Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 54 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 802
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by marina38
    Αγαπητέ Νίκο,

    Πράγματι η κατάσταση είναι απογοητευτική. Όντως καταλαμβάνουν πλέον πολύ χώρο και εμφανίζονται με ολοένα αυξανόμενη συχνότητα προσωπικές αντιπαραθέσεις και άσχετα θέματα. Επιπλέον, αναρωτιέμαι αν υπάρχει έστω ένας όρος χρήσης, κανόνας, παραίνεση που να έχει τηρηθεί. Ή μάλλον, ναι, υπάρχει μόνο ένα πράγμα που συστηματικά αποδοκιμάζεται, η χρήση greeklish. Κατά τ’ άλλα, οι κάθε είδους ακατάλληλες προτροπές, αλλά και απόλυτες θέσεις σχετικά με την αιτιολογία, την τρέχουσα κατάσταση-διάγνωση και πρόγνωση των γραφόντων πάνε σύννεφο, το ίδιο οι βρισιές και οι χαρακτηρισμοί, γίνονται αλλαγές στα προφίλ και διπλοεγγραφές, υπάρχει ακόμα και διαφήμιση, ανακοινώνονται προσωπικά δεδομένα από συναντήσεις, msn, u2u και οι απείρου κάλλους διάλογοι συνεχίζουν να γεμίζουν τις σελίδες.

    Παλιότερα θυμάμαι πως υπήρχαν κάποιες παρεμβάσεις, όχι πάντοτε, αλλά έμοιαζαν (εκ του αποτελέσματος) επαρκείς για να διατηρηθεί ή να επανέλθει η ηρεμία και το φόρουμ στους αρχικούς του στόχους. Τώρα, θα συμφωνήσω με κάποια άλλα μέλη που έγραψαν ότι υπάρχει παντελής απουσία διαχειριστικής παρέμβασης (πάντοτε σε συνάρτηση με το μέγεθος της απαιτούμενης παρέμβασης λόγω απαράδεκτων μηνυμάτων που ποστάρονται).

    Θα ήθελα να βλέπω άμεσες, ή έστω μετά από σύντομο χρονικό διάστημα παρεμβάσεις που να βρίσκονται (τουλάχιστον) σε συμφωνία με τους όρους χρήσης και τη γενικότερη φιλοσοφία του φόρουμ. Για να πετύχει η περίφημη αυτορύθμιση χρειάζεται και κάποια καθοδήγηση-οριοθέτηση. Η οποία ναι, μπορεί να είναι ολοένα και μικρότερη αν αναφερόμαστε σε ένα παιδί που μεγαλώνει, αλλά όχι σε ένα φόρουμ που μεγαλώνει ενώ ταυτόχρονα έχει λίγα μόνο σταθερά μέλη. Μπορεί να υπάρχουν μεγάλα διαστήματα όπου η παρέμβαση από την πλευρά των διαχειριστών να είναι περιττή, αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί ποτέ να σταματήσει η παρακολούθηση και η εγρήγορση.

    Ζητάς τη συνδρομή όλων. Η συνδρομή όμως αυτή δεν μπορεί να υπάρχει με τη συνεχή απουσία των διαχειριστών. Αυτό που γράφεις για τη συχνή επικοινωνία με τη Σέλια είναι λίγο σαν να λέω στους φίλους μου ‘εγώ σας σκέφτομαι συνέχεια, μην ανησυχείτε που δεν παίρνω ποτέ τηλέφωνο και έχω να σας δω 10 χρόνια, ούτε εμφανίστηκα όταν με αναζητήσατε’… και να περιμένω βέβαια πως όλοι είναι σε θέση να καταλάβουν το ενδιαφέρον μου και όχι μόνο να συνεχίζουν να με θεωρούν φίλη, αλλά να δείχνουν έμπρακτα το ενδιαφέρον τους για εμένα. Όσο για την ελπίδα να φροντίσουν το χώρο τα ίδια τα μέλη, ιδίως τα παλιότερα, μου φαίνεται λίγο ανεδαφικό, χωρίς να υπάρχουν ξεκάθαροι ρόλοι, δικαιώματα και υποχρεώσεις. Δεν αμφισβητώ βέβαια τη σημασία της προσωπικής προσπάθειας και της ευθύνης του κάθε μέλους.

    Ως προς τη διαχείριση όμως, η δική μου αίσθηση είναι πως η απουσία παρέμβασης δεν οφείλεται μόνο σε κάποια προσωπική κοσμοθεωρία ή σε μια γενικότερη στάση – άποψη περί διαχείρισης, αλλά και (αν όχι κυρίως) στην έλλειψη χρόνου. Εξάλλου λες πως θα ευχόσουν η κοινότητα κάποια μέρα να χρειάζεται ακόμα λιγότερο από τον ήδη λιγοστό χρόνο που διαθέτεις. Νομίζω όμως ότι η διαθεσιμότητα χρόνου είναι αναγκαία προϋπόθεση. Είναι κατανοητό και καθόλου κατακριτέο, ότι δεν μπορείς να ασχολείσαι συστηματικά με το φόρουμ. Χρειάζεται όμως η παρουσία κάποιου που να μπορεί. Το πώς ακριβώς θα μπορούσε αυτό να γίνει, δεν μου είναι ξεκάθαρο καθώς δεν γνωρίζω όλες τις παραμέτρους λειτουργίας αυτής της προσπάθειας.

    Αυτά από εμένα, φυσικά ελπίζω να υπάρξει συνέχεια και να είναι καλύτερη.
    Η μαρίνα θίγει ένα σωρό σημαντικά θέματα τα οποία πρέπει να τα δούμε με σοβαρότητα.

    1. Άσχετα θέματα. Ένα σωρό από αυτά. Μειώνουν την αισθητική του φορουμ, και ενώ τουλάχιστον θα μπορούσαν οι θεματοθέτες να συνδυάσουν το οποιοδήποτε άσχετο θέμα με το ύφος του φορουμ, αυτό που επικρατεί είναι να λέει ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι.

    2.Προσωπικές αντιπαραθέσεις. Δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι με όλους ή με όλους συνεχώς αλλά μπορούμε να προσπαθήσουμε να καλλιεργήσουμε ένα κλίμα που θα αντικαθιστά τις άσκοπες συζητήσεις με παραδείγματα καλής συμπεριφοράς. Νομίζω πως ο κάθε χρήστης έχει μέσα του ένα ψυχικό κομμάτι που μπορεί να συμπεριφερθεί με καλοσύνη και ευθύτητα. Όμως όπως έχει πει και ο Όντεν \"εγώ κι ο κόσμος ξέρουμε αυτό που τα μικρά παιδιά μαθαίνουν, αυτοί που έπαθαν κακό, κακό θα ανταποδώσουν\".

    3.Παραβίαση κανόνων/ κακόβουλες συμπεριφορές. Εδώ νομίζω πως έχουμε να κάνουμε και με φαινόμενα που δεν αφορουν μόνο την παρούσα κοινότητα αλλά το διαδίκτυο ως επι το πλείστον. Μερικές φορές θα έλεγα χρειάζεται να νιώθουν όλοι ασφαλής ωστε να κυριαρχεί η ευθύτητα αλλά και ταρακούνημα ωστε η άνεση έκφρασης να μην μεγαλοποιεί δυσάρεστες καταστάσεις.

  2. #62
    Originally posted by krino
    αντε ρε πανε,
    να το κανουμε και αυτο....
    εχω την εντυπωση οτι τελικα δεν θα χρειαστει καν!
    το φορουμ ηρεμησε γιατι απλα εκφορτιστηκε ενα υλικο το οποιο επρεπε να βγει απο την ψυχη ανθρωπων που ειναι βασανισμενοι απο την ζωη και μοιραια η αντιδραση τους ειναι ισως πιο φορτισμενη απο αλλους που μπορουν να σφυριζουν αδιαφορα...
    Σας αγαπαω ολους το ιδιο!
    Αυτο ας ειναι το μονο συναισθημα που δεν θα πρεπει
    να βγαινει ποτε απο την ψυχη μας ....

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το φορουμ χρειαζοταν ενα chat...για να μη γινονται chat ολα τα νηματα και να επικοινωνει ο κοσμος...για να δουμε πως θα παει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #64
    Originally posted by keep_walking
    Το φορουμ χρειαζοταν ενα chat...για να μη γινονται chat ολα τα νηματα και να επικοινωνει ο κοσμος...για να δουμε πως θα παει.
    διαφωνω κιπ!
    το τσατ ειναι προσωπικη επικοινωνια και οχι συλλογικη....
    βεβαια αν επικοινωνεις με ανθρωπους που γνωριζεις καλα και ξερεις οτι θελουν το καλο σου , οπως πχ ο κρινος και τα κοριτσια που ηρθαν να σε δουνε στην τριπολη , καντο αφοβα .
    ομως με αγνωστους , ισως να εβαζε πολλους ανθρωπους σε περιπετειες εδω μεσα !οχι τοσο εσενα γιατι εισαι πολυ εγκεφαλικος και εχεις παραπανω απο οτι χρειαζεται ελεγχο στην συνασθηματικη σου αντιδραση , αλλα σε αλλους πιο ευασιθητους ισως να εκανε πολυ κακο και εμεις οι υπολοιποι δεν θα μπορουσαμε να παρεμβουμε ...

  5. #65
    χθες ειδα οτι εβαλες ενα λινκ για τσατ του εμπνευστη!
    εκει το σκεφτηκες ?

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ρε Πανο εισαι σοβαρος?
    Το chat ειναι chat.
    Δηλαδη οταν επικοινωνεις με τον εξω κοσμο που μπορει να σου ριξει και καμμια μπουνια τι ειναι?
    Δεν ειναι επιφοβο?
    Σιγα μην μπουμε και σε γυαλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #67
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν γνωριζω τι εκφορτιστηκε,
    αλλα ακομα και ετσι, αυτο θα ειναι εντελως προσωρινο.


    Η μαρινα επισημαινει - θιγει αρκετα σοβαρα ζητηματα.
    Καλως η οχι, το να πω εγω η εσυ οτι αυτο ειναι λαθος δεν λεει τιποτα.
    Πχ ειναι σαφες οτι αν μπει καποιος για πρωτη φορα και δει θεμα με πρωκτικο σεξ,
    η εντυπωση μου ειναι οτι θα την κανει με ελαφρα πηδηματακια.
    Δεν ξερω αν πει κανεις οτι ειναι πουριτανισμος αυτος, ισως ειναι.
    Εκεινο ομως που γνωριζω ειναι οι αντιδρασεις.
    Στην ιδια κλιμακα, εντασσονται τα ηλιθια και κομπλεξικα παρτουζοθρεντς και οτι αυτα πραγματευονται.


    Συνολικα λοιπον εγω εναντιωθηκα σε τετοιες λογικες.
    Αλλα οπως εγραψα και αλλου, η δικη μου γνωμη ειναι η γνωμη ενος απλου χρηστη οπως εσυ.
    Ετσι αυτοι που ανοιγουν τετοια ποστ, απαντανε - δικαιως ισως - και ποιος εισαι εσυ που θα μας πεις τι ειναι σωστο και τι οχι?
    Και εχουν δικαιο ξερεις....



    Οταν λοιπον ολα αυτα παραμενουν επι μακρον αιωρουμενα ερωτηματα συσσωρευουν ολη αυτη την αρνητικη εικονα που υπαρχει.




    Ο ΝικοςΔ. εχει μια αντιληψη οτι το προβλημα ειναι να μην υπαρχουν εντασεις.
    Αυτη ειναι η μιση αληθεια ομως, οχι ομως οτι ειναι ψεμματα.
    Η αλλη μιση ειναι περα απο το αν εδω μεσα υπαρχει μια λουλουδιασμενη ατμοσφαιρα,
    ποιο ειναι το ευρος των συζητησεων που υπαρχουν.
    Παραδειγμα τελευταιων εντασεων ηταν το θεμα περι του δηθεν αλκοολισμου που ανοιξε η μστρουφ κατοπιν συνεννοησης με τους αλλους δυο.
    Ας υποθεσουμε οτι δεν υπηρχε καμια ενταση και το θεμα εμενε στον οποιο χαβαλε πιστευαν οι χρηστες.
    Υπαρχει ερωτημα αν τετοια σκεπτικα χωρανε σε αυτη την κοινοτητα η οχι?
    Η απαντηση ειναι οτι μαλλον οχι, μιας και κλειδωθηκε.
    Ναι αλλα αυτο σαφεστατα δεν λυνει το προβλημα.
    Γιατι η ουσια και η λυση του προβληματος ειναι να κλειδωθουν οι τακτικες και οχι τα θρεντ μονο.


    Η επιθετικοτητα μου και η σταση μου συνολικα ειναι απεναντι σε τετοιες τακτικες και θελω να πιστευω οτι ειναι κατανοητη.
    Σαφως και σταθμιζω το ποιος ειναι πισω απο το καθετι.
    Αναγνωριζω οτι η πανικ. βαζει θεματα ειτε στιγμες μεγαλης εντασης και αφελειας (μερικες φορες σε βαθμο ηλιθιοτητας) ειτε γιατι εχει στρεσσαριστει.
    Αναγνωριζω επισης τον σταρχιδισμο των τριων να κανουν την πλακα τους αδιαφορωντας τι σημαινει αυτο. Πιο χειροτερο δε ειναι οτι προσπαθησαν να δειξουν μειωμενη αντιληψη, λεγωντας οτι ειχαν μεθυσει..... τωρα πως μεθαει καποιος που περνει καθε μερα, σταθερα για χρονια αντιψυχωτικα χαπια ειναι αποτελεσμα της δικη μας μειωμενης αντιληψης και οχι κατι αλλο.



    Ομως περα απο τις οποιεσδηποτε σταθμισεις, μια κοινοτητα ειναι υποχρεωμενη να στεκεται ισοτιμα σε τετοιες τακτικες:
    Πρεπει να τους ειχε κανει ηδη γνωστο οτι εχουν υποχρεωση να προφυλαξουν την κοινοτητα απο τετοια σκεπτικα. Ειμαι δε σιγουρος οτι ο καθενας μπορει να παρεκτραπει λιγο, αλλωστε δεν ειμαστε ρομποτ.... ομως επισης ειμαι σιγουρος οτι ο χρηστης που ειναι καλοτροπος, ασχετως αν επραξε σε μια στιγμη λαθος, με ενα μικρο σκουντημα θα ταρακουνηθει αρκετα χωρις δευτερη κουβεντα.
    Αντιθετα ο χρηστης που εχει στο πετσι του μια τετοια τακτικη, χρειαζεται βιαια ταρακουνηματα και αυτα αν τον συνεφερουν. Ο τελευταιος χρηστης, μονο ζημια μπορει να επιφερει στη κοινοτητα γιατι στην καλυτερη περιπτωση χρειαζεται συνεχόμενη επιτηρηση οταν και οποτε θεωρησει οτι η κατασταση και η συγκυρια ειναι τετοια που ειναι ωφελιμη για αυτον, να εκφρασει οτι τον περιοριζε μεχρι πρότινος.
    Επισης δε, καθε σκεψης αυτορυθμισης οπως εχω διαβασει κατα καιρους καθιστατε ανήμπορη να λειτουργησει εκ των πραγματων.






    Σε ολα αυτα,
    να ειμαστε ξεκαθαροι οτι χρειαζεται πλεον ενας φρεσκος αερας φιλοσοφιας στην εδω κοινοτητα.
    Οι διαχειριστες ειναι αναγκασμενοι να την εμπνευσουν και να την κανουν γνωστοι και ειναι επισης αναγκασμενοι να την εποπτευουν για να δουν κατα ποσο τηρουνται.
    Σε αυτο το επιπεδο, αρκετα κομματια (αν οχι ολα) της μαρινας με βρισκουν συμφωνο γιατι και εγω νιωθω οτι το φορουμ ειναι παρατημενο και αφημενο στη μοιρα του, οποια και ειναι αυτη.
    Το λεω εν πλήρη συνειδηση οτι κανενας κρινος δεν εχει δουλεια να πλακωνεται με χρηστες και να τους ρωταει γιατι και πως ανοιξαν ενα θρεντ.
    Δεν υπαρχει καμια τετοια αρμοδιοτητα η ρολος.
    Θα πρεπει ομως να γνωριζουμε, οτι κατι τετοιο κρινεται αναγκαιο, οταν η αυτορυθμιση δεν λειτουργει και υπαρχει κενο. Το κενο αυτο αναγκαστικα απο καπου πρεπει να καλυφθει.





    Κλεινω με ευχες ετσι ωστε καποια στιγμη συντομα να σταματησουν να υπαρχουν ολες αυτες οι κακες στιγμες και η κοινοτητα να επιστρεψει στις παλιες καλες εποχες.

  8. #68
    εγω παλι επιδη δεν πιστευω στις ευχες , κραταω ολα αυτα σαν πολυτιμα στοιχεια για την διαχειρηση και τα προσυπογραφω .
    ο κινδυνος κρινε ειναι να παψει να λειτουργει ο αυθορμιτισμος που αποτελει απαραιτητο συστατικο της προβολης που ειναι απριορι ο θεραπευτικος σκοπος αυτου του φορουμ υποστηριξης . ο κιπ μιλησε για ΤΣΑΤ . ισως φαινομενικα αυτο να εδινε καποια λυση .
    αν πχ καποιο θεμα ενοχλει την κοινοτητα στο συνολο της , οπως πχ το πρωκτικο σεξ που εβαλε η πανικουλα , θα μπορουσε ισως να περασει μεσω τσατ η προσωπικων μηνυματων με καποια μελη/εθελοντες η απαραιτητη ενημερωση , οπωσ πχ οτι το προφυλαχτικο σημερα δεν χρησμοποιηται πλεον τοσο οσο μεθοδο αντισυληψης οσο σαν μεθοδος προληψης κατα του ΕΙΤΖ ! αυτο με κανει πολυ επιφυλαχτικο σε οποιαδηποτε βεβιασμενη προσπαθεια διατηρησης μιας μορφης λογοκρισιας σε ενα φορουμ με στοχους που μοιραια , δεν μπορει να περιοριζονται απο στερεοτυπιες και καθωσπρεπισμους , αφου αναφερονται σε θεραπευτικες πρακτικες και συμβουλες που κατα κανονα αγγιζουν το σεξ και την ιδιωτικη ζωη των μελων που δεν θα πρεπει να αισθαννται καμμια αιδω για να ρωτησουν τα παντα , οσο ακραιο και ακομψο μπορει αυτο να φαινεται σε αλλους ...
    Ειναι δηλαδη ο στοχος της κοινοτητας που πρεπει να παραμενει αλωβητος για να επιτελειται η ωφελιμοτητα του στον ειδικο πληθυσμο των ψυχικα ασθενων και του περιβαλλοντος τους

  9. #69
    Originally posted by keep_walking
    Ρε Πανο εισαι σοβαρος?
    Το chat ειναι chat.
    Δηλαδη οταν επικοινωνεις με τον εξω κοσμο που μπορει να σου ριξει και καμμια μπουνια τι ειναι?
    Δεν ειναι επιφοβο?
    Σιγα μην μπουμε και σε γυαλα.
    Κι π ξερεις τι θα πει φορουμ ετσι?
    πλατεια ! ενω τσατ τηλεφωνικος θαλαμος !
    καταλαβαινω την αναγκη σου να επικοινωνησης αλλα δεν μου ειπες ποια ηταν η χθεσινη σου εμπειρια στο τσατ του εμπνευστη?

  10. #70
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by πανος12345
    εγω παλι επιδη δεν πιστευω στις ευχες , κραταω ολα αυτα σαν πολυτιμα στοιχεια για την διαχειρηση και τα προσυπογραφω .


    σαν απλος χρηστης φιλε πανε,
    το καλυτερο που μπορω να κανω πια, ειναι να λεω την αποψη μου και να ευχομαι....

  11. #71
    θα ελεγα οτι δεν εισαι μονο απλος χρηστης αλλα πολυτιμοτατο στελεχος σε μια εθελοντικη προσπαθεια μαζικης ψυχολογικης υποστήριξης , με πειρα και αποψη για ολα οσα απασχολουν την κοινοτητα αλλα προπαντων με μια σημαντικοτατη και επιτυχημενη συνδεση του εικονικου με το ρεαλ που νομιζω οτι θα ελυνε πολλα σημερινα προβληματα αν γινοτανε μεθοδικα και συντονισμενα σε τακτα χρονικα διαστηματα ...Το φορουμ αυτο που ανακαλυψα ολως τυχαια , μπορει να γινει μπουσουλας μιας ευρύτερης αντιμετωπισης του ψυχικου νοσηματος στην Ελλαδα
    και η Πολιτεια πρεπει να δειξει ενδιαφερον για τον τροπο που μπορει να ασκει το υψιστο καθηκον της της ενημερωσης , της υποστήριξης και της αντιμετωπισης της ψυχικης νοσου.
    Αφηνοντας στην ακρη στερεοτυπα και αλλα εμποδια , αν οποιος μπαινει εδω , βαζει ενα λιθαρακι αγαπης , αποδεικνυοντας εμπρακτα οτι η ανθρωπια σωζει ζωες , ταυτοχρονα δεινει τον δρομο στο συνολο της κοινωνιας μας για το πως θα βγουμε απο την κριση αξιων ....
    Δεν μπορουμε να απαογορευσουμε τον πρωκτικο ερωτα μεσω διαδικτυου , αλλα μπορουμε να προστατεψουμε τον πληθυσμο μας , αν ενημερωσουμε οσους το αγνοουν τι μπορει να προσφερει το προφυλαχτικο!

  12. #72
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πανο, το τι ειμαι το γνωριζουν ολοι εκτος απο εμενα.....
    Θα σου πω μονο το εξης:
    Μακρια απο εμενα ρολοι εξουσιας και κλικες οπως αρεσκονται μερικοι.


    Αν επιτεθηκα στην μστρουμφ ειχα λογους που το εκανα,
    και αν αυριο χρειαστει να υπερασπιστω την μστρουμφ, απεναντι σε αλλες επιθεσεις,
    να εισαι σιγουρος οτι θα ειμαι ο πρωτος που θα το κανει.

  13. #73
    Originally posted by krino
    πανο, το τι ειμαι το γνωριζουν ολοι εκτος απο εμενα.....
    Θα σου πω μονο το εξης:
    Μακρια απο εμενα ρολοι εξουσιας και κλικες οπως αρεσκονται μερικοι.


    Αν επιτεθηκα στην μστρουμφ ειχα λογους που το εκανα,
    και αν αυριο χρειαστει να υπερασπιστω την μστρουμφ, απεναντι σε αλλες επιθεσεις,
    να εισαι σιγουρος οτι θα ειμαι ο πρωτος που θα το κανει.
    σε πιστευω απολυτα κρινε ....
    εχεις οντως αυστηρο υπερ-εγω , αλλα αυτο δεν σε εμποδιζει να εισαι ακριβοδικαιος και συνεπης οσο και οραματικος .

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Έχω την αίσθηση ότι αυτό που προσπαθεί να μεταδώσει ο Νίκος με αυτό το νήμα είναι η ανάγκη για συνδρομή όλων των μελών του φόρουμ σε μια γενική συμφωνία σχετικά με το ποιες συμπεριφορές θα διατηρήσουν και ακόμη θα προάγουν το χαρακτήρα αυτού εδώ τπυ φόρουμ και με το ποιες προκαλούν το αντίθετο.

    Σίγουρα, χρειάζεται περισσότερη διαχείριση, ίσως από περισσότερα άτομα, μιας και το φόρουμ έχει μεγαλώσει αρκετά σε σχέση με παλαιότερα και απαρτίζεται όχι μόνο από περισσότερα μέλη αλλά από πολύ διαφορετικά μέλη, το καθένα με τη δική του ξεχωριστή προσωπικότητα και με τα δικά του θέματα να το απασχολούν ή και να του προκαλούν πόνο.

    Οπότε, πιστεύω ότι το να ασχολούνται περισσότερα άτομα με τη διαχείρισή του είναι ένα μέτρο που μπορεί να ληφθεί, μιας και ο χρόνος των ήδη υπαρχόντων διαχειριστών είναι πεπερασμένος. Τώρα, ως προς το αν μπορούν κάποια μέλη να επιλεγούν ως διαχειριστές υπάρχουν κάποια σημεία που όπως αναφέρατε είναι δύσκολο να διαπραγματευτούν/διασαφηνιστούν, όπως πχ η διπλή ιδιότητα ενός μέλους-διαχειριστή που θα έχει επιπτώσεις και στο ίδιο όσον αφορά την αντικειμενικότητά του και τη δυνατότητα να συμμετέχει πηγαία εδώ όπως πριν αλλά και στους υπόλοιπους που μπορεί να δημιουργήσει προστριβές...

    Τώρα, όσον αφορά το άλλο σκέλος, το τι μέτρα μπορούν να ληφθούν από εμάς, τους υπόλοιπους, τα απλά μέλη. Γιατί το φόρουμ είμαστε εμείς και αν πάει κάτι στραβά γι\'αυτό και μόνο ευθυνόμαστε κυρίως εμείς.
    Μιλήσαμε πολλές φορές θεωρητικά, άλλες φορές πιο πρακτικά, στηλιτεύοντας συμπεριφορές που προξενούν πρόβλημα τόσο σε μέλη όσο και στην εικόνα του φόρουμ, αλλά από ότι φάνηκε οι συμπεριφορές αυτές δε σταμάτησαν.
    Ίσως είναι καιρός λοιπόν να περάσουμε περισσότερο στην πράξη;
    Να πω ότι δε θα μου άρεσε ποτέ να υπάρχουν κανονισμοί για το κάθε τι, που να υπαγορεύει μια α συμπεριφορά, αλλά ο καθένας να είναι υπέυθυνος των λόγων του και των συμπεριφορών του. Δυστυχώς όμως αυτό τον τελευταίο καιρό σταμάτησε να γίνεται σε αυτόν εδώ το χώρο (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, κι εγώ έχω ξεφύγει).
    Γι\'αυτό πιστεύω ότι ίσως ήρθε η ώρα να περάσουμε σε πιο πρακτικές λύσεις που όμως δε θα αφαιρούν τίποτα από την ελευθερία έκφρασής μας εδώ μέσα, πράγμα το οποίο μας έφερε εδώ και μας έκανε να αγαπήσουμε αυτόν εδώ το χώρο. Το μόνο που θα αφαιρείται από την ελευθερία έκφρασης θα είναι οτιδήποτε μετατρέπει την ελευθερία που μας δίνεται απλόχερα εδώ μέσα σε ασυδοσία...

    Να προτείνω μια ιδέα και όσοι πιστεύετε ότι μπορεί να είναι εφαρμόσιμη την ακολουθείτε. Αν όχι, δοκιμάζουμε κάτι άλλο.
    Πως θα σας φαινόταν αν ΟΛΟΙ συμμετέχουμε στο να σχηματίσουμε ένα συμφωνητικό με πρακτικούς όρους χρήσης, προτείνοντας ο καθένας από έναν ή περισσότερους όρους, επιθυμητές ή ανεπιθύμητες συμπεριφορές, και δεσμευόμασταν προσωπικά ο καθένας να το τηρούμε όσο περισσότερο γίνεται;
    Με αυτό τον τρόπο δε μας επιβάλλεται κάτι έξωθεν, αλλά εμείς οι ίδιοι θέτουμε τα όρια στους εαυτούς μας και επομένως είμαστε και πιο συνεπείς στην τήρησή τους.
    Αν δε συμφωνούμε με κάποιον όρο που θα προταθεί, διατυπώνουμε τη διαφωνία μας και ξεκινάει ένας γόνιμος διάλογος σχετικά με την τροποποίηση του όρου αυτού, ή τη διαγραφή του από τη λίστα.

    Στο τέλος όμως, ΟΛΟΙ θα πρέπει να εκφέρουν άποψη στο αν συμφωνούν ή όχι με τη λίστα που τελικά θα οργανωθεί γιατί αν υπάρχουν διαφωνίες η λίστα αυτή δεν μπορεί να είναι εφαρμόσιμη...

    Επιτρέψτε μου να φέρω ένα παράδειγμα, και είναι πράγματα τα οποία ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ έχουμε γράψει, δεν τα έχω σκεφτεί από μόνη μου, απλά κάνω μια προσπάθεια να τα συγκεντρώσω όλες τις πολύτιμες γνώμες που έχουν ακουστεί κατά καιρούς, χωρίς σίγουρα να τις έχω διαβάσει/καταγράψει όλες ή μπορεί και κάποιες να έχω παρερμηνεύσει οπότε χρειάζεται η βοήθεια όλων, αν πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να βοηθήσει το χώρο αυτό να βγει από το τέλμα στο οποίο δυστυχώς τον έχουμε οδηγήσει.

    Πρακτικοί όροι χρήσης θα μπορούσαν να είναι:

    1. Θεμιτό είναι να αναλώνουμε την ενέργειά μας σε θέματα τα οποία συνάδουν με το ύφος του φόρουμ αυτού, δηλαδή με την υποστήριξη των μελών.
    2. Αποφεύγουμε να τροφοδοτούμε θέματα τα οποία είναι εκτός θεματολογίας και ειδικά προσβητικά για το ύφος του φόρουμ αυτού. Μπορούμε να πούμε την άποψή μας ή να επιλέξουμε με τη σιωπή μας να την εκφράσουμε αλλά με το να τα τροφοδοτούμε τα διαιωνίζουμε.
    3. Αποφεύγουμε προσβλητικές συμπεριφορές κατά μελών, όπως υβρεολογία, ευτελισμός, χλευασμός, καυστικότητα, είτε του μέλους είτε του προβλήματός του είτε της συμπεριφοράς του, ακόμα κι αν αυτή δεν είναι ενδεδειγμένη, είτε άμεσα, είτε έμμεσα ανοίγοντας άλλα θρεντς, γιατί με τον τρόπο αυτό μπορεί να βλάψουμε. Αν θέλουμε να τοποθετηθούμε κατά μιας ορισμένης συμπεριφοράς δε χρειάζεται να ευτελίσουμε τον άλλο.
    4. Δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή σε ποια θεματική ενότητα ανοίγουμε ένα νήμα.
    5. Αποφεύγουμε όσο το δυνατό τη δημιουργία νημάτων τύπου τσατ, όχι ότι το τσατ είναι κακό αυτό καθ\'αυτό και σίγουρα προκύπτει εν μέσω θεμάτων και καλώς προκύπτει, αλλά όταν παρατείνεται ίσως αντί να προάγει ένα διάλογο στο νήμα τον αποπροσανατολίζει.
    6. Αποφεύγουμε να απαξιώσουμε και να ευτελίσουμε τη θεραπευτική αγωγή, φαρμακευτική ή μη, που λαμβάνει ένα μέλος-μπορούμε να πούμε την αποψή μας και με πιο γόνιμους τρόπους.
    7. Έχουμε στο μυαλό μας πάντα, ότι πρόκειται για ένα χώρο στον οποίο μπήκαμε για να στηρίζουμε και να στηριχτούμε. Είναι ένας χώρος που μπάινουν ως επί το πλείστον άτομα με εύθραστη ψυχική υγεία. Αν νομίζουμε ότι είτε γράφοντας άμεσα είτε υπονοώντας κάτι για κάποιον άλλο, άσχημο ή πειρακτικό, αν είμασταν εμείς στη θέση του δε θα μας πείραζε ή ακόμα κι αν μας πέιραζε δε θα μας έβλαπτε, ή ότι μιας κι εμείς δεν πρόκειται ποτέ να βρεθούμε στη θέση του γιατί δεν υποφέρουμε από τα ίδια συμπτώματα ή γιατί διαφέρει η προσωπικότητά μαςι,
    κάνουμε λάθος.
    Και ο λόγος είναι ένας: Γιατί η ψυχική υγεία εδώ μέσα είναι εύθραστη.
    8. Από την άλλη, δε χρησιμοποιούμε την ευαίσθητη ψυχική υγεια μας ως δικαιολογία στο να φερόμαστε ανεξέλεγκτα.
    9. Το κύριο μέλημά μας, αν θέλουμε αυτός ο χώρος να συνεχίζει να υπάρχει, είναι η αυτοκριτική.

    Περιμένω τις απόψεις σας μπας και βρούμε καμιά άκρη με αυτό που συμβαίνει εδώ μέσα τον τελευταίο καιρό...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αν καποια μελη δεν αποφασισουν να κραταν λιγο τα νευρα τους,την ειρωνια τους και να ειναι σαν μανιασμενοι ταυροι σε υαλοπωλειο ετοιμοι να επιτεθουν σε οποιαδηποτε κριτικη καλοπροαιρετη η μη τοτε θα συνεχιστουν τα ιδια.
    ολοι παραπονιουνται για την κατασταση που εφτασε το φορουμ αλλα αν δουμε ποιοι γραφουν τις τελευταιες βδομαδες στα θεματα θα βρουμε 10 το πολυ ατομα καθως ολοι οι υπολοιποι βαριομαστε να καταναλωσουμε τον χρονο μας σε βλακωδεις αντιπαραθεσεις.
    Βεβαια αυτο εχει σαν αποτελεσμα νεα μελη που ερχονται να μην παιρνουν βοηθεια απλα να βλεπουν να μαλωνουν στα θεματα τους.
    ακομα σημαινει πως ουσιαστικα καποια απο αυτα τα 10 ατομα ειναι που εχουν φερει την κατασταση εκει που ειναι και ειμαι σιγουρος πως αν αυτα τα ατομα διορθωθουν θα επανελθει η ταξη.μεχρι τοτε ολα τα αλλα ειναι λογια της χαλιμας.

Page 5 of 54 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •