arrwstofovies - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57

Thread: arrwstofovies

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    17χρονη καταλαβαίνω ότι τέτοιες ιδέες είναι τρομακτικές, αλλά ευτυχώς είναι μόνο ιδέες και σε καμιά περίπτωση δεν ανταπικρίνονται στην πραγματικότητα. Ο ιός του HIV αποσυντίθεται με τάχιστο ρυθμό (δευτερόλεπτα-λεπτά, ανάλογα και με την θερμοκρασία βέβαια) έξω από σωματικά υγρά. Το να κολλήσεις αυτόν τον ιό από ένα αντικείμενο είναι-όπως καταλαβαίνεις και η ίδια-εντελώς επιστημονική φαντασία!

    Το θέμα όπως σωστά κατάλαβες, δεν είναι ο Χ ιός η η Ψ ασθένεια-αυτά πάντα θα υπάρχουν-αλλά οι σκέψεις σου γι\'αυτά τα πράγματα. Όπως κατάλαβες όταν ηρεμίσεις από αυτό, μπορεί να βρεθεί κάτι άλλο μετά (αν και εύχομαι να είναι το τελευταίο). Είναι μεγάλο βήμα λοιπόν που κατάλαβες ότι το πρόβλημα δεν είναι σε κάποια πιθανή ασθένεια αλλά στην σκέψη σου, και πίστεψε με-και εμένα και την μητέρα σου και το ένστικτό σου- το μόνο \"ιογενές\" σε όλη την υπόθεση είναι αυτές οι ιδεούλες που έχεις.


    Τώρα, αυτά τα προβληματάκια δεν τα αποκτάει κάποιος μόνο από δύσκολα παιδικά χρόνια, είναι πολλοί οι παράγοντες που συμβάλλουν σε σημείο που είναι δύσκολο και οι ίδιοι οι επιστήμονες να ξέρουν για το τι οδηγεί σε τι. Υπάρχουν όμως ενδείξεις και θεραπείες που έχουν αποδειχθεί να βοηθούν σημαντικά σε τέτοιου είδους προβλήματα. Ένα από αυτά είναι η Γνωστική-Συμπεριφορική Θεραπεία, ένα είδος ψυχοθεραπείας που έχει κριθεί κατάλληλο για τέτοιου είδους προβλήματα. Ρώτα ανοιχτά τον ψυχολόγο η τον ψυχίατρο που θα πας αν ειδικεύεται σε αυτή την θεραπεία. Άλλα είδη θεραπείας επικεντρώνονται ποιο πολύ στο παρελθόν (όπως η ψυχανάλυση) και αν πιστεύεις ότι το παρελθόν σου σε έχει δυσκολέψει μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι τέτοιο. Το σημαντικό είναι ότι απέκτησες επίγνωση του αληθινού προβλήματος, έστω και αν τα συναισθήματα σου δεν συμφωνούν με την λογική σου. Με την κατάλληλη δύναμη από σένα θα συμφωνήσουν όμως και τότε θα δεις ότι δεν ήταν τίποτα!

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3
    σε κάθε περίπτωση, μπορείς να κάνεις εξετάσεις και να ενημερωθείς δωρεάν από τον Ευαγγελισμό και το Συγγρός νομίζω. Τα αποτελέσματα κάνουν λιγότερο από εβδομάδα. Μια περίοδο μου είχε κολλήσει κι εμένα, αλλά αυτό με το σουγιά, απίθανο τα κόβω...

  3. #33
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    32
    πηγα εδωσα και αιμα σημερα.........

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και εισαι αγχωμενη ακομα?γιατι εγω με βασανιζε πανω απο 2 χρονια η ιδεα οτι εχω aids και με το που μπηκα στην διαδικασια να κανω τις εξετασεις,πριν ακομα βγουν τα αποτελεσματα ηρεμισα παρα πολυ..

  5. #35
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    32
    το θεμα ειναι οτι περασε μονο ενας μηνας απο τοτε που κοπηκα και ξερω οτι ο ιος ανιχνευεται μετα απο 2-3 μηνες και φοβαμαι οτι δε θα ηρεμησω.......

  6. #36
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    32
    η εξεταση βγηκε αρνητικη αλλα ο ιος ανιχνευεται μετα απο 2 μηνες και........... θα τρελαθω........

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    θες να μου πεις δηλαδη οτι ο σουγιας αυτος ηρθε σε πεαφη με εναν ναρκωμανη η τελοσπαντων με εναν φορεα του aids πριν καταληξει στα χερια σου?
    ξερεις ποιοι ειναι οι τροποι μεταδωσεις του ιου?πες του μου σε παρακαλω αν ναι,σογουρα θα τους εχεις μαθει στην βιολογια

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    να σε ρωτησω και κατι ακομα.πιστευεις στα αληθεια οτι εχεις aids?αν ναι τοτε γιατι κατεφυγες σε ενα φορουμ ψυχολογιας και οχι σε καποιο φορουμ που ειναι ανθρωποι μολυνσμενοι απο τον ιο του aids?αφου ξερεις οτι δεν ισχυει γιατι επιλεγεις να το πιστευεις/.τι κερδιζεις απο αυο?

  9. #39
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by 17xronh000
    η εξεταση βγηκε αρνητικη αλλα ο ιος ανιχνευεται μετα απο 2 μηνες και........... θα τρελαθω........

    αν συνεχισεις ετσι χωρις να επικεντρωθεις στο προβλημα σου,
    δεν ξερω αν θα τρελαθεις, αλλα θα γινεις σιγουρα σουρωτηρι απο τις συνεχωμενες εξετασεις αιματος που θα κανεις, μηπως και τελικα εχεις aids η οτι αλλο σου βγει στο μελλον.


    Θελεις λοιπον να συζητησεις,
    γιατι σου εχει μπει αυτη η ιδεα,
    και οχι αν εχεις η δεν εχεις aids?

  10. #40
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    32
    παιδια ακουστε ξερω ποιοι ειναι οι τροποι μεταδοσης του ιου και η λογικη μου μου λεει πως αποκλειεται ο σουγιας να ειχε ειτζ αλλα πως να σας το πω....... δε με αφηνει το συναισθημα να το πιστεψω.ειναι σαν να το νιωθω δεν μπορει να φυγει απο μεσα μου.δεν μπορει η λογικη να συμφωνησει με αυτη την ιδεα και να την διωξει

  11. #41
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    32
    εχω ηδη κλεισει ραντεβου την πεμπτη σε ψυχολογο αλλα η κατασταση προς το παρον δεν παει καλα.το σκεφτομαι συνεχεια με εχει αποσπασει απο τα παντα.οι γονεις μου λενε να σταματησω το φροντιστηριο και να κανω ιδιαιτερα για να ηρεμησω απο την πιεση.αλλα εγω ξερω οτι αν αργοτερα μου περασει θα με πειραξει που αφησα το φροντιστηριο.δεν ξερω τι να κανω.ειμαι σε αδιεξοδο......

  12. #42
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by 17xronh000
    εχω ηδη κλεισει ραντεβου την πεμπτη σε ψυχολογο αλλα η κατασταση προς το παρον δεν παει καλα.το σκεφτομαι συνεχεια με εχει αποσπασει απο τα παντα..
    Εδω νομιζω οτι ειναι ολο το ζουμι.
    Συνεχισε την επαφη σου με τον ψυχολογο και συν τω χρονο θα δεις βελτιωση.

    Το προβλημα ειναι αυτο που λες στο τελος, οτι σε εχει αποσπασει απο τα παντα και οχι να εχεις ειτζ η πανουκλα.
    Μην αγχωνεσαι, ουτε η πρωτη εισαι ουτε η τελευταια.
    Μονο φροντισε να εισαι τυπικη στη συνεργασια σου με τον ειδικο και ολα θα πανε καλα.

  13. #43
    Originally posted by 17xronh000
    εχω ηδη κλεισει ραντεβου την πεμπτη σε ψυχολογο αλλα η κατασταση προς το παρον δεν παει καλα.το σκεφτομαι συνεχεια με εχει αποσπασει απο τα παντα.οι γονεις μου λενε να σταματησω το φροντιστηριο και να κανω ιδιαιτερα για να ηρεμησω απο την πιεση.αλλα εγω ξερω οτι αν αργοτερα μου περασει θα με πειραξει που αφησα το φροντιστηριο.δεν ξερω τι να κανω.ειμαι σε αδιεξοδο......
    το φροντιστηριο σου κανει καλο γιατι εισαι αναμεσα σε αλλα παιδια και ξεχνιεσαι απο την φοβια σου ..γιατι περι αυτης προκειται κοπελια μου! τυχαια κολησε το μυαλο σοσυ στο ειτζ απο τον σουγια ! θα μπορουσε να ειναι η γριπη αν βηχεις !
    εχεις μια συναισθηματικη ασταθεια κατω απο την πιεση των εξετασεων! στοφροντιστηριο το ξρουν οι καθηγητες και συχνα -πυκνα σας κανουν μαζικο λιφτιγκ θαρρους ! μην αφησεις το φροντηστηριο γιατι εκει θα βρισκεις την λυτρωση μεχρι να πας σε ενα γιατρο να σου γρψαει καποια απλα ηρεμιστικα για να πας ηρεμη και συγκεντρωμενη στις εξετασεις σου οταν ερθει η ωρα

  14. #44
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    32
    εχετε δικιο........ αλλα πρεπει να χτυπησω και αυτην την κολο-ιδεα στηριζα της.στο 2μηνο ανιχνευεται ο ιος??

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    ναι ανιχνευεται!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •