ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 263
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    ακουσε με εχω μητρια οτι μα οτι και αν ηταν η μανα τους ειναι παντα μανα τους........δεν επρεπε να την αναφερεις καν!μια φορα που το εκανε η δικια μου μητρια εφαγε μια σφαλιαρα απο την αδερφη μου που βουηξαν και τα συντριβανια!και εν κατακλειδι και εγω εχω πει μουλικο την αλλη κορη του πατερα μου γιατι πονουσα γιατι ειμουν στην εφηβεια και μου φταιγαν ολα!!Χτες πηγα στον πατερα μου και την διαβασα βιολογια δεν εχει να λεει κατι το τι ειπε αλλα ακουσε την τι φωναζει πισω απο αυτα που λεει!!!

  2. #32
    Originally posted by boubourina
    λοιπον εγω ειμαι η \"Μπ\" και η μικρη ειναι η \"Γ\"

    Πεμπτη λαμβανουμε μια επιστολη στη δουλεια που λεει οτι μεχρι τις 31/10 θα απολυθει το μισο προσωπικο.
    Με την ανασφαλεια της ανεργιας κανονιζω να δουλεψω και καπου αλλου τα απογευματα για 2 μηνες να βγαλω κατι παραπανω.
    Σαββατο εχω ξυπνησει με μπεμπη ταισμα ξεσκατωμα , ντυσιμο κλπ εχω παει λαικη και σουπερ μαρκετ (ο συζυγος εχει παει για ψαρεμα με εναν φιλο) και γυριζω σπιτι στις 2,30 να μαγειρεψω.
    Εκεινη την ωρα η μικρη οτι εχει ξυπνησει (γυριζουν καθε , μα κααααθε βραδυ το ξημερωμα και κοιμουνται ολη την ημερα).
    Εχει αρχισει και γυαλιζει το ματι μου και της λεω.
    Μπ: ρε συ Γ, βλεπεις 2 μερες οτι ειμαι χαλια απο την δουλεια αλλα και περα απο αυτο και εγω και ο μπαμπας ειμαστε εργαζομενοι. Βλεπεις τοσα πραγματα γυρω σου που μπορεις να κανεις, δεν μπορεις να βαλεις ενα χερακι να βοηθησεις λιγο;
    Τι κανετε σε αυτο το σπιτι ,μονιμο τουρισμο;

    Γ: εγω δεν ειμαι δουλα σου να κανω δουλειες ουτε να φυλαω το μπεμπη 2ωρα καθε τοσο!

    Μπ: Και εγω σας προσεχα 5 χρονια και δεν ειπα ποτε οτι ειμαι δουλα σας.

    Γ: Αυτο ειναι δικο σου προβλημα! ΑΦΟΥ ΧΩΡΙΣΕΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΦΟΡΤΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΥΛΙΚΟ ΣΟΥ;;

    (τα κεφαλαια τα βαζω γιατι εχει αρχισει το ουρλιαχτο!)

    Μπ: (ουρλαζω και εγω τωρα) ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η 18ΧΡΟΝΗ ΚΟΛΛΗΤΗ ΣΟΥ!!!
    εδω την πατησες μπουμπουρινα! παιζειςλαθος ρολο που φανταστηκα εξαρχης και σου εξηγησα ...η μικρη θελει μια φιλη που θα της αλλαξει την συμπεριφορα με διαλογοκαι οχι με ηθικολογηματα του τυπου \"να ρωτησης την μαμα σου\"! εκει την εχασες την παρτιδα !
    Γ: ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ;
    καλα στα λεει εδω γιατι την αναγκασες να αμυνεται

    ΜΠ: ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ. ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΣΥ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΧΤΩ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΑΥΘΑΔΕΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΣ;
    εδω ξεφυγες τελειως πια ! το σπιτι ανηκει στα ντουβαρια του και οι ανθρωποι ο ενας στον αλλον με αυτοσεβασμο και αλληλοσεβασμο αμοιβαιο και οχι αναγκαστικο

    Γ: ΕΧΕ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΤΑ 2 ΠΟΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙ.
    εδω δεχεσαι τα αποτελεσματα των δικων σου προηγουμενων λαθων! ισως να λεει αληθεια η μικρη και πραγματιο αντρας σου να την καλοπιανει με τετοια !
    ΜΠ: ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ, ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ
    εδω συνεχιζεις να εχεις χασει τον αυτοελεγχο σου και να τραυματιζεις το παιδι μεταφεροντας σε μια ανικανη μανα την ευθυνη που μονη σου ανελαβες με αυτο το γαμο!
    Γ: ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΥΛΙΚΟ ΣΟΥ,
    λογικη και αναμενομενη αντιδραση ενος παιδιου για να προστατεψει την αληθεια που λεει οτι λαθη ειμαστε ανθρωπους καναμε
    ΜΠ: ΒΟΥΛΩΣΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΟΝΟ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΝ ΗΞΕΡΕ!!
    σωστη η δικη σου αποψη αλλα χανει την σημασια της σαν επιχειρημα μετα απο οσα εχουν προηγηθει αναμεσα σας .
    Ετσι επρεπε να ξεκινησεις να κερδιζεις αυτο το παιδι απο την ημερα που παντρευτηκες τον πατερα του ...

    Γ: Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ.
    η φυσικη ζηλεια ενος παιδιου χωρισμενων γονιων που η σχεση του με την θετη του μητερα δεν καταφερε να βρει ακομα ισορροπια ρολων και προκαλει αρνηση στην σχεση της με την οικογενεια συνολικα , με πιθανες προεκτασεις στην συνασθηματικη της ζωη στην συνεχεια στον τροπο που θα βλεπει την δικη της οικογενεια αυριο!

    ΜΠ: ΩΡΑΙΑ ,ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥ Σ\'ΑΓΑΠΑΕΙ. ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΓΛΥΚΑ ΝΑ ΖΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ!!!
    η αποθεωση της απορριψης και η παραδοχη της αδυναμιας να βρεθει μια συμβιβαστικη λυση αναμεσα σας! επεσες θυμα των δικων σου λαθων και εχασες την ευκαιρια να βρεθειτε μαζι με την κορη σου σε φαση οσμωσης ...
    Εκεινη την ωρα ο γειτονας απο κατω εχει αρχισει να φωναζει ο μπεμπης εχει μουλωξει σε μια γωνια και δεν βγαζει αχνα και η μικρη παιρνει μια βαλιτσα και βαζει πραγματα και φευγει!!!!


    Σας Ακουω!!!!!!
    Μπομπουρινα νομιζω οτι αν διβασεις αναλυτικα ολα οσα σου εχω γραψει θα καταλαβεις οτι εχεις χασει μεχρι στιγμης καθε δυνατοτητα επικοινωνιας με το παιδι .
    Δεν ξερω αν φταιει πιθανον η αρρωστεια σου η , η προσφατη ανακοινωση απο την δουλεια σου που σε σπρωχνει σε τοσο μεγαλου βεληνεκους αρνηση και των στοιχειοδεστερων παιδαγωγικων πρακτικων για μια συνθετη οικογενεια οπως αυτη την οποια αποφασισες με τον ανδρα σου να κανετε.
    Η πρωτη μου συμβουλη ειναι να κανεις την τρελη!
    να ζητησεις συγνωμη απο ολους , αρχιζοντας απο τον ανδρα σου και στην συνεχεια απο τα παιδια του , εξηγωντας τους οτι η πιθανοτητα απωλειας της επαγγελματικης σου πηγης εσοδων σε εχει εξοθησει σε μια νευρικη κριση και οτι σκοπευεις να πας να δεις με τον γιατρο σου τι μπορει να γινει για να ξαναβρεις γρηγορα την ικανοτητα να αποκτησεις τον χαμενο αυτοελεγχο και να μπορεσεις να ανταποκριθεις ξανα στα οικογενειακα σου καθηκοντα τα οποια οντως βισκονται αυτη την στιγμη σε χαωδη κατασταση...
    Η δευτερη συμβουλη μου ειναι να αφησεις να περασει λιγος χρονος θεραπευτικος για τα προσφατα τραυματα τα οποια εχουν δημιουργηθει αναμεσα σε σενα και την θετη σου κορη και με οση ηρεμια μπορεις να βρεις , παρουσια του πατερα της ξεκινησε απο την αρχη του γαμου σας και δωστης να καταλαβει οτι η μητερα της εφυγε χωρις να ζητησει την επιμελεια της , για να βρει η μικρη επαναστατρια την ψυχικη δυναμη , για να βγαλει απο το μυαλο της την ιδεα, οτι της στερησες την οικογενεια της ιδεα καταστροφικη ,
    κυριως γαι την ιδια .

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    το μουλικο δεν με πειραξε, το ξερω οτι το ειπε πανω στα νευρα της και οτι καταβαθος σιγουρα νιωθει να την ενωνουν δεσμοι με αυτο το παιδι, ισως καποιες στιγμες να το μισει γιατι το ταυτοπροσωποποιει με εμενα αλλα υπαρχουν και στιγμες που δειχνει τρυφεροτητα.

    Σας το ξαναλεω, οτι δεν αντεχω αλλο τον τροπο που μιλαει και αυθαδιαζει και νιωθω τρομοκρατια μεσα στο σπιτι μου, οτι καθε στιγμη μπορει να ξεσπασει ο πανικος.
    Δεν ειναι ωραιο συναισθημα πιστεψτε με ουτε και μπορεις να το αντεξεις σε τοσο βαθος χρονου οσο το αντεξα μεχρι σημερα.
    5 χρονια ηταν πολλα υπο αυτο το καθεστως.
    Δεν τους εδωσα ποτε δικαιωμα ουτε μιλησα ασχημα για την μητερα τους ποτέ.
    Τωρα εγινε.......... Κρεμαστε με!
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    πανο 12345, εχεις χασει την ολη ιστορια.
    Υπαρχει ποστ παιδια χωρισμενων γονιων Νο 1 Και Νο 2.
    Δεν μπορω να τα επαναλαβω οσα εχουν ηδη γραφτει για το θεμα. 9 μηνες αυτο ειναι το θεμα μου.
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    δεν εισαι για κρεμασμα εισαι μανα τους οπως και η μανα τους η βιολογικη απλα μπορεις να καταλαβεις το ποσο ξεκρεμαστα νοιωθουν αυτα τα παιδια?θυμησου εσυ πως αντιδρουσες στην εφηβεια σου...δεν φορουσες την μασκα του δυνατου και του αυθαδη για να κρυψεις την αδυναμια σου?

  6. #36
    Originally posted by boubourina
    το μουλικο δεν με πειραξε, το ξερω οτι το ειπε πανω στα νευρα της και οτι καταβαθος σιγουρα νιωθει να την ενωνουν δεσμοι με αυτο το παιδι, ισως καποιες στιγμες να το μισει γιατι το ταυτοπροσωποποιει με εμενα αλλα υπαρχουν και στιγμες που δειχνει τρυφεροτητα.

    Σας το ξαναλεω, οτι δεν αντεχω αλλο τον τροπο που μιλαει και αυθαδιαζει και νιωθω τρομοκρατια μεσα στο σπιτι μου, οτι καθε στιγμη μπορει να ξεσπασει ο πανικος.
    Δεν ειναι ωραιο συναισθημα πιστεψτε με ουτε και μπορεις να το αντεξεις σε τοσο βαθος χρονου οσο το αντεξα μεχρι σημερα.
    5 χρονια ηταν πολλα υπο αυτο το καθεστως.
    Δεν τους εδωσα ποτε δικαιωμα ουτε μιλησα ασχημα για την μητερα τους ποτέ.
    Τωρα εγινε.......... Κρεμαστε με!
    το λαθος σου ηταν ακριβως αυτο Μπουμπουλινα και δεν ειναι ποτε αργα να το διορθωσεις !
    Δεν του μιλησες ποτε για την μανα τους ΚΑΚΩΣ ,ΚΑΚΙΣΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΦΤΑΣΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΩΣ ΕΔΩ!
    ΚΑΝΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ !

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Originally posted by panamar
    δεν εισαι για κρεμασμα εισαι μανα τους οπως και η μανα τους η βιολογικη απλα μπορεις να καταλαβεις το ποσο ξεκρεμαστα νοιωθουν αυτα τα παιδια?θυμησου εσυ πως αντιδρουσες στην εφηβεια σου...δεν φορουσες την μασκα του δυνατου και του αυθαδη για να κρυψεις την αδυναμια σου?
    Καλα μανα τους δεν ειναι, ,μανα εχουν τα παιδια, και θα ειναι μεγαλο λαθος να προσπαθει να γινει ενας ρολος που δεν ειναι. Καλυτερα γινε φιλη τους.. και οι 2 θα κερδισετε ετσι :)
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    μανα ειναι μονο αυτη που γενναει δηλαδη?5 χρονια ζει μαζι τους με μια μανα απουσα........τι ειναι?

  9. #39
    Originally posted by boubourina
    πανο 12345, εχεις χασει την ολη ιστορια.
    Υπαρχει ποστ παιδια χωρισμενων γονιων Νο 1 Και Νο 2.
    Δεν μπορω να τα επαναλαβω οσα εχουν ηδη γραφτει για το θεμα. 9 μηνες αυτο ειναι το θεμα μου.
    ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ !
    εσυ εχεις χασει τον μπουσουλα οχι εγω!
    οταν ακουσουν ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ
    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΗΡΕΜΟ ΤΡΟΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ
    θα δουν οτιδηποτε κανεις με αλλο ματι!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by panamar
    δεν εισαι για κρεμασμα εισαι μανα τους οπως και η μανα τους η βιολογικη απλα μπορεις να καταλαβεις το ποσο ξεκρεμαστα νοιωθουν αυτα τα παιδια?θυμησου εσυ πως αντιδρουσες στην εφηβεια σου...δεν φορουσες την μασκα του δυνατου και του αυθαδη για να κρυψεις την αδυναμια σου?
    Ναι αμε, ειχα καυγαδες με την μανα μου, αλλα παντα μεσα στον καυγα ειχα στο μυαλο μου οτι μιλαγα με μια γυναικα 40 χρονων, δεν τα εκανα ολα ισιωμα.
    Ασε που εαν ουρλαιζα μπροστα στη μουρη της μανα μου η του πατερα μου υπηρχε παντα ο κινδυνος να μου αστραψουν και καμμια. Γνωμη μου ,αλλα ειναι χρησιμο το παιδι να εχει και τον φοβο των γονεων οτι καθε του πραξη εχει μια συνεπεια, μια τιμωρια.
    στα 5 χρονια που τα ζω απο κοντα και στα 10 που τα γνωριζω μεσω της σχεσης μου με τον αντρα μου, δεν τους διδαξαν ποτε οτι το καθετι εχει και τα ορια του και οτι καθε πραξη εχει μια συνεπεια ειτε θετικη ειτε αρνητικη
    Και επειτα εχει μανα και πατερα να τσακωθει ή να απαιτησει οσα ζηταει.
    Μονη της πριν 4 μηνες με εβγαλε στην απεξω ενω ολα ηταν αρμονικα, προσπαθωντας να αποκτησει την ελευθερια της.
    Μου δηλωσε οτι ειναι ενηλικη και δεν θελει πια ελεγχο.
    ΣΥΜΦΩΝΟΙ.....!!!

    Αλλα η ενηλικιωση δεν εχει μονο δικαιωματα, εχει και υποχρεωσεις.
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  11. #41
    μανα ειναι αυτη που ικανοποιει τα βασικα ενστικτα επιβιωσης ενος παιδιου...
    αυτη που το θηλαζει , αυτη που το ξεσκατωνει , αυτη που το προστατευει αυτη που το μεγαλωνει....
    Στην Αφρικη καθε παιδι εχει πολλες μαναδες και ποτε μονο μια !
    Γιατι ισχυει ακομα η πολυγαμια ....
    Ζουν ολοι μαζι και πολυ συχνα αγαπουν περισσοτερο την θετη τους μητερα απο την φυσικη επιλεγοντας με συναισθηματικα και λογικα κριτηρια και οχι αφηνοντας την φυση να καθοριζει την υπαρξη τους !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Originally posted by panamar
    μανα ειναι μονο αυτη που γενναει δηλαδη?5 χρονια ζει μαζι τους με μια μανα απουσα........τι ειναι?
    Eννοουσα οτι τα παιδια εχουν ηδη μια μανα, καλη κακη αυτη ειναι, και οτι αν προσπαθει να παρει την θεση της θα εχει αντιθετα αποτελεσματα.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by Mariah
    Originally posted by panamar
    μανα ειναι μονο αυτη που γενναει δηλαδη?5 χρονια ζει μαζι τους με μια μανα απουσα........τι ειναι?
    Eννοουσα οτι τα παιδια εχουν ηδη μια μανα, καλη κακη αυτη ειναι, και οτι αν προσπαθει την θεση της θα εχει αντιθετα αποτελεσματα.
    Συμφωνω με την mariah, ειναι λαθος να νιωθουν οτι προσπαθω να υποκαταστησω την μανα τους.
    Προσπαθησα να λειτουργησω μαλλον σαν φιλη αλλα αυτο ισωπεδωσε τα παντα.
    Ταυτοχρονα δεν υπηρχε και μητρικη ή πατρικη φιγουρα να εξισοροπησει τα πραγματα
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση πάνου.
    Σε όλα. Ακόμα και για το ....\"σπίτι μου\" που λες συχνά.
    Το σπίτι ανήκει στα ντουβάρια του. Οχι σε σένα ούτε σε κανένα.
    Είναι φτηνή δικαιολογία μπου, όταν δεν έχουμε την ηρεμία να σκεφτούμε καθαρά και ουσιαστικά.
    Οπως επίσης φτηνή δικαιολογία είναι και η λέξη \"αυθαδιάζω\". Δεν τη δέχομαι ούτε για παιδί 5 χρονών, όχι για παιδί 18. Τι θα πει \"αυθαδειάζω\"?
    Επειδή είναι μικρότερος σε ηλικία ένας άνθρωπος, δεν επιτρέπεται να έχει άποψη που αμφισβητεί το κύρος μου? Η άποψη ολονών κρύβει αλήθειες μπου. Ακόμα και του 5χρονου.
    Και το κύρος όπως γνωρίζεις, δεν επιβάλλεται μπού.
    Κερδίζεται. :)

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Ο πατερας ομως φαινετε εντελως απων, δεν εχει γνωμη καθολου αυτος τι συμβενει σπιτι του ?
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •