου Aqqaws!!!!!!
    και περαστικά!!!!!!

    Συγχαρητήρια που έθεσες αυτά τα ερωτήματα δείχνεις ότι κατανοείς την αρρώστια και το πως εκδηλώνεται.

    Θα διαφωνήσω με τον Ραψωδό : είναι πολύ σημαντικό να μαθαίνεις και να πληροφορείσαι -η γνώση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

    Ετσι θα μπορέσεις ίσως κάποτε στο μέλλον να βοηθήσεις τον αδερφό σου ώστε να μην ξαναμπεί σε ψυχιατρική κλινική με το να αναγνωρίζεις τα συμπτώματα της μανίας και να του χορηγείς το κατάλληλο φάρμακο.

    Θα προσπαθήσω να απαντήσω στο 4ο ερώτημα γιατί τα 3 πρώτα δεν έχουν απαντηθεί από κανέναν καθώς οι αιτίες που οδηγούν στην διπολική διαταραχή δεν έχουν ακόμα εξιχνιαστεί με βεβαιότητα αν και φαίνεται πως η χρήση χασίς είναι ένας αρνητικός παράγοντας.

    Επειδή έχω και εγώ διπολική διαταραχή με βάση την εμπειρία μου προσπαθώ να μάθω να παρατηρώ τον εαυτό μου:πώς συμπεριφέρεται, τι νιώθει τι σκέπτεται, νιώθει υπερένταση ή είναι ήρεμος και πολλές άλλες λεπτομέρειες που μόνο ο ίδιος θα μπορεί να αναγνωρίσει ως συμπτώματα κι όχι απλά ως εκφάνσεις της προσωπικότητάς του.


    Είναι σίγουρο ότι ο αδερφός σου θα γίνει πάλι καλά αν ακολουθήσει την φαρμακευτική αγωγή που του σύστησαν, αν δεν κάνει καταχρήσεις σε ουσίες και αν ζει ήρεμα.
    Όμως επειδή στο μέλλον μπορεί να το ξαναπάθει θα πρέπει κι αυτός και η οικογένειά του να είναι συνειδητοποιημένοι και ενημερωμένοι ώστε να προληφθεί τυχόν ψυχωτικό επεισόδιο που θα βλάψει την υγεία του και θα πάρει αρκετό χρόνο να επανέλθει στους φυσιολογικούς ρυθμούς της ζωής.

    Ευχαριστώ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •