Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 54 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 802
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας

    Θα είμαι σύντομος:

    εκφράζω τη βαθιά μου λύπη για όσα διαβάζω τους τελευταίους μήνες στην κοινότητα του e-psychology.gr

    Η ενέργεια αρκετών, δεν δαπανάται στην αλληλο-υποστήριξη αλλά ξοδεύεται είτε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, είτε σε \"χαζο\"συζητήσεις\" που πολύ απέχουν από τους στόχους της κοινότητας.

    Στα πλαίσια της ιδιότητας μου να διαχειρίζομαι αυτό το χώρο, μου ζητήθηκε αρκετές φορές στο πρόσφατο παρελθόν να πάρω θέση ή να προβώ σε ενέργειες υπέρ/εναντίων διαφόρων μελών.
    Οπως όλοι γνωρίζετε και βλέπετε, η στάση μου συνήθως είναι μετριοπαθής και διακριτική.

    Επειδή όμως αρνούμαι να γίνω θεατής μιας τόσο δυσάρεστης τροπής στο φόρουμ, ενημερώνω όλους πως θα προβούμε, η Σέλια και γω σε κλείδωμα κάθε θέματος που εμπεριέχει προσωπικές διενέξεις. Επιπλέον, θα προβούμε σε αποκλεισμό μελών, όταν και όπου, με τα όποια δικά μας κριτήρια, θεωρούμε ότι τα πράγματα ξεφεύγουν από κάποια όρια.

    Λογικές του στυλ \"ο τάδε φώναξε περισσότερο, ο δείνα στο παρελθόν έβρισε χειρότερα, με αφήνουν αδιάφορο. Δεν έχουμε ζυγαριές και δεν σκοπεύουμε να αποκτήσουμε.
    Θα κάνουμε όμως ότι μπορούμε για να διαφυλάξουμε την κοινότητα. Εύχομαι να μην αποτύχουμε, αν και δεν είμαι καθολου βεβαιος γι αυτο.

    Παρόλα τα παραπάνω, ειλικρινά, αν κάτι θα με χαροποιήσει, δεν θα είναι οι αποκλεισμοί αλλα το να αναλάβουν οι εμπλεκόμενοι την ευθύνη του εαυτού τους, επιλέγοντας όχι μόνο να ακούσουν τα δικά τους συναισθήματα αλλά και να σεβαστούν τον χώρο που τους φιλοξενεί.

    Ζητώ για πολλοστή φορά τη συνδρομή όλων προκειμένου να φροντίσουμε αυτό το χώρο.


    ΥΓ. Θερμή παράκληση, αποφύγετε τα άσχετα θέματα στην κοινότητα καθώς και ένα σωρό διαλόγους που μοιάζει να αδιαφορούν για το όποιο θέμα/πρόβλημα/ερώτημα του θεματοθέτη, μετατρέποντας το φόρουμ σε ένα ατελείωτο χαζολόγημα.

    Χρήσιμο το χαζολόγημα, αλλά με όρια θα πρόσθετα, τουλάχιστον σε αυτό τον χώρο. Υπάρχουν ένα σωρό άλλοι χώροι που μπορούν να το φιλοξενήσουν (αλλα φόρουμ, τσατς, εμαιλς, κινητα κτλ). Ας μην μετατρέψουμε και αυτο το φόρουμ σε ένα απέραντο πηγαδάκι χαλαρών συζητήσεων.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    χμμμ για να δουμε τι σοι φως υπαρχει στο βαθος αυτου του τουνελ.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by NikosD.

    Η ενέργεια αρκετών, δεν δαπανάται στην αλληλο-υποστήριξη αλλά ξοδεύεται είτε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, είτε σε \"χαζο\"συζητήσεις\" που πολύ απέχουν από τους στόχους της κοινότητας.

    Στα πλαίσια της ιδιότητας μου να διαχειρίζομαι αυτό το χώρο, μου ζητήθηκε αρκετές φορές στο πρόσφατο παρελθόν να πάρω θέση ή να προβώ σε ενέργειες υπέρ/εναντίων διαφόρων μελών.
    Οπως όλοι γνωρίζετε και βλέπετε, η στάση μου συνήθως είναι μετριοπαθής και διακριτική.
    Νίκο,

    θα ηθελα να σου πω τη δικη μου γνωμη πανω στο θεμα που θιγεις. Η οποια μπορει να μην εχει κ σημασια, αλλα μιας κ το θετεις το θεμα, νομιζω πώς εχει αξια η οποια συμμετοχη.

    Πιστευω λοιπον, πώς το μηνυμα σου αυτο ερχεται καπως αργοπορημενα. Τουλάχιστον στα δικα μου ματια, με τα δικα μου μετρα κ σταθμα.

    Ειναι εξαιρετικα πολλα τα μηνυματα με τα χαζολογηματα που αναφερεις, με διαλογους απειρου καλλους που απεχουν πολυ απο τους στοχους του φορουμ.Μηνυματα γεματα ειρωνια, χαχανητα πανω σε προβληματα, επικίνδυνες ερωτησεις, προσβλητικοι χαρακτηρισμοι κ τοσα αλλα. Εδω κ παρα παρα πολλους μηνες. Προφανως κ κατι ηρθε να προστεθει σ αυτο τον ογκο των μηνυματων που σε αναγκασε να στειλεις το μηνυμα αυτο. Είναι η ποσοτητα των μηνυματων αυτων? Ειναι η ποιοτητα τους? Ειναι ο ογκος των προσωπικων μηνυματων διαμαρτυριας που λαμβανεις κ προβληματιστηκες? Ειναι προσωπικη σου παρατηρηση κ αγωνια? Δεν ξερω...

    Θα σου πω κ κατι ακομα: η σταση σου συμφωνω πώς ειναι διακριτικη. Αλλα καποιες φορες αναρωτιεμαι αν υπάρχει καποια παρακολουθηση απο σενα ή καποιον αλλο διαχειριστη. Σε οτι αφορα τη σταση της Celia δεν ειχα καταλαβει πώς επεκτεινεται κ σε κατι παραπανω απο το να επισημανει την χρηση μονο ελληνικης γραμματοσειρας ή και την μετακινηση καποιου θεματος σε αλλη κατηγορια.

    Πιστεύω πώς καταλαβαινω τον προβληματισμο σου κ τον συμμεριζομαι, αλλα αν εβλεπα μια πιο ενεργη συμμετοχη κ προσπάθεια απο τους οποιους διαχειριστες, νομιζω θα εβλεπα ως πιο δικαιο το μηνυμα αυτο.

    Τελειωνοντας θα ηθελα να πω, πώς πιστευω πώς ο χωρος θα βρει κ παλι τον ρυθμο του, θα τον ξαναχασει κ πάλι απο την αρχη...Εγω τουλάχιστον μεχρι τωρα, αυτο ειδα.Ελπιζω μονο, τα χαμηλα σημεια αυτου του φορουμ να μην κανουν νεα ρεκορ βάθους...κ τουλάχιστον προς αυτη την κατευθυνση προσπαθω να κινηθω.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Σοφία καλησπέρα,
    ίσως πράγματι να είναι καθυστερημένη η αντίδραση μου. Ισως να είναι πάρα πολύ καθυστερημένη.
    Η μόνη απάντηση που μπορώ να δώσω είναι ότι κάθε φορά που ετοιμαζόμουν να παρέμβω με έναν παρόμοιο (ή με όποιον) τρόπο, κάθε φορά έλεγα στον εαυτό μου \"ας δώσω μια ακόμη ευκαιρία, μιας και ο πυρήνας αυτής της κοινότητας είναι πολύ όμορφος, πολύ ανθρώπινος, πολύ αλτρουιστικός\".
    Κάθε φορά βέβαια που έλπιζα να φτιάξουν τα πράγματα, εν τέλει ματαιωνόμουν. Το μόνο αποτέλεσμα ήταν η τωρινή μου αντίδραση να μοιάζει (και να είναι) αργοπορημένη.

    Σε οτι αφορά την Σέλια και μένα και γενικά τον τρόπο διαχείρισης μας, θέλω να σου πω ότι.
    1. οι μη διαχειριστικές παρεμβάσεις, δε σημαίνουν απαραίτητα απουσία διαχείρισης. Σχεδόν καθημερινά έχουμε επικοινωνία με την Σέλια για όσα συμβαίνουν, ασχέτως αν τελικά γράφουμε/απαντούμε σπάνια (μάλιστα πολλές φορές έχω ευχηθεί αυτή η κοινότητα μια μέρα να χρειάζεται ακόμη λιγότερο από τον ήδη λιγοστό χρόνο που έχω στη διαθεση μου).
    και
    2. αυτό που ταιριάζει στην προσωπική μου κοσμοθεωρία και αν θέλεις ταυτόχρονα και το παράπονο μου είναι τα ίδια τα μέλη που είναι παλιά/ενεργά εδώ να βοηθήσουν όσο μπορούν στη βελτίωση του κλίματος.
    Μεχρι στιγμής, περισσότερο βλέπω αποχωρήσεις μελών κουρασμένων ή αηδιασμένων με όσα συμβαίνουν, παρά μια προσπάθεια βοήθειας από τα μέλη. (είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις σε αυτο που λέω).

    Αλήθεια, θα είχε νόημα να μεγαλώσει αυτή η ομάδα διαχείρισης? Θα ήθελαν άνθρωποι παλιοί και ενεργοί σε αυτό το χώρο να βοηθήσουν στην διαχείριση? Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο? Θα ήταν βοηθητικό?
    Η γνώμη μου είναι πως μια μεγάλη ομάδα διαχείρισης θα είναι δύσκολο να συντονιστεί και να συγχρονιστεί, με αποτέλεσμα αντιφατικές ενέργειες. Είμαι ανοικτός ωστόσο στο να συζητησουμε και να συμφωνήσουμε σε οποιαδήποτε διαφορετική πρόταση.

    Σοφία, πραγματικά εκτιμώ και σέβομαι τόσο την γενικότερη στάση σου στο φόρουμ όσο και την συγκεκριμένη ματιά σου σε αυτό το θέμα.
    Διαβάζω λοιπόν προσεκτικά όσα γράφεις, με ενδιαφέρει η ματιά σου και δεν προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω απέναντι σε όσα γράφεις. Απεναντίας, βρίσκω πολύ γόνιμη τη συζήτηση και σε ευχαριστώ για την διάθεση σου να συμμετέχεις.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Λοιπον ας ανοιξω και εγω το ρημαδι μου,






    Νικολαε, (ποσο καιρο εχουν να σε προσφωνησουν ετσι??)

    Σεβαστο το οτι βλεπεις μια κατηφορα και θες να βαλεις ενα φρενο.
    Θα σου πω μαλιστα οτι βλεπουμε με τα ιδια ματια ακριβως τα ιδια πραγματα.


    Προσωπικα εχω την εκτιμηση οτι εδω και μηνες - 1 χρονο μαξ,
    εχει αλλαξει η ποιοτητα που υπαρχει με τουλαχιστον τις μισες απαντησεις να μην εχουν σχεση με το τι θα επρεπε να συζητιεται εδω μεσα. (δεν θα κανω μετρησεις οταν υπαρχουν εντασεις και καυγαδες ενθεν και ενθεν)

    Τωρα,
    να κανει καποιος καποια ερευνα ποιος ειναι ο κακος και ποιος ο καλος δεν νομιζω οτι βοηθαει.
    Ετσι ειναι σημερα και τελος.
    Παλια ακομα και με εντασεις γινονταν μια συζητηση και σταματαγε η ολη υποθεση.
    Πλεον οτι και να πουμε το στορυ βγαινει ιδιο και χειροτερο.


    Αρα,
    συμφωνω οτι πρεπει να παιρνουν δρομο οτιδηποτε δεν εχει αμεση σχεση με μια απαντηση στο θεμα καποιου.
    Προχθες εσκασε και μια \"πλακιτσα\" που αναψε για μια ακομη φορα ενα νεο κυκλο συζητησεων.
    Αναρωτιεμαι σε τι ακριβως βοηθαει αυτες οι \"πλακιτσες\" εκτος απο το να σπανε καποιοι την ανια τους?



    Οσο με αφορα,
    εχω κανει αρκετες κοντρες και παρεμβασεις οποτε τουλαχιστον τις διαβαζα.
    Τελευταια μου κοντρα ηταν οι επιθεσεις προς τον πανο και οσα συζητηθηκαν μετα.
    Αδιαφορω τι νομιζει ο καθενας για την σταση μου στο ταδε και ταδε και ταδε θεμα.
    Την θεωρω σωστη και βασει αυτου θα συνεχιζω να την παλευω.
    Ολα οσα εχω πει εδω μεσα, ειναι θεμα αδιαπραγματευτων αξιων και εδω νομιζω ληγει η κουβεντα για μενα.









    Για το φορουμ συνολικοτερα.
    Θεωρω οτι εχει κανει ενα μεγαλο κυκλο και πλεον υπαρχει αρκετη εμπειρια και αξιολογηση θεματων, ερωτησεων και απαντησεων σε αυτα.
    Η δικη μου η κριση λεει οτι το ολο εγχειρημα πια, εχει φτασει στα ορια του.
    Δεν εχω βεβαια συνολικο πακετο λυσεων, αλλα εχω σαφες οτι δεν μπορει να παει αλλο ετσι.
    Εχω την εντυπωση οτι χρειαζεται εμπειρος κοσμος με γνωσεις (?) ψυχολογιας ο οποιος να κοβει και να ραβει οπως πρεπει και οχι οπως θα μου αρεσε εμενα η καποιου αλλου.

    Επισης θεωρω οτι μερικες φορες υπαρχουν απαντησεις σε ατομα που ζηταν απαντησεις και μερικες φορες πεταγονται σκορπιες και αστοχες απαντησεις που αν δεν τις κοψεις αντι να βοηθανε δημιουργουν προβληματα.
    Η υποστηριξη σε ενα προβλημα καποιου ειναι ενα αμφιλεγομενο ζητημα, απο το απο ποιον λεγεται και τι λεγεται.
    Μερικες φορες εχω κανει τετοιες παρεμβασεις, ομως πιστευω οτι ο ρολος μου ΔΕΝ ειναι αυτος και δεν ξερω αν εκανα καλα που μιλησα οποτε το εκανα.



    Αγαπητε Νικολαε,
    να εχεις υποψη σου,
    οτι δεν αξιζει να ζει, θα πεθανει,
    και οτι δεν ποτιζεται οπως πρεπει θα ξεραθει.




    ΥΓ........ θα ηταν ενδιαφερον να αναπτυχθει ενας σοβαρος διαλογος με επιχειρηματολογια απο ολους για τα οσα συμβαινουν τελευταια. (με οτι αλλαγες μπορει να σημαινει αυτο)
    Ειμαι υποχρεωμενος να πω οτι εχεις ευθυνη που δεν προκρινεις κατι τετοιο.
    Στο κενο αυτης της ευθυνης, ανοιξα πριν λιγες ημερες την αρενα του e-psychology, αυτο νομιζω λεει πολλα.

  6. #6
    Εγω προσωπικα σαν νεοτερο μελος , θα ηθελα να χαιρετησω καταρχην την προθεση να μην φιμωθει κανεις και να μην μεινει κανεις με το παραπονο οτι ειναι λογοτερο ισος απο τους αλλους σε αυτο το φορουμ!
    Θα ηθελα επισης να πω οτι θεωρω πολυ σημαντικη την παρεμβατικη του δυνατοτητα με αυτη την μεικτη μορφη αναμεσα σε ανθρωπους που προσεγγιζουν τα ιδια θεματα με διαφορετικους τροπους και οπτικες γωνιες .
    Η επιτυχια του συνισταται στην δυναμη της συμμετοχης στην φωνη της συλλογικης συνειδησης και οχι του ειδικου και επαγγελματια της ψυχικης υγειας , γιατι αυτο εξαλλου θα ηταν αντιθετο με καθε δεοντολογια επαγγελματικη στον χωρο της υγειας .
    Οτι φαινεται να ειναι εμποδιο στους στοχους της πλειοψηφιας οσων συμμετεχουν , δεν διαφερει απο τον εξω κοσμο ...
    Ειναι ζητημα λιγων και απλων κανονων που θα προσεθεταν σοβαροτητα και αυτοσυγκεντρωση στον κοινωφελή στοχο του σαιτ, για να εκπληρωνει καλυτερα την μεγιστης ωφελιμοτητας υπηρεσια του στο κοινωνικο συνολο.
    Να βγαζει το αισθημα οτι εδω υπαρχει ανθρωπια , αλληλεγγυη και συμπαρασταση , δωρεαν , εθελοντικα και χωρις εμποδια , απο αυτους που δεν πιστευουν ακομα στην δυνατοτητα του διαδικτυου, να προαγει θεραπευτικα τον διαλογο , την καινοτομια της σκεψης και κυριως την αισθηση οτι κανεις στο διαδικτυο δεν μπορει να νοιωθει πια μονος του .

  7. #7
    Originally posted by krino
    Λοιπον ας ανοιξω και εγω το ρημαδι μου,






    Νικολαε, (ποσο καιρο εχουν να σε προσφωνησουν ετσι??)

    Σεβαστο το οτι βλεπεις μια κατηφορα και θες να βαλεις ενα φρενο.
    Θα σου πω μαλιστα οτι βλεπουμε με τα ιδια ματια ακριβως τα ιδια πραγματα.


    Προσωπικα εχω την εκτιμηση οτι εδω και μηνες - 1 χρονο μαξ,
    εχει αλλαξει η ποιοτητα που υπαρχει με τουλαχιστον τις μισες απαντησεις να μην εχουν σχεση με το τι θα επρεπε να συζητιεται εδω μεσα. (δεν θα κανω μετρησεις οταν υπαρχουν εντασεις και καυγαδες ενθεν και ενθεν)

    Τωρα,
    να κανει καποιος καποια ερευνα ποιος ειναι ο κακος και ποιος ο καλος δεν νομιζω οτι βοηθαει.
    Ετσι ειναι σημερα και τελος.
    Παλια ακομα και με εντασεις γινονταν μια συζητηση και σταματαγε η ολη υποθεση.
    Πλεον οτι και να πουμε το στορυ βγαινει ιδιο και χειροτερο.


    Αρα,
    συμφωνω οτι πρεπει να παιρνουν δρομο οτιδηποτε δεν εχει αμεση σχεση με μια απαντηση στο θεμα καποιου.
    Προχθες εσκασε και μια \"πλακιτσα\" που αναψε για μια ακομη φορα ενα νεο κυκλο συζητησεων.
    Αναρωτιεμαι σε τι ακριβως βοηθαει αυτες οι \"πλακιτσες\" εκτος απο το να σπανε καποιοι την ανια τους?



    Οσο με αφορα,
    εχω κανει αρκετες κοντρες και παρεμβασεις οποτε τουλαχιστον τις διαβαζα.
    Τελευταια μου κοντρα ηταν οι επιθεσεις προς τον πανο και οσα συζητηθηκαν μετα.
    Αδιαφορω τι νομιζει ο καθενας για την σταση μου στο ταδε και ταδε και ταδε θεμα.
    Την θεωρω σωστη και βασει αυτου θα συνεχιζω να την παλευω.
    Ολα οσα εχω πει εδω μεσα, ειναι θεμα αδιαπραγματευτων αξιων και εδω νομιζω ληγει η κουβεντα για μενα.









    Για το φορουμ συνολικοτερα.
    Θεωρω οτι εχει κανει ενα μεγαλο κυκλο και πλεον υπαρχει αρκετη εμπειρια και αξιολογηση θεματων, ερωτησεων και απαντησεων σε αυτα.
    Η δικη μου η κριση λεει οτι το ολο εγχειρημα πια, εχει φτασει στα ορια του.
    Δεν εχω βεβαια συνολικο πακετο λυσεων, αλλα εχω σαφες οτι δεν μπορει να παει αλλο ετσι.
    Εχω την εντυπωση οτι χρειαζεται εμπειρος κοσμος με γνωσεις (?) ψυχολογιας ο οποιος να κοβει και να ραβει οπως πρεπει και οχι οπως θα μου αρεσε εμενα η καποιου αλλου.

    Επισης θεωρω οτι μερικες φορες υπαρχουν απαντησεις σε ατομα που ζηταν απαντησεις και μερικες φορες πεταγονται σκορπιες και αστοχες απαντησεις που αν δεν τις κοψεις αντι να βοηθανε δημιουργουν προβληματα.
    Η υποστηριξη σε ενα προβλημα καποιου ειναι ενα αμφιλεγομενο ζητημα, απο το απο ποιον λεγεται και τι λεγεται.
    Μερικες φορες εχω κανει τετοιες παρεμβασεις, ομως πιστευω οτι ο ρολος μου ΔΕΝ ειναι αυτος και δεν ξερω αν εκανα καλα που μιλησα οποτε το εκανα.



    Αγαπητε Νικολαε,
    να εχεις υποψη σου,
    οτι δεν αξιζει να ζει, θα πεθανει,
    και οτι δεν ποτιζεται οπως πρεπει θα ξεραθει.




    ΥΓ........ θα ηταν ενδιαφερον να αναπτυχθει ενας σοβαρος διαλογος με επιχειρηματολογια απο ολους για τα οσα συμβαινουν τελευταια. (με οτι αλλαγες μπορει να σημαινει αυτο)
    Ειμαι υποχρεωμενος να πω οτι εχεις ευθυνη που δεν προκρινεις κατι τετοιο.
    Στο κενο αυτης της ευθυνης, ανοιξα πριν λιγες ημερες την αρενα του e-psychology, αυτο νομιζω λεει πολλα.
    κρινε ,
    θα διαφωνησω εμμεσα σε ενα μονο πραγμα
    Κανεις δεν πρεπει να φιμωθει , γιατι αν συμβει , το φορουμ και οτι πετυε μερι σημερα θετικο θα καταληξουν σε φαρσα.
    Αναπαρασταση ενος υπαρκου κοσμου ειναι ενας εικονικος Συστημικες παρεμβασεις μπορουν να γινουν και εχω υποδειξει καποιες οχι ομως να φτασουμε στα ακρα ....
    Δεν μπορει να γινεται αναφορα για επιθεση ατομικη σε καποιον
    οταν καποιος αλλους λογω της αρρωστειας του δεν μπορει να κανει αυτοελεγχο...
    Μπορει να ενημερωθει για μια υπερβαση ο χρηστης , για να λειτουργησει θεραπευτικα , σαν εγρηγορση και οχι στερητικα σαν απορριψη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by NikosD.
    Σοφία καλησπέρα,
    ίσως πράγματι να είναι καθυστερημένη η αντίδραση μου. Ισως να είναι πάρα πολύ καθυστερημένη.
    Η μόνη απάντηση που μπορώ να δώσω είναι ότι κάθε φορά που ετοιμαζόμουν να παρέμβω με έναν παρόμοιο (ή με όποιον) τρόπο, κάθε φορά έλεγα στον εαυτό μου \"ας δώσω μια ακόμη ευκαιρία, μιας και ο πυρήνας αυτής της κοινότητας είναι πολύ όμορφος, πολύ ανθρώπινος, πολύ αλτρουιστικός\".
    Κάθε φορά βέβαια που έλπιζα να φτιάξουν τα πράγματα, εν τέλει ματαιωνόμουν. Το μόνο αποτέλεσμα ήταν η τωρινή μου αντίδραση να μοιάζει (και να είναι) αργοπορημένη.

    Σε οτι αφορά την Σέλια και μένα και γενικά τον τρόπο διαχείρισης μας, θέλω να σου πω ότι.
    1. οι μη διαχειριστικές παρεμβάσεις, δε σημαίνουν απαραίτητα απουσία διαχείρισης. Σχεδόν καθημερινά έχουμε επικοινωνία με την Σέλια για όσα συμβαίνουν, ασχέτως αν τελικά γράφουμε/απαντούμε σπάνια (μάλιστα πολλές φορές έχω ευχηθεί αυτή η κοινότητα μια μέρα να χρειάζεται ακόμη λιγότερο από τον ήδη λιγοστό χρόνο που έχω στη διαθεση μου).
    και
    2. αυτό που ταιριάζει στην προσωπική μου κοσμοθεωρία και αν θέλεις ταυτόχρονα και το παράπονο μου είναι τα ίδια τα μέλη που είναι παλιά/ενεργά εδώ να βοηθήσουν όσο μπορούν στη βελτίωση του κλίματος.
    Μεχρι στιγμής, περισσότερο βλέπω αποχωρήσεις μελών κουρασμένων ή αηδιασμένων με όσα συμβαίνουν, παρά μια προσπάθεια βοήθειας από τα μέλη. (είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις σε αυτο που λέω).

    Αλήθεια, θα είχε νόημα να μεγαλώσει αυτή η ομάδα διαχείρισης? Θα ήθελαν άνθρωποι παλιοί και ενεργοί σε αυτό το χώρο να βοηθήσουν στην διαχείριση? Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο? Θα ήταν βοηθητικό?
    Η γνώμη μου είναι πως μια μεγάλη ομάδα διαχείρισης θα είναι δύσκολο να συντονιστεί και να συγχρονιστεί, με αποτέλεσμα αντιφατικές ενέργειες. Είμαι ανοικτός ωστόσο στο να συζητησουμε και να συμφωνήσουμε σε οποιαδήποτε διαφορετική πρόταση.

    Σοφία, πραγματικά εκτιμώ και σέβομαι τόσο την γενικότερη στάση σου στο φόρουμ όσο και την συγκεκριμένη ματιά σου σε αυτό το θέμα.
    Διαβάζω λοιπόν προσεκτικά όσα γράφεις, με ενδιαφέρει η ματιά σου και δεν προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω απέναντι σε όσα γράφεις. Απεναντίας, βρίσκω πολύ γόνιμη τη συζήτηση και σε ευχαριστώ για την διάθεση σου να συμμετέχεις.
    Καλησπέρα Νίκο μου,
    επιτρέψτε μου να λάβω κι εγώ μέρος στην συγκεκριμένη συζήτηση.

    Σου έχω εκθέσει τις πρωτοβουλίες μου αλλά και τις κατά καιρούς απόψεις μου στο θέμα της διαχείρισης και κάθε σου απάντηση θα είναι ευπρόσδεκτη και αφορμή για έναν ουσιαστικό διάλογο.


    Όσον αφορά στα υπόλοιπα που εκθέτεις, Νίκο μου πιστεύω οτι κάθε σου παρέμβαση δεν θίγει τον πυρήνα, τον όμορφο και αλτρουιστικό όπως λες, αυτού του φόρουμ. Ίσα ίσα. Εαν η παρέμβαση είναι κατάλληλη και χρονικά και ποιοτικά, μάλλον προστατεύει τον πυρήνα παρά τον βλάπτει.

    Φυσικά το \"κατάλληλη χρονικά και ποιοτικά\" είναι ένα κριτήριο που θα πρέπει να το συγκεκριμενοποιείες εσύ κάθε φορά και σε αυτό πρέπει να σου πω οτι εκτιμώ και σέβομαι την κρίση σου.

    Ούτε η έλλειψη διαχειριστικής παρέμβασης, ούτε η υπερβολική παρέμβαση είναι μέτρα τα οποία με βρίσκουν σύμφωνη. Μια μέση οδός παρεχει σχεδόν πάντα ένα καλό αποτέλεσμα. Αλλα, σε περιόδους κρίσης, όπως αυτή που διανύει το φόρουμ, το καταλαβαίνω να υπάρξει διαφορετική διευθέτηση του θέματος, όπως αυτή που παρουσιάζεις στο συγκεκριμένο ποστ.

    Τέλος, θέλω να σχολιάσω το εξής. Γράφεις \"αυτό που ταιριάζει στην προσωπική μου κοσμοθεωρία και αν θέλεις ταυτόχρονα και το παράπονο μου είναι τα ίδια τα μέλη που είναι παλιά/ενεργά εδώ να βοηθήσουν όσο μπορούν στη βελτίωση του κλίματος.
    Μεχρι στιγμής, περισσότερο βλέπω αποχωρήσεις μελών κουρασμένων ή αηδιασμένων με όσα συμβαίνουν, παρά μια προσπάθεια βοήθειας από τα μέλη. (είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις σε αυτο που λέω).\"

    Αν επέλεγα να το πάρω προσωπικά, θα το εκλάμβανα ως μομφή ( γιατί θεωρώ οτι ένα μέρος του παραπόνου σου απευθύνεται και σε εμένα) για την επιλογή μου να απέχω στην παρούσα φάση, απο έναν χωρο που έχω αγαπήσει και στον οποίο έχω δώσει πολλά, ΑΦΟΥ προηγουμένως κατέβαλα κάθε δυνατή προσπάθεια για την βελτίωση του κλίματος και είδα οτι η αρνητική επίδραση του κλίματος πάνω μου ήταν μικρότερη απο την θετική που μπορούσα εγώ να ασκήσω σε αυτό. Σαν έσχατο μέσο λοιπόν είδα αυτό της συνειδητοποιημένης αποχώρησης και εξέθεσα και τους λόγους αυτής.

    Εχω αναλογιστεί πάνω στις αιτίες για τις οποίες κάθε ατομική μου προσπάθεια ήταν σχεδόν καταδικασμένη. Απο όσο έχω μπορέσει να δω,θα βοηθούσε πιστεύω Νίκο να είχα μια καλύτερη επικοινωνία μαζί σου, αλλά και την δυνατότητα μιας πιο συντονισμένης δράσης ( και με σένα αλλά και με άλλα μέλη που ενδεχομένως θα ανήκουν σε μια διαχειριστική ομάδα) κι αν θέλεις η \"απουσία\" αυτού είναι το δικό μου παράπονο.

    Εφόσον συνεπώς τέτοιος συντονισμός και γενικός και ειδικός δεν υπάρχει, εξακολουθώ να βλέπω την αποστασιοποίησή μου, ως την καλύτερη δυνατή στάση.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ας μιλησουμε λιγο με νουμερα.
    Τσεκαρωντας 7 οκτωβρη 2009 την θεματολογια των σημερινων μυνηματων δεν θα ελεγα οτι το φορουμ εχει ξεφυγει εκτος θεματολογιας.
    Θα ελεγα εκτος απο καποια γενικα θεματα οπως music,στιχοι κλπ που υπαρχουν σε ολα τα φορουμ και λιγες γενικες
    συζητησεις,ολα τα θεματα ειναι περι ψυχολογιας.
    Μαλιστα οταν αναφερεται οτι ειναι στα χειρoτερα του.
    Επισης στατιστικως μονο το υποφορουμ \"αγχος-φοβιες\" εχει σχεδον τοσα θεματα-μυνηματα οσο το υποφορουμ \"γενικα\"!!!!

    Οποτε συμπεραινω οτι το παρον νημα αναφερεται στις προσωπικες διενεξεις-διαμαχες μεταξυ των χρηστων.
    Σε αυτο συμφωνω και φυσικα αλλο η αντιπαραθεση και η επιχειρηματολογια.
    Φυσικα δεν ειμαστε αποστειρωμενο περιβαλλον θα υπαρχουν και διενεξεις αλλα μετρον αριστον.Τωρα μερικοι σχεδον οτι πληκτρολογουν αφορα μια διενεξη και παρασυρουν και τον συνομιλητη πολλες φορες οποτε γινεται το ελα να δεις,μιας και θελουν και αλλοι \"κομματι απο τη πιτα\".
    Δεν ξερω τι μπορει να γινει για αυτο,χωρις να χαλασει κατι αλλο εξισου σημαντικο,οπως η ελευθερια εκφρασεως που υπαρχει.




    Quotes Γενικά

    ΣΤΙΧΟΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ Γενικά

    music Γενικά

    χαλαρωτικα games στο νετ Γενικά

    ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 Οικογένεια, σxeσεις,σεξουαλικοτητα

    Αυπνια Αγχος/Φοβίες

    Ψυχοθεραπεια Λιβελουλας Αγχος/Φοβίες

    Οριακή προσωπικότητα Διαταραχές Προσωπικότητας

    Τολμη και γοητεια Γενικά

    αγχοσ φοβιεσ Αγχος/Φοβίες

    Σχέσεις και διαδίκτυο... Γενικα

    βαλεριανα again Αγχος/Φοβίες

    βαριας μορφης καταθλιπση!!!!! Κατάθλιψη - Δυσθυμία

    arrwstofovies Αγχος/Φοβίες

    Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινοτητας Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα

    gossip - news Γενικά

    τα προβλήματά μου... Διπολική διαταραχή

    Επώδυνος χωρισμός και επικείμενος θάνατος συγγενικού προσώπου Οικογένεια, σχέσεις, σεξουαλικότητα

    help Αγχος/Φοβίες

    Οι χθεσινες επεμβασεις του διαχειριστη Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα

    HIPNOSTEDON Ψυχοδραστικές ουσίες - Εξαρτήσεις

    αμφιφυλοφιλια στον γαμο Οικογένεια, σχέσεις, σεξουαλικότητα

    ήπιας μορφής κατάθλιψη? Κατάθλιψη - Δυσθυμία

    ΑΡΝΗΣΗ ΕΡΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ Οικογένεια, σχέσεις, σεξουαλικότητα

    Τι συμβαινει επιτελους?.. Γενικά

    απεξαρτηση απο αλκοολ Ψυχοδραστικές ουσίες - Εξαρτήσεις

    Φόβος-Πανικός Αγχος/Φοβίες

    Κοντέυω τα 30 και είμαι ακόμα μόνη...Οικογένεια, σχέσεις, σεξουαλικότητα

    Kουραστηκα πια..! Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Νίκο...
    Δεν πιστεύω στην αστυνόμευση, αλλά δεν πιστεύω και στην ασυδοσία.
    Μέσα απ το ρόλο σου ως ενός ανθρώπου που πιστεύει στην ελεύθερη βούληση/ελευθερία, αλλά και στην αδυναμία σου, (λόγω μη ελεύθερου χρόνου), άφησες κατά κάποιο τρόπο το φόρουμ στη μοίρα του.
    Ξέρεις και βλέπεις περισσότερο απ όλους μας, πως εδώ μέσα συντελείται ένα αξιόλογο έργο που ταυτόχρονα, δεδομένης της ελευθερίας κινήσεων όλων, ακροβατεί σε ένα τεντωμένο σκοινί.
    Σίγουρα εμπιστέύεσαι κάποια άτομα που πιστεύουν πραγματικά σε αυτό και δεν πέφτουν στην παγίδα της προσωπικής/εγωιστικής αντιπαράθεσης, αλλά συγχρόνως ξέρεις πως δεν μπορούν αυτά τα ίδια άτομα να \"ελέγξουν\" αυτό το χώρο καθώς λειτουργούν κάτω απ το πρίσμα της ανεκτικότητας αφού έχουν να κάνουν με ανθρώπους που αντιμετωπίζουν ένα σωρό προβλήματα, οπότε λειτουργούν ανοχικά απέναντι σε ακρότητες.
    Έτσι, αναλαμβάνουν αυθαίρετα τα ηνία, μέλη που μόνο κακό μπορούν να κάνουν εδώ μέσα λειτουργώντας υπό εγωιστικό καθεστώς προσπαθώντας να καλύψουν δικά τους κοινωνικά/ψυχολογικά κενά κάνοντας το χώρο ένα ατελείωτο τσίρκο.
    Αν σε ενδιαφέρει η άποψη μου, θα έλεγα πως το φόρουμ χρειάζεται ένα μάτι, κάποιον που θα θέτει όρια όταν αυτά ξεπερνιούνται, που θα βρίσκεται ανάμεσα μας και θα βάζει τέλος σε όλο αυτό το μπάχαλο που έχει δημιουργηθει.
    Από κει και πέρα, η απόφαση για τη μοίρα αυτού του χώρου είναι δική σου και απ την συμμετοχή μου εδώ και απ τις μέχρι στιγμής παρεμβάσεις σου, είμαι σίγουρη πως θα κάνεις το καλύτερο.

  11. #11
    Originally posted by Θεοφανία
    Νίκο...
    Δεν πιστεύω στην αστυνόμευση, αλλά δεν πιστεύω και στην ασυδοσία.
    Μέσα απ το ρόλο σου ως ενός ανθρώπου που πιστεύει στην ελεύθερη βούληση/ελευθερία, αλλά και στην αδυναμία σου, (λόγω μη ελεύθερου χρόνου), άφησες κατά κάποιο τρόπο το φόρουμ στη μοίρα του.
    Ξέρεις και βλέπεις περισσότερο απ όλους μας, πως εδώ μέσα συντελείται ένα αξιόλογο έργο που ταυτόχρονα, δεδομένης της ελευθερίας κινήσεων όλων, ακροβατεί σε ένα τεντωμένο σκοινί.
    Σίγουρα εμπιστέύεσαι κάποια άτομα που πιστεύουν πραγματικά σε αυτό και δεν πέφτουν στην παγίδα της προσωπικής/εγωιστικής αντιπαράθεσης, αλλά συγχρόνως ξέρεις πως δεν μπορούν αυτά τα ίδια άτομα να \"ελέγξουν\" αυτό το χώρο καθώς λειτουργούν κάτω απ το πρίσμα της ανεκτικότητας αφού έχουν να κάνουν με ανθρώπους που αντιμετωπίζουν ένα σωρό προβλήματα, οπότε λειτουργούν ανοχικά απέναντι σε ακρότητες.
    Έτσι, αναλαμβάνουν αυθαίρετα τα ηνία, μέλη που μόνο κακό μπορούν να κάνουν εδώ μέσα λειτουργώντας υπό εγωιστικό καθεστώς προσπαθώντας να καλύψουν δικά τους κοινωνικά/ψυχολογικά κενά κάνοντας το χώρο ένα ατελείωτο τσίρκο.
    Αν σε ενδιαφέρει η άποψη μου, θα έλεγα πως το φόρουμ χρειάζεται ένα μάτι, κάποιον που θα θέτει όρια όταν αυτά ξεπερνιούνται, που θα βρίσκεται ανάμεσα μας και θα βάζει τέλος σε όλο αυτό το μπάχαλο που έχει δημιουργηθει.
    Από κει και πέρα, η απόφαση για τη μοίρα αυτού του χώρου είναι δική σου και απ την συμμετοχή μου εδώ και απ τις μέχρι στιγμής παρεμβάσεις σου, είμαι σίγουρη πως θα κάνεις το καλύτερο.
    Θεοφανια τοσο εσυ οσοκαι η μστρουφ ειστε οι τελευταιοι που θα επερεπε να μιλατε για οσα εχουν συγκλινει στο να παρεκτραπει αυτη διαδικτυακη κοινοτητα απο τον αρχικο σκοπο της που ειναι η προσφορα κοινωνικης προνοιας μεσω της ψυχολογικης υποστηριξης στο ιντερνετ!
    Λογω αγνοιας και πιθανον αδυναμιας εστω και τυπικα αποδοχης των αυτονοητων , εκλαβατε την συστηματικη μου προτροπη προς 2 προφιλ του φορουμ να σταματησουν το σηριαλ για κατινες και να προχωρησουν αφου το επιθυμουν σε μια εξοδο απο την δικτυακη επικοινωνια στον πραγματικο κοσμο. Δεν ξερω ουτε μπορω να μαθω αν πραγματι ειστε αρχοσχολοι χρηστες , ειδικοι η ψυχικα ασθενεις , με αποψη η οποια ερχεται σε συγκρουση με την κεντρικη ιδεα της ψυχαναλυσης οτι η σεξουαλικοτητα ειναι αμεσα συνδεδεμενη εννοια με την ψυχικη υγεια .
    Δικαιωμα σας ειναι να την κραταε για τον εαυτο σας , να μην ακουτε τις αποψεις οσων την εκφραζουν και να μην εφαρμοζετε τις οδηγιες οι οποιες στοευουν να δωσουν στην φυση το δικαιωμα να αυτορυθμιζει τον ψυχισμο σας .
    Αυτο που δεν ειχατε ομως δικαιωμα και το κανατε , ηταν να δημιουργησετε ενα ψευτικο σεναριο , κατα πασα πιθανοτητα , αναιρωντας την εμπιστοσυνη ολων οσων συμμετεχουν για την ωφελιμότητα του φορουμ , εμπλέκοντας την δικη σας αποψη για την σεξουαλικοτητα , σαν μια κτηνωδη συμπεριφορα ατομων που ρεπουν στον αλκοολισμο , που απο μονο του δειχνει οτι διακατεχεσθε απο τοσα στερεοτυπα που αν οντως εισθε ψυχικα ασθενεις , η αιτιολογια της παθησης σας θα πρεπει να αναζητηθει σε αυτα και οχι στην σεξουλικοτητα σας !
    Ενω γνωριζετε οτι εδω μεσα βρισκονται ανθρωποι που ειναι κοινωνικα στιγματισμενοι γιατι παρα την θεληση τους ειναι εξαρτημενοι με ουσιες που αποδιοργανωνουν τον οργνασιμο τους και τους καθιστουν αρρωστους με την κλασσικη εννοια του ορου , η στερεοτυπη ιδεα σας για τον σωστο στιγματισμο τους , θα μπορουσε να εχει ολεθριες συνεπειες στην δικη τους ψυχικη υγεια , εφοσον βρισκονται ενωπιον ενος αδιεξοδου και για πολλους η ιατρικη προσεγγιση της θεραπειας τους δεν φαινεται να εχει γινει ακομα αποδεκτη σαν η μονη λυση .
    Με αυτα κατα νου αντιλαμβανομαι απολυτα την ορθοτητα της διαειρησης να απαλλαξει το φορουμ απο παροιμιες συμπεριφορες πλην ομως η υπαρξη λιγων και απλων κανονων συμμετοχης θα ειναι αποτρεπτικη στο μελλον για οσους ξανασκεφτουν να ακολουθησουν το παραδειγμα σας

  12. #12
    ενα τελευταιο για την σχεση του αλκοολ με το σεξ...
    το αλκοολ οντως λογω διεγερσης της ντοπαμινης θα μπορουσε να παιξει ενα ρολο θετικο στην εκδηλωση της σεξουαλικης παρορμησης .
    αυτο ομως δεν σημαινει οτι καθε αλκοολικος ειναι ενας εν δυναμει βιαστης!
    Ουτε φυσικα οτι το σεξ ειναι μια κτηνωδης αναγκη του ανθρωπου , αλλα η υψιστη επιταγη καθε δογματος και θρησκειας εχει προκυψει σε αυτον εδω τον πλανητη απο την εξελιξη του ειδους μας γιατι εξσφαλιζει την επιβιωση του.
    Το κρασι αγιασε ο ιδιος ο Χριστος στο Δειπνο και η ευεργετικη του δραση για το κοινωνικο συνολο εξυμνηται απο την παγκοσμια λογοτεχια .
    Το αν καποιοι οργανικα αντιμετωπιζουν προβλημα , ειναι θεμα γιατρου και οχι κοινωνιας για να το αντιμετωπιζει τοσο σκληρα και απανθρωπα οσο εσεις που διοργανωσατε αυτη την φρασοκομωδια και σημερα εγκαλειστε να μαθετε την αληθεια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by NikosD.
    Αλήθεια, θα είχε νόημα να μεγαλώσει αυτή η ομάδα διαχείρισης? Θα ήθελαν άνθρωποι παλιοί και ενεργοί σε αυτό το χώρο να βοηθήσουν στην διαχείριση? Θα είχε νόημα κάτι τέτοιο? Θα ήταν βοηθητικό?
    Η γνώμη μου είναι πως μια μεγάλη ομάδα διαχείρισης θα είναι δύσκολο να συντονιστεί και να συγχρονιστεί, με αποτέλεσμα αντιφατικές ενέργειες. Είμαι ανοικτός ωστόσο στο να συζητησουμε και να συμφωνήσουμε σε οποιαδήποτε διαφορετική πρόταση.
    Σαν ιδέα δεν είναι άσχημη, όμως με βάση την εικόνα που έχω και τα προσωπικά μου συμπεράσματα, αμφιβάλλω αν η κατηγορία μελών που αναφέρεις μπορεί να λειτουργήσει ως ομάδα (χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου στο απυροβόλητο). Ωστόσο, αν πράγματι η ομαδικότητα και η πολυπαραγοντική διαχείριση είναι μια ουτοπία αυτό που ταιριάζει ίσως να είναι ένα είδους \"διπολικής\" διαχείρισης, (1) από έναν συντονιστή ψύχραιμο και καλοπροαίρετο και (2) έναν \"μπαμπούλα\" που θα συμπληρώσει τον καμβά και θα μπορεί επιβάλει την πειθαρχία όταν η άλλη μέθοδος αποτυγχάνει.

    Εσύ ο ίδιος άλλωστε εκφράζεις την απαισιοδοξία σου για το σχετικό εγχείρημα περί πολυπαραγοντικής διαχείρισης. Οι αντιφατικές ενέργειες έχουν άμεση σχέση με το πλαίσιο των μελών (παλαιών και ενεργών) όπου ενώ παρατηρούμε μια καθαρή οικειότητα στο περιβάλλον του φορουμ (το οποίο λογικά θα έπρεπε να δυναμώσει την ισότιμη μεταχείριση προς όλους), οι προσωπικές εκτιμήσεις και η επιλεκτικότητα στις απαντήσεις, στις συμπάθειες/ αντιπάθειες και τα συναφή έχουν πρωτεύοντα ρόλο.
    Από εκεί και πέρα αν δεν δοκιμαστεί το όποιο εγχείρημα δεν θα μου φαινόταν περίεργο να μεγαλώσει η λίστα ανενεργών μελών..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Σχετικά με το θέμα της ομάδας διαχείρισης, θεωρώ ότι κάποια είτε παλιά είτε ενεργά μέλη που κρίνεις ότι έχουν την ψυχική και κριτική ικανότητα για κάτι τέτοιο και εννοείται την ειλικρινή θέληση να συνδράμουν, θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν στο έργο της παρακολούθησης του μεγάλου όγκου μηνυμάτων, έργο που δύσκολα θα μπορούσε να φέρει εις πέρας επιτυχώς ένα άτομο από μόνο του.
    Έτσι, προτείνω, η ομάδα μελών που εσύ θα επιλέξεις, να μπορεί, σε τακτική βάση, να σε ειδοποιεί για το πού ( σε ποιο σημείο δηλ έχουν παρεκτραπεί τα πράγματα από τους σκοπούς του φόρουμ) κατά τη γνώμη του καθενός χρειάζεται διαχειριστική παρέμβαση. Το αν τελικά η παρέμβαση αυτή θα γίνει και την ειδικότερη μορφή της, θα τα κρίνεις και θα τα καθορίζεις εσύ Νίκο μου.
    Θα χαρώ να ακούσω την γνώμη σου και να συζητήσουμε πάνω στο θέμα είτε εδώ είτε σε προσωπικό επίπεδο.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    λυπαμαι ειλικρινα για το γεγονος , οτι πολλοι απο σας , απευθυνονται σε ενα διαχειριστη που αντιμετωπιζει διαχειριστικες δυσκολιες , συνεχιζοντας να αρνιουνται την φυση του εργου που επιτελει και οχι τον τροπο που θα το κανει καλυτερα.
    Γιαυτο εκτρεπονται δημοκρατικα στην στηριξη \"εν λευκω\"της εξουσιας του , χωρις παραλληλα να αναλαμβανουν τις δικες τους ευθυνες , για να προτεινουν τροπους να λυθει ο σκοπος για τον οποιο εγινε το φορουμ....
    Ο σκοπος λοιπον του φορουμ ειναι η ψυχολογικη υποστηριξη .
    Ο τροπος σωστα[ κατα την γνωμη μου] εχει προεπιλεγει να μην ειναι αρμοδιοτητα ειδικων η μελων με παλαιοτητα , αφου αναμεσα σε αυτα, ισως ελοχευει καποια προσωπικοτητα
    η οποια αδυνατει να βαλει ταξη στο ιδιο της το πνευμα , ποσο μαλλον να ασκησει
    με αμεροληψια κριτικη στις πραξεις αλλων....
    Επιμενω οτι το θεμα δεν ειναι η προσωπικοτητα του διαχειριστη, αλλα το πλαισιο που θα εξασφαλιζει την ιδιοτητα της λειτουργιας του φορουμ , να ειναι λιτο και ευαναγνωστο , δικαιο και θεραπευτικο σε συμπεριφορες και οχι στερητικο σε παθησεις οι οποιες τις προκαλουν.
    Η συγχρονη παιδαγωγικη αντιληψη εχει υιοθετησει
    το μπονους /μαλους και μαλιστα ολως προσφατως
    στην Γαλλια στα \"ζεστα\" προαστια του παρισιου , εφαρμοζεται ενα συστημα επιδοτησης μιας ταξης με χρηματικη αμοιβη για την συνολικη αποδοση των μαθητων
    προσπαθωντας να καταστησει τον καθε ενα απο αυτους , υπευθυνο διαχειριστη του συλλογικου συμφεροντος
    με αμοιβαια αλληλοστηριξη και συμπαρασταση .
    Απλα , ενα συστημα αυτοματοποιημενου μηνυματος το οποιο θα εγκαλει καποιο προφιλ να μην συνεχισει μια επιθετικη συμπεριφορα , θα λειτουργουσε σαν μηχανισμος αυτοελεγχου , αν μετα απο 3 παρομοια μηνυματα διαγραφοταν το υλικο που θα περιεχει επιθετικα στοιχεια σε προσωπικο επιπεδο.
    Τα αποτελεσματα θα ειναι θεραπευτικα για την συμπεριφορα αλλα οχι στερητικα η μειωτικα για την προσωπικοτητα του χρηστη.
    απο την αλλη ο ορος \"posting freak\" προδιαθετει αρνητικα αυτον που τον διαβαζει στο να μην ξεχωριζει την σκοπιμοτητα των επεμβασεων του .
    Αν μπορουσε να αντικατασταθει με ενα συστημα βαθμολογιας κατω απο καθε ποστ , στο οποιο ο καθε ενας που ηθελε να απαντησει σε ενα ποστ, θα επρεπε να το βαθμολογει , οπως αντιστοιχα θα βαθμολογειται και η απαντηση του , απο τον επομενο συνομιλητη , αντι να αξιολογειται ανουσια το μεγεθος της συμμετοχης του καθενος , θα βαθμολογειται η χρησιμοτητα του στην ομαδα αναλογα με τα δικα της κριτηρια ωφελιμοτητας οπως θα διαμορφωνονται απο την συμμετοχη που θα αποκτησει πλεον αξιολογισιμη ωφελιμοτητα με αμεσα θεραπευτικα αποτελεσματα οσον αφορα την συμπεριφορα του καθενα και τις ιδεες του

Page 1 of 54 1231151 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •