den antexw allo
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2

Thread: den antexw allo

  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    37

    den antexw allo

    geia sas ..eixa ksanagrapsei se ayto to forum...me liga logia na ta ksanapw ypoferw apo kriseis panikou edw kai 3 xronia..
    yphrxan periodoi pou hmoun ok kai as eixa kriseis..eixa dinami kai to paleya
    ayto to kairo eimai xeirotera apo pote
    de mporw na kanw tpt
    apo to prwi pou tha ksipnisw mexri an koimithw noiwthw ena varos sto stithos mou kai mia sinexeia anisixeia...de mporw na hremhsw
    de mporw na paw oute mexri to periptero..me pianei panikos akoma kai ekei
    prosfata arxisa na pigenw se ena psixiatro
    exoume kanei 3 sinedries..kai mou evale san askisi na odigisw apo ta notia pou menw mexri to hilton me kinisi...pou ayto mono pou to skeftomai me pianei panikos..pou den eina kai tpt spoudeo..
    na pw oti mexri ta 20 pou mou sinevei ayto den eixa pote kriseis panikou oute angxos..de kserw ti sinevei
    apla thelw na akousw kai dikes sas gnwmes an exete vrethei sti katastasi mou kai pws to kseperasate
    na ksanapw oti eimai para poly asxhma ayto to kairo
    noiwthw avola kai me filous pou erxonte na me doune..de thelw na dw kanenan
    noithw sinexeia angxomenos
    de mporw na kanw tpt..kserw oti fenete ypervoli alla etsi einai...kai ayto me exei dialisei kai somatika...de mporw na sikosw oute mia tsanta
    kai twra pou kathomai kai grafw to mono pou skeftomai einai na paw na ksanapesw sto krevati.....h alitheia einai oti to afisa kairo ayth th fora kai de palepsa kai klistika poly....kai twra prepei na kanw terastio agwna gia na vgw apo ayto to provlima...telws pantwn..mi sas kourazw...elpizw na katalavate se ti katastasi vriskome kai perimenw analoges periptwseis sas an exete

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    40
    Γεια σου dinos,
    ελπιζω τωρα που σου γραφω να εισαι πιο ανακουφισμενος στο προβλημα σου. Εχω περασει τα ιδια και σε νιωθω.
    Πριν 7 χρονια και ενω επινα καφε με φιλους ηρθε η πρωτη κριση πανικου.
    Ηταν σε τετοιο βαθμο τα συπτωματα που αναγκαστηκα να παω σε νοσοκομειο, εκει μου εκαναν μια ηρεμιστικη ενεση, μου εδωσαν μια χαρτινη σακκουλα για να αναπνευω μεσα μαθαινοντας να ελεγχω την αναπνοη μου και μου ειπαν να δω ψυχιατρο.Και ετσι εκανα.
    Θυμαμαι οση ωρα με πηγαινε το ταξι στο ιατρειο του ειχα την αισθηση μιας πετρας στην καρδια, εχανα παλι το ρυθμο της αναπνοης μου,με ειχε πιασει ενα πρωτογνωρο μεχρι την εμφανιση της κρισης αισθημα κλειστοφοβιας.Με χιλια ζορια εφτασα και το πρωτο που του ειπα ηταν \"καντε κατι να με βοηθησετε, δεν αντεχω να ειμαι ετσι..\".
    Μεχρι εκεινο το απογευμα στην καφετερια που με επιασε η πρωτη κριση, δεν ηξερα ουτε καν την ορολογια \"κριση αγχους και πανικου\". Μεχρι να παω στον γιατρο και να αρχισω τη θεραπεια αλλα και για αρκετο καιρο μετα, δεν μπορουσα να κανω ουτε τα πιο απλα πραγματα, ημουν και εγω ολη μερα στο κρεβατι, ουτε να δω, ουτε να ακουσω ηθελα κανεναν.
    Παραλληλα με τη φαρμακευτικη αγωγη ξεκινησα και ψυχοθεραπεια.
    Εκανα καιρο να συνελθω, καταλαβα πως επρεπε να δωσω χρονο στον εαυτο μου, να κανω υπομονη και αρχισα σιγα σιγα με τη βοηθεια της διαδικασιας της ψυχοθεραπειας να ξετυλιγω το κουβαρι που ειχε απο τον καιρο που γεννηθηκα μαζευτει μεσα μου και με επνιγε και απλα εκεινο το απογευμα ξεσπασε.Καποτε θα συνεβαινε.
    Με τον καιρο και με τα φαρμακα οι κρισεις μειωθηκαν μεχρι που εξαφανιστηκαν, σου ειπα δεν εγινε αυτο ουτε απο τη μια στιγμη στην αλλη, ουτε μεσα σε λιγες συνεδριες, μακαρι να μπορουσε να γινει! αλλα ηθελε το χρονο του.
    Στο ασφαλες χρονικο διαστημα που επρεπε για να μην εθιστω στο φαρμακο
    (Χanax), o γιατρος μου το διεκοψε, δεν το πηρα απο τοτε και συνεχισα μονο με την ψυχοθεραπεια. Εμαθα πολλα, dinos και τρομαξα με οσα τοσα χρονια μυστικα εβρισκαν εδαφος μεσα μου.
    Ακομα εχω την χαρτινη σακκουλα στην τσαντα μου και ενα κουτι Xanax στο σπιτι και ελπιζω να μη τα χρειαστω ξανα.
    Συνεχισε με το γιατρο σου και τα φαρμακα, αν σου δινει,αλλα και κανε ψυχοθεραπεια, γιατι η εμπειρια μου μου ειπε οτι κρισεις πανικου δεν τις παθαινει καποιος ετσι στην τυχη και οτι ειναι αποτελεσμα πολλων πραγματων που ουτε μας περνανε απο το μυαλο πριν οτι μπορει να συμβαινουν.
    Προσπαθησε οσο γινεται και μεχρι να ανακουφιστεις να μην \"βγεις απο τη ζωη\", ξερω ποσο δυσκολο ειναι, αλλα οπου μπορεις και νιωθεις λιγοτερο φοβια παιρνε μερος.Μην αποκοβεσαι.
    Δωσε χρονο στον εαυτο σου και ολα θα πανε καλα.
    Εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε,

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •