φανταζομαι...αρρωστιες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105

    φανταζομαι...αρρωστιες...

    πολυ καλησπερα σας! λοιπον με αφορμη εναν πονο που εχω , ανοιγω αυτο το θεμα!οποτε νιωθω καποια δυσαρεστα σωματικα συμπτωματα, ανησυχω σε υπερβολικο βαθμο κ μπαινω στο ιντερνετ και σαφως απο τα αποτελεσματα που μου βγαζει, αρχιζω να φανταζομαι οτι εχω κατι απο αυτα που λεεε.για παραδειγμα εδω και λιγες μερες ςχω πρηξιμο(σαν να περιμενω να αδιαθετησω) ενω δεν περιμενω και επειδη πριν λιγες μερες εκανα το περιβοητο εμβολιο κατα καρκινου της μητρας, φοβαμαι οτι κατι εχω ΠΑΛΙ!πειτε μου................

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και εγω μια απο τα ιδια..το πρωι ειχα μια ζαλαδα,μια θολουρα,μια ταση για εμετο και αμεσως την ονομασα κριση χωρις να ναι?!δεν εχω τι να σου πω ουτε να σε διαβεβαιωσω οτι εισαι καλα.
    μαλλον δεν εισαι..και μονο που ανησυχεις κατι παει στραβα.αλλαξε πορεια γιατι εστιαζεις σε ανυπαρκτα(το πιο πιθανο) προβληματα χωρις να λυνεις το βασικο..

  3. #3
    αλικη ....
    αποκαλυπτεις τις αρνητικες πτυχες ενος εργαλειου που φερνει απλα πληροφοριες !
    δεν μπορει απο μονο του να σου κανει ουτε διαγνωση ουτε θεραπεια !
    Ειναι πολυ πιθανο αυτο το \"πρηξιμο\" να αποτελει μια φαση της δρασης του εμβολιου και καλα θα κανεις να ρωτησεις η τον φαρμακοποιο η τον γυναικολογο σου αν δεν υπαρει ακποιος ηδη ον λαιν η καποια ασθενης να σε καθυσυχασει...
    μαλλον προκειται για προβλεπομενη παρενεργεια γιατι επεται μιας θεραπειας και δεν ειχε προηγηθει πριν απο αυτην .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    επειδη το εχω κανει και εγω το εμβολιο ημουν ετσι για μερικες μερες..

  5. #5
    Originally posted by melene
    επειδη το εχω κανει και εγω το εμβολιο ημουν ετσι για μερικες μερες..
    νατο λοιπον!
    ισως βρεθει και αλλη απο εδω μεσα
    ηρεμα λοιπον αλικη..
    ολα καλα θα πανε ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Τις σκέψεις αυτές τις συζητάς με το κοντινό σου περιβάλλον ή τις εκ θέτεις μόνο στο φορουμ με την ιδιότητα της ανωνυμίας? Ίσως να μην φαντάζεσαι για το πόσοι άνθρωποι μπορεί να κάνουν παρόμοιες σκέψεις.. βέβαια δεν μπορείς να κάνεις αυτές τις συζητήσεις με οποιονδήποτε γνωστό αν δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Ούτε αυτό σημαίνει πως ο άλλος δεν θα το χρησιμοποιήσει εναντίον σου. Για τον λόγο αυτό άλλωστε υπάρχουν οι ψυχολόγοι. Όπως είπε και κάποιο άλλος μέλος το φαινόμενο σχετίζεται και με την κοινωνική κατάσταση, τις σύγχρονες απαιτήσεις που πηγάζουν από την επιρροή του δυτικού πρότυπου (στην Αμερική ο καθένας έχει τον ψυχολόγο του..).

  7. #7
    ειναι το δευτερο ποστ χθες μονο καποιου που αναφερει οτι επηρεαστηκε εμμεσα απο πληροφοριες του διαδικτυου σχετικα με την υγεια του...
    να ομως που επισης για δευτερη φορα η οληροφορια απο μονη της ειναι και θεραπευτικη στο αγχος και τις φοβιες αλλα κυριως και οικονομικη αφου εντελως δωρεαν μεσω της επικοινωνιας καποια[ος] μαθαινει στο ιντερνετ οτι καποια συμπτωματα μπορει να προερχονται απο την θεραπεια του!
    Ειναι αυτο που παντα υποστηριζα στην ζωη μου οτι η αληθεια δεν βλαπτει ποτε ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    157
    ΑΛΙΚΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΡΑΒΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΩ Κ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΝΑΚΙ ΑΤΟΝΙΑ Η ΖΑΛΗ ΚΤΛ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΕΚΑΝΑ ΠΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ... ΤΩΡΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΙΩΘΑ ΠΙΕΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΦΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΠΡΙΝ ΜΗΝΕΣ Π ΠΗΓΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!!ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΧΑΛΙΕΣΑΙ ΑΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΥΓΙΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ Κ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΣ!!!ΕΓΩ ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΥΠΑΡΧΩ ΑΝΑΠΝΕΩ ΖΩΩ!!ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ Κ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ!!!ΕΓΩ ΑΥΤΑ Π ΤΡΑΒΗΞΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΠΟΣ ΗΜΟΥΝ Κ ΛΕΩ ΕΙΜΑΙ ΗΡΩΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ Μ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΒΟΥΝΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ!!! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΒΡΕΙΣ Τ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΙΟ..ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    11
    Και εγώ ακριβώς τα ίδια. Μετά απο μια περιπέτεια που είχα πριν ενα μήνα και κάνωντας πολλές εξετάσεις που δεν έδειξαν κάτι, άρχισα να το ψάχνω απο περιέργεια στο internet. Για να καταλάβεις , επειδή είμαι αγχώδης πολύ , όταν αγχώνομαι με πιάνει ταχυπαλμία και το στομάχι συνήθως, και ψάχνωντας στο ιντερνετ, διάβασα τα χειρότερα, οπότε έφτασα στο σημείο να τσεκάρω κάθε 3 και λίγο τον παλμό μου, με αποτέλεσμα να με πιάνει ακόμα περισότερο αγχος και φυσικά να μην ηρεμώ.

    Μέχρι και τσιμπήματα στο στήθος-πλάτη ένιωθα και πέρναγαν μαύρες σκέψεις απο το μυαλό μου, βέβαια ως δια μαγείας όταν είμουν ηρεμος όλα εξαφανίζονταν.
    Δεν θα πω ψέματα ότι το έχω ξεπεράσει, είμαι με τις μέρες μου, άλλες ήρεμες και άλλες με άγχος, και πραγματικά το internet σε αυτές τις περιπτώσεις , σου τσακίζει την ψυχολογία. Σε κάνει πολλές φορές να παρατηρείς λειτουργίες του σωματός σου , που είναι άνευ σημασίας και εσύ να τους δίνεις πολύ μεγάλη σημασία, και εκεί αρχίζει το γλέντι και τα ψυχοσωματικά.

    Χαίρομαι βέβαια που υπάρχει αυτό το forum και μπορώ να πω τον πόνο μου, και να με καταλαβαίνουν, χωρίς να μου λένε, \"δεν είναι τίποτα, μην ανχώνεσαι κτλπ.

    Αν υπήρχε ένα κουμπί που να το πάταγα και να σταμάταγε το άγχος, ειλικρινά θα το είχα πατήσει εδω και πολύ καιρό :)

  10. #10
    Κι εγώ ακριβώς το ίδιο νιώθω. έχω κάποιο σύμπτωμα, π.χ. πονάει το χέρι μου, η πλάτη μου, νιώθω σφίξιμο στην καρδια ή το στομάχι μπαίνω στο ίντερνετ, και γινομαι χειρότερα. Νομίζω η εμμονή μου αυτή πηγάζει απο το γεγονός ότι γενικά είμαι φιλάσθενη...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Κι εγω αυτο το προβλημα εχω..Φανταζομαι αρρωστιες και μπαινω στο ιντερνετ και διαβαζω τα συμπτωματα και τρλαινομαι...Αφου περασα ολους σχεδον τους καρκινους τωρα μου εχει κολλησει οτι εχω aids..Κι ολα αυτα επειδη η γλωσσα μου ειναι σε μερικα σημεια καπως πιο ασπρη..Πηγα σε μια δερματολογο που μ ειπε οτι μαλλον ειναι στοματιτιδα κ μου εδωσε ντακταριν..Ομως εκανα το λαθος κ μπηκα στο ιντερνετ κ διαβασα οτι αυτο ειναι συμπτωμα του aids..Πηγα κ σε εναν εμπειρο παθολογο κ μου ειπε οτι εχω γεωγραφικη γλωσσα κ οτι δεν εχω τπτ παθολογικο..Ποιον να πιστεψω???Να σημειωσω οτι οταν ημουν μικρος ειχα ιδψ κ εκανα τις λεγομενες τελετουργιες..Συνδεεται αυτο με την υποχονδριαση που εχω τωρα???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Συνδεεται η ιδψ με την υποχονδριαση???

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    εμενα μου χει κολλησει τωρα οτι εχω ταχυκαρδια στον υπνο μου,ενω ξυπναω ηρεμω και οχι ζεστος και ιδρωμενος εχω την εμμονη ιδεα οτι εχω ταχυκαρδια στον υπνο μου,μετραο αμεσωσ πιεση και παλμους και μου δειχνει 70-80 ειναι στο μυαλο μου τελικα?
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    26
    προσπαθησε να ηρεμησεις....ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας..μην δινεις τροφη στη σκεψη σου...σκεψου οτι υπαρχουν κι αλλοι με αυτο το θεμα οπως κι αλλοι με το αντιθετο π.χ εγω...υπαρχουν φορες που θελω να αρρωστησω..και να πεθανω...πως ξεκινησε αυτη η φοβια σου?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    ειχε παθει ο πατερας μου εμφραγμα,αλλα σιγα σιγα αρχισε να μου γενιετε αυτη η φοβια,φταινε και οι βλακεις που διαβαζω στο ιντερνετ
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •