ΧΩΡΙΖΩ; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: ΧΩΡΙΖΩ;

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Βλέπω πως έχεις δίκιο, συγνώμη λάθος ενότητα. Ας είναι κι εδώ δεν είναι πένθος ο χωρισμός;
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Τωρα τι να σου πω.... οτι θες.
    αν νομιζεις κατι αλλο, απευθυνσου στη σελια.


    Σορρυ για την παρεμβαση, αλλα αν κοιταξεις την θεματολογια το θεμα σου ειναι τελειως ξεκομενο με τα αλλα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Δεν επιτέθηκα αν έτσι το είδες ήταν πριν καταλάβω και νόμισα λάθος συγνώμη και πάλι.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    νο προμπλεμ.....
    παμε στο θεμα σου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το θέμα είναι narnia,πως ενοχοποιείς αποκλειστικά τον εαυτό σου όμως.Διάβασε ξανά τι έχεις γράψει,\"θέλω πολλά και δεν παίρνω τίποτα\".Ωραία,γιατί πρέπει να φταις εσύ δηλαδή,εφόσον δεν παίρνεις από μία σχέση αυτά που για σένα αποτελούν ζητούμενα;
    Για μένα προσωπικά,κάθε σχέση μας,ανεξάρτητα αν αυτή είναι συντροφική,φιλική,οικογενε ιακή,ή άλλη,δε νοείται χωρίς την ύπαρξη μιας ισορροπίας στο δούναι και λαβείν.Η οποιαδήποτε μετατόπιση προς τη μία ή την άλλη πλευρά,δημιουργεί αδικία και η αδικία οδηγεί συνήθως σε ρωγμές-σε άλλους νωρίτερα,σε άλλους αργότερα ανάλογα το χαρακτήρα των μερών.Πάντως,στη θέση σου,δεν θα υπέκυπτα σε απειλές τύπου δικηγόρου και τα λοιπά.Αν κάποιος χρησιμοποιεί την απειλή για να μας φέρει στα νερά του,εμένα μου δείχνει πως δεν έχει επιχειρήματα,πειθώ,δεν είναι υπέρ του διαλόγου.

    Οι σχέσεις δε σώνονται μέσα σε κλίμα φόβου και εξάρτησης,ούτε μπορούν να ξεπεραστούν τα προβλήματα μέσα από χειραγωγήσεις και συναισθηματικούς εκβιασμούς.Αυτή είναι η αλήθεια.

    Πονάς γιατί βρίσκεσαι σε μία σχέση εξάρτησης και νιώθεις το αδύναμο σκέλος της,το εξαρτώμενο.Κάθισέ τον κάτω και εξήγησέ του τι ακριβώς ζητάς από τη σχέση σας και άκου και τα δικά του θέλω.Μέσα από διάλογο βρίσκονται οι χρυσές τομές.Σε περίπτωση που τα θέλω σας έχουν αλλάξει με το χρόνο,και κάποιος από τους δύο δεν μπορεί να αγκαλιάσει τα θέλω του άλλου,θα πονέσεις,θα τρίξεις τα δόντια και θα προχωρήσεις.Η αυτοεξέλιξη όμως δεν σταματά,πάντα,ακόμη και μέσα από αποτυχίες,μαθαίνουμε τον εαυτό μας.

    Σε κάθε περίπτωση,σου εύχομαι το καλύτερο για σένα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by narnia
    Με κούρασαν οι απειλές. Μόλις κάτι σκαλώσει ο δικηγόρος είναι η λύση του. Είναι ίσως η μόνη λύση. Αρκεί να το αποδεχτώ μέσα μου. Να θάψω ό,τι έχω ζήσει, να κλάψω για ό,τι έχω ζήσει. Να θυμώσω; Δεν μπορώ σε αυτή τη φάση πάλι να θυμώσω γιατί δεν με αγαπώ. Παίρνω όλη την ευθύνη. Φταίω γιατί θέλω πολλά και δεν μου δίνεται τίποτα. Πρέπει να φύγω και πότε;
    Kαταρχην λυπάμαι για τις απειλες...Απο οσο καταλαβαινω προκειται για μια σχεση γαμου η οποια εχει πολλα προβληματα. Πιστεύεις οτι υπάρχουν τα στοιχεια εκεινα που σε κανουν να θες να προσπαθησεις γι αυτη τη σχεση? Αν ναι, ποια ειναι αυτα?

    Νομιζω πώς λεγοντας πώς δεν μπορεις να θυμωσεις ειναι σαν να λες στον εαυτο σου πώς δεν κανει να θυμωσεις.

    Αληθεια ποια ειναι τα πολλα που θες? Κ κυριως ποια ειναι αυτα που θες, απο σενα?

    Σκεψεις διαβαζοντας τα οσα γραφεις

    Οσο για το θεμα αν ανηκει στις απωλειες, εγω το βλεπω απωλεια εαυτου, σχεσης, απώλεια του άλλου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #22
    Originally posted by narnia
    Με κούρασαν οι απειλές. Μόλις κάτι σκαλώσει ο δικηγόρος είναι η λύση του. Είναι ίσως η μόνη λύση. Αρκεί να το αποδεχτώ μέσα μου. Να θάψω ό,τι έχω ζήσει, να κλάψω για ό,τι έχω ζήσει. Να θυμώσω; Δεν μπορώ σε αυτή τη φάση πάλι να θυμώσω γιατί δεν με αγαπώ. Παίρνω όλη την ευθύνη. Φταίω γιατί θέλω πολλά και δεν μου δίνεται τίποτα. Πρέπει να φύγω και πότε;
    Οταν θα νοιωσεις οτι εσυ και αυτος , μεσα απο αυτη την σχεση
    αν συνεχισει θα βγειτε και οι δυο χαμενοι!
    Ομως δεν αρκει το συναισθημα Ναρνια...
    πρεπει μετα τον χωρισμο , το ζευγαρι που ειναι 1+1 =1 να ξαναγινει 1+1 = 2 οπου ο καθε ενας να μπορει να συνεχιζει την ζωη του ανεξαρτητα και οσο το δυνατον λιγοτερο ανωδυνα για αυτους που δεν τους πεφτει μεν ο λγος αλλα συνηθως πληρωνουν τις συνεπειες δηλαδη τα παιδια !
    Μια που αυτα τα γραφεις σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης θα ελεγα οτι καθε χωρισμος με παιδια , θα επρεπε
    αντι για δικηγορους να το χειριζονται ψυχολογοι!
    γιατι ενας γαμος διαλυει ευκολα , οταν και οι δυο γονει ξρουν πως να τον αντιμετωπισουν σωστα και οι δικηγοροι απλα θα πανε τα χαρτια για επικυρωση στο δικαστηριο...

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Κορίτσια.....όσο πιο πολύ δείχνουμε στον άλλο πως μας φοβίζει ο χωρισμός, τόσο πιο πολύ εισχωρεί στα υδατα μας.
    Όταν η σχέση γέρνει απ τη μια πλευρά και αυτή δνε είναι η δική μας, τότε τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Λιγο αυτοπεποίθηση κ δυναμισμός δεν έβλαψε ποτέ κανένα....




    me treis grammes epiases to nohma koritsi!euge!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Originally posted by Θεοφανία
    Κορίτσια.....όσο πιο πολύ δείχνουμε στον άλλο πως μας φοβίζει ο χωρισμός, τόσο πιο πολύ εισχωρεί στα υδατα μας.
    Όταν η σχέση γέρνει απ τη μια πλευρά και αυτή δνε είναι η δική μας, τότε τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Λιγο αυτοπεποίθηση κ δυναμισμός δεν έβλαψε ποτέ κανένα....
    Ευχαριστώ που μου το είπες τη στιγμή που έπρεπε. Με όπλισε και με αφύπνισε, όσο το χθες του κρίνου.
    Πιστεύω πως σε αυτή τη χρονική στιγμή ήμουν μπροστά από εκείνον. Έτοιμη για έναν αγώνα που δεν περίμενε να έχει ικανό αντίπαλο. Ακούγεται σκληρό να λες τη σχέση γάμου αγώνα μα για μένα, για τις ισσοροπίες μου είναι αγώνας. Δεν ήταν για καιρό γιατί δήλωνα παραίτηση και ίσως το ξανακάνω. Είμαι αποφασισμένη να μην ξαναπαραιτηθώ και σ\'αυτό συμβάλλατε εσείς. Όση δύναμη έχω ή προσποιούμαι πως έχω την άντλησα εδώ μέσα.
    Τελικά έχει δίκιο μια φίλη που μου είπε πως δεν είμαι εγώ η αδύναμη αλλά εκείνος. Εγώ έχω συμμάχους, συμβουλές, κριτική σκέψη και fοrum υποστήριξης. Δεν το εκμεταλεύομαι ας μην ακουστεί έτσι. Ευχαριστώ θέλω να πω και συνεχίζω...
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    και βεβαια ειμαστε εδω....και παραδειγματιζομαστε απο την αποφασιστηκοτητα σου!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •