Ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    5

    Ψυχοσωματικά

    Είμαι καινούρια στο forum αυτό, γι\' αυτό το λόγο συγχωρέστε με αν το θέμα δεν ανταποκρίνεται πλήρως στη συγκεκριμένη κατηγορία. Εδώ και 3 χρόνια υποφέρω από ψυχοσωματικά και συγκεκριμένα από δερματική αλλεργία (έντονη κνίδωση- οι λεγόμενες καντίλες) που σχετίζεται άμεσα με τη συναισθηματική μου κατάσταση. Θέμα ζωής ή θανάτου δεν τίθεται (δηλαδή αναφυλαξία) αφού τις περισσότερες φορές το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή να περάσουν τα συμπτώματα, άντε και κανένα αντισταμινικό για να ελέγχεται πλήρως η κατάσταση. Ο πρώτος αλλεργιολόγος που επισκέφτηκα με μπούκωσε στην κορτιζόνη και τα αντισταμινικά με αποτέλεσμα τα συμπτώματα ναι μεν να θεραπεύονται προσωρινά αλλά να επιστρέφουν δριμύτερα. Ο συγκεκριμένος δεν ανέφερε ποτέ τη λέξη ψυχοσωματικά. Απέδιδε την αλλεργία σε κάποιες τροφές που πιθανότατα με πείραζαν. Ο δεύτερος αλλεργιολόγος ακολούθησε την ίδια θεραπεία αλλά σε πιο ήπια μορφή αλλά από την πρώτη στιγμή κάτι δεν του πήγαινε καλά με την όλη κατάσταση. Με έβαλε να κάνω εξετάσεις επί των εξετάσεων, οι οποίες όλες έδειχναν ότι είμαι καθ\' όλα υγιής. Που θέλω να καταλήξω; Ο δεύτερος γιατρός με συμβούλεψε να δω έναν ψυχολόγο καθώς πίστευε (σωστά) ότι πρόκειται περί ψυχοσωματικών. Ακολούθησα τη συμβουλή του και πήγα. Ενώ είχα κάποια προβλήματα σε ό,τι αφορά στις διαθέσεις μου (έντονα κυκλοθυμική, υπερβολικά ευαίσθητη κ.ά.), η ψυχολόγος δε με παρέπεμψε σε ψυχίατρο για να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή. Αν και σε καμία περίπτωση δε μπορώ να αξιολογήσω την κατάστασή μου, δηλαδή αν χρίζεται φαρμακευτικής αγωγής, θεωρώ ότι ύστερα από 3 χρόνια ίσως και να συμβαίνει κάτι σοβαρότερο απ\' ότι μου χουν πει οι γιατροί που έχω επισκεφτεί μέχρι στιγμής. Από την άλλη φοβάμαι να ξεκινήσω μια διαδικασία που θα επιβαρύνει περισσότερο τη ψυχολογία μου. Αν και εδώ που τα λέμε κάθε τρίμηνο περίπου που εμφανίζεται η αλλεργία γίνομαι ράκος. Πώς γίνεται να προκαλώ κάτι τόσο αντιαισθητικό στον εαυτό μου απλά και μόνο από τον τρόπο που σκέφτομαι και νιώθω; Γιατί το μυαλό παίζει τόσο περίεργα παιχνίδια; Θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο όσο αφορά στον τρόπο που επηρεάζει αυτή η κατάσταση τη ζωή μου αλλά προς το παρόν καλύτερα να σας αφήσω. Σας ευχαριστώ...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    Δηλαδή πως επηρεάζει αυτ\'η η κατάσταση την ζωή σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Sorisso μου, πάνω που ήθελα να ανοίξω κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα στο forum με πρόλαβες

    Όντως μπορείς να πάθεις διάφορα ψυχοσωματικά από έντονο άγχος, ακόμα και αλλεργία. Εμένα μερικούς μήνες μετά από την πρωτοεμφάνιση των κρίσεων πανικού μου εμφανίστηκε κοκκινίλα σε όλο μου το σώμα. Αναγκάστηκα να νοσηλευτώ μία βραδιά στο νοσοκομέιο όπου οι κορτιζόνες έδιναν και έπαιρναν και οι γιατροί αντιλαμβανόμενοι την ταχυπαλμία μου μου λέγαν να ηρεμήσω και μάλλον μου έδωσαν ηρεμιστικό (δεν μου το είπαν) γιατί μετά ένιωθα ήρεμη σα φυτό (εκτός κι αν ήταν από τις κορτιζόνες).

    Στη συνέχεια έκανα όλα τα αλλεργικά τεστ και ο αλλεργιολόγος διέγνωσε ότι έχω μια
    μικρή ευαισθησία σε 2 φαρμακευτικές ουσίες τις οποίες όμως δεν είχα πάρει όταν έπαθα την αλλεργία. Είπε επίσης ότι μπορεί το θέμα να είναι ψυχολογικό. Εγώ κακώς δεν του είχα μιλήσει τότε για τις κρίσεις γιατί αισθανόμουν πολύ άσχημα γι\' αυτό. Στη συνέχεια ακολούθησα για 1,5 περίπου χρόνο θεραπεία με εμβόλια.

    Μέχρι που ήρθε η στιγμή να κάνω μία επέμβαση με ολική νάρκωση (μετά από 6 χρόνια από την πρωτοεμφάνιση της αλλεργίας).

    Ενημέρωσα το γιατρό για τις συγκεκριμένες ουσίες στις οποίες υποτίθεται ότι είμαι αλλεργική) και όταν τελείωσε η επέμβαση ο γιατρός λίγο τρομαγμένος μου είπε ότι έπαθα αλλεργία στη διάρκεια της επέμβασης και ότι χρειάστηκα κορτιζόνη. Τον ρώτησα γιατί και μου είπε από υπερβολικό άγχος το οποίο μου κάνει κακό και ότι αν βρισκόμουν και σε επικίνδυνη ηλικία (60) θα ήταν χειρότερα. Τέλωσπάντων με τρόμαξε αλλά αυτό που αναρρωτιέμαι είναι ότι δεν ήμουν αγχωμένη στο βαθμό που ήμουν όταν έπαθα 1η φορά αλλεργία.

    Γράφω το περιστατικό μου για να δω αν και άλλα παιδιά είχαν παρόμοιες εμπειρίες με τις δικές μας και τι έκαναν. Επίσης να αναφέρω ότι μόλις πρόσφατα ανακάλυψα ότι το παυσίπονο που έπαιρνα όταν είχα πυρετό καμιά φορά είναι στις ουσίες που με πειράζουν αλλά δεν με πείραξε καμία φορά (δεν το πήρα κοντά στην επέμβαση).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ανώνημή μου, τί δημιούργησε εξάρχής τα όλα συμπτώματα? Τί καταστάσεις ενεργοποίησαν τις όλες ενοχλήσεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Όλγα εφόσον ο αλλεργιολόγος δεν κατέληξε σε κάτι που να μου δημιουργεί έντονη αλλεργία θεωρώ ότι ήταν οι κρίσεις πανικού που

    μου προκάλεσαν αυτή την αλλεργική αντίδραση... Απλά επειδή δεν το είχα ξανακούσει δεν ήμουν και τόσο σίγουρη...Να τώρα που

    ακούω κάτι παρόμοιο από τη sorriso. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως αφού \'εχω υπάρξει και πολύ περισσότερο αγχωμένη, μου

    ξαναεμφανίστηκε η αλλεργία τη στιγμή της επέμβασης...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ........δεν γνωριζω κατι για αυτο και δεν μπορω να βοηθησω αν και θα το ηθελα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    2
    Δοκίμασες ν απας σε ομοιπαθητικό;Ξερω ότι μπορει να αντιμετωπιστουν τα δερματικά,καικυριως τα ψυχοσωματικά.Για κανε μια δοκιμή και δεν υπαρχει περίπτωση να βγεις χαμενη ουτως ή αλλως!Καλη επιτυχια απο καρδιας!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •