ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24

    ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ

    Καλημέρα σε όλους!
    Ο αγαπημένος μου κάνει θεραπεία με adovia, akineton kai trileptal.
    Την περασμένη εβδομάδα επισκεφθήκαμε ένα ψυχίατρο ειδικευμένο στην ψυχιατρική φαρμακολογία και αφού είχε μία πολύ ουσιαστική συζήτηση με τον αγαπημένο μου, όπου κατάφερε να βγάλει όλα τα σημαντικά στην επιφάνεια, κάλεσε και εμένα στο γραφείο του και μας μίλησε ξεκάθαρα για διπολική διαταραχή τύπου ΙΙ.
    Συνέστησε αιματολογικές εξετάσεις - μεταξύ άλλων έλεγχο προλακτίνης- για να δει την επίδραση της παρούσας θεραπείας στον οργανισμό του και πρότεινε ως πιθανή μελλοντική θεραπεία το λίθιο.
    Αν κάποιος είναι σε αγωγή με λίθιο΄ή γνωρίζει σχετικά, παρακαλώ θερμά να μοιραστεί την εμπειρία του.
    Για μία ακόμη φορά, ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    firefly

    καλησπέρα, έστειλα u2u

  3. #3
    Originally posted by firefly
    Καλημέρα σε όλους!
    Ο αγαπημένος μου κάνει θεραπεία με adovia, akineton kai trileptal.
    Την περασμένη εβδομάδα επισκεφθήκαμε ένα ψυχίατρο ειδικευμένο στην ψυχιατρική φαρμακολογία και αφού είχε μία πολύ ουσιαστική συζήτηση με τον αγαπημένο μου, όπου κατάφερε να βγάλει όλα τα σημαντικά στην επιφάνεια, κάλεσε και εμένα στο γραφείο του και μας μίλησε ξεκάθαρα για διπολική διαταραχή τύπου ΙΙ.
    Συνέστησε αιματολογικές εξετάσεις - μεταξύ άλλων έλεγχο προλακτίνης- για να δει την επίδραση της παρούσας θεραπείας στον οργανισμό του και πρότεινε ως πιθανή μελλοντική θεραπεία το λίθιο.
    Αν κάποιος είναι σε αγωγή με λίθιο΄ή γνωρίζει σχετικά, παρακαλώ θερμά να μοιραστεί την εμπειρία του.
    Για μία ακόμη φορά, ευχαριστώ πολύ!
    πριν απο χρονια ειχα προσλαβει ενα ολλανδο για πωλητη με διαγνωση σχιζοφρενεια , ο οποιος μονο με το λιθιο ειε καταφερει να ξεπερασει ολα τα προβληματα του , εκτος απο μια μικρη απωλεια του συνειρμου η οποια παρουσιαζοτανε μονο οταν εφτανε η ωρα να παει να παρει τα φαρμακα του!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    ξερω καποιον που επαιρνε λιθιο ηταν ανωτερος μου οταν το εκοβε το καταλαβαιναμε αμεσως....και οταν το ξαναρχιζε μας τρελλαινε στα γλυκα και τις συγνωμες....να σου αναφερω οτι ειναι γιατρος και με το λιθιο εξασκει αψογα το εργο του!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    panamar,

    το γεγονός ότι καταλαβαίνατε αμέσως ότι το είχε κόψει ή ότι το είχε αρχίσει είναι μια καλή ένδειξη για τη μη θεραπευτική ιδιότητα του λιθίου.

    επιτρέψτε μου να είμαι επιφυλακτική με τη χρήση οποιουδήποτε φαρμάκου δημιουργεί εξάρτηση και πρέπει να λαμβάνεται για μια ζωή.

    όπως είπα και στο u2u δεν είμαι γιατρός και δεν έχω σχέση με φαρμακολογία.

    τα θέματα αυτά είναι λεπτά και καλό είναι να συζητιούνται πολύ διεξοδικά με τον θεραπευτή και τον γιατρό που κάνει τη χορήγηση.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Η ρισπεριδόνη (adovia) ενώ στην αρχή φαινόταν να τον βοηθά, τελευταία τον κάνει κυριολεκτικά χάλια.
    Στη διπολική διαταραχή τύπου ΙΙ δεν υπάρχει ουσιαστικά η φάση της μανίας (φτάνει μέχρι την υπομανία) και το καταθλιπτικό στοιχείο είναι πιο έντονο, άρα και ο κίνδυνος αυτοκτονίας μεγαλύτερος.
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην τωρινή του αγωγή (χωρίς να έχω οποιαδήποτε σχέση με την ιατρική) είναι η έλλειψη αντικαταθλιπτικών. Αυτό το επεσήμανε και ο γιατρός που είδαμε τελευταία. Διαβάζω όμως ότι υπάρχει μία διαμάχη για το αν λίθιο και αντικαταθλιπτικά είναι καλός συνδυασμός...
    Ο γιατρός μας είπε ακόμη ότι σε περίπτωση που πάρει τελικά λίθιο θα πρέπει να ελέγχει τακτικά τα νεφρά του γιατί συνήθως το λίθιο \"χτυπάει\" εκεί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    ναι αυτο για τα νεφρα ειναι αληθεια...επισης αλλαζει και το χρωμμα της επιδερμιδας μετα απο μακροχρονια χρηση.paprika ο ανθρωπος αυτος λειτουργουσε αυτοβουλα αυξανε και εκοβε δοσεις κατα βουλησην και η ειδικοτητα του δεν ηταν ψυχιατρου....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    29
    καλημερα σε ολους.
    ποια ειναι η διπολική διαταραχη τυπου ΙΙ ?? και τι άλλες υπαρχουν? εγω νομιζα οτι ειναι ΜΙΑ η διπολική διαταραχη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    μία είναι η διπολική διαταραχή. οι διαφορές των τύπων της έχουν να κάνουν απλά με την ένταση και τη διάρκεια των συμπτωμάτων καθώς και με τη συχνότητα των επεισοδίων. η δδ 2 είναι αυτή που ο πάσχων κάνει υπομανιακά επεισόδια χωρίς να φτάνει τη σοβαρότητα της μανίας.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    29
    sσε ευχαριστω για την διευκρινιση pelarity! :-)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3
    εγω συνδιαζω depakine αντι για λιθιο και solian.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •