ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    11

    ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ

    Καλημερα σε ολους.Εχω προβλημα νοσοφοβιας και εδω και 2-3 μερες εχω μουδιασματα στην περιοχη της κατω γναθου στην αριστερη πλευρα του προσωπου και φτανουν εως τις ακρες των χειλιων.Υπαρχει κανεις που μπορει να μου πει τη γνωμη του η αν του εχει συμβει κατι παρομοιο?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    καλησπερα minasgr21 εχω κι εγω ακριβως τα ιδια συμπτωματα με εσενα εδω και 6 μερες.μονο που εγω τα εχω απο την δεξια πλευρα του προσωπου τα νιωθω στο μαγουλο,στο σαγονι μου αστα κι εγω μια απο τα ιδια φοβιες παρα πολλες.σε γιατρο δεν εχω παει ακομα γιατι φοβαμαι βεβαια με οποιον το εχω συζητηση ακομα και με παιδια απο το forum μου εχουν πει οτι ειναι απο το ανχος(το ευχομαι να σου πω την αληθεια,να ειναι ψυχωσωματικο).
    δεν μπορω να ηρεμησω αν και εχω παρατηρησει οτι οατν σταματαω να ασχολουμαι δεν το νιωθω τοσο εντονα.εχει συμβει κατι που σε εχει ανχωσει?περνας καποια κατασταση εντασης?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    11
    Ειχα παντα απο μικρος φοβιες με τις αρρωστιες...εχασα πριν λιγους μηνες τη θεια μου απο καρκινο και αυτο επιβαρεινε την ηδη υπαρχουσα κιατασταση.Τωρα νομιζω πως εχω σκληρυνση κατα πλακας επειδη εχω αυτα τα μουδιασματα στο προσωπο.Εκανα αξονικη πριν λιγες μερες βγηκε καθαρη οπως και οι αιματολογικες ...αλλα ακομα ανησυχω.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Απο την στιγμη που εχεις κανει εξετασεις γιατι φοβασαι?Θα το καταλαβαινα αν δεν ειχες κανει τιποτα.....αλλα αφου το εψαξες δεν θα επρεπε να σκεφτεσαι κατι τετοιο.Σιγουρα χρειαζεσαι χρονο για να το ξεπερασεις...Εγω σκεψου οτι ειμαι νιοπαντρη και στο γλεντι του γαμου μου πεθανε απο ανακοπη ο παππους μου και τα ασχημα δεν σταματησαν εκει μετα απο λιγο καιρο εμαθα οτι ειμαι εγκυος και το εχασα!!Οποτε λογο στρες,ανχους και φοβιας βγαζω διαφορα ψυχοσωματικα...Βεβαια αν δω κι εγω οτι συνεχιζεται το τραβηγμα-μουδιασμα στο προσωπο θα παω σε γιοτρο..Τι εξετασεις αιματος εκανες?Εκανα κι εγω καποιες γενικες το καλοκαιρι και ευτυχως βγηκαν μια χαρα...Εν το μεταξυ η καλυτερη μου φιλη εχει σκληρυνση και εγω καθαρα επηρεασμενη απο εκεινην σκεφτομαι διαφορα..Οταν την ρωτησα αν απο απλες εξετασεις αιματος φαινεται κατι τετοιο μου ειπε πως ναι.Οποτε αφου εχεις κανει και τις εξετασεις σου προσπαθησε σιγα-σιγα να το αποβαλεις.....

  5. #5
    παιδιά μην πανικοβάλεστε. Σας το λέω εγώ που έχω φτάσει τρείς φορές στα επείγοντα νοσοκομείων πως κάτι έχω. Είναι καθαρά θέμα αγχους. Θα προσέξετε πως όταν ασχολήστε μέ κάτι με ζήλο, όταν δουλεύετε ή όταν γυμνάζεσται πως είστε μια χαρά. Αυτό συνήθως το παθένεται σε φάσεις ηρεμίας και χαλάρωσης. Είναι ας πούμε κάτι νευρικό. Αφού έχετε κάνει και οι δύο εξετάσεις και είναι καθαρές κοιτάξτε τώρα να κάνετε πράγματα που σας ευχαριστούν και γυμνάστε το μυαλό σας να ξεκολάει απο αυτή τη σκέψη. Είναι δύσκολο στην αρχή αλλά με λίγο προσπάθεια θα τα καταφέρεται.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Originally posted by prasiniklosti
    παιδιά μην πανικοβάλεστε. Σας το λέω εγώ που έχω φτάσει τρείς φορές στα επείγοντα νοσοκομείων πως κάτι έχω. Είναι καθαρά θέμα αγχους. Θα προσέξετε πως όταν ασχολήστε μέ κάτι με ζήλο, όταν δουλεύετε ή όταν γυμνάζεσται πως είστε μια χαρά. Αυτό συνήθως το παθένεται σε φάσεις ηρεμίας και χαλάρωσης. Είναι ας πούμε κάτι νευρικό. Αφού έχετε κάνει και οι δύο εξετάσεις και είναι καθαρές κοιτάξτε τώρα να κάνετε πράγματα που σας ευχαριστούν και γυμνάστε το μυαλό σας να ξεκολάει απο αυτή τη σκέψη. Είναι δύσκολο στην αρχή αλλά με λίγο προσπάθεια θα τα καταφέρεται.
    0

    H αλήθεια είναι ότι, ενώ αυτή τη στιγμή που γράφω νιώθω ότι το κεφάλι μου θα σπάσει απο τα μουδιάσματα και τον πόνο, όταν , ας πούμε, κάνω δουλειές στο σπίτι, είμαι έξω και περπατάω ή ασχολούμαι τέλος πάντων με κάτι , δεν πονάω ούτε μουδιάζω, τουλάχιστον όχι ενοχλητικά αν όχι καθόλου. Οταν κάθομαι όμως και δεν κάνω τίποτα, το κεφάλι μου με ταράζει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Γεια σας..Εγω εχω αυτο το μουδιασμα εδω και δυο τρεις βδομαδες..Εχω νοσοφοβια κανα χρονο τωρα..Δραμα!!!Εχω κανει και μαγνητικη εγκεφαλου(βγηκε πεντακαθαρη προς μεγαλη μου εκπληξη) αλλα οπως με ειχε προηδοποιησει κι ο νευρολογος μου δε μου περασε η ιδεα οτι πασχω απο κατι σοβαρο(ογκο η σκληρυνση)..Εμενα το μουδιασμα-τραβηγμα αυτο με πιανει απο το αριστερο φρυδι μεχρι το μαγουλο και το σαγονι αριστερα..με πιανει εδω και κανα τριμηνο αλλα οχι συνεχομενα..Κι εγω νομιζω οτι οταν εικαι εξω π.χ. για καφε δε με πιανει η απλα δε δινω σημασια..Αλλα τα βραδυα ειναι μαρτυριο..Ελπιζω να ειναι κατι καθαρα ψυχοσωματικο..Να κανω μια ερωτηση,πρεπει να παω τη μαγνητικη και σε νευρολογο η αρκει που την ειδε ο ακτινολογος(ο διευθυντης)?αυτος με διαβεβαιωσε οτι δε χρειαζεται να την παω και να αλλαξω τροπο σκεψης..Το λεω γιατι ο νευρολογος δε μου την εγραψε..Μονος μου πηγα και την εκανα με το ζορι γιατι δεν πηγαινε αλλο!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •