Ανηδονία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μου ειναι αγνωστο καθολου αυτο...δεν εχω λυσεις.
    Το εχω ξεπερασει σε μεγαλο βαθμο αλλα δεν ξερω ουσιαστικες λυσεις.Και εγω με 15 mg abilify ειμαι.
    Προσωπικα εχω φτασει σε σημειο να εχω ενα εκατομυρια πραγματα να κανω και να μη μου φτανει η μερα (πως να μου φτασει αφου ειμαι συνεχεια εδω lol).
    Αλλα ναι καταλαβαινω πως νοιωθεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    3
    Δεν πασχει κανεισ απο αυτο ρε παιδια?!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οι περισσότεροι να μην πω όλοι έχουν αυτό το πρόβλημα.Οχι με τα αγχωλιτικά αλλά αντικαταθλιπτικά.Εαν σκεφτείτε ότι η αντιμετώπιση της πρόωρης εκσπερμάτωσης είναι να δίνουν αντικαταθλιπτικά.Τό θέμα να γινόμαστε καλά και κοβοντας τα επανέρχονται όλα κανονικά.

  4. #4
    Originally posted by thantil
    Γεια σας παιδια με λενε θαναση και πασχω από ψυχωσικό σύνδρομο!Παιρνω αbilify των 15!Το θέμα είναι από όταν είχα το ψυχωσικό γεγονόσ πάσχω από ανηδονία!Όλα μου ειναι βαρετά και δεν περνανε οι ώρεσ!ξέρει κανεισ πωσ θεραπευεται η μία συμβουλή του τι να κάνω?
    το μονο που θα μπορουσα να σου πω , ειναι οτι αυτη η συναισθηματικη αποφορτιση πιστευω οτι ειναι μια απολυτα φυσιολογικη αντιδραση του οργανισμου σου , μια μορφη αυτοθεραπειας σε οσα συνεβησαν για να φτασεις στην ψυχωσικη συμπεριφορα !
    Βεβαια καταλαβαινω οτι μετα την κριση αργει σιως να επανελθει σε φυσιολογικα ορια η αισθηση του χρονου και κυριως η συναισθηματικη σου ισορροπία αλλα θα σε συμβουλευα να κανεις λιγο υπομονη , γιατι τιποτα δεν ειναι μονιμο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by thantil
    Δεν πασχει κανεισ απο αυτο ρε παιδια?!!!
    Από ανηδονία ? Τί σημαίνει , έλλειψη ηδονής ? Εγώ δεν αναζητώ καν την ηδονή εδώ και καιρο, νοιώθω ότι είμαι νεκρός, δεν έχω σεξουαλική όρεξη, δεν νοιώθω το σώμα μου, δεν ερεθίζομαι, και δεν θέλω να ερεθιστώ, νοιώθω ότι σε ένα βαθμό αποφεύγω να νοιώσω ηδονή. Είμαι πολύ χειρότερα πάσχοντας από σοβαρότατη κατάθλιψη, με συναισθήματα αφόρητης ταπείνωσης, ενοχές, δάκρυα, επιθυμία να μένω πολλές ώρες ξαπλωμένος με φάρμακα για να νοιώθω ότι δεν ζω. Χθες τηλεφώνησα και στη γιατρό μου και της είπα ότι νοιώθω σαν νεκρός και τι ρωτούσα τί να κάνω για να διορθώσω μια κατάσταση, αλλά εκείνη μου είπε πάλι για φάρμακα, να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο, και ότι δεν μπορεί να μιλήσει πολύ τηλεφωνικά γιατί είχε μια πελάτη. Βγήκα μέσα στη βροχή χωρίς ομπρέλα και αγόρσα αυτά που μου είπε και στην επιστροφή έκλαιγα στο δρόμο. Προχθές που βγήκα πάλι, μου ήρθαν κλάματα και πήγα και κρύφτηκα κάπου για να μην με δει ο κόσμος, να σκουπίσω τα μάτια μου και να συνεχίσω για να γυρίσω στο σπίτι. Καμμία επιθυμία για ηδονή, δεν έχει ερεθιστεί το σώμα μου και δεν το έχω αγγίξει ενάμισι μήνα. Τις τελευταίες 5 μέρες μου κόπηκε τελείως κι η όρεξη, δηλαδή δεν τρώω παρά μόνο λίγο τσιμπάω το μεσημέρι, εγώ που καταβρόχθιζα. Μέσα στο σπίτι δεν περπατάω, σέρνω τα πόδια μου.

  6. #6
    Originally posted by VelvetUnderground
    Originally posted by thantil
    Δεν πασχει κανεισ απο αυτο ρε παιδια?!!!
    Από ανηδονία ? Τί σημαίνει , έλλειψη ηδονής ? Εγώ δεν αναζητώ καν την ηδονή εδώ και καιρο, νοιώθω ότι είμαι νεκρός, δεν έχω σεξουαλική όρεξη, δεν νοιώθω το σώμα μου, δεν ερεθίζομαι, και δεν θέλω να ερεθιστώ, νοιώθω ότι σε ένα βαθμό αποφεύγω να νοιώσω ηδονή. Είμαι πολύ χειρότερα πάσχοντας από σοβαρότατη κατάθλιψη, με συναισθήματα αφόρητης ταπείνωσης, ενοχές, δάκρυα, επιθυμία να μένω πολλές ώρες ξαπλωμένος με φάρμακα για να νοιώθω ότι δεν ζω. Χθες τηλεφώνησα και στη γιατρό μου και της είπα ότι νοιώθω σαν νεκρός και τι ρωτούσα τί να κάνω για να διορθώσω μια κατάσταση, αλλά εκείνη μου είπε πάλι για φάρμακα, να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο, και ότι δεν μπορεί να μιλήσει πολύ τηλεφωνικά γιατί είχε μια πελάτη. Βγήκα μέσα στη βροχή χωρίς ομπρέλα και αγόρσα αυτά που μου είπε και στην επιστροφή έκλαιγα στο δρόμο. Προχθές που βγήκα πάλι, μου ήρθαν κλάματα και πήγα και κρύφτηκα κάπου για να μην με δει ο κόσμος, να σκουπίσω τα μάτια μου και να συνεχίσω για να γυρίσω στο σπίτι. Καμμία επιθυμία για ηδονή, δεν έχει ερεθιστεί το σώμα μου και δεν το έχω αγγίξει ενάμισι μήνα. Τις τελευταίες 5 μέρες μου κόπηκε τελείως κι η όρεξη, δηλαδή δεν τρώω παρά μόνο λίγο τσιμπάω το μεσημέρι, εγώ που καταβρόχθιζα. Μέσα στο σπίτι δεν περπατάω, σέρνω τα πόδια μου.
    βελβετ δεν αναφερετε το ιδιο πραγμα ...
    Εσυ εχεις πληρη συναισθηματικη φορτιση και απλα ανηδονια με την εννοια οτι το σωμα σου δεν υπαρχει, δεν παραγει την παραμικρη σεξουαλικη αισθηση...
    ο φιλος εχει ακριβως το αντιθετο...
    δεν νοιωθει ουτε καν την αισθηση του χρονου ...
    οι ωρες κολανε και βαριεται ....
    εσυ υποφερεις ....

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    συμφωνω libpa η ανηδονια ειναι ισως το χειροτερο, να μην νιωθεις ουτε χαρες ουτε πονους, να εισαι ψυχικα μουγγος-να μην μπορεις να εκφραστεις και να ζησεις.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    52
    Originally posted by VelvetUnderground
    Από ανηδονία ? Τί σημαίνει , έλλειψη ηδονής ? Εγώ δεν αναζητώ καν την ηδονή εδώ και καιρο, νοιώθω ότι είμαι νεκρός, δεν έχω σεξουαλική όρεξη, δεν νοιώθω το σώμα μου, δεν ερεθίζομαι, και δεν θέλω να ερεθιστώ, νοιώθω ότι σε ένα βαθμό αποφεύγω να νοιώσω ηδονή. Είμαι πολύ χειρότερα πάσχοντας από σοβαρότατη κατάθλιψη, με συναισθήματα αφόρητης ταπείνωσης, ενοχές, δάκρυα, επιθυμία να μένω πολλές ώρες ξαπλωμένος με φάρμακα για να νοιώθω ότι δεν ζω. Χθες τηλεφώνησα και στη γιατρό μου και της είπα ότι νοιώθω σαν νεκρός και τι ρωτούσα τί να κάνω για να διορθώσω μια κατάσταση, αλλά εκείνη μου είπε πάλι για φάρμακα, να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο, και ότι δεν μπορεί να μιλήσει πολύ τηλεφωνικά γιατί είχε μια πελάτη. Βγήκα μέσα στη βροχή χωρίς ομπρέλα και αγόρσα αυτά που μου είπε και στην επιστροφή έκλαιγα στο δρόμο. Προχθές που βγήκα πάλι, μου ήρθαν κλάματα και πήγα και κρύφτηκα κάπου για να μην με δει ο κόσμος, να σκουπίσω τα μάτια μου και να συνεχίσω για να γυρίσω στο σπίτι. Καμμία επιθυμία για ηδονή, δεν έχει ερεθιστεί το σώμα μου και δεν το έχω αγγίξει ενάμισι μήνα. Τις τελευταίες 5 μέρες μου κόπηκε τελείως κι η όρεξη, δηλαδή δεν τρώω παρά μόνο λίγο τσιμπάω το μεσημέρι, εγώ που καταβρόχθιζα. Μέσα στο σπίτι δεν περπατάω, σέρνω τα πόδια μου. [/quote]
    Velvet μη στενοχωριεσαι που εισαι ετσι, ολα αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα της καταθλιψης, σε καταλαβαινω απολυτα.
    Κανε υπομονη, συνεχισε τη φαρμακευτικη σου αγωγη και σιγα σιγα θα δεις που ολα θα αρχισουν να αλλαζουν.
    Απλη φιλικη υποδειξη απο εναν ομοιοπαθη. :)

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    μηπως πρεπει να κανεις πιο ισχυρη αγωγη για πες το στο γιατρο σου αυτο......

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    17
    να ρωτησω μηπως ξέρετε αν υπάρχει περιπτωση ποτε κάποιος να γινει πληρως καλά απο όλη αυτή την κατάσταση και να επανέλθει ή ακόμη να γίνει και καλύτερα;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    17
    Originally posted by libpa
    Από ποιά κατάσταση ακριβώς ζάχαρη; Την ανηδονία ή την κατάθλιψη;

    απο την κατάθλιψη και απο τα ψυχολογικά γενικά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    απο την κατάθλιψη και απο τα ψυχολογικά γενικά

    Τι σου συμβαινει σε παρακολουθει καποιος γιατρος?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    17
    Originally posted by keep_walking
    απο την κατάθλιψη και απο τα ψυχολογικά γενικά

    Τι σου συμβαινει σε παρακολουθει καποιος γιατρος?

    οχι ακομη

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •