Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 54 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 181 to 195 of 802
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by sabb
    Originally posted by vince
    Originally posted by sabb
    11 login είναι στα δύο στρατόπεδα κι ούτε ένα παραπάνω
    Μιας και έχεις κάνει την μελέτη σου θα ήθελα να μάθω τα 11login που συμπέρανες (για να μην πάει και η μελέτη χαμένη). Η μία γενίκευση μετά την άλλη μάλλον μεγεθύνει το πρόβλημα παρά κάνει καλό. Εκτός αυτού θα εκτιμούσα πάρα πολύ να ακούσω την δική σου ξεκάθαρη άποψη μιας και η εικόνα που έχεις στο φορουμ, κατά την γνώμη μου τουλάχιστον, είναι θετική και αξιόλογη.
    Καταλαβαίνεις πολύ καλά πως αν έβαζα 11 ονόματα, θα διυλίζαμε τον κώνωπα και τότε ακριβώς θα ήταν που θα μεγεθύναμε το πρόβλημα. Κανένας δεν θα αποδεχόταν την δική του συμμετοχή στη φθίνουσα πορεία της κοινότητας - και βάζω και στοίχημα γι\' αυτό...

    Το θέμα είναι πως οι 11 γνωρίζουν πολύ καλά ποιοι είναι και το ίδιο γνωρίζει και το υπόλοιπο 99% του φόρουμ σε ποιους αναφέρομαι....

    Αν έλεγα 100, ας ψάχνονταν 100 να κάνουν την αυτοκριτική τους, το ίδιο αν έλεγα 1000. Το ζήτημα δεν είναι ποσοτικό αλλά ποιοτικό, πόσο selfrespect διαθέτει ο καθένας για να δει μέσα από ένα κυκεώνα παραβατικών συμπεριφορών, τα δικά του λάθη και παραλείψεις . Σε όσα θρέντς έγιναν μπάχαλο, αυτοί οι οποίοι κόπτονται σήμερα για περισσότερη αστυνόμευση μη τους κάνει ντα ο μπαμπούλας, κατά περίεργο τρόπο και ω του θαύματος σατανικό τρόπο, συμμετείχαν σε όλα - άλλος λίγο άλλος πολύ...

    Όσο για τη γνώμη μου σχετικά με τη συμπεριφορά στο φόρουμ, παραθέτω σε copy/paste προχθεσινή ανάρτηση στο ιστολόγιο μου, για να μην ανακατευθύνω τους αναγνώστες σε λίνκ που πιθανόν δεν θα ήθελαν να επισκεφτούν....

    <<Η ανωνυμία στο ίντερνετ μέσο παραβατικής συμπεριφοράς ?

    ...Προσπάθησα να ερμηνεύσω πολλές φορές τη συμπεριφορά του ιντερνετικού χρήστη, όταν επικοινωνεί σαν ένα εικονικό account μέσα από φόρουμς ή chat rooms με άλλα εικονικά login ανθρώπων και ομολογώ πως απέτυχα να κατανοήσω το ψυχολογικό του προφίλ..

    ¨Η να το πω πιο απλά, ας πούμε πως δεν μπόρεσα να την αποκωδικοποιήσω μια τέτοια συμπεριφορά..

    Διαπιστώνω ωστόσο - χωρίς να κατανοώ τη βαθύτερη αιτία των πραγμάτων - πως ο ιντερνετικός χρήστης μεταφέρει στον κυβερνοχώρο ένα μεγάλο φορτίο συναισθημάτων, που αδυνατεί κατά την γνώμη μου να εξωτερικεύσει στον πραγματικό κόσμο και βρίσκει πρόσφορο έδαφος πίσω απ\' την ανωνυμία που προσφέρει το net. Το εικονικό προφίλ - πιθανόν - να είναι και αντίστροφα ανάλογο της in real προσωπικότητας, χωρίς αυτό να αποτελεί κατ\' ανάγκη και τον κανόνα ή να είναι κι η απάντηση στο προβληματισμό μου, ο οποίος γεννήθηκε παρακολουθώντας επί αρκετές εβδομάδες τον πόλεμο λεκτικής βίας που έχει ξεσπάσει στο φόρουμ ψυχολογίας e-psy, αλλά που έχω συναντήσει εν τούτοις και σ\' άλλα φόρουμς διαφορετικής κατεύθυνσης - όπως π.χ. στο φιλοσοφείν. Αυτό το αναφέρω , για να καταδείξω πως το αντικείμενο της επικοινωνίας είτε πρόκειται για ψυχολογία, φιλοσοφία, λογοτεχνία κλπ, δεν είναι απαραίτητα και η γενεσιουργός αιτία της αλλοπρόσαλης συμπεριφοράς.

    Για να το πω με ποδοσφαιρικούς όρους, \"δεν φταίει το γήπεδο που οι παίκτες σκοτώνονται αναμεταξύ τους...\"

    Στον πραγματικό κόσμο, σε μια συζήτηση face to face ετερόκλητων χαρακτήρων που ωστόσο διαθέτουν τις βασικές κοινωνικές και ακαδημαικές αρχές συμπεριφοράς , είναι αδύνατο στα πλαίσια μιας διαφωνίας να φτάσουν στο σημείο να επιδείξουν παραβατικότητα και να περάσουν στο επίπεδο της λεκτικής ή ακόμη και της σωματικής βίας...Όχι πως δεν συμβαίνει, π.χ. στο κορεατικό κοινοβούλιο έχει γίνει κάτι σαν must να πλακώνονται οι βουλευτές κάθε τόσο - αλλά μια τέτοια πρακτική είναι η εξαίρεση στον πραγματικό κόσμο.
    Στον εικονικό αντίθετα κόσμο, οι συμπεριφορές αυτές είναι συχνότατες και ακόμη συχνότερα επιδεινώνονται με την σύμπραξη κι άλλων χρηστών - μελών που παρεμβαίνουν στο θέμα συζήτησης, χωρίς κατευναστική όμως πρόθεση. Η ανωνυμία των χρηστών, συνεπικουρεί στο να παρουσιάζονται τέτοια φαιδρά φαινόμενα, ακριβώς γιατί η οθόνη του p/c λειτουργεί σαν τείχος προστασίας ανάμεσα τους, πράγμα που δεν συμβαίνει στον αληθινό κόσμο. Στην πραγματική ζωή, οι προσωπικότητες των συζητητών έστω κι αν διαφωνούν και που απορρέουν από το λόγο, τη σωματοδομή, την αύρα, τα νοήματα που εκπέμπει η γλώσσα του σώματος, λειτουργούν αποτρεπτικά στο να πάρει η συζήτηση / διαφωνία αποκλίνουσα τροπή.
    Στον κυβερνοχώρο ωστόσο, ένα προφίλ δεν διαφέρει σε τίποτε από ένα άλλο , γεγονός που σημαίνει πως η \"ισότητα\" της ανωνυμίας, πολλές φορές οδηγεί σε συμπεριφορές ανοίκειες, ακόμη και μεταξύ εκείνων που δηλώνουν ή προσπαθούν να χτίσουν μια διαδικτυακή προσωπικότητα με ακαδημαικό κύρος.

    Το δυστύχημα είναι πως τα πτυχία κι η παιδεία στον εικονικό κόσμο της ανωνυμίας, δεν αρκούν να δηλώνονται...
    Πρέπει και να φαίνονται - μέσα απ\' το γραπτό λόγο που ακολουθεί στοιχειώδεις κανόνες επικοινωνίας και αρχές σεβασμού στον αντίλογο... >>
    Sabb,

    Προσέχω δύο σημεία του μηνύματος σου.

    1. Το ψυχολογικό προφιλ του ανώνυμου δικτυακού χρήστη.

    2. Την σχέση εκπαίδευσης-επικοινωνίας & παιδείας-σεβασμού αντίστοιχα.

    Δύο σημεία που αναφέρεις και φαντάζομαι όχι τυχαία μιας και φαίνεται να προσπαθείς να συσχετίσεις το ένα σημείο με το άλλο (δηλαδή να αιτιολογήσεις την ψυχολογία του ανώνυμου χρήστη με το επίπεδο εκμάθησης/ εκπαίδευσης).

    Η απορία μου είναι γιατί δεν ξεκινάς από το διαδίκτυο το ίδιο (την αρένα όπως λες). Μήπως θεωρείς πως όλοι οι άνθρωποι έχουν εξαρχής ένα στοιχείο στον χαρακτήρα τους που δεν θα αλλοιωθεί ποτέ σε όποιο περιβάλλον και αν βρεθούν? Μήπως η επιλογή να κάνουμε έναν χώρο αρένα είναι η επικρατέστερη όταν υπάρχει η δυνατότητα?

    Αν πράγματι είμασταν όλοι σκύλοι θα σκεφτόμουν το εξής παράδειγμα: κακό σκυλί όπου και αν βρεθεί κακά θα κάνει.

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by vince

    Sabb,

    Προσέχω δύο σημεία του μηνύματος σου.

    1. Το ψυχολογικό προφιλ του ανώνυμου δικτυακού χρήστη.

    2. Την σχέση εκπαίδευσης-επικοινωνίας & παιδείας-σεβασμού αντίστοιχα.

    Δύο σημεία που αναφέρεις και φαντάζομαι όχι τυχαία μιας και φαίνεται να προσπαθείς να συσχετίσεις το ένα σημείο με το άλλο (δηλαδή να αιτιολογήσεις την ψυχολογία του ανώνυμου χρήστη με το επίπεδο εκμάθησης/ εκπαίδευσης).

    Η απορία μου είναι γιατί δεν ξεκινάς από το διαδίκτυο το ίδιο (την αρένα όπως λες). Μήπως θεωρείς πως όλοι οι άνθρωποι έχουν εξαρχής ένα στοιχείο στον χαρακτήρα τους που δεν θα αλλοιωθεί ποτέ σε όποιο περιβάλλον και αν βρεθούν? Μήπως η επιλογή να κάνουμε έναν χώρο αρένα είναι η επικρατέστερη όταν υπάρχει η δυνατότητα?

    Αν πράγματι είμασταν όλοι σκύλοι θα σκεφτόμουν το εξής παράδειγμα: κακό σκυλί όπου και αν βρεθεί κακά θα κάνει.
    Όχι Vince, δεν προσπαθώ να τα συσχετίσω γιατί δεν αποδίδω σημασία στο ακαδημαϊκό επίπεδο του χρήστη. Γράφω ωστόσο πως πολλοί χρήστες προσπαθούν να προσδώσουν ένα ακαδημαϊκό κύρος στο εικονικό τους προφίλ, άλλος π.χ. δηλώνει θετικός επιστήμονας, άλλος γράφει για τα πτυχία και τα μάστερ που απέκτησε, την επιστημονική του κατάρτιση, άλλος δηλώνει ψυχολόγος σε φόρουμ ψυχολογίας, όλα αυτά τα \"δηλωτικά\" που αφορούν μια πλευρά της προσωπικότητας του ατόμου που βρίσκεται πίσω από το p/c, κατά την άποψη μου έχει να κάνει με την προσπάθεια να αλλοιωθούν οι συσχετισμοί μέσα σε ένα συγκεκριμένο χώρο, όπως ας πούμε αυτή η κοινότητα.

    Θεωρώ πως όλοι όσοι έχουν τη δυνατότητα να χειριστούν η/υ και να αποτυπώσουν δυο αράδες απ\'όσα γεννά η σκέψη τους, διαθέτουν και την στοιχειώδη παιδεία να μπορούν να αντιληφθούν ορισμένους βασικούς κανόνες επικοινωνίας και να μπορούν να σέβονται την αντίθετη άποψη....Αυτή η παιδεία δεν εννοώ πως πρέπει να αντανακλά το μορφωτικό επίπεδο του χρήστη, αλλά ένα τρόπο συμπεριφοράς και σεβασμού προς τον συνομιλητή, τόσο όσο απαιτείται για να γίνει ένας ισότιμος διάλογος.

    Αυτή η παιδεία δεν αποκτιέται στα πανεπιστήμια...

    Με λίγα λόγια και για να μπω στην ουσία του προβληματισμού σου και να λύσω όσο μπορώ την απορία σου, ας ξεκινήσουμε από την αρχή πως στο ίντερνετ, το ποσοστό των χρηστών που συμπεριφέρονται με βάση τα γονίδια τους νεαντερνταλοειδώς - αν μου επιτρέπεται αυτός ο νεολογισμός - είναι αμελητέο και δεν αντιπροσωπεύει τον μέσο χρήστη. Με βάση αυτή την αρχή, ο μέσος χρήστης που κινείται σ\' ένα εικονικό περιβάλλον , μεταφέρει μάλλον περισσότερα κοινωνικά χαρακτηριστικά παρά ακαδημαικά, γιατί εξ αντικειμένου αν υπάρχει επιστημονική ιδιότητα , δεν έχει την ίδια αξία στο διαδίκτυο απ\' όση έχει στο πραγματικό κόσμο. Φυσικά, ο τρόπος που ο καθένας σκέφτεται, γράφει κι αναλύει τις απόψεις του και τις ιδέες του στο διαδίκτυο, είναι και το στίγμα του - γιατί δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα, εκτός αν μιλάμε για επικοινωνία σε πραγματικό χρόνο και με χρήση web κάμερας. Σ\' ένα φόρουμ όπου η ανωνυμία είναι δεδομένη, ο διάλογος θα έπρεπε a priori να είναι ισότιμος μεταξύ ισότιμων συνομιλητών. Εδώ όμως αντίθετα βλέπουμε πως κάποιοι προσπαθούν να επιβληθούν απέναντι στους άλλους, όχι με όχημα την μορφωτική ανωτερότητα - αφού δεν μπορεί να ισχύσει η αποδοχή πως κάποιος μπορεί να είναι ανώτερος από κάποιον άλλον λόγω της ανωνυμίας που διατηρεί ο χρήστης - αλλά με συμπεριφορές που στον πραγματικό κόσμο θα φάνταζαν (και είναι..) φαιδρές. Αν όλοι όσοι είπαν τα ανείπωτα όλο αυτό το καιρό και εν γένει συμμετείχαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στη φθορά της εικόνας του E-psy, βρίσκονταν σ\' ένα χώρο και συζητούσαν τα ίδια προβλήματα, πιστεύεις πως θα έφταναν στο ίδιο σημείο ?

    Νομίζω πως όχι...

    Δεν θα έφταναν ποτέ στο σημείο να βρίσει ο ένας τον άλλον, γιατί η απτή πραγματικότητα δεν αποδέχεται την ανωνυμία και την προστασία που αυτή προσφέρει....

    Επομένως κατά τη γνώμη μου, παίζει ρόλο - βασικό - το περιβάλλον για το πως θα συμπεριφερθούν οι σκύλοι όπως πολύ χαρακτηριστικά κι ευστοχα αναφέρεις.

    Το θέμα είναι, οι κακοί σκύλοι ξέρουν ότι είναι κακοί ?
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by sabb
    Με τόσες παρεμβάσεις που έχω κάνει, μου φαίνεται πως κι εγώ τελικά μάλλον όπου φυσάει ο άνεμος είμαι, αν και θεωρώ πως έχω το κάθε δικαίωμα να παρεμβαίνω, τουλάχιστον σ\' ένα θρέντ που άπτεται των λόγων για τους οποίους αποχώρησα από το φόρουμ..

    Διαβάζω πολλά και διάφορα κι έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω κι όποιος θέλει απαντά..

    1. Όσοι - και είναι συγκεκριμένοι αυτοί - κόπτονται για την εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ και προτείνουν με διάφορα κατεβατά, το πως θα λειτουργούσε καλύτερα η κοινότητα, τελικά αν κατάλαβα καλά , βγάζουν την ουρά τους απ\' έξω για όσα εδώ και 4 μήνες κοντά συμβαίνουν ? Γιατί έχω την εντύπωση πως οι φράξιες ή σέχτες, ή όπως στο διάολο θέλετε πείτε τες είναι τελικά δύο , ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΥΘΥΝΗΣ ?
    11 login είναι στα δύο στρατόπεδα κι ούτε ένα παραπάνω (..μην ψάχνετε να εντάξετε τη στρούμφ, είναι μια δικτυακή προσωπικότητα που δεν έδωσε ΠΟΤΕ δικαίωμα για παρεκλίνουσα συμπεριφορά, αλλά τελικά έγινε βορά στον βωμό ανόητων αντιπαραθέσεων, και στήθηκε στο τοίχο αναλαμβάνοντας την ευθύνη ενός ατυχούς ποσταρίσματος για το οποίο έκανε την αυτοκριτική της και ζήτησε συγγνώμη..)
    2.Όσοι δεν συμμετέχουν σ\' αυτές τις φράξιες και που αντιπροσωπεύουν το 99% της κοινότητας, τι στο καλό φταίνε να βλέπουν τον χώρο ΤΟΥΣ, εκεί που το πρόβλημα του άλλου είναι και ΔΙΚΟ τους πρόβλημα, να λεηλατείται από την μικροψυχία μελών που εξωτερικεύουν απωθητικά συναισθήματα, όταν είναι σίγουρο πως στον πραγματικό κόσμο θα λούφαζαν ?
    3. Τι θα πει να καταργηθούν τα u2u ? Σιγά μην αρχίσουμε να επικοινωνούμε και με καπνούς....
    Το pm, είναι το κύτταρο της προσωπικής διαδικτυακής επικοινωνίας και ο τελικός προπομπός της προσέγγισης στον πραγματικό κόσμο. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, όταν πρόκειται για προσωπική διαδικτυακή επικοινωνία. Αν αυτή προσβάλει τον συνομιλητή, οφείλει να καταγγέλεται στη διαχείριση της κοινότητας και σε κανέναν άλλο καλοθελητή που θα είχε σαν γνώμονα τη διαρροή πληροφοριών προς τρίτους και με αυτοσκοπό τη δημιουργία αντιπαραθέσεων σ\' ένα θέμα που αφορά δύο μόνο profiles.

    Φίλοι μου, ωραία όλα αυτά που λέτε για τη λειτουργία του φόρουμ, τιμητές, εκτιμητές καταστάσεων, κριτές άλλων και υπεράνω κριτικής για τον εαυτό σας...
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, ΚΑΝΤΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΠΑΝΩ ΑΠ\' ΟΛΑ....

    Οι 11 που αναφέρω πιο πάνω , ξέρετε ποιοι είστε και δεν χρειάζεται να αναφέρω ονόματα. Θα κάνω μια πρόταση:
    Λουφάξτε για ένα μήνα...
    Μη ποστάρετε ούτε ένα κιχ...

    Γιατί είμαι γαμώ το μπελά μου σίγουρος - ελπίζω να μη βγει ηλεκτρονική μούτζα εδώ- πως για ένα μήνα το φόρουμ θα λειτουργεί σαν φόρουμ αλληλοστήριξης και όχι σαν πεδίο αντιπαραθέσεων και γήπεδο κοκορομαχιών ?

    Όλες οι άλλες προτάσεις που απαιτούν παραπάνω αστυνόμευση από τον ΝίκοD., μου θυμίζουν όλους εκείνους τους κακομοίρηδες που με ένδεια επιχειρημάτων σε περιόδους κρίσης της δημοκρατίας, αναλογίζονται πόσο καλύτερα θα ήταν αν είχαμε χούντα......
    Σάββα μου,
    νομίζω οτι όλοι έχουμε την στοιχειώδη νοημοσύνη να καταλάβουμε, οτι συγκεκριμένα προφίλ έχουν την τάση να αμπλέκονται σε διενέξεις και εντάσεις.
    Αλλά το να βγαίνεις και να κατονομάζεις 11 συγκεκριμένα προφίλ ( ξέρετε ποιοι) το θεωρώ εξαιρετικά περιττό και εκτός αυτού, άστοχο.
    Όπως άστοχα και κακεντρεχή θεωρώ και άλλα σχόλια που κάνεις.
    Είσαι ένα μέλος που επέλεξε να αποσυρθεί απο τον χώρο, όντας θιγμένος απο συμπεριφορές άλλων εναντίον σου.
    Θα το είχα εκτιμήσει αν τότε, έβγαινες και έκανες τις δηλώσεις που κάνεις τώρα περί αυτοκριτικής των εμπλεκομένων.

    Απο εκεί και πέρα,
    θεωρώ Σάββα μου οτι σαν άνθρωπος με την δική σου ποιότητα, οφείλεις σεβασμό στους πάλαι πότε συμφορουμίτες σου, όταν ανταλλάσουν με τον διαχειριστή προτάσεις για την ευρυθμη λειτουργία του φόρουμ και την αναχαίτιση της κρίσης.
    Η φράση σου, \"Όλες οι άλλες προτάσεις που απαιτούν παραπάνω αστυνόμευση από τον ΝίκοD., μου θυμίζουν όλους εκείνους τους κακομοίρηδες που με ένδεια επιχειρημάτων σε περιόδους κρίσης της δημοκρατίας, αναλογίζονται πόσο καλύτερα θα ήταν αν είχαμε χούντα......\" αδικεί πιστεύω όλους όσους πολύ ειλικρινά καταθέτουν την οπτική τους.

    Επίσης η ειρωνία και ο θυμός που υπάρχει πίσω απο αυτό που λες εδώ \"Φίλοι μου, ωραία όλα αυτά που λέτε για τη λειτουργία του φόρουμ, τιμητές, εκτιμητές καταστάσεων, κριτές άλλων και υπεράνω κριτικής για τον εαυτό σας...
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, ΚΑΝΤΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΠΑΝΩ ΑΠ\' ΟΛΑ....\" νομίζω είναι περισσή.

    Κάνε λοιπόν πρώτα εσύ Σάββα, αυτό που παραινείς τους άλλους.
    Δηλαδή την αυτοκριτική σου για τα βαριά λόγια που βγήκες να ξεστομίσεις, και που πήραν σβάρνα όλους όσους ποστάρησαν στο εν λόγω θρεντ.

    Φιλικά. ( και το εννοω).
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Sabb, καταρχάς δεν ξέρω αν θα έπρεπε να υπολογίζω οτι ένα μέρος της κριτικής σου αφορά και μένα. Θα ήθελα να μου το πεις αν συμβαίνει αυτό. Αναλογίζομαι πάντως και τις φάσεις της δικής μου συμπεριφοράς, τις οποίες άλλωστε εξετάζω ο ίδιος προς βελτίωση δική μου. Ειλικρινά αν μου έλεγε οποιοσδήποτε εδώ μέσα οτι τον ενοχλώ ή να μου υποδείξει ευθέως τα λάθη μου πολύ ευχαρίστως να τον/ την ακούσω.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by vince
    Sabb, καταρχάς δεν ξέρω αν θα έπρεπε να υπολογίζω οτι ένα μέρος της κριτικής σου αφορά και μένα. Θα ήθελα να μου το πεις αν συμβαίνει αυτό. Αναλογίζομαι πάντως και τις φάσεις της δικής μου συμπεριφοράς, τις οποίες άλλωστε εξετάζω ο ίδιος προς βελτίωση δική μου. Ειλικρινά αν μου έλεγε οποιοσδήποτε εδώ μέσα οτι τον ενοχλώ ή να μου υποδείξει ευθέως τα λάθη μου πολύ ευχαρίστως να τον/ την ακούσω.
    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το αποτέλεσμα της χλιαρής γενικολογίας και παραίνεσης, από όπου και αν αυτή προέρχεται!!!!

    Το έχω πει πολλές φορές, αλλά τώρα ο Βινς με την ανθρώπινη αντίδρασή του μου έδωσε την ευκαιρία να το δείξω πιο παραστατικά.

    Η γενικολογία, οδηγεί ανάλογα με το βαθμό ευθιξίας του καθένα σε παρεξηγήσεις.
    Βρε, λες να εννοεί εμένα?

    Και μπορεί ο χοντρόπετσος και βίαιος υπαίτιος του μπάχαλου να σφυρίζει ανενόχλητος........

    Μέχρι την επόμενη φορά που θα χτυπήσει.

  6. #186
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    sabb
    ενδιαφερον το μυνημα σου,
    ωστοσο εχω μερικες αποριες....




    Originally posted by sabb
    Με τόσες παρεμβάσεις που έχω κάνει, μου φαίνεται πως κι εγώ τελικά μάλλον όπου φυσάει ο άνεμος είμαι, αν και θεωρώ πως έχω το κάθε δικαίωμα να παρεμβαίνω, τουλάχιστον σ\' ένα θρέντ που άπτεται των λόγων για τους οποίους αποχώρησα από το φόρουμ..


    ενα ηρεμο ματι, εξω απο τις εντασεις, παντα βοηθαει.



    Διαβάζω πολλά και διάφορα κι έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω κι όποιος θέλει απαντά..

    1. Όσοι - και είναι συγκεκριμένοι αυτοί - κόπτονται για την εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ και προτείνουν με διάφορα κατεβατά, το πως θα λειτουργούσε καλύτερα η κοινότητα, τελικά αν κατάλαβα καλά , βγάζουν την ουρά τους απ\' έξω για όσα εδώ και 4 μήνες κοντά συμβαίνουν ? Γιατί έχω την εντύπωση πως οι φράξιες ή σέχτες, ή όπως στο διάολο θέλετε πείτε τες είναι τελικά δύο , ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΥΘΥΝΗΣ ?
    11 login είναι στα δύο στρατόπεδα κι ούτε ένα παραπάνω




    εχω καποιες αποριες σε αυτο το σκεπτικο.
    Στα γρηγορα απο οσο θυμαμαι,

    - ειχα μπει σε διαμαχη υπερ του πανου οταν τον μειωναν, αλλα τελευταια τηνλεω και στον πανο, σε 2-3 θεματα που θεωρω οτι ειναι εκτος θεματος.

    - Ειχα μπει σε διαμαχη με την πανικουλα, οταν δημοσιευε οτι της ερχοταν, αλλα μιλησα υπερ της οταν της κανανε επιθεση στο θρεντ που κλειδωθηκε.

    - ειχα μπει σε διαμαχη με την ρεμεντυ μετα το ποστ που δημοσιευεσε εναντια στη νατουρ, ως προσβολη προς απαντες, αλλα στο παρελθον εχω συμφωνησει σε αρκετα μαζι της.

    - ξεκινησα την ολη υποθεση στηριξης του κηπ με την γνωστη συνεχεια, αλλα σταθηκα εναντιον του οταν κατ΄εμε συμμετειχε στην αναρτηση ενος ποστ εντελως κακοβουλο.


    Το ερωτημα μου ειναι,
    σε ποιο στρατοπεδο ανηκω?
    Ας μου το αποσαφηνισει καποιος γιατι στο τελος θα μπερδευτω και εγω ο ιδιος.....



    Για τα 11 λογκιν,
    Γνωριζω ποιοι ακριβως συστρατευονται σε μια πλευρα.
    Ειναι η θεοφανια, ο keep_walking, o ολα _ειναι _δανεικα (πρωην μανθες) ο εμπνευστης σε πρωτη κλιμακα οργανώνονται - συντονιζονται οταν υπαρχουν εντασεις ο καθενας απο την πλευρα του.
    Ενιοτε εχω δει και την σοφια να συνηγορει σε καταστασεις καλυπτοντας καποιες ενεργειες.
    Οποτε εγω γνωριζω 4 λογκιν, και οχι 11.
    Ποιοι ειναι οι υπολοιποι?




    (..μην ψάχνετε να εντάξετε τη στρούμφ, είναι μια δικτυακή προσωπικότητα που δεν έδωσε ΠΟΤΕ δικαίωμα για παρεκλίνουσα συμπεριφορά, αλλά τελικά έγινε βορά στον βωμό ανόητων αντιπαραθέσεων, και στήθηκε στο τοίχο αναλαμβάνοντας την ευθύνη ενός ατυχούς ποσταρίσματος για το οποίο έκανε την αυτοκριτική της και ζήτησε συγγνώμη..)



    η μστρουμφ ειναι ακακο πλασμα που επεσε σε μια παγιδα δυστυχως για αυτην.
    Ενας αλλος χρηστης που δεν θα ειχε τυφλη εμπιστοσυνη στους ενορχηστρωτες της πλακιτσας, θα ειχε ενδοιασμους να αναρτησει τετοια θρεντς.
    Ωστοσο οπως ειπες εκανε αυτοκριτικη και ζητησε συγγνωμη.
    Ετσι για μενα, οταν κανεις κατι τετοιο, το λαθος σου ειναι σαν να μην εγινε.
    Και σε αυτο ειμαι 100% καθετος.





    2.Όσοι δεν συμμετέχουν σ\' αυτές τις φράξιες και που αντιπροσωπεύουν το 99% της κοινότητας, τι στο καλό φταίνε να βλέπουν τον χώρο ΤΟΥΣ, εκεί που το πρόβλημα του άλλου είναι και ΔΙΚΟ τους πρόβλημα, να λεηλατείται από την μικροψυχία μελών που εξωτερικεύουν απωθητικά συναισθήματα, όταν είναι σίγουρο πως στον πραγματικό κόσμο θα λούφαζαν ?



    αυτο ξαναπεστο...
    το εχω πει αρκετες φορες.
    Εαν ειμασταν f2f, θα τολμουσαν ολοι αυτοι να πετανε τετοιες ιστοριες η θα γινονταν καταγελαστοι?




    3. Τι θα πει να καταργηθούν τα u2u ? Σιγά μην αρχίσουμε να επικοινωνούμε και με καπνούς....
    Το pm, είναι το κύτταρο της προσωπικής διαδικτυακής επικοινωνίας και ο τελικός προπομπός της προσέγγισης στον πραγματικό κόσμο. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, όταν πρόκειται για προσωπική διαδικτυακή επικοινωνία. Αν αυτή προσβάλει τον συνομιλητή, οφείλει να καταγγέλεται στη διαχείριση της κοινότητας και σε κανέναν άλλο καλοθελητή που θα είχε σαν γνώμονα τη διαρροή πληροφοριών προς τρίτους και με αυτοσκοπό τη δημιουργία αντιπαραθέσεων σ\' ένα θέμα που αφορά δύο μόνο profiles.




    οκ αυτο ειναι ενα κολλημα που εφαγε ο πανος.




    Φίλοι μου, ωραία όλα αυτά που λέτε για τη λειτουργία του φόρουμ, τιμητές, εκτιμητές καταστάσεων, κριτές άλλων και υπεράνω κριτικής για τον εαυτό σας...
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, ΚΑΝΤΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΠΑΝΩ ΑΠ\' ΟΛΑ....




    μην ζητας πολλα.




    Οι 11 που αναφέρω πιο πάνω , ξέρετε ποιοι είστε και δεν χρειάζεται να αναφέρω ονόματα.



    το κανω εγω.
    Γιατι δεν μου αρεσει να μιλαμε, ετσι στον αερα.
    Με ονοματα και διευθυνσεις παρακαλω.




    Θα κάνω μια πρόταση:
    Λουφάξτε για ένα μήνα...
    Μη ποστάρετε ούτε ένα κιχ...



    αν αυτοι οι 4, λουφαζαν για ενα μηνα,
    να δεις πως θα ξαναγυρναγαμε ΑΝΕΤΑ στην κατασταση που ειμασταν πριν μας επισκεφτουν....





    Γιατί είμαι γαμώ το μπελά μου σίγουρος - ελπίζω να μη βγει ηλεκτρονική μούτζα εδώ- πως για ένα μήνα το φόρουμ θα λειτουργεί σαν φόρουμ αλληλοστήριξης και όχι σαν πεδίο αντιπαραθέσεων και γήπεδο κοκορομαχιών ?



    οικαιροι αλλαζουν σαββα....




    Όλες οι άλλες προτάσεις που απαιτούν παραπάνω αστυνόμευση από τον ΝίκοD., μου θυμίζουν όλους εκείνους τους κακομοίρηδες που με ένδεια επιχειρημάτων σε περιόδους κρίσης της δημοκρατίας, αναλογίζονται πόσο καλύτερα θα ήταν αν είχαμε χούντα......




    μερικες φορες ναι,
    φτανουμε και σε αυτο το σημειο.






    Καλα να περνας εκει, και πιες ενα κρασακι στην υγεια μας....

  7. #187
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Θεοφανία
    Αχ...Σαμπ....πόσο συμφωνώ μαζί σου!

    Και δεν βγάζω καθόλου την ουρά μου έξω απ όσα έγραψες....

    ετσι .... ετσι....
    οχι μονο την ουρα,
    αλλα εισαι μεσα με τα μπουνια.

  8. #188
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by πανος12345
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης

    πανο,
    αρχιζεις και δεν σεβεσαι την κοινοτητα βλεπω....

  9. #189
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by πανος12345

    ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΤΕΛΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΘΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΩ!


    κατ εμε,
    και μεχρι να αλλαξεις αποψη,
    θα επρεπε να σου αφαιρεθει τελειως η δυνατοτητα του να στελνεις/λαμβανεις μυνηματα.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    - Καλή μου Weird, αν έβγαινα τότε να κατονομάσω συγκεκριμένα μέλη για το μπάχαλο που είχε δημιουργηθεί, θα δημιούργούσα πολύ μεγαλύτερη ένταση απ\' όση ήδη υπήρχε. Η επιλογή μου να σιωπήσω με την αποχώρηση μου, μετά απ\' όσα συνέβησαν εκ των υστέρων, δικαιώνεται απόλυτα - ελπίζω να μη διαφωνείς και σ\' αυτό.
    Μου αποδιδεις κακεντρέχεια - με λίγα λόγια η επιλεκτική παρέμβαση μου (γιατί περί αυτής προκειται σε ένα και μόνο θρέντ) μετά από τόσο καιρό, απορρέει από ταπεινά ελατήρια της μαύρης μου ψυχής, με σκοπό να κατηγορήσω κάποια συγκεκριμένα μέλη που εγώ θεωρώ ως υπαίτια για όσα δεινά παρατητούνται τον τελευταίο καιρό...

    Άποψη σου και απόλυτα σεβαστή, αλλά όχι αποδεκτή...

    Κατά τη δική μου θεώρηση, δεν κάνω τίποτε άλλο από το να αποτυπώνω αυτό που ήδη έχει περάσει από το μυαλό του μέσου χρήστη , δηλαδή πως 10 ακόμη προφίλ - μια και το 11ο είναι το δικό μου με όσο μερίδιο ευθύνης μου αναλογεί για όσα φαιδρά συνέβησαν το καλοκαίρι - ευθύνονται για την αποσυντόνιση της εύρυθμης λειτουργίας του φόρουμ...

    Κι εγώ εν πάσι περιπτώσει επέλεξα να απέχω, πράγμα που σημαίνει πως την αυτοκριτική μου την έχω ήδη κάνει. Στο επόμενο διάστημα θα παραμείνω σιωπηλός όπως έκανα τόσο καιρό, μια και οι κακεντρεχείς άνθρωποι σαν και μένα δεν έχουν έτσι κι αλλιώς θέση εδώ μέσα.

    Δεν επέστρεψα για να πυροδοτήσω εντάσεις... Όσα έγραψα, είναι η δική μου άποψη για την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας - ας πούμε πως είμαι ένας αθεράπευτα ρομαντικός της ιδεατής αναρχικής κοινωνίας του Μπακούνιν ή του Προυντόν - και η όποια προοπτική αστυνόμευσης είναι αντίθετη με τις δικές μου πεποιθήσεις. Πιστεύω ακόμη, πως οι συμμετέχοντες διαθέτουν την κρίση και το επίπεδο , να εφαρμόζουν αφ\' εαυτού τους , ορισμένους στοιχειώδεις κανόνες επικοινωνίας και να μην υπάρχει ανάγκη περισσότερης διαχειριστικής παρέμβασης απ\' όση ασκείται σήμερα..
    Ωστόσο δεν διεκδικώ το αλάθητο, αλίμονο.
    Η αποστροφή μου περί κακομοίρηδων που νοσταλγούν την χούντα σε καιρούς κρίσης της δημοκρατίας, δεν ταυτίζει την κακομοιριά αυτών των ανθρώπων (που είναι υπαρκτή και τη συναντούμε ακόμη και σε τηλεοπτικά πάνελς) με την πρόθεση των όσων μελών πόσταραν σ\' αυτό το θρέντ. Είναι μια αντιστοιχία που δεν έχει προσωπική έννοια για κανέναν και λυπάμαι αν έτσι το εξέλαβες.
    Έτσι δικαιολογείται και η μήνις σου εναντίον μου, δεν με πειράζει, θα ζήσω και μ\' αυτό...

    Να είσαι καλά..

    - Βίνς, έχεις μια μανία να βλέπεις τον εαυτό σου ακόμη και σε στραβά που δεν είχες καμία συμμετοχή, μάλιστα το τελευταίο διάστημα, αν δεν κάνω λάθος, απείχες συνειδητά - κατά την άποψη μου, μένοντας απ\' έξω για κάποιο διάστημα, αντιλαμβάνεσαι καλύτερα την όποια προηγούμενη δραστηριότητα σου στο φόρουμ - άρα δεν βλέπω πως θα μπορούσες να έχεις την οποιαδήποτε ευθύνη για όσα συνέβησαν....

    - Nature, πριν μιλήσεις για χλιαρές γενικολογίες και παραινέσεις (προφανώς άστοχες κατά την γνώμη σου), μπορείς να σταματήσεις να σφυράς αδιάφορα ?
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Καλημέρα Σάββα μου.
    Θα σου απαντήσω αλλά να ξεκαθαρίσω εξ αρχής, οτι ΠΟΤΕ δεν σε είπα κακεντρεχή.
    Είπα απλ\'ως, οτι κάποια λόγια σου μου φαίνονται κακεχτρεχή.
    Εχει διαφορά Σάββα

    Απο εκεί και πέρα, όταν μίλησα για το πρόσωπό σου, είπα \"ένας άνθρωπος της ποιότητάς σου\".
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #192
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by sabb

    Στο επόμενο διάστημα θα παραμείνω σιωπηλός όπως έκανα τόσο καιρό, μια και οι κακεντρεχείς άνθρωποι σαν και μένα δεν έχουν έτσι κι αλλιώς θέση εδώ μέσα.

    σαββα,
    δεν νομιζω οτι ο ετεροκαθορισμος ειναι κατι που σε διακατεχει.
    Το αν εισαι κακεντρεχεις, η οχι, φανταζομαι οτι ειναι κατι που το εχεις ληξει εδω δεκαετιες.

  13. #193
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by weird


    κάποια λόγια σου μου φαίνονται κακεχτρεχή.

    εγω δεν διαβασα τιποτα ως κακεντρεχη,
    κατι που να βγαζει πικρα ναι.
    Δικαια η οχι, αλλη συζητηση.

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Στο πρώτο πρώτο ποστ που δημοσίευσες, μίλησες ήρεμα και ωραία και είπες.

    «Κι ο καθένας απ\' όλους μας - βάζω και τον εαυτό μου μέσα για όση ευθύνη μου αναλογεί για το παρελθόν - οφείλει να κάνει την αυτοκριτική του για όσα κακά προξένησε ακόμη και μ\' ένα άστοχο ποστάρισμα...

    Για όσους συνομιλητές του δεν σεβάστηκε και χλεύασε ...
    Για όσα ανόητα \"χαχαχα\" πέταξε με σκοπό να ειρωνευτεί, να πονέσει τον άλλον, να τον μειώσει, να τον εξωθήσει σε βρισιές κι έτσι ν\' αποτυπώνεται συνέχεια ένθεν κακείθεν ένας αρνητισμός που απογοητεύει...

    Σε μια κοινότητα που ακροβατεί πάνω στις λεπτές ισορροπίες των συναισθημάτων κι όχι της λογικής, οφείλουν όλοι να σέβονται εκ προοιμίου τον συνομιλητή τους και οποιαδήποτε άποψη να γίνεται αποδεκτή ακόμη κι αν είναι λάθος...»

    Δέχομαι την άποψή σου ότι ο καθένας θα έπρεπε να κάνει την αυτοκριτική του.
    Αλλά αλήθεια, κάποιος που έχει παντός είδους απωθημένα και τα βγάζει στο φόρουμ, πώς θα μπορούσε να βάλει τον σεβασμό πάνω από την διαταραγμένη ψυχική του ισορροπία, που τον ωθεί σε επιθετικότητα? Αυτή είναι η απορία μου.

    Είπες ακόμα και αυτό «Φίλοι μου, αντί να υποδεικνύετε λύσεις ανέφικτες για την εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ (συμμετοχή μελών στη διαχείριση) ή φαιδρές λύσεις (π.χ. να βγαίνει αυτόματα μια μούτζα σε όποιον παρεκτρέπεται χρησιμοποιώντας λέξεις - κλειδιά , όπως κάθε είδους ύβρεις..), το μόνο που χρειάζεται κατά την ταπεινή μου άποψη ,είναι να κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του και να επιδεικνύει τον απαιτούμενο σεβασμό στον συνομιλητή του...»
    Ξεχνώντας ίσως ότι κι ο ίδιος ο Νίκος έθεσε στο τραπέζι παρόμοιες λύσεις, θέλοντας προφανώς να ακούσει κι εμάς.

    Εξέφρασες λοιπόν την άποψή σου, με την οποία δεν συμφωνούσα απόλυτα, με έναν κόσμιο και μη κακεντρεχή τρόπο.
    Επανέρχεσαι μετά από κάποιες μέρες, και γράφεις το παραπάνω θυμωμένο ποστ.
    Ξέρεις Σάββα, αυτό που δεν καταλαβαίνω, εφόσον το ποστ σου δεν έρχεται να προσθέσει κάτι στα όσα είχες ήδη πει, παρά έχει πιότερο θυμό και ειρωνία μέσα του, είναι γιατί πρέπει κάποιος, να επιμένει να περάσει το δικό του, μειώνοντας μάλιστα συλλήβδην τους συνομιλητές του!
    Δεν έχεις δικαίωμα να απαξιώνεις το άνοιγμα του Νίκου σε εμάς, ούτε τις απαντήσεις – προτάσεις μας σε αυτό, όπως δεν ήρθα κι εγώ να απαξιώσω την δική σου πρόταση, την οποία βρήκα ανεπαρκή.

    Μακάρι Σάββα μου ο σεβασμός και ο αυτοσεβασμός να ήτανε στην πράξη τόσο εύκολα, όσο είναι στα λόγια.

    Στο δεύτερο σου μνμ λες ότι είσαι σίγουρος ότι αυτοί οι έντεκα αν λείψουν, κι εσύ μέσα, το φόρουμ θα ηρεμήσει.
    Και μετά κατακρίνεις όσους αυθαίρετα συμπεραίνεις ότι θέλουν εδώ μέσα ένα «φόρουμ – αστυνόμευσης»!
    Ε λοιπόν, ας μην παρασυρόμαστε σε πολιτικού τύπου ακροβασίες.
    Ούτε εγώ, ούτε κανείς, προτείναμε μια βαθιά διαχειριστική παρέμβαση, αλλά συγκεκριμένες εύστοχες παρεμβάσεις για να μην μοιάζει το φόρουμ καράβι ακυβέρνητο.
    Και να σου πω, τέλος, ότι προτιμώ εσένα και τα άλλα δέκα μέλη που θέτεις να είναι μέλη αυτού του φόρουμ, αλλά σεβόμενα τους κανόνες ( πραγματικά έχει κι η δημοκρατία νόμους και κανόνες), παρά να μπαναριστούν ή αυτό-μπαναριστούν.
    Ποτέ δεν συμπάθησα το φαινόμενο του εξοστρακισμού στην Αρχαία Αθήνα

    Από εκεί και πέρα, όσο σε αφορά, θεωρώ ότι όντως αυτό που λες εδώ είναι το ζουμί.

    «Εγώ αποχώρησα για τους δικούς μου υποκειμενικούς ασήμαντους λόγους (για κάποιους άλλους) , αλλά τόσο σημαντικούς για μένα που θεωρώ τον αρνητισμό που εκπέμπει ο καθένας εδώ μέσα σαν μια προσπάθεια αυτοπροβολής του Εγώ, που πρέπει να περάσει μέσα απ΄τη λεηλασία της δικής μου ψυχικής διάθεσης- γεγονός που δεν επιτρέπω πλέον να συμβαίνει.»

    Αυτή η αυτοπροβολή του εγώ, είναι ένα θέμα κρίσιμο, που άπτεται πολλών ψυχολογικών παραμέτρων και σίγουρα, παραμερίζει πολλές φορές την ανάγκη ή την ηθική υποχρέωση για σεβασμό του κάθε άλλου.

    Δεν λέω ότι έφυγες για ασήμαντους λόγους, λέω όμως ότι η παρουσία σου, λείπει από το φόρουμ.
    Αν ήσουν εσύ εδώ, είμαι σίγουρη, θα εμπλούτιζες τα βιντεάκια μου στο θρεντ «ενημέρωση». : )
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by krino
    Originally posted by weird


    κάποια λόγια σου μου φαίνονται κακεχτρεχή.

    εγω δεν διαβασα τιποτα ως κακεντρεχη,
    κατι που να βγαζει πικρα ναι.
    Δικαια η οχι, αλλη συζητηση.
    Προφανώς Κρινάκι μου τα προσλαμβάνουμε διαφορετικά.
    Εκφράζω μόνο τον εαυτό μου και κανέναν άλλο.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 13 of 54 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •