άνω κάτω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: άνω κάτω

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17

    άνω κάτω

    Αυτό που με απασχολεί είναι ότι μου είναι δύσκολο έως αδύνατο να κρατήσω το δωμάτιό μου τακτοποιημένο. Ακούγεται ασήμαντο, αλλά πραγματικά είναι σε άσχημη κατάσταση. Παρόλο που είμαι πολύ καθαρή και όλα, ακόμα κι αν φτιάξω το δωμάτιο, θα χαλάσει πολύ σύντομα...μ ενοχλεί αυτή η κατάσταση..δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

    Μένω με τους γονείς μου, τους στεναχωρεί αυτό που συμβαίνει. Σκέφτομαι ότι είναι κάποιου είδους εκδραμάτιση...το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η μητέρα μου αγχώνεται τόσο πολύ με την καθαριότητα και να ναι όλα στην εντέλεια που ίσως να ναι αντίδραση ή κάτι σ εκείνη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    E ενταξει εισαι λιγο ακαταστατη αυτο δεν ειναι προβλημα...ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας του καθε ατομου δεν νομιζω να οφειλετε σε καποιο ειδος αντιδρασης.
    Και εγω ειμαι λιγο ακαταστατος μερικες φορες...αν ξερεις απο φυσικη εγω τα ριχνω στην εντροπια...η αταξια του συμπαντος μεγαλωνει οτι και να κανεις και καλα:p
    Προσπαθησε να οργανωνεις πιο συχνα το δωματιο σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    βοηθάει την φαντασία μας ένα ατακτοποίητο δωμάτιο.μη κολλάς.πες τους γονείς σου να μη μπαίνουν μέσα.κανείς δεν είναι τέλειος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οπως τα λεει η arktos ειναι συμφωνω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    Μάλλον δεν έκανα σαφές πόσο ακατάστατο είναι...αλλά είναι δύσκολο να το περιγράψω. Ρούχα, βιβλία, πράγματα...Ούτως ή άλλως δεν μπαίνει κανείς.
    Έχω διαβάσει διάφορα πάνω στο θέμα που αν τα συνδιάσω με βγάζουν κάτι ανάμεσα σε σχιζοφρενή και σε άνθρωπο που μισεί τον εαυτό του, τη ζωή του, τον κόσμο όλο κλπ...
    Αν συνυπολογίσει κανείς την κατάθλιψη και την κατά καιρούς βουλημία ή ανορεξία...αλλά μην μπλέκω σε όρους στους οποίους δεν θέλω να επεκταθώ. Συν ότι είναι κάτι αναμενόμενο, όταν διαβάζουμε συμπτωματολογία να πιστεύουμε ότι τα έχουμε όλα..

    Το οτι όλα έχουν τη τάση να είναι χαοτικά στη φυσική (αν κατάλαβα καλά), είναι ίσως λίγο παρήγορο, πραγματικά!:Ρ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Μπα, αποκλείεται να είναι χειρότερο από ότι ήταν το δικό μου όταν έμενα μόνη μου. Προσπαθούσα να βρω ακάλυπτο σημείο στο πάτωμα για να πηδήσω εκεί και μετά στο επόμενο και ούτω κάθεξής. Το δωμάτιο ήταν καλυμμένο με βιβλία, ρούχα και ότι άλλο είχα πρόχειρο.

    Το ίδιο γινόταν στο εφηβικό μου δωμάτιο. Αφού μια φορά ήταν να μπει ένας φίλος μου και τον είχα προειδοποιήσει αλλά αυτός μου έλεγε ότι ήταν αγόρι και σιγά ξέρουν από αυτά. Μόλις μπήκε στο δωμάτιο ακούστηκε ένα \"Αααα\" και έμεινε για λίγο αποσβολωμένος.

    Πάντως όταν ήταν να πει ξένος άνθρωπος στο σπίτι ντρεπόμουνα και συμμάζευα. Ξέρω και τους λόγους που με οδηγούν σε αυτή συμπεριφορά. Έχω μια αυξημένη μανία με την ελευθερία συν το ότι έχω υιοθετήσει συμπεριφορές από μια οικογένεια που την είχα πρότυπο όταν μεγάλωνα (ήταν πιο cool) που σε αντίθεση με τη μητέρα μου που τα είχε όλα στην εντέλεια. Και τα δωμάτιά τους ήταν κάπως έτσι.

    Μπορώ να πω ότι η κατάσταση τώρα έχει βελτιωθεί πολύ όμως.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Yllom
    Αυτό που με απασχολεί είναι ότι μου είναι δύσκολο έως αδύνατο να κρατήσω το δωμάτιό μου τακτοποιημένο. Ακούγεται ασήμαντο, αλλά πραγματικά είναι σε άσχημη κατάσταση. Παρόλο που είμαι πολύ καθαρή και όλα, ακόμα κι αν φτιάξω το δωμάτιο, θα χαλάσει πολύ σύντομα...μ ενοχλεί αυτή η κατάσταση..δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

    Μένω με τους γονείς μου, τους στεναχωρεί αυτό που συμβαίνει. Σκέφτομαι ότι είναι κάποιου είδους εκδραμάτιση...το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι η μητέρα μου αγχώνεται τόσο πολύ με την καθαριότητα και να ναι όλα στην εντέλεια που ίσως να ναι αντίδραση ή κάτι σ εκείνη.
    Είναι απόλυτα φυσικό σε ένα σπίτι στο οποίο ζουν άνθρωποι και το περιεργάζονται ένα δωμάτιο από τακτοποιημένο να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα πιο ακατάστατο.Η μητέρα σου μοιάζει υπερβολική...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....εγω παλι ειδα τον τιτλο κ νομιζα οτι αναφερεστε στο ’’ανω κατω’’ του Ιουλιου Βερν!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •