Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 54 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 31 to 45 of 802
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Το διάβασε αλλά φαίνεται πως δεν κατανοεί την λέξη συγχώρεση τόσο καλά όσο άλλες λέξεις..

  2. #32
    Originally posted by keep_walking
    Σου ζητησε συγγνωμη ο vince ή δεν το διαβασες?
    βεβαιως κιπ .....
    σαν παραδειγμα το εφερα για να μην τα ξαναγραφω παλι...
    βεβαια απο κανενα δεν θελω να ξανακουσω συγνωμη γιατι απλα δεν θεωρω οτι κανεις δεν εχει τιποτα μαζι μου!
    και εσυ με στενοχωρησες με την προξενητρα , αλλα δεν σου κραταω κακια αν εκανες την δουλεια με τα κοριτσια!
    Μονο στην περιπτωση φαρσας ειμαι αντιθετος γιατι προσβαλει την σκοπιμοτητα του φορουμ!
    Ειδες να εχω βαλει στις κακιες λεξεις την λεξη \"παρτουζα\" ?
    Αν σε διευκολυνει καλυτερα βρες μια ομαδα μελων για παρτουζες μονο!
    Εγω θελω ολοι ανεξαιρετως να ειναι ευτυχεις και καθε μου ποστ εδω αυτη την σημασια εχει μονο....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και εγώ θα σου μεταφέρω άλλο ένα δείγμα δικό σου προς τον vince(θυμάσαι την ατάκα με τη μαύρη τρύπα και την κλανιά

    Εγώ από την πλευρά μου θα έλεγα ο καθένας να κάνει την αυτοκριτική του.Αν γινόταν αυτό,χωρίς μεγαλοστομίες και φανφάρες επιδειξιομανίας προτύπων για επικοινωνία,όλα θα ήταν καλύτερα.Συν τοις άλλοις,το να παραθέτεις μαζεμένες τις βρισιές που προτείνεις να λογοκρίνονται,το κόβω λιγουλάκι σε υποκρισία.

    Και κάτι άλλο,θεωρείς ότι το πρόβλημα επικοινωνίας του φόρουμ είναι η έλλειψη λογοκρισίας ή η έλλειψη αυτοκριτικής;Eγώ θεωρώ πως ισχύει μάλλον το δεύτερο.

    Και κάτι άλλο,για να δούμε τη λογοκρισία και από άλλη πλευρά.Η έκφραση πωπω είσαι γαμώ τα άτομα,μη λες μαλακίες! έχει έννοια θετική,ενώ το αντίστοιχο λες μαλακίες,γαμώ το σπίτι σου,έννοια αρνητική.Θα λογοκρίνονται και τα δύο υποθέτω ως κακά πρότυπα επικοινωνίας;

    Eπίσης,θεωρώ πως συνήθως πρέπει να ξεκινάμε από τον εαυτό μας την κριτική,παρά από τους άλλους.Πάνο,θεωρείς ότι ο δικός σου τρόπος επικοινωνίας είναι άρτιος;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #34
    Originally posted by vince
    Το διάβασε αλλά φαίνεται πως δεν κατανοεί την λέξη συγχώρεση τόσο καλά όσο άλλες λέξεις..
    υποθετωντας οτι δεν προλαβες ισως να διαβασεις την απαντηση που εχω δωσει στον κιπ , θα σου πω οτι αν αναγνωρισω την συγνωμη που μου ζητας , εμμεσα θα δωσω στο φορουμ την λανθασμενη εντυπωση οτι εχεις κατι προσωπικο μαζι μου που δεν ειναι αληθεια !
    Την συγνωμη ισως θα πρεπει αοριστα να την δωσουν ολοι οσοι εχουν βλαψει αθελα τους το φορουμ αλλα οχι τα ανωνυμα προφιλ του προσωπικα γιατι δεν εχει νοημα να βριζεις καποιον που δεν τον γνωριζεις επειδη απλα διαφωνεις μαζι του!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ωραία αρχισε να εφαρμόζεις τις δικές σου συμβουλές καταρχάς στον εαυτό σου και θα σε πιστέψω.. αν με νοείς δλδ.

  6. #36
    Originally posted by RainAndWind
    Και εγώ θα σου μεταφέρω άλλο ένα δείγμα δικό σου προς τον vince(θυμάσαι την ατάκα με τη μαύρη τρύπα και την κλανιά
    σωστο
    μονο που αμυνθηκα σε μια δεδομενη επιθεση ακριβως γιατι λειπει ενας αυτοματος μηχανισμος ο οποιος θα ελεγχει λεκτικα την ποιοτητα της επικοινωνιας του φορουμ

    Εγώ από την πλευρά μου θα έλεγα ο καθένας να κάνει την αυτοκριτική του.Αν γινόταν αυτό,χωρίς μεγαλοστομίες και φανφάρες επιδειξιομανίας προτύπων για επικοινωνία,όλα θα ήταν καλύτερα.Συν τοις άλλοις,το να παραθέτεις μαζεμένες τις βρισιές που προτείνεις να λογοκρίνονται,το κόβω λιγουλάκι σε υποκρισία.
    δεν μπορω να σου στερησω το δικαιωμα να αμφιβαλεις για τα κινητρα μου γιατι εξαλλου δεν γνωριζομαστε προσωπικα για να μπορω να σου αποδειξω το αντιθετο Αρκεισαι στα γραφομενα μου και εγω στα δικα σας .... Αυτο σημαινει οτι καθε παρεμβατικη ρποσπαθεια εκει θα περεπει να περιοριστει
    το να με κατηγορεις για επιδειξιομανια πχ , ειναι σαν να θες να ριξεις λαδι στην φωτια αντι να δικαιολογησεις τον βινς που ζηταει επιμονα συγνωμη Νομιζεις οτι τον υπαερσπιζεσαι σωστα ετσι?
    Και κάτι άλλο,θεωρείς ότι το πρόβλημα επικοινωνίας του φόρουμ είναι η έλλειψη λογοκρισίας ή η έλλειψη αυτοκριτικής;Eγώ θεωρώ πως ισχύει μάλλον το δεύτερο.
    πολυ σωστα
    ομως υπαρχει ενα δεδομενο. η τυπικη δυνατοτητα για το συνολο των μελων του να πετυχαινουν ανα πασα στιγμη τον απαιτουμενο αυτοελεγχο για να αποκτησει νοημα η αυτοκριτικη

    Και κάτι άλλο,για να δούμε τη λογοκρισία και από άλλη πλευρά.Η έκφραση πωπω είσαι γαμώ τα άτομα,μη λες μαλακίες! έχει έννοια θετική,ενώ το αντίστοιχο λες μαλακίες,γαμώ το σπίτι σου,έννοια αρνητική.Θα λογοκρίνονται και τα δύο υποθέτω ως κακά πρότυπα επικοινωνίας;
    καθε μορφη λογοκρισιας απριορι υπηρετει καποιο σκοπο δεν ειναι καθαυτη καταδικαστεα αν πχ ο ελεγχος γινεται απο το συνολο των μελων μιας μαζικης δρασης πχ θεωρεις λογκρισια να μην επιτρεπεται σε παιδια κατω των 13 ετων να βλεπουν ταινιες σεξουαλικου περιεχομενου με παιδεραστες ? φανταζομαι πως οχι γιατι η εικονα μπαινει στο μυαλο τους σε μια ηλικια που δεν εχει ακομα εμπεδωθει η σεξουαλικοτητα τους και ισως δημιουργησει προβληματα στον ψυχισμο τους και στον τροπο που αυριο θα αντιμετωπιζουν το σεξ αντι για μια απολυτα φυσικη αναγκη σαν επιδιωξη \"των κακων\" και \"ανωμαλων\"σε μια προγαμιαια σχεση πχ Ποσο δυσκολο ειναι για καποιον που θα ξερει οτι η λεξη \"γαμω\" ειναι απαγορευτικη να χρησιμοποιηση την λεξη \"φοβερα \" ατομα στην φραση /παραδειγμα που βαζεις ? Μηπως δηλαδη η θεραπεια του γραπτου λογου σε αυτο εδω το φορουμ , βοηθησει καποιον που το αγαπα να μαθει να συμβιβαζεται και να χρημοποιει την νοημοσυνη του για να ικανοποιει τις επικοινωνιακες του αναγκες χωρις εμποδια ? εγω το βλεπω θεραπευτικο σαν διαδικασια αυτο
    Eπίσης,θεωρώ πως συνήθως πρέπει να ξεκινάμε από τον εαυτό μας την κριτική,παρά από τους άλλους.Πάνο,θεωρείς ότι ο δικός σου τρόπος επικοινωνίας είναι άρτιος;
    οχι και γιαυτο τον αναλυω καθημερινα και τον διορθωνω , ουτωσωστε να μπορω να επικοινωνω στον ιδιο βαθμο
    με ολους ανεξαρτητα του βαθμου συγκλισης του πολιτιστικου μας επιπεδου η του επιπεδου γνωσεων

  7. #37
    Originally posted by vince
    Ωραία αρχισε να εφαρμόζεις τις δικές σου συμβουλές καταρχάς στον εαυτό σου και θα σε πιστέψω.. αν με νοείς δλδ.
    μα το κανω παντα βινς !
    απλα εσυ ασχολησαι και με αλλα πραγματα εκτος απο το τι κανω εγω ετσι δεν ειναι?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by krino
    Helena,
    τωρα θα μπλεξουμε την τεχνολογια στις λεξεις?
    εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν οι λεξεις οσο οι συμπεριφορες.

    Και πες μου εσυ ποιο προγραμμα ειναι αυτο που θα απαγορευε την δημοσιευση του γνωστου θρεντ?
    ........................................

    Αυτο που προσπαθω να πω,
    ειναι οτι επιτελους με καποιο τροπο,
    πρεπει καποιοι να νιωσουν στο πετσι τους ποια ειναι η λεπτη κοκκινη γραμμη
    την οποια ΔΕΝ πρεπει να περνανε.
    Αυτη ακριβως ειναι η συζητηση και καμια αλλη.



    .................................................. ...

    Και για να το ληγουμε:
    Ειδαλλως οι αμπελοφιλοσοφιες, δεν βοηθανε, αντιθετα συσκοτιζουν............................ ..........
    Προσωπικα επειδη εχω την συναισθηση των προβληματων θα συνεχισω να μιλαω
    προς αυτη την κατευθυνση και μονο.
    Krino, μετά τα όσα έγραψε ο πάνος σήμερα εδώ, πιστεύω πως αυτό το ποστ σου προς την ελενα, αποτελει μια καλή απάντηση και προς τον πάνο.
    Τι εννοώ:
    πάνο, αραδιάζεις μια σειρά από λέξεις (βρισιές) για να εισπράτουν το τυποποιημένο μύνημα που λες (ή όπως σατυρικά αποκάλεσε ο΄σάββας -ηλεκτρονική μούντζα)
    Υπάρχουν τόσες συμπεριφορές που δεν είναι απλά μια βρισιά που μπορεί να την προβλέψει ο διαδικτυακός νομοθέτης.. ....
    Για να γίνω αντιληπτή, θα ανεβάσω αμέσως μετά ένα ποστ σε ένα θρεντ που είδα το πρωί,αλλά δεν πρόλαβα να σχολιάσω, γιατί έπρεπε να πάω στη δουλειά μου.

  9. #39
    Originally posted by nature
    Originally posted by krino
    Helena,
    τωρα θα μπλεξουμε την τεχνολογια στις λεξεις?
    εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν οι λεξεις οσο οι συμπεριφορες.

    Και πες μου εσυ ποιο προγραμμα ειναι αυτο που θα απαγορευε την δημοσιευση του γνωστου θρεντ?
    ........................................

    Αυτο που προσπαθω να πω,
    ειναι οτι επιτελους με καποιο τροπο,
    πρεπει καποιοι να νιωσουν στο πετσι τους ποια ειναι η λεπτη κοκκινη γραμμη
    την οποια ΔΕΝ πρεπει να περνανε.
    Αυτη ακριβως ειναι η συζητηση και καμια αλλη.



    .................................................. ...

    Και για να το ληγουμε:
    Ειδαλλως οι αμπελοφιλοσοφιες, δεν βοηθανε, αντιθετα συσκοτιζουν............................ ..........
    Προσωπικα επειδη εχω την συναισθηση των προβληματων θα συνεχισω να μιλαω
    προς αυτη την κατευθυνση και μονο.
    Krino, μετά τα όσα έγραψε ο πάνος σήμερα εδώ, πιστεύω πως αυτό το ποστ σου προς την ελενα, αποτελει μια καλή απάντηση και προς τον πάνο.
    Τι εννοώ:
    πάνο, αραδιάζεις μια σειρά από λέξεις (βρισιές) για να εισπράτουν το τυποποιημένο μύνημα που λες (ή όπως σατυρικά αποκάλεσε ο΄σάββας -ηλεκτρονική μούντζα)
    Υπάρχουν τόσες συμπεριφορές που δεν είναι απλά μια βρισιά που μπορεί να την προβλέψει ο διαδικτυακός νομοθέτης.. ....
    Για να γίνω αντιληπτή, θα ανεβάσω αμέσως μετά ένα ποστ σε ένα θρεντ που είδα το πρωί,αλλά δεν πρόλαβα να σχολιάσω, γιατί έπρεπε να πάω στη δουλειά μου.
    καλη μου φυση καλημερα ,
    παιζουν εδω δυο διαφορετικα πραγματα και γιαυτο καμμια φορα χανομαστε στις λεπτομερεις ενω χανουμε την ουσια ...
    Αυτο που φερεται να ψαχνεις εσυ και ο κρινος εν προκειμενου
    ειναι μια ηθικης μορφης επικοινωνια.
    Μια διαλεκτικη απαλαγμενη απο ολα οσα καθιστουν τον ανθρωπο ευαλωτο , ατελη , αρρωστο και ισως απλα απολιτιστο η θρασυ...
    εγω αντιθετα , ασχολουμαι μονο με την βελτιωση της επικοινωνιας χωρις κανενα απολυτως προσδιορισμο η περιορισμο της απο οποιαδηποτε ηθικα στερεοτυπα ...
    Ποια ειναι η θεμελιωδης διαφορα αναμεσα στις αποψεις μας ?
    Εσεις εμμεσα , εστω και συνειδητα θελετε να φτιαξετε τον κοσμο , ενω εγω απλα θελω μεσω του διαικτυου , να βελτιωσω την επικοινωνιακη του δυνατοτητα και μονο.
    Η δικη σας κριτικη εστιαζεται στο περιεχομενο του διαλογου.
    Η δικη μου , μονο στα σημεια που η ανθρωπινη φυση πεφτει θυμα του εαυτου της , αφηνοντας την επιθετικοτητα να σταματαει τον διαλογο.
    Θεωρω οτι το αιτημα σας ειναι και θα παραμεινει ουσιαστικα αναπαντητο γιατι δεν υπαρχει η τεχνικη [πρακτικη ] δυνατοτητα ενα ανοιχτο φορουμ διαδικτυου να μπορει ταυτοχρονα να ειναι ψυχολογικης υποστηριξης και ηθικης απαξιωσης !
    Γιατι εμμεσα αυτο ζητατε ....
    Θελετε να προσδωσετε στο εγχειρημα ηθικες διστασεις .
    Μπαινετε στην διαδικασια να δειτε αν ο Α η ο Β ειρωνευεται τον συνομιλητη του , η βριζει , η υποτιμα και μειωνει τους αλλους
    γιατι κατα βαθος αυτο πιστευεται οτι ειναι ενδεδειγμενο και σωστο τοσο για τον ιδιο οσο και για το φορουμ που τον φιλοξενει.
    Εγω απο την μερια μου , θεωρω θεραπευτικο ακομα και την υβρη , τον χαλευσμο , την ειρωνια , οχι στην ηθικη διασταση του συνομιλητη μου , αλλα στην καθρα πρακτικη του αναγκη να βρει μεσω της επικοινωνιας ψψυχολογικη συμπαρασταση στο προβλημα του
    Γιαυτο και ανεχτηκα μεχρι σημερα εν καταιγισμο επιθετικοτητας και αισθανομαι πργαμτικα υπερηφανος που ο χρονος απεδειξε σε καποιους οτι δεν ειμαι εδω ουτε για να καλω τον ξερολα ουτε για να επιδειξω τις ικανοτητες μου στους αλλους , ουτε για ναμαζευω πελατεια , αλλα απλα για να αναδειξουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ , ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΥΡΙΑΝΗ ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΟΣΩΝ ΣΤΕΡΕΙ ΣΗΜΕΡΑ , ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ
    ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ...
    ΤΟ ΧΑΔΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗς ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΥΧΝΑ /ΠΥΚΝΑ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΖΟΥΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΟΧΑΛΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ , ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Η ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥΣ .
    Απλα η αναγκη καλης συνεχειας του μοναδικου ισως αυτου εγχειρηματος , περνει μεσα απο την αναγκη να υπαρχει συστημα μπονους /μαλους για να δινει κινητρα συμμετοχης σε ολους και αντιστοιχα να θεραπευει συμπεριφορες που αποκλινουν απο τις λιτες και σαφεις οδηγιες χρησεις του .

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Καλή είναι και η επικοινωνία,
    αλλά πράγματι για μένα είναι
    ακόμα καλύτερη αν κινείται και σε πλαίσια στοιχειώδους ηθικής.
    Ας μη κουράζουμε άλλο το αναγνωστικό κοινό όμως πάνο γιατί το θρεντ θα γίνει δύσπεπτο.
    Λίγα λίγα και καλά.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εχω απηυδήσει με οσα συμβαινουν τις τελευταιες μερες.
    Νιωθω αρκετα κουρασμενος,
    και δεν θα ηθελα να συζητησω τιποτα αλλο για αυτα πια.


    Οσο για την λειτουργια και τους στοχους της κοινοτητας.....
    Ας κανουν οτι θελουν, οποιοι θελουν.
    Ας το αφησουν ετσι, ας το γκρεμισουν κιολας.
    Αρκετες σελιδες εγραψα, ασε που νιωθω οτι τσαμπα εγραφα.

  12. #42
    Originally posted by nature
    Καλή είναι και η επικοινωνία,
    αλλά πράγματι για μένα είναι
    ακόμα καλύτερη αν κινείται και σε πλαίσια στοιχειώδους ηθικής.
    Ας μη κουράζουμε άλλο το αναγνωστικό κοινό όμως πάνο γιατί το θρεντ θα γίνει δύσπεπτο.
    Λίγα λίγα και καλά.
    συμφωνω απολυτα και θα προσθετα να υπαρξουν λυσεις που να ικανοποιουν οσο τον δυνατον τους περισσοτερους ....
    Γιατι η δυναμη καθε φορουμ ειναι αποτελεσμα της συμμετοχης του κοινου σε αυτο

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Ποιος θα προστατέψει αυτούς που έχουν νοητική υστέρηση από το χλευασμό?
    Στο θρεντ the boy who cried wolf?
    Ο Νίκος? η Σοφία? η Μαρίνα? Ο κρίνο? η Γιώτα? εγώ? ο Βίνς?
    ??????????????????????

  14. #44
    Originally posted by krino
    εχω απηυδήσει με οσα συμβαινουν τις τελευταιες μερες.
    Νιωθω αρκετα κουρασμενος,
    και δεν θα ηθελα να συζητησω τιποτα αλλο για αυτα πια.


    Οσο για την λειτουργια και τους στοχους της κοινοτητας.....
    Ας κανουν οτι θελουν, οποιοι θελουν.
    Ας το αφησουν ετσι, ας το γκρεμισουν κιολας.
    Αρκετες σελιδες εγραψα, ασε που νιωθω οτι τσαμπα εγραφα.
    ξεκουρασου λοιπον και μην ξεχνας οτι ανοιξες μια αλλη προοπτικη με την εξοδο απο την εικονικη πραγματικοτητα που νομιζω ειναι μια απο τις λυσεις /στοχους σε πολλα θεματα που σημερα φαινεται να βασανιζουν καποιους ...

  15. #45
    Originally posted by nature
    Ποιος θα προστατέψει αυτούς που έχουν νοητική υστέρηση από το χλευασμό?
    Στο θρεντ the boy who cried wolf?
    Ο Νίκος? η Σοφία? η Μαρίνα? Ο κρίνο? η Γιώτα? εγώ? ο Βίνς?
    ??????????????????????
    ειναι ευκολο φυση να βαλεις το λινκ για να μπω να το διαβασω?

Page 3 of 54 FirstFirst 123451353 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •