Ανάγκη για αίμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248

    Ανάγκη για αίμα

    Η Μαργαρίτα Δημητρέλη 14 ετών που
    βρίσκεται στο Νοσoκομείο Αγλαΐα
    Κυριακού (στο ογκολογικό τμήμα, 5ος
    όροφος) και πάσχει από οξεία
    Λευχαιμία ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ
    ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ!

    Παρακαλώ όποιος μπορεί να δώσει αίμα
    ας επικοινωνήσει με το Νοσοκoμείο ή
    τη μητέρα της.

    Δημητρέλη Κατερίνα (μητέρα) : 6947155966
    Παρακαλώ προωθείστε το μήνυμα σε όσους μπορείτε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Όσοι το διαβάσατε το μύνημα αυτό και δεν ξέρετε τι είναι η προσφορά αιμοπεταλίων και θέλετε να μάθετε να σας πληροφορήσω λίγο (καταρχήν διαφέρει από την προσφορά αίματος σε αρκετά σημεία)
    Κάθεσαι σε μία πολυθρόνα δίπλα σε ένα μηχανημα. Για καμια ώρα. (πάρτε δηλαδή και κανα περιοδικάκι) Το μηχάνημα παίρνει και φιλτράρει το αίμα του αιμοπεταλιοδότη και μετά το επιστρέφει αφού έχει κρατήσει κάποιο ποσοστό από τ α αιμοπετάλιά του. Γιυατό βαστάει και πολύ ώρα. Γιατί φιλτράρει. Όυσιαστικά μετά από την ωρίτσα είστε ελαφρύτεροι κατά 1 με 2 γραμμάρια. Αυτό δίνετε. (ακριβές νούμερο δεν θυμάμαι αλλά μιλάμε για γραμμάρια)

    Το δεύτερο διαφορετικό σημείο είναι ότι ο οργανισμός τα αναπληρώνει σε διάστημα ημερών. Αιμοπεταλιοδότης μπορεί να είναι κανείς κάθε 2 εβδομάδες.

    Το τρίτο σημαντικό είναι ότι η μεταφορά γίνεται άμεσα. Όχι από τον δότη στον δέκτη αλλά εννοώ ότι δεν αποθηκεύεται και γιαυτό χρειάζεται αρκετά άτομα όταν παρουσιάζεται αυτή η ανάγκη να δώσουν το παρών.

    Δεν είμαι γιατρός ούτε τα έχω πολυκαταλάβει και ο ίδιος ούτε με απασχόλησαν ποτέ ιδιαίτερα. Το αποτέλεσμα μετράει. Κάποιοι γιατροί μπορεί να σας τα πουν αναλυτικότερα.
    Μίλώ ώς αιμοδότης και όταν χρειάστηκε ως αιμοπετάλιοδότης

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    67
    anitak
    Νάσαι καλά .
    Μακάρι να πάνε ολα καλά για το παιδί.
    Πολύς πόνος στον κοσμο !!

    husband
    Κάπως έτσι ειναι, σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

    Πάντως με τα φάρμακα που παίρνουμε , πως να δώσουμε αίμα ??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    παιδια εγω εχω δωσει αιμοπεταλια για τον αδελφο μου που ειχε μεσογειακη αναιμια πειτε το στουσ γνωστους σας δεν ποναει πολυ και σωζει πολλους.σου βαζουν σε μια φλεβα 1 συριγγα με 2 σωληνακια απο το ενα φευγει το αιμα γινεται η αποθηκευση αιμοπεταλειων και απο το αλλο επιστρεφει στην φλεβα.οσοι δεν περνεται φαρμακα τολμηστε το και οσοι εχετε φιλουσ που μπορουν να το κανουν πειστε τους

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •