Παιδιά indigo
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107

    Παιδιά indigo

    Έβλεπα τις προάλλες τον κ. Χαρδαβέλα στην εκπομπή που κάνει το Σάββατο και είχε θέμα τα παιδιά indigo,νομίζω ομως οτι οι πληροφορίες που έδωσε ήταν λίγες,αν γνωρίζει κάποιος και θέλει να μου πει περισσότερα,περιμένω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    ένα άρθρο:http://www.antidogma.gr/metallagmenoi.html

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    10
    επίσης:
    www.indigochild.com
    www.namastecafe.com
    www.starchild.co.za/what.html (indigo and crystal children and adults)
    www.crystalinks.com

    κάποια από αυτά τα sites σε παραπέμπουν και σε sites για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και υπερκινιτικότητα (ADHD) μια που φαίνεται η σχέση μεταξύ των 2.

    καλημέρα
    Αμφιτριτη
    anfitrith

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Sας ευχαριστω παιδια θα αρχισω με αυτα τα σαϊτ και βλεπουμε περιμενω και αλλες προτασεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    βρίσκω το σχόλιο \'είναι κάποιοι άνθρωποι που έρχονται στον κόσμο για να εκπληρώσουν ένα συγκεκριμένο σκοπό\' αντι-δημοκρατική...
    δλδ; οι άλλοι άνθρωποι έρχονται για να μην εκπληρώσουν σκοπό;
    και για το γιώργο μου, τον 12χρονο, ένας φίλος τα ίδια μου είπε. διαβάζοντας τη σελίδα που έδωσε ο ραψωδός παραπάνω, και που με ικανοποίησε πλήρως με τις πληροφορίες που διάβασα, θυμήθηκα και το τρίτο μάτι, που πριν ένα χρόνο περίπου, είχε βγάλει ένα τεύχος αφιερωμένο στα παιδιά ίντιγκο. μόλις το είδε ο γιώργος, το μάτι του έπεσε φυσικά στο συγκεκριμένο παιδί...
    οι ιστορίες με τους αριθμούς και τους υπολογισμούς μου είναι πολύ γνωστές. ο γιώργος, στη δευτέρα δημοτικού έκανε υπολογισμούς σαν αριθμομηχανή. τώρα του έχει περάσει. δεν τον ενδιαφέρει πια. τότε επίσης είχε και έντονες ηθικού τύπου αναζητήσεις: στρατός, αστυνομία, φυλακή, ήταν γι\'αυτόν θέματα που τα έβλεπε με πολύ προβληματισμένο για παιδί ύφος...
    ο γιώργος έχει χαρακτηριστεί ως παιδί με ήπια αναπτυξιακή διαταραχή, κατ\' άλλους με μπόρντερ λάιν αυτισμό.
    έμαθα ότι αυτά τα χαρακτηριστικά τα συναντάμε σε ανθρώπους του αυτιστικού φάσματος.
    αν η κοινωνία καταφέρει να εντάξει όλα τα άτομα με ιδιαιτερότητες στους κόλπους της, αγκαλιάζοντάς τα, τότε όλοι μας θα έχουμε τη δυνατότητα να εκπληρώσουμε το σκοπό μας, γιατί ο καθένας από μας, όλους τους ανθρώπους, έχει τις ιδιαιτερότητές του...

    αυτό όμως δε γίνεται γιατί η κοινωνία μας, μέχρι σήμερα, συνεχίζει να είναι ελιτίστικη. άλλοτε η ελίτ είναι \'ιδεολογική\' (ας πούμε πως και η τρομερή κοινωνία του ναζισμού, ιδεολογική ήταν, αφού η αρεία φυλή και μπλα μπλα μπλα κλπ), και άλλοτε η ελίτ είναι \'οικονομική\', όπως σήμερα, που ο καπιταλισμός τείνει να ταυτιστεί με τη νέα τάξη πραγμάτων, και προκαλεί ισοπέδωση σε όλα τα μέρη του πλανήτη, με πολέμους για το πετρέλαιο, π.χ., που παίρνουν το λάθος όνομα \'σύγκρουση πολιστισμών\'...

    άρα και η αναφορά σε παιδιά ίντιγκο, δεν είναι μια αναφορά αυτής της ίδιας της κοινωνίας που αρνείται τη διαφορά, ώστε εν ονόματι της αντίληψής της, απλώς να θέλει να διώξει ό,τι την αμφισβητεί; ό,τι αμφισβητεί την ισοπέδωση;
    γιατί κανονικά, κοινωνία είναι το μοίρασμα της συμβίωσης, και όχι η μαζοποίηση και αγελοποίηση που βλέπουμε πολλ΄ς φορές.

    σήμερα ο γιώργος είναι σχετικά δυστυχισμένος. με πολύ άσχημη εικόνα του εαυτού του, με επιληπτικές κρίσεις, με επιθετικότητα προς τα πολύ μικρότερα παιδιά.
    η παιδοψυχολόγος του ανέφερε στο σχολείο ότι τέτοια γενιά παιδιών έρχεται όλο και σε μεγαλύτερο αριθμό. είναι η ίδια η κοινωνία που τα γεννά...
    είναι κάποιοι πιο ευαίσθητοι άνθρωποι στους οποιους νομιζω προσωπικά, καταγράφεται η αρνητική εξέλιξη της κοινωνίας. άλλοι τις καπουλάρουν κι άλλοι όχι.
    θυμάμαι τον εαυτό μου όταν ήμουν παιδί, γράφαμε \'σκέπτομαι και γράφω\' στη δευτέρα-τρίτη δημοτικού, κι εγώ, επειδή δεν ήθελα να ακούω τι έλεγε ο δάσκαλος να γράψουμε, πέταγα τη γόμα ή το μολύβι κάτω από το θρανίο, κατέβαινα δήθεν να το ψάξω, κ έκλεινα εκεί τ\'αυτιά μου όση ώρα μίλαγε η δασκάλα...
    κι έγραφα και πολύ άσκημα γράμματα...
    τις καπούλαρα σιγά-σιγά, και σήμερα δεν κατακρίνομαι ούτε για τις ιδέες μου, ούτε για την κακογραφία μου. τυχερή είμουνα. ίσως όμως ο γιώργος να μην είναι τόσο τυχερός...
    και τα χαρακτηρισμένα ως ίντιγκο παιδιά, μόνο και μόνο με τον ιδιαίτερο χαρακτηρισμό, να είναι κι αυτά δυστυχισμένα κατά κάποιο τρόπο...
    συγγνώμη για το μπλα μπλά
    την καλημέρα μου σε όλους...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    10
    καλημέρα,

    συμφωνώ τι-ποτέ, σκεφτομαι ότι ίσως αυτή η new age αντίληψη που δίνει ένα σκοπό, τύπου μεταφυσικού ίσως, σε τύπους παιδιών ειδικών δυσκολιών και άλλους, να είναι μία προσπάθεια στο να δει ο κόσμος με άλλο μάτι .... ίσως και να εντάξει, μειώνωντας τον φόβο απέναντι σε κάποιους ανθρώπους, κάνοντάς τους γνωστούς και αποδεκτούς.
    είναι λίγο φάουλ βέβαια το γεγονός ότι προκειμένου να κατανοήσουμε και να αποδεκτούμε κάποιον τον θέλουμε να έρχεται από τα αστέρια με σκοπό του έναν ενεργό ρόλο στη σωτηρεία μας! ασ αγκαλιάσουμε και αυτούς που είναι στη γή, οι οποίοι δεν δηλώνουν σωτήρες με κάποιον τρόπο, τους οποίους αν κατανοήσουμε και εντάξουμε ίσως και να \'σωθούμε\' από την άγνοια μας και την αποστροφή μασ στη διαφορετικότητα.

    ίσως έρθουμε ποιο κοντά στους εαυτούς μας

    Αμφιτρίτη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    νομιζω οτι ξεφευγουμε λιγο, τα παιδια ιντιγκο \'η τα λουλακι παιδια δεν ειναι τιποτα αλλο παρα η εξελιξη μας σαν ανθρωπινο ειδος οπως καποτε καποιοι ειχαν και καποιοι δεν ειχαν ουρα ετσι και τωρα καποια παιδια εχουν τις ικανοτητες αυτες και καποια οχι,πιστευω πως δεν χρειαζεται να μπερδευομαστε σε ιδεολογιες,ουτε πιστευω βεβαια οτι ηρθαν στον κοσμο μας για να τον σωσουν.
    Απλα ειναι η εξελιξη του ιδιου του ανθρωπου, τιποτα μαγικο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Νόμιζα πως ήμουν η μόνη που άνοιξε θέμα για ίντιγκο.Μπουχού!!!Λοιπόν πολλά χαρακτηριστικά ίντιγκο τα είχα και έχω.Αυτό για το οποίο αναρωτιέμαι είναι αν αποτελούν χάρισμα ή παθολογία.Σίγουρα από τα παιδικά μου χρόνια που δεν είχε διαγνωστεί κάποια παθολογία διέφερα από τα άλλα παιδιά στην αντιληπτική μου ικανότητα.Ήμουν επίσης εξαιρετικά εσωστρεφής και πληγωνόμουν πολύ με το παραμικρό.Είχα καλή διαίσθηση που ακόμα έχω.Δεν θυμάμαι αν μου άρεσε να δημιουργώ.Α!Τώρα που το θυμήθηκα.Έψαχνα για καινοτομίες.Θυμάμαι που είχα προσπαθήσει να φτιάξω ανεπιτυχώς τα σαπούνια που βγαίνουν σε φύλλο και λιώνουν με το νερό.Κουράστηκα αρκετά αλλά δεν πέτυχε.Χαχα!Δεν με ενδιέφεραν αυτά που ενδιέφεραν άλλα κορίτσια της ηλικίας μου.Τα θεωρούσα βαρετά.Μου άρεσε να συναναστρέφομαι με μεγαλύτερα άτομα και όντως έψαχνα για έναν πνευματικό καθοδηγητή.Μου άρεσε η μάθηση αρκεί όμως να είχε έναν σκοπό.Αυτό που σίγουρα επίσης είχα ήταν μια τάση να βοηθήσω τον άλλο.Ο παλιός μου ψυχίατρος μου είχε πει πως είμαι ένα σπάνιο άτομο με υψηλό δείκτη πνευματικής ευφυϊας αλλά και συναισθηματικής ευφυϊας.Κάτι τέτοιο.Θα μπορούσε λοιπόν η διαφορετικότητά μου να έχει προκαλέσει κατάθλιψη και όχι η κατάθλιψη την διαφορετικότητά μου!Το μόνο που μου μένει για να με γειώσει ή να με απογειώσει είναι να πάω να τσεκάρω την αύρα μου!!!!Χεχε....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Τι κι αν είσαι παιδί ιντίγκο; αυτό δεν έχω καταλάβει.:o

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    12
    Originally posted by raphsssodos
    ένα άρθρο:http://www.antidogma.gr/metallagmenoi.html
    H διευθυνση που παραθέτεις οφείλεται στα παιδιά του \'83.. Άλλο τα παιδιά indigo και άλλο τα παιδιά του \'83.. Ναι μεν έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά (δεν εννοώ τα χαρακτηριστικά προσώπου :p) αλλά δεν είναι το ίδιο..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    καλά μη νομίζεις δεν το ψαξα και πολύ...:D

    υγ:καλώς σε! θα μείνεις στην παρέα μας;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    12
    αμέ πως δε θα μείνω ;) καλώς σας βρήκα :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    καλή διαμονή λοιπόν και σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας! :cool:

  14. #14
    και για μια πιο κριτική στάση στο όλο θέμα http://www.skepdic.gr/Entries/Iota/indigo.htm

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Θα πάω να το ψάξω ρε...Ρε κρυστάλλινο..ναι ναι σ\'εσένα αναφέρομαι ραψωδέ δεν ντρέπεσαι να αμφισβητείς την ίντιγκο ταυτότητά μου;Ανάθεμά σε Κωνσταντή και τρεις ανάθεμά σε...Είμαι το παιδί,ο γαλάζιος άγγελος που ήρθε να σας σώσει ρε..Ξυπνάτε λέμε....έτσι μόνο εξηγούνται όλα....Που είναι ο Χαρδαβέλλας οέο;Θα με δεις την επόμενη φορά πρώτο τραπέζι πίστα να κάνω το τεστ αύρας για να σε πείσω....
    Τύφλα να\'χει ο Τζο κι ο βιοσυντονισμός του..ένα πράμα...
    Εγώ θα μείνω στο \"Μπαμπά με λένε Ίντιγκο.Ίντιοτ σε λένε παιδί μου!\"

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •