Μια βοηθεια απο οποιον θα μπορουσε...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    11

    Μια βοηθεια απο οποιον θα μπορουσε...

    Καλησπερα παιδια. Είμαι φοιτητής της Φιλοσοφικής σχολης, 19 χρονών. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα, απλα ισως επειδη δεν ειμαι δυναμικος, ισως δεν ξερω γιατι δεν μπορω να το λυσω.
    Έχω μια αδερφή 16 χρονών, η οποία έχει κάποια παραβατικη συμπεριφορα. Σχολειο δεν πηγαινει, εχει σταματησει στην πρωτη γυμνασιου, καθεται ολη το πρωι σπιτι, το βραδυ βγαινει με παρεες που τις ξερω, αλλα δεν ειναι και οι καλυτερες επιρροες. Οι γονεις μας ειναι χωρισμενοι και ο πατερας μας ηταν αλκοολικος μεχρι προ ολιγων μηνων. Παιρνει αντικαταθληπτικα χαπια(η αδερφη μου), προσπαθει η μητερα μου οσο μπορει να την εχει απο κοντα, αλλα η κατασταση ειναι πολυ περιεργη. Προσφατα εμαθα οτι πηγαινει σε καποιο μερος οχι και τοσο φημισμενο και πινει μεχρι αηδιας, με αυτη την παρεα. Αυτο το εμαθα απο εγκυρη πηγη, εκεινη νομιζει οτι δεν το γνωριζω. Το βασικο προβλημα αυτη τη στιγμη, κατα τη γνωμη μου, ειναι η παρεα της. Αυτο που θα ηθελα ειναι να την αποκοψω απο αυτη, χωρις ομως αυταρχισμους (αν και ετσι οπως εχει φτασει η κατασταση...). Αν με βοηθουσε καποιος φιλος θα του ημουν ευγνωμων. Ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας, οσους το διαβασατε και δεν βρηκατε καποια λυση, αλλα και εκ των προτερων ευχαριστω οσους μου απαντησουν.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Αν προσπαθήσεις να της βρεις άλλη παρέα ίσως; Να έχεις κάποιο φίλο που ενδιαφέρεται γι\'αυτή να της τον γνωρίσεις να ασχολείται μαζί του; Και σιγά σιγά γνωρίζει και άλλες παρέες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    προσπαθησε να την προσελκυσεις στις δικες σου παρεες.
    φροντισε να ασχολεισαι περισσοτερο με τους προβληματισμους της και ζητα και την δικη της γνωμη στα θεματα σου.
    καντην να νοιωθει απαραιτητη σε σενα, οτι η παρεα της σου ειναι πολυ ευχαριστη και η γνωμη της πολυτιμη.
    αν δεν μπορεις να την κανεις να απομακρυνθει χωρις να της το απαγορευσεις, μετα απο κανα δυο δικες σας εξοδους, ζητα της να πας κι εσυ μαζι της στην παρεα της. να διαπιστωσεις αν οντως ειναι οπως τα νομιζεις τα πραγματα, αλλα και να δεις ποσο μπορεις να επηρρεασεις εκεινη την παρεα σε πιο δημιουργικες αναζητησεις
    προσεχε μονο μη γινεις διδακτικος για κεινην και ειδικα για την παρεα της..
    παρε την μαζι σου να βλεπετε κινηματογραφο, διηγησου της καποιο ενδιαφερον βιβλιο μηπως την προκαλεσεις να διαβαζει ποτε ποτε, μιλα της εκλαικευμενα για θεματα των σπουδων σου, μηπως αλλαξει γνωμη που παραταει το σχολειο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    σχολείο γιατί δεν πηγαίνει? υπήρχε κάποιος λόγος ή έτσι? από όσο ξέρω είναι κ υποχρεωτικό μέχρι κ το γυμνάσιο από την πολιτεία.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    11
    σχολείο γιατί δεν πηγαίνει? υπήρχε κάποιος λόγος ή έτσι? από όσο ξέρω είναι κ υποχρεωτικό μέχρι κ το γυμνάσιο από την πολιτεία.


    εκεινη λεει πως δε μπορει το περιβαλλον...δεν της αρεσει...ισως ειναι απλα υπεκφυγες γιατι βαριεται, δεν ξερω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Και εγω καπως ετσι! Σταματησα το σχολειο στη τελευται ταξη λογω παρεας! Με πηρε η μανα μου σε αλλη πολη ,κ μετα δυο χρονια τελειωσα το λυκειο ,μπηκα στο πανεπιστημιο με πολυ καλη σειρα ,ξαναρχισα τα ναρκωτικα,σταματησα το πανεπιστημιο κ μπηκα στο κοσμο των αντιψυχωτικων!
    Μαλλον η αδελφη σου ειναι μπλεγμενη με ναρκωτικα ,πρεπει να κανει τον κυκλο της κ ο θεος βοηθος! Η ρεμεντυ πιο πανω σου τα λεει καλα ! προσπαθησε ,αλλα το καθε ατομο εχει την δικη του πορεια κ δεν μπορεις να κανεις κ πολλα! ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

    Ισως μια παραβατικη συμπεριφορα και εμπλοκη με τον νομο την σοκαρει κ σωθει!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    katerinaki

    τελικα δεν εφυγες ε?
    ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by krino
    katerinaki

    τελικα δεν εφυγες ε?
    ;)
    Θα ηθελες?
    Αλλα τι λεω! σου ειναι αδιαφορο κ μπλα μπλα ! Εμεινα γιατι εισαι ακομη εδω!lol -μου εχει γινει εξαρτηση το φορουμ- κ οπως εχεις αντιληφθει ειμαι παθογενης οργανισμος!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by katerinaki
    Originally posted by krino
    katerinaki

    τελικα δεν εφυγες ε?
    ;)
    Θα ηθελες?
    Αλλα τι λεω! σου ειναι αδιαφορο κ μπλα μπλα ! Εμεινα γιατι εισαι ακομη εδω!lol -μου εχει γινει εξαρτηση το φορουμ- κ οπως εχεις αντιληφθει ειμαι παθογενης οργανισμος!
    τωρα δεν μιλας σωστα,
    αντιθετα χαρηκα που εμεινες....
    :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    μήπως θα ήταν καλή ιδέα να την πείσεις να ξανά αρχίσει το σχολείο?
    πώς θα βιοπορίζεται στο μέλλον στη ζωή της?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by lucifer
    μήπως θα ήταν καλή ιδέα να την πείσεις να ξανά αρχίσει το σχολείο?
    πώς θα βιοπορίζεται στο μέλλον στη ζωή της?
    Σωστό κι αυτό

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Βασικά η κατάσταση αυτή είναι πολύ δύσκολη το ίδιο πέρασα και εγώ με τον αδελφό μου!

    Ειλικρινά στην ηλικία που είσαι εσύ δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα

    Το καλύτερο θα ήταν να ασχοληθεί κάποιος γονιός σου, οι γονείς σου πόσο κοντά στην αδελφή σου είναι;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    11
    Ο πατέρας μου δε μένει μαζι μας και η αδερφη μου δεν τον εχει σε μεγαλη εκτιμηση. Τη μανα μου επειδη ειναι πολυ ευαισθητη και \"καλη\" (τον καλο τον λενε και μαλακα οπως ακουγεται) την αγαπαει μεν, αλλα την κανει οτι θελει, χωρις να μπορει να της πει ενα οχι. Επειδη ετσι εχει συνηθισει για εξοδους. Το προσωπο που εχει μεγαλυτερη αδυναμια ειμαι εγω.Γι αυτο θελω να παρω την κατασταση στα χερια μου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    11
    Originally posted by lightbluepath
    Originally posted by lucifer
    μήπως θα ήταν καλή ιδέα να την πείσεις να ξανά αρχίσει το σχολείο?
    πώς θα βιοπορίζεται στο μέλλον στη ζωή της?
    Σωστό κι αυτό

    Τα τελευταια χρονια αυτο γινεται. Στην αρχη της χρονιας πηγαινει, αλλα καπου στον μηνα δεν παταει. Δεν υπαρει και κανεις να την ελεγχει. Η μανα μου δουλευει απο τις 7 και εγω συνηθως 7 30 φευγω για τη σχολη. Ετσι δε γινεται τιποτα δυστυχως.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εσύ είσαι 19 και η αδελφή σου πόσο είναι;

    Θα μπορούσες να την πάρεις με τις δικές σου παρέες να βγαίνετε

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •