Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 54 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 802
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by NikosD.
    Σοφία καλησπέρα,
    ίσως πράγματι να είναι καθυστερημένη η αντίδραση μου. Ισως να είναι πάρα πολύ καθυστερημένη.
    Η μόνη απάντηση που μπορώ να δώσω είναι ότι κάθε φορά που ετοιμαζόμουν να παρέμβω με έναν παρόμοιο (ή με όποιον) τρόπο, κάθε φορά έλεγα στον εαυτό μου \"ας δώσω μια ακόμη ευκαιρία, μιας και ο πυρήνας αυτής της κοινότητας είναι πολύ όμορφος, πολύ ανθρώπινος, πολύ αλτρουιστικός\".
    Κάθε φορά βέβαια που έλπιζα να φτιάξουν τα πράγματα, εν τέλει ματαιωνόμουν. Το μόνο αποτέλεσμα ήταν η τωρινή μου αντίδραση να μοιάζει (και να είναι) αργοπορημένη.
    Nίκο,

    αναρωτιεμαι πώς περιμενες να φτιαξουν τα πραγματα...επειδη ο πυρηνας αυτης της κοινοτητας ειναι πολυ ομορφος οπως λες? Συμφωνω, κ μπορω να σου πώ πώς αυτο το σκεπτικο ή την ελπιδα ειχα κ εχω(?) κι εγω, αναρωτιεμαι πλεον ποσο μπορουμε να μεινουμε με το βλεμμα στον πυρηνα αυτο, οταν αναρταται καθε τρεις κ λιγο ενα \"ουστ\", ενα \"εξω απο δω\", ενα δικαστηριο με κατηγορους, μια ανελεητη κριτικη με φοντο ή αλλοθι (?) τον τιτλο \"Πυλη Ψυχολογιας\" κ \"χωρος υποστήριξης\"!

    Νομιζω Νικο πραγματικα, πώς αν θελουν οι διαχειριστες να δειξουν ποιος ειναι ο πυρηνας του χωρου αυτου κ τί σημαινουν τελικα λεξεις οπως \"υποστηριξη\" κ \"ακουω\" αντι για \"κρινω\", μπορουν να μας το δειξουν με τον τροπο τους. Και ο τροπος αυτος δεν ειναι παντα η σιωπη, ουτε η απουσια.Ειναι κ ο διαλογος κ η σαφηνεια του οριου κ η συνεπεια πανω σ αυτο.Πραγματα που ειμαι σιγουρη πώς τα γνωριζεις πολυ καλυτερα απο μενα
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ισως επειδη δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται κατι τετοιο στο e-psychology ..απο οσο θυμαμαι απο το 2005 δηλαδη πιο πριν δεν σας ηξερα κι εγω.. αλλα παντα με καποιο τροπο ερχεται μια ισορροπια στο τελος αργα η γρηγορα...
    Dum spiro spero (?)

  3. #18
    Originally posted by Sofia


    Νομιζω Νικο πραγματικα, πώς αν θελουν οι διαχειριστες να δειξουν ποιος ειναι ο πυρηνας του χωρου αυτου κ τί σημαινουν τελικα λεξεις οπως \"υποστηριξη\" κ \"ακουω\" αντι για \"κρινω\", μπορουν να μας το δειξουν με τον τροπο τους. Και ο τροπος αυτος δεν ειναι παντα η σιωπη, ουτε η απουσια.Ειναι κ ο διαλογος κ η σαφηνεια του οριου κ η συνεπεια πανω σ αυτο.Πραγματα που ειμαι σιγουρη πώς τα γνωριζεις πολυ καλυτερα απο μενα

    Για άλλη μια φορά ήσουν απίστευτα εύστοχη Σοφία...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Όσα διαβάζω τις τελευταίες ημέρες, υπερβαίνουν κατά πολύ τις προβλέψεις μου, όταν με απογοήτευση για το έλλειμα συνεννόησης που βίωνα, δήλωνα την αποχώρηση μου από την ενεργή δραστηριότητα της κοινότητας.

    Δυστυχώς...

    Και φυσικά η επιλεκτική και πάλι συμμετοχή μου στο θρέντ που άνοιξε ο Νίκος, έχει σα σκοπό να αποτυπώσει μια άποψη, που αντανακλά τα συναισθήματα και ταυτόχρονα την ορθολογική προσέγγιση ενός τρίτου παρατηρητή αλλά κι ενός ανθρώπου που αγάπησε τον χώρο , γιατί του έδωσε όχι λίγες φορές την ευκαιρία να επικοινωνήσει με πρόσωπα που αντιπροσωπεύουν τον άνθρωπο της διπλανής πόρτας.
    Κι οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας είναι αυτοί που είναι τόσο κοντά μας αλλά και τόσο μακριά ταυτόχρονα, όπως ακριβώς συμβαίνει στον εικονικό μικρόκοσμο του e-psychology.

    Έχουμε ανάγκη να αφουγκραστούμε τους ανθρώπους της διπλανής πόρτας κι όχι να τους κρίνουμε....


    Η πικρία του Νίκου, του δημιουργού αυτής της ευκαιρίας για επικοινωνία που προσφέρει αυτός ο χώρος, για την αλληλοστήριξη, για την αποκάλυψη του αλτρουιστή που κρύβει ο καθένας μας μέσα του, τον σεβασμό στον συνομιλητή μας και κυρίως στον εαυτό μας, το χέρι βοήθειας που μπορούμε να δώσουμε και να πάρουμε, αυτή λοιπόν η πικρία θεωρώ πως για την ανεκτικότητα, την δημοκρατικότητα του και την προσήλωση του στην ελευθερία της έκφρασης, είναι κάτι που τον αδικεί και δεν θα έπρεπε να συμβαίνει...
    Κι ο καθένας απ\' όλους μας - βάζω και τον εαυτό μου μέσα για όση ευθύνη μου αναλογεί για το παρελθόν - οφείλει να κάνει την αυτοκριτική του για όσα κακά προξένησε ακόμη και μ\' ένα άστοχο ποστάρισμα...

    Για όσους συνομιλητές του δεν σεβάστηκε και χλεύασε ...
    Για όσα ανόητα \"χαχαχα\" πέταξε με σκοπό να ειρωνευτεί, να πονέσει τον άλλον, να τον μειώσει, να τον εξωθήσει σε βρισιές κι έτσι ν\' αποτυπώνεται συνέχεια ένθεν κακείθεν ένας αρνητισμός που απογοητεύει...

    Σε μια κοινότητα που ακροβατεί πάνω στις λεπτές ισορροπίες των συναισθημάτων κι όχι της λογικής, οφείλουν όλοι να σέβονται εκ προοιμίου τον συνομιλητή τους και οποιαδήποτε άποψη να γίνεται αποδεκτή ακόμη κι αν είναι λάθος...

    Η ελευθερία της διακίνησης των ιδεών , καταπατήθηκε (..και συνεχίζει να βιάζεται καθημερινά σε πλείστα όσα θρέντς..), όχι γιατί λείπει το ελιτίστικο ακαδημαικό επίπεδο των μελών του, αλλά γιατί λείπει ο ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΣ και ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ στον αντίλογο - κι αυτά τα δυο στοιχεία δεν είναι προνόμιο όσων ξέρουν δυο δράμια γράμματα παραπάνω, αλλά όσων είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ, και ξέρω ένα κάρο αναλφάβητους που αυτό τον τίτλο τον δικαιούνται κι άλλους τόσους γραμματιζούμενους που ούτε στο νυχάκι τους δεν μπορούν να φτάσουν..
    Η ποιότητα του διαλόγου δεν είναι μόνο θέμα ακαδημαικής μόρφωσης, αλλά κυρίως παιδείας που διαθέτει ο καθένας μέσα απ\' τα διπλώματα που απονέμει η ίδια η ζωή κι όχι τα σχολιά...

    Αν δεν διαθέτουμε αυτή την παιδεία, δεν έχουμε και την διάθεση να βοηθήσουμε και μόνος σκοπός μας είναι να \"την πούμε\" σ\' εκείνον που δεν συμπαθούμε, να συμμαχήσουμε μ\' εκείνον που θεωρούμε πως έχουμε κοινό εχθρό κάποιον άλλον - έστω κι αν οι ιδέες μας δεν είναι ταυτόσημες, να διαφωνήσουμε με τρόπο ανάρμοστο για να τραβήξουμε τη προσοχή των άλλων..

    Εγώ αποχώρησα για τους δικούς μου υποκειμενικούς ασήμαντους λόγους (για κάποιους άλλους) , αλλά τόσο σημαντικούς για μένα που θεωρώ τον αρνητισμό που εκπέμπει ο καθένας εδώ μέσα σαν μια προσπάθεια αυτοπροβολής του Εγώ, που πρέπει να περάσει μέσα απ΄τη λεηλασία της δικής μου ψυχικής διάθεσης- γεγονός που δεν επιτρέπω πλέον να συμβαίνει.

    Φίλοι μου, αντί να υποδεικνύετε λύσεις ανέφικτες για την εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ (συμμετοχή μελών στη διαχείριση) ή φαιδρές λύσεις (π.χ. να βγαίνει αυτόματα μια μούτζα σε όποιον παρεκτρέπεται χρησιμοποιώντας λέξεις - κλειδιά , όπως κάθε είδους ύβρεις..), το μόνο που χρειάζεται κατά την ταπεινή μου άποψη ,είναι να κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του και να επιδεικνύει τον απαιτούμενο σεβασμό στον συνομιλητή του...

    Είναι τόσο απλά τα πράγματα...

    Κια για όποιον φαίνονται βουνό, ας σπαταλάει το χρόνο του ή στο Lineage ή σε παιχνίδια γνωριμιών όπως στο facebook ή σάιτ γνωριμιών, όπως με επιμονή βλέπω κάποια μέλη να θέλουν σώνει και καλά να προσανατολίσουν κάποιους που θεωρούν ευάλωτους ή με συναισθηματικό έλλειμα...

    Ελπίζω να μην σας κούρασα και πολύ περισσότερο να σας στενοχώρησα, άλλωστε είχαμε κι αρκετό καιρό να τα πούμε...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Πιστευω οτι δεν εχει νοημα να συσταθει ομαδα διαχειρισης απο τη βαση μελων, αφου κανεις δεν θα ειναι αρκετα αμεροληπτος. Και γιατι να πρεπει να ειναι? Κατα τη γνωμη μου απαραιτητο συστατικο ενος χωρου υποστηριξης ειναι το δικαιωμα να ειμαστε οσο το δυνατον πιο αυθεντικοι απεναντι στα συναισθηματα και τις αντιδρασεις που μας προκαλει ο ιδιος ο χωρος - κοινως μεροληπτικοι χωρις ενοχες. Κατι που σαφεστατα δε σημαινει πως μπορουμε να ειμαστε επιθετικοι, χλευαστικοι, αναισθητοι, επιλεκτικοι απονεμητες δικαιοσυνης ή να γελοιοποιουμε με τις συμπεριφορες μας και με τα θεματα που ανοιγουμε το χωρο αυτο. Κι επειδη λοιπον τουλαχιστο τα μισα απο αυτα που μολις ανεφερα τα εχω κανει στ\' αληθεια κι εγω παμπολλες φορες, περιοριζομαι στο να επισημανω κατι που θα επρεπε να ειναι αυτονοητο: η προαγωγη παλαιων, ενεργων μελων σε διαχειριστες ειναι κατι το ουσιαστικα ανεφικτο.

    Κατ\' αρχην δεν ειμαι καθολου σιγουρος πλεον ποσα παλαια και ενεργα μελη υπαρχουν που ειναι αρκετα αξια για κατι τετοιο. Δυο η τρια ισως? Τελος παντων... Επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορουμε να σκεφτομαστε ανενεργα μελη να αναλαβουν εναν τετοιο ρολο - θα εχουν απουσιασει για τοσο διαστημα ωστε να επιστρεψουν τελικα οχι σαν ισοτιμα μελη οπως παλιοτερα αλλα σαν διαχειριστες? Ισως καποιοι απο τους επαγγελματιες η αλλιως καταρτισμενους λειτουργους που μας τιμουν με την παρουσια τους στο φορουμ θα μπορουσαν να αναλαβουν τετοια καθηκοντα - ηδη ομως αφιερωνουν πολυ απο το χρονο τους συμμετεχοντας εθελοντικα, βοηθοντας... Επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορει να συμβιβαστει η αναγκαια ουδετεροτητα που χαρακτηριζει τη συμμετοχη τους με τα διοικητικα προνομια που συχνα θα πρεπει να εξασκησουν...


    Περισσοτερο ομως αναρωτιεμαι κατα ποσο μελη που ειναι ενεργα μπορουν να αναλαβουν εναν τετοιο ρολο ισορροπιστη χωρις να περιοριστει ανεπανορθωτα η ικανοτητα τους να εκφραζονται ελευθερα. Σκεφτειτε τι μπορει να συμβει μετα απο ενα επεισοδιο οπου εχουν σε καποιο θρεντ εχουν σημειωθει μεγαλες εντασεις και οπου διαχειριστες και μη εχουν εκφραστει εντονα, συχνα καταθετοντας προσωπικα βιωματα, επι ισοις οροις... Για να ακολουθησει ενα κλειδωμα του θρεντ απο εναν απο τους συμμετεχοντες στην ενταση. \'Η απο καποιον εκτος της διαμαχης, που ομως στα ματια σχεδον ολων ανηκει σε ενα Α η Β \"στρατοπεδο\" που αυτοματως δικαιωνει τον διαχειριστη που ειχε εμπλακει στη διαμαχη.

    Νομιζω σε αλλα φορουμ τετοια περιστατικα ειναι συνηθισμενα, αλλα το ε-ψι δεν ειναι συνηθισμενο φορουμ...

    Ενα ακομη φαινομενο που παρατηρειται σε αλλα φορουμ ειναι η υπερμετρη ανυψωση του στατους ενος παλαιου μελους που διοριζεται moderator, πολυ πανω απο τις προθεσεις του ιδιου του μελους αλλα και της διαχειρησης. Προκειται συνηθως για ατομα με ηδη ισχυρες προσωπικοτητες, παρολη τη μετριοπαθεια που μπορει να τους διακρινει, που η επιπλεον εξουσια που αποκτουν τους εξαναγκαζει γρηγορα σε αυτολογοκρισια και ουσιαστικη καταστροφη της παλαιοτερης εικονας που εχτιζαν επι χρονια με τις συνεισφορες τους. (Εδω βεβαια εκφραζω απλως την ανησυχια μου και τον προβληματισμο μου και δεν επιθυμω να ορισω η να περιγραψω το πως θα ενιωθε, θα αντιδρουσε η θα προσαρμοζοταν ο καθενας που θα αναλαμβανε τετοια καθηκοντα.)


    Για την εξαιρετικα καθυστερημενη παρεμβαση σας σε οτι εχει να κανει με τις απαραδεκτες συμπεριφορες που σημειωνονται στο φορουμ και με ελαχιστα διαλλειματα τα τελευταια 2 χρονια, εχω ηδη γραψει μια φορα στο παρελθον, στο τελος του bullying θρεντ, οποτε δε θα το επαναλαβω εδω.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Νίκο,
    Λυπάμαι για την κατάσταση και μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω. Όχι όμως με τη σιωπή μου. H σιωπή δεν πιστεύω ότι είναι βοήθεια σε στιγμές έντασης. Η σιωπή είναι κουκούλωμα στη φωτιά. Αλλά οι σπίθες μένουν από κάτω.
    Οι παραινέσεις από διαφόρους (και εσένα συμπεριλαμβανομένου) για σύνεση και αυτοκριτική δεν πιστεύω ούτε μια στο εκατομμύριο ότι θα φέρουν αποτέλεσμα.
    Μου θυμίζουν τις παραινέσεις του προέδρου της δημοκρατίας που τις θαυμάζουμε όταν τις ακούμε αλλά μετά τις γράφουμε όλοι στα παλιά μας τα παπούτσια.
    Πιστεύω πως ένα από τα λάθη που έγιναν (σίγουρα όχι σκόπιμα) από τη μεριά της διαχείρισης κρύβεται πίσω από τη λέξη σιωπή. Τους τελευταίους μήνες είδα 3 περιπτώσεις κακοποίησης μέσα στο φόρουμ αυτό, με κορυφαία αυτή που υπέστην εγώ στα τέλη Αυγούστου επειδή κατέδειξα το μπούλλιγκ σε βάρος ενός μέλους. Αν την έχεις ξεχάσει, μπορώ να την αναρτήσω πάλι μιας και φυσικά τη διέγραψες (την έχω αποθηκεύσει). Η απλή και σκέτη διαγραφή του εν λόγω ποστ ξέρεις τι σημαίνει για πολλούς Νίκο μου? Κακοποιείστε παιδιά, ασύστολα ο ένας τον άλλον! Θα τα ρυθμίσει η αυτορρύθμιση. Στη χειρότερη, θα έρθει ο Νίκος να σας σβήσει το ποστ. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.
    Η κακοποίηση υπό τη σκέπη του φόρουμ λοιπόν μετά από τη σιωπηρή διαχείρισή της, έγινε πλέον θεσμός. Καθώς και η σιωπή ή το «κάνω τη πάπια».
    Ετσι όσο με αφορά θα ήθελα κάποιες παρεμβάσεις πιο κατάλληλες «ποιοτικά και ποσοτικά» όπως εύστοχα λέει και η weird και όχι άχρωμα και άοσμα το σβήσιμο κάποιου απαράδεκτου ποστ. Θέλω επίσης σαφήνεια του ορίου όπως επίσης εύστοχα λέει και η Σοφία. Η ευγένεια με την οποία έσβησες το επίμαχο εκείνο ποστ, έκανε την συγγραφέα του, ένα μήνα μετά, σε άλλο θέμα, να λέει ανενόχλητη ότι δεν μετανιώνει καθόλου και ότι είναι έτοιμη να το ξαναγράψει!!!! Και τη βοηθό της να συνεχίζει 2 μήνες μετά τις «πλακίτσες» που κόστισαν την αποχώρηση σε ένα ακόμη μέλος.
    Δεν πιστεύω ότι η κατάσταση δεν έχει επιστροφή Νίκο. Πιστεύω ότι έχει μια χαρά επιστροφή με εφαρμογή κάποιων νέων κανόνων. Κάποιων κανόνων που ίσως δεν ήταν απαραίτητοι τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του φόρουμ, ούτε όταν το φόρουμ αριθμούσε 80 ή 180 μέλη. Μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε στο καθορισμό των κανόνων. Ολονών οι ιδέες είναι χρήσιμες. Εγώ πχ. θα έβαζα μια από τις μεγαλύτερες (φορουμικές πάντα) ποινές σε κάποιο Α μέλος που χρησιμοποιούσε δεδομένα που είχε εκμυστηρευτεί σε στιγμή ανοίγματος κάποιο Β μέλος, για να χτυπήσει πάνω σε καυγά το Β μέλος αυτό.
    Συμμερίζομαι λοιπόν στη παρούσα φάση την ιδέα που φέρνει στο τραπέζι ο πάνος σαν την πιο ενδιαφέρουσα από όσες (αλήθεια υπάρχουν και άλλες??) προτάθηκαν.
    Μπορεί να μην είναι τέλεια, να επιδέχεται πολλών, πάρα πολλών βελτιώσεων, αλλά είναι τέλος πάντων μια ιδέα και όχι μια απλή μη εφαρμόσιμη άχρωμη και άοσμη παραίνεση.
    Η κριτική μου όπως καταλαβαίνεις Νίκο είναι με ειλικρίνεια και ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by nature


    Κακοποιείστε παιδιά, ασύστολα ο ένας τον άλλον! Θα τα ρυθμίσει η αυτορρύθμιση. Στη χειρότερη, θα έρθει ο Νίκος να σας σβήσει το ποστ. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.

    Εμπειρικα το να σβηστει/διαγραφει ενα υβριστικο ποστ δεν αναιρει την βρισια, δεν αναιρει το γεγονος.
    Τελικα το σκουπιζει κατω απο το χαλακι.

    Ο χρηστης παιρνει ενα μυνημα οτι,
    ε καλα αστον να λεει.
    Και η συνεχεια ειναι αμα του κατσει, να αρχισει παλι απο την αρχη.....


    Μετα λυπης μου λεω,
    οτι αν δεν γινει μια ριζικη αλλαγη στο πως τελικα ο καθενας ειναι αναγκασμενος να σεβαστει καποια πραγματα, οι εντασεις θα γινουν η καθημερινοτητα και ο κανονας και οχι η εξαιρεση.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Krino, ακριβώς αυτό εννοώ.
    Εκφράζεις με τα δικά σου λόγια αυτό που έχω νιώσει.
    Και το λες με 3 κουβέντες.
    Αλλά τόσο καλά.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    θα μπορουσε πχ με καποιο τροπο- οπως γινεται σε αλλα φορα-καθε φορα που γραφεται μια <απαγορευμενη λεξη>να μην εμφανιζεται δημοσια η λεξη αυτη .φυση η σιωπη ειναι συνενοχη μερικες φορες πραγματι. .μερικες φορες παλι ειναι προσπαθεια για εκτονωση της οποιας κρισης. για μενα θα μιλησω πχ τι νοημα εχει αν κυνηγαω καποιον η καποια απο ποστ σε ποστ για να ανταλλαξουμε χτυπηματα και κατω απο τη μεση?χειροτερα ειναι νομιζω ετσι.
    Dum spiro spero (?)

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Helena,
    τωρα θα μπλεξουμε την τεχνολογια στις λεξεις?
    εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν οι λεξεις οσο οι συμπεριφορες.

    Και πες μου εσυ ποιο προγραμμα ειναι αυτο που θα απαγορευε την δημοσιευση του γνωστου θρεντ?
    Χρειαστηκε να μπει ο αντμιν και να το κλειδωσει, αλλιως δεν θα τελειωνει αυτο το στορυ.


    Αυτο που προσπαθω να πω,
    ειναι οτι επιτελους με καποιο τροπο,
    πρεπει καποιοι να νιωσουν στο πετσι τους ποια ειναι η λεπτη κοκκινη γραμμη
    την οποια ΔΕΝ πρεπει να περνανε.
    Αυτη ακριβως ειναι η συζητηση και καμια αλλη.

    Ενας τροπος ειναι να συνερχεται ο αλλος με ενα σοκ δεν ξερω ποιο ακριβως,
    ισως με κλειδωμα η με κατι αλλο.
    Αρχιζω ομως και εχω την εντυπωση,
    οτι αμα σφιξουν καμποσο τα λουρια, θα αντιληφθουν αυτοι που πρεπει
    εκεινο που κανουν πως δεν γνωριζουν.



    Μπορει να κανω λαθος,
    αλλα περιμενω να διαβασω αλλες θεσεις - αποψεις που να δειχνουν αλλους δρομους - αλλες λυσεις.




    Και για να το ληγουμε:
    Αν οντως υπαρχει κοσμος που εκτιμαει αυτο το χωρο,
    ας εχει το θαρρος να προτεινει λυσεις που θα βοηθησουν ολους προς το καλυτερο.
    Ειδαλλως οι αμπελοφιλοσοφιες, δεν βοηθανε, αντιθετα συσκοτιζουν.
    Προσωπικα επειδη εχω την συναισθηση των προβληματων θα συνεχισω να μιλαω
    προς αυτη την κατευθυνση και μονο.

  11. #26
    Originally posted by nature
    Νίκο,
    Λυπάμαι για την κατάσταση και μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω. Όχι όμως με τη σιωπή μου. H σιωπή δεν πιστεύω ότι είναι βοήθεια σε στιγμές έντασης. Η σιωπή είναι κουκούλωμα στη φωτιά. Αλλά οι σπίθες μένουν από κάτω.
    Οι παραινέσεις από διαφόρους (και εσένα συμπεριλαμβανομένου) για σύνεση και αυτοκριτική δεν πιστεύω ούτε μια στο εκατομμύριο ότι θα φέρουν αποτέλεσμα.
    Μου θυμίζουν τις παραινέσεις του προέδρου της δημοκρατίας που τις θαυμάζουμε όταν τις ακούμε αλλά μετά τις γράφουμε όλοι στα παλιά μας τα παπούτσια.
    Πιστεύω πως ένα από τα λάθη που έγιναν (σίγουρα όχι σκόπιμα) από τη μεριά της διαχείρισης κρύβεται πίσω από τη λέξη σιωπή. Τους τελευταίους μήνες είδα 3 περιπτώσεις κακοποίησης μέσα στο φόρουμ αυτό, με κορυφαία αυτή που υπέστην εγώ στα τέλη Αυγούστου επειδή κατέδειξα το μπούλλιγκ σε βάρος ενός μέλους. Αν την έχεις ξεχάσει, μπορώ να την αναρτήσω πάλι μιας και φυσικά τη διέγραψες (την έχω αποθηκεύσει). Η απλή και σκέτη διαγραφή του εν λόγω ποστ ξέρεις τι σημαίνει για πολλούς Νίκο μου? Κακοποιείστε παιδιά, ασύστολα ο ένας τον άλλον! Θα τα ρυθμίσει η αυτορρύθμιση. Στη χειρότερη, θα έρθει ο Νίκος να σας σβήσει το ποστ. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.
    Η κακοποίηση υπό τη σκέπη του φόρουμ λοιπόν μετά από τη σιωπηρή διαχείρισή της, έγινε πλέον θεσμός. Καθώς και η σιωπή ή το «κάνω τη πάπια».
    Ετσι όσο με αφορά θα ήθελα κάποιες παρεμβάσεις πιο κατάλληλες «ποιοτικά και ποσοτικά» όπως εύστοχα λέει και η weird και όχι άχρωμα και άοσμα το σβήσιμο κάποιου απαράδεκτου ποστ. Θέλω επίσης σαφήνεια του ορίου όπως επίσης εύστοχα λέει και η Σοφία. Η ευγένεια με την οποία έσβησες το επίμαχο εκείνο ποστ, έκανε την συγγραφέα του, ένα μήνα μετά, σε άλλο θέμα, να λέει ανενόχλητη ότι δεν μετανιώνει καθόλου και ότι είναι έτοιμη να το ξαναγράψει!!!! Και τη βοηθό της να συνεχίζει 2 μήνες μετά τις «πλακίτσες» που κόστισαν την αποχώρηση σε ένα ακόμη μέλος.
    Δεν πιστεύω ότι η κατάσταση δεν έχει επιστροφή Νίκο. Πιστεύω ότι έχει μια χαρά επιστροφή με εφαρμογή κάποιων νέων κανόνων. Κάποιων κανόνων που ίσως δεν ήταν απαραίτητοι τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του φόρουμ, ούτε όταν το φόρουμ αριθμούσε 80 ή 180 μέλη. Μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε στο καθορισμό των κανόνων. Ολονών οι ιδέες είναι χρήσιμες. Εγώ πχ. θα έβαζα μια από τις μεγαλύτερες (φορουμικές πάντα) ποινές σε κάποιο Α μέλος που χρησιμοποιούσε δεδομένα που είχε εκμυστηρευτεί σε στιγμή ανοίγματος κάποιο Β μέλος, για να χτυπήσει πάνω σε καυγά το Β μέλος αυτό.
    Συμμερίζομαι λοιπόν στη παρούσα φάση την ιδέα που φέρνει στο τραπέζι ο πάνος σαν την πιο ενδιαφέρουσα από όσες (αλήθεια υπάρχουν και άλλες??) προτάθηκαν.
    Μπορεί να μην είναι τέλεια, να επιδέχεται πολλών, πάρα πολλών βελτιώσεων, αλλά είναι τέλος πάντων μια ιδέα και όχι μια απλή μη εφαρμόσιμη άχρωμη και άοσμη παραίνεση.
    Η κριτική μου όπως καταλαβαίνεις Νίκο είναι με ειλικρίνεια και ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη.
    σ\'ευχαριστω φυση ,που συντασεσαι με την προταση μου , σχετικα με την συστηματικη ενημερωση παραβατικοτητας και την επακολουθη [μετα απο 3 ενημερωσεις] , διαγραφη καθε νεας επικοινωνιας του εν λογω χρηστη σε αυτο το ιδιο ποστ, μεχρι μονος του να βρει τον αυτοελεγχο να τα διαγραψει και να παψει να κυριευεται απο επιθετικη συμπεριφορα , απεναντι στους συνομιλητες του.
    Ομως διαφωνω σχετικα με την προταση σου , για την αντιγραφη/επικοληση υλικου ενος ατομου το οποιο κατα πασα πιθανοτητα , φασκει και αντιφασκει μεσα στην επικοινωνια του !
    Ειναι ο ορισμος της διαλεκτικης , η συναφεια και η σχετικοτητα των γραφομενων ενος ανθρωπου!
    Η εποχη μας πλητεται συστημικα απο ελλειψη εμπιστοσυνης στην εξουσια , γιατι εχουμε πλειστα οσα παραδειγματα του ξυλινου λογου των πολιτικων μας ! Ε ας μην τους μιμηθουμε και στο διαδικτυο! Ακομα και στην περιπτωση που ενα ατομο υπο την επήρεια φαρμακων αλλοιωνεται η συμπεριφορα του , ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο σχετικα με μια προγενεστερη φαση , ειναι ολως θεραπευτικο και απαραιτητο να μπορει το ιδιο να βλεπει και να κρινει την επηρεια της θεραπειας του και να επικοινωνει με τον θεραποντα γιατρο η ψυχολογο του , καλυτερα , ωριμοτερα και κυριως με μια φερεγγυοτητα και συνεχεια ,ουτωσωστε να μπορουν να αποτιμουνται σωστα οι χειρισμοι της θεραπειας του...
    Το εχω ξαναγραψει. Αυτο που κανει την Ψυχιατρικη ατελη επιστημη , δεν ειναι η προοδος τη ιατρικης αλλα η στασιμοτητα και η παλινδρομηση της ανθρωπινης συμπεριφορας κατω απο την πιεση συναισθηματων και παρορμησεων...
    Αν σημερα πχ η Λιμπελουλα προς στιγμην εχει παψει να με βριζει
    αυτο δεν ειναι τυχαιο και δεν ειναι σωστο να με εμποδισει ο αντμιν η εσυ ,
    αν επανελθει αυριο σε μια αλλη φαση συμπεριφορας , ξαναρχιζοντας το βρισιδι , να μην μπορω να της υπενυθμιζω αυτη την παρουσα , ουτωσωστε να ξαναδει οτι ειμαι με το πλευρο της και θελω το καλο της οπως και καθε αλλου που συμμετεχει σε αυτο το φορουμ.
    Συμπερασματικα , εσυ ζητας να υπαρξει παρεμβαση και στην διαδικασια της επικοινωνιας , ενω εγω ζητω , να υπαρξει παρεμβαση μονο στην διαπιστωμενη εκδηλωση επιθετικοτητας
    γιατι εμποδιζει τον διαλογο και μεταφερει την νευρικοτητα στο φορουμ εμποδιζοντας την ομαλη λειτουργια του...

  12. #27
    Originally posted by krino
    Originally posted by nature


    Κακοποιείστε παιδιά, ασύστολα ο ένας τον άλλον! Θα τα ρυθμίσει η αυτορρύθμιση. Στη χειρότερη, θα έρθει ο Νίκος να σας σβήσει το ποστ. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.

    Εμπειρικα το να σβηστει/διαγραφει ενα υβριστικο ποστ δεν αναιρει την βρισια, δεν αναιρει το γεγονος.
    Τελικα το σκουπιζει κατω απο το χαλακι.

    Ο χρηστης παιρνει ενα μυνημα οτι,
    ε καλα αστον να λεει.
    Και η συνεχεια ειναι αμα του κατσει, να αρχισει παλι απο την αρχη.....


    Μετα λυπης μου λεω,
    οτι αν δεν γινει μια ριζικη αλλαγη στο πως τελικα ο καθενας ειναι αναγκασμενος να σεβαστει καποια πραγματα, οι εντασεις θα γινουν η καθημερινοτητα και ο κανονας και οχι η εξαιρεση.
    διαφωνω κρινε !
    η διαγραφη της δυνατοτητας συμμετοχης σε ενα ποστ γιατι αυτο τουλαχιστον προτεινω ,σε περιπτωση που ο χρηστης μετα τα 3 ενημερωτικα μηνυματα εξακολουθει να βγαζει επιθετικοτητα σε μελη του φορουμ , ειναι ουσιωδης στερηση μια αναγκης η οποια προυπαρχει και η οποια θετει εμμεσα τα αιτια της συμμετοχης σε ενα τετοιο φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης!
    η αναγκη επικοινωνιας
    Αν αμφισβητεις την αναγκη , τοτε ισως , πραγματι η στερηση του λογου δεν θα ειχε καμμια ουσιαστικη σημασια ....
    Αν αντιθετα μαθεις να σεβεσαι τους λιγους και απλους ορους συμμετοχης , τοτε η αναγκη επικοινωνιας , ειναι η μονη λογικη αιτια, που εμαθες να το κανεις

  13. #28
    ενα τελευταιο.....
    οποιος βγαζει επιθετικοτητα , ειτε βριζει , ειτε ειρωνευεται , ειτε εμποδιζει την πορεια της συμμετοχης ενος αλλου χρηστη στο διαλογο , δεν εχει σημασια ποιος ειναι , ποια ειναι η αρρωστεια του , η κοινωνικη του θεση, η το πολιτιστικο του επιπεδο ,η εστω ο δεικτης νοημοσυνης του....
    αυτο που εχει σημασια για το φορουμ ειναι οτι στιγμιαια , δεν μπορει να επικοινωνησει!
    δεν θελουμε ουτε να τον βασανισμουε ουτε να τον τιμωρησουμε ουτε να τον ευνουχισουμε ουτε να τον στιγματισουμε.....
    ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ....
    Αρα λοιπον δεν ειναι σκουπισμα κατω απο το χαλι οπως λες η διαγραφη ενος μερους του γραφηματος του!Ειναι μια νεας μορφης προσεγγιση ενος προυπαρχοντας προβληματος
    η οποια εσταιζεται μονο σε ενα τομεα τοσο σημαντικο οσο η ιαση!
    Η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑς

  14. #29
    μεταφερω απο αλλο θεμα ενα διαλογο με επιθετικοτητα και ενα μοντελο απαντησης που θεωρω ιδανικο για ολες τις περιπτωσεις ..

    Originally posted by vince
    Αρκετές μαλακίες έχεις πει εδώ μέσα εσύ και μερικοί/ μερικές ακόμα. Εσείς είστε οι πραγματικοί σχιζοφρενείς της κοινωνίας.

    για παραδειγμα οσων εχω προτεινει στο φορουμ , το προφιλ αυτο με το πατημα ενος απλου κουμπιου θα επρεπε να δεχεται το εξης μηνυμα

    \"αγαπητο μελος , μολις σε αυτο το τελευταιο σου μηνυμα , χρησιμοποιησες μια λεξη [μαλακιες ] η οποια μαλλον δεν ενδεικνυται για δημοσιο φορουμ και γιαυτο δεχεσαι αυτο το μηνυμα σαν προειδοποιηση για να την σβησεις .
    Σε περιπτωση που συνεχισεις να χρημοποιεις λεξεις που εχουν προβλεφθει απο το φορουμ σαν επιθετικες στους αλλους και προσβαλουσες το δημοσιο αισθημα , θα υπαρξει μια ακομα ανακοινωση ,σε περιπτωση δε που δεν θα τις σβησεις ουτε την δευτερη φορα , θα ακολουθησει ενα τελευταιο παρομοιο μηνυμα , μετα το οποιο
    καθε τι που θα γραφεις θα σβηνεται αυτοματα σε αυτο το ποστ για να καταλαβεις οτι παραβιαζεις την συλλογικη μας αποφαση για αλληλοσεβασμο \"

    να και μια λιστα με λεξεις που θα πρεπει με το γραψιμο τους , αυτοματα να προκαλουν την αποστολη των 3 παρομοιων μηνυματων πριν τοπροφιλ του ρηστη παψει να μπορει να ποσταρει εδω , στο συγκεριμενο ποστ μιλωντας παντα

    μαλάκας , μαλακία , ******α , γαμήσου, ****** , γαμώ , τσιμπούκι , κώλος, κώλου, κώλο , παπαρι, παπαρια , ******* , ξεκωλιάρης , ξεκωλιάρα.
    νομιζω οτι δεν ειναι δυσκολο για τον Νικο να το κανει...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σου ζητησε συγγνωμη ο vince ή δεν το διαβασες?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 54 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •