Ο αυταρχισμος και η Επικοινωνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Ο αυταρχισμος και η Επικοινωνια

    Προσπαθώντας να βρω την χρυσή τομή ανάμεσα σε αυτά που με διώχνουν απο καθε συζήτηση σε αυτο το φορουμ και σε αυτά που με κρατάνε , μια μόνο λέξη θα μπορουσε να προσδιορίσει τον χώρο στον οποίον κινούνται και τα μεν και τα δε ...
    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΊΑ
    Έτσι μοιραία, προκύπτει ένα ερώτημα ...
    Τι μας εμποδίζει να επικοινωνήσουμε σε ένα φορουμ με ειδική αποστολη όπως η ψυχολογική υποστήριξη?
    Είναι απαραιτητο να συζητήσουμε οσο καλοπροαίρετα μπορούμε
    για το τι εννοούμε όταν λέμε ψυχολογία και υποστήριξη
    Τι ειναι λοιπόν αυτο που λεμε η καλη ψυχολογία μας ?
    Για να γινει κατανοητο απο ολους αρκουν 4 διαφορετικα πραγματα για να ειμαστε ευτυχισμενοι κατ\'αρχην με τον εαυτο μας και στην συνεχεια με αυτους που ταιριαζουν μαζι μας .

    1. Η επιγνωση της προσωπικοτητας μας οπως αυτη εκδηλωνεται απο τους διαφορους χαρακτηρες μας
    Γιατι κανεις δεν ειναι τελειος !
    Οσο καλυτερα γνωριζουμε τον εαυτο μας , τοσο πιο ευκολα μπορουμε να βρουμε πως θα γινουμε ευτυχισμενοι στην σχεση μας με τους αλλους

    2. Η διαθεση και τα ενδιαφεροντα μας

    Η προσφατη ταση στο φορουμ για διενεξη αναμεσα σε ατομα που ανηκουν σε διαφορετικες ομαδες δεν ειναι καθολου μα καθολου τυχαια! Ειναι η φυσικη συνεπεια μιας τασης που εχουν ολοι οι ανθρωποι να ψαχνουν να βρουν το ομοιο τους , γιατι ετσι η επικοινωνια ειναι ευκολοτερη και η διαθεση τους παραμενει ισχυρη για συμμετοχη στις δρασεις της ομαδας

    3. Η σεξουαλικη μας ταυτοτητα

    Οσο και να ακουγεται παραξενο , σε οργανικο επιπεδο καθε γυναικα εχει στοιχεια ενος ανδρα σε επιπεδο ορμονων και το αντιθετο .Αν κοντα στην φυση προσθεσει κανεις και τις περιβαλλοντικες επιρροες που δεχομαστε στην οικογενεια κυριως , βγαινει αβιαστα το εξης συμπερασμα .
    Η σεξουαλικη μας συμπεριφορα , δεν μπορει και δεν πρεπει να γινεται αντικειμενο κοινωνικης αποτιμησης , γιατι ειναι μια επιλογη της φυσης να ειναι διττή και συναμμα πολύπλοκη εμπλεκοντας περιβαλοντικους παραγοντες .
    Οσο πιο αβιαστα ενα ατομο διαμορφωνει χωρις καμμια εξωτερικη επιρροη την σεξουαλικοτητα του απο το περιβαλλον του , τοσο αυξανεται η πιθανοτητα να βρει την ευτυχια στο σεξ και αυτο ειναι αξιωμα ζωης αδιαπραγματευτο για την ψυχικη υγεια του

    4. Ο ζωδιακος κυκλος και οι σχεσεις των ζωδιων

    Η αστρολογια με μια μεταφυσικη προσεγγιση , καθοριζει κανονες που προδιαθετουν αυτους που πιστευουν στο πεπρωμενο , τον βαθμο συγκλισης η αποκλισης αναμεσα σε δυο ζωδιακους χαρακτηρες .

    Συμπερασμα

    Η φυση και η μεχρι σημερα παιδεια του ατομου , τοσο σε επιστημονικο οσο σε μεταφυσικο επιπεδο , καταγραφει διαφορες αναμεσα μας τις οποιες καλειται να καλυψει η επικοινωνιακη μας ικανοτητα σε ενα δημοσιο χωρο εκφρασης οπως αυτο το φορουμ!

    Παμε τωρα λιγο στην εννοια του αυταρχισμου

    Τι ειναι ο αυταρχικος ανθρωπος ?

    Μην παει το μυαλο σας σε κατι διαφορετικο απο αυτο για το οποιο μας εχει ετοιμασει τοσο η οικογενεια οσο η θρησκεια και η σημερινη Πολιτεια μας !

    Επιγραμματικα θα ελεγα οτι αυταρχικο ειναι το ατομο , του οποιου το υπερ-εγω [ο χωρος δηλαδη οπου συσωρευονται οι εξωθεν εντολες και απαγορευσεις , ειτε απο την οικογενεια , ειτε απο την κοινωνια και την θρησκεια ] περιοριζει την ελαστικοτητα σκεψης και προδιαθετει το ατομο να επικοινωνει μονο στην βαση της ομογενειας με την ομαδα ανθρωπων με την οποια παρουσιαζει την μεγιστη συγκλιση!
    Αυτο ακριβως το κυριαρχο στοιχειο συμπεριφορας εδω μεσα
    ειναι η μονη αιτια που δυσλειτουργει αυτο το φορουμ και οποιοδηοτε αλλο!

    Τελος , δυο λογια μονο, για αυτο το συγκεκριμενο φορουμ , που εχει ειδικη αποστολη την ψυχολογικη υποστηριξη.

    Τι ρολο θα μπορουσε να παιξει μια αυταρχικη συμπεριφορα καποιας υπο-ομαδας στην παρεμποδισει επιτελεσης της αποστολης του?

    Για να γινει κατανοητο , πρεπει να δουμε τι επιδιωκει το φορουμ αυτο και πως το πετυχαινει μεχρι σημερα .

    Ο στοχος λοιπον του φορουμ αυτου ειναι να μπορει ο καθε ενας να προβαλει ενα υλικο φορτισμενο με συναισθηματα , οχι μονο γιατι απο μονο του ηδη ειναι θεραπευτικο γιατι ανακουφιζει τον αρρωστο η τους γνωστους και συγγενεις του η αισθηση της συμπαραστασης και της αλληλεγγυης , αλλα γιατι η προβολη ειναι απριορι ενας μηχανισμος αμυνας που χρησιμοποιει ο ιδιος ο εαυτος μας για να αποφορτιστει μονος του!

    Ειναι λοιπον αυτονοητο οτι καθε μορφης περιορισμος στην εκφραση ενος ψυχικα ασθενη , οχι μονο θα μπλοκαρει την αυθορμητη εκφραση της προβολης ενος νοσηρου συμπτωματος , αλλα ισως θα επιφερει τα αντιθετα ακριβως αποτελεσματα !!!!!!!!!!!
    Η αυταρχικη συμπεριφορα της ομαδας που ειναι πλειοψηφικη
    για τους λογους που προανεφερα , θα \"καταδικασει \" αντι να ενθαρυνει τον αλλον , \"θα υποτιμησει \" αντι να εμψυχωσει ,
    \"θα απομονωσει\" αντι να προσφερει αυτο που υποτιθεται οτι αντικαθιστα που ειναι το χαδι του φιλου , της γειτονιας , του ανθρωπισμου που στις μερες μας εχει χαθει στον εξω κοσμο...

    Τι προτεινω τελος για ολους αυτους που ενοχλουνται σημερα με την μορφη λειτουργιας του φορουμ χωρις αυστηρη διαχειρηση

    Αν οντως πιστευετε οτι μπορειτε και θελετε
    να συμπαρασταθειτε στον συνανθρωπο σας ,
    αν ειστε ετοιμοι να χαρισετε πολυτιμο χρονο απο την ζωη σας
    για να καταλαβετε ποσα απο οσα μαθατε ειναι σωστα η οχι και ποιες απο αυτες τις ιδεες σας , μπορουν να οφελησουν τους αλλους , αφηστε το φορουμ ελευθερο για να μπορει ο καθε χρηστης να εκφραζεται ελευθερα ακομα και αν δεχεστε επιθεση η διαβαζετε θεματα που σας βγαζουν εξω απο τα ρουχα σας ....
    Ολα οσα γραφονται εδω μεσα , εχουν δημιουργηθει σε ενα κοσμο που μονο αν τον αλλαξουμε μπορουμε να ελπιζουμε καποτε να εκλειψουν...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by πανος12345


    Τι μας εμποδίζει να επικοινωνήσουμε σε ένα φορουμ με ειδική αποστολη όπως η ψυχολογική υποστήριξη?


    το ξερο μας το κεφαλι.
    Απαντηση τεκμηριωμενη απο την λιθινη εποχη.
    Εκτοτε βεβαια εχουν καταργηθει τα ροπαλα, αλλα εχουν βρεθει νεοι μεθοδοι εξισου αποτελεσματικοι.

  3. #3
    Originally posted by krino
    Originally posted by πανος12345


    Τι μας εμποδίζει να επικοινωνήσουμε σε ένα φορουμ με ειδική αποστολη όπως η ψυχολογική υποστήριξη?


    το ξερο μας το κεφαλι.
    Απαντηση τεκμηριωμενη απο την λιθινη εποχη.
    Εκτοτε βεβαια εχουν καταργηθει τα ροπαλα, αλλα εχουν βρεθει νεοι μεθοδοι εξισου αποτελεσματικοι.
    μην εισαι απαισιοδοξος κρινε !
    φαντασου να ειχαμε γεννηθει τον Μεσαιωνα που αν μετραγες το ποσα δοντια εχει ενα αλογο σε καιγανε ζωντανο στην πυρα με αποφαση της Ιερας Εξετασης γιατι οι εισαγγελεις -παπαδες ,
    δεν βρισκανε την απαντηση γραμμενη στα ιερα βιβλια !
    Δεν κανω πλακα!
    Υπαρχει γραμμενο απο την εποχη εκεινη και το καναμε μαθημα στην κοινωνιολογια !

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    κοιτα πανο,
    εχω φτασει σε μια ηλικια που δεν με πολυ-απασχολει για τον δεινα δυσκολευεται να επικοινωνησει.
    Αλλωστε δεν ειμαι ουτε κοινωνιολογος ουτε φιλοσοφος.


    Πιστευω στην απλοτητα των ανθρωπων και επιδιωκω να επικοινωνω με τετοιο κοσμο,
    για να κανω την ζωη μου πιο ευκολη.

  5. #5
    Originally posted by krino
    κοιτα πανο,
    εχω φτασει σε μια ηλικια που δεν με πολυ-απασχολει για τον δεινα δυσκολευεται να επικοινωνησει.
    Αλλωστε δεν ειμαι ουτε κοινωνιολογος ουτε φιλοσοφος.


    Πιστευω στην απλοτητα των ανθρωπων και επιδιωκω να επικοινωνω με τετοιο κοσμο,
    για να κανω την ζωη μου πιο ευκολη.
    και που την ειδες φιλε μου την απλοτητα ?
    αυτο μας εχει φαει ολους !
    πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο!
    να σου φερω ενα παραδειγμα?
    χαλασε ο θερμοσιφωνας μου και επι μια ολοκληρη εβδομαδα στο κεντρο του Παρισιου ημουνα σχεδον χωρις ρευμα!
    Χειμωνα στην Σαντορινη , σε 1/2 μερα ηρθε ενας φιλος τον εβγαλε , πηγε αγορασε αλλον μου τον εβαλε και μου ζητησε 200 ευρο
    Εδω εχω ηδη δωσει 420 , μια επιταγη για τον αλλο μηνα αλλα 370 και μου ζτηταγανε τα λυκονια 1600 στην αρχη οταν αρχισα να φερω διαφορους απο το ινετερντ ! μια εβδομαδα απλυτος και χωρις ζεστο νερο και με ρευμα να πεφτει η ασφαλεια καθε 2 ωρες !
    Στελνουν στο διαστημα οι ανθρωποι κοσμοναυτες και δεν εχουν υδραυλικους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    που την ειδες ανθρωπε μου την απλοτητα ?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by πανος12345



    και που την ειδες φιλε μου την απλοτητα ?


    πανω μου.


    αυτο μας εχει φαει ολους !


    μην γενικευεις.



    πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο!
    να σου φερω ενα παραδειγμα?


    φερε δυο.


    χαλασε ο θερμοσιφωνας μου και επι μια ολοκληρη εβδομαδα στο κεντρο του Παρισιου ημουνα σχεδον χωρις ρευμα!
    Χειμωνα στην Σαντορινη , σε 1/2 μερα ηρθε ενας φιλος τον εβγαλε , πηγε αγορασε αλλον μου τον εβαλε και μου ζητησε 200 ευρο
    Εδω εχω ηδη δωσει 420 , μια επιταγη για τον αλλο μηνα αλλα 370 και μου ζτηταγανε τα λυκονια 1600 στην αρχη οταν αρχισα να φερω διαφορους απο το ινετερντ ! μια εβδομαδα απλυτος και χωρις ζεστο νερο και με ρευμα να πεφτει η ασφαλεια καθε 2 ωρες !
    Στελνουν στο διαστημα οι ανθρωποι κοσμοναυτες και δεν εχουν υδραυλικους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    που την ειδες ανθρωπε μου την απλοτητα ?



    οτιδηποτε θες να κανεις στη ζωη σου, ειτε το πληρωνεις,
    ειτε το φτιαχνεις εσυ για να μην πληρωνεις.

    Χαλασε και εμενα ο θερμοσιφωνας και η ιδιοκτητρια μου εκανε ελαφρως την κινεζα.
    Για να μην πουντιασω, αποσυνδεσα τον θερμοσιφωνα αμεσα και πηγα και πηρα ενα καινουριο και τον συνεδεσα και ολα οκ.
    Τηλεφωνησα στην τυπα και της ειπα, οτι αφαιρω τα εξοδα απο το νοικι και ολα ταμαμ.

    Οποιος νομιζει οτι μπορει να μου δυσκολεψει τη ζωη,
    χανει το χρονο του και καλυτερα να ασχοληθει με το πλεξιμο.




    Απλοτης φιλε πανο!!!


    ΥΓ....... αυριο θα σου βγαλω μια φωτο απο την προσφατως ανθισμενη μπουκαμβιλια μου....
    πιο απλο πραγμα δεν υπαρχει.
    :P

  7. #7
    Originally posted by krino
    Originally posted by πανος12345



    και που την ειδες φιλε μου την απλοτητα ?


    πανω μου.


    αυτο μας εχει φαει ολους !


    μην γενικευεις.



    πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο!
    να σου φερω ενα παραδειγμα?


    φερε δυο.


    χαλασε ο θερμοσιφωνας μου και επι μια ολοκληρη εβδομαδα στο κεντρο του Παρισιου ημουνα σχεδον χωρις ρευμα!
    Χειμωνα στην Σαντορινη , σε 1/2 μερα ηρθε ενας φιλος τον εβγαλε , πηγε αγορασε αλλον μου τον εβαλε και μου ζητησε 200 ευρο
    Εδω εχω ηδη δωσει 420 , μια επιταγη για τον αλλο μηνα αλλα 370 και μου ζτηταγανε τα λυκονια 1600 στην αρχη οταν αρχισα να φερω διαφορους απο το ινετερντ ! μια εβδομαδα απλυτος και χωρις ζεστο νερο και με ρευμα να πεφτει η ασφαλεια καθε 2 ωρες !
    Στελνουν στο διαστημα οι ανθρωποι κοσμοναυτες και δεν εχουν υδραυλικους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    που την ειδες ανθρωπε μου την απλοτητα ?



    οτιδηποτε θες να κανεις στη ζωη σου, ειτε το πληρωνεις,
    ειτε το φτιαχνεις εσυ για να μην πληρωνεις.

    Χαλασε και εμενα ο θερμοσιφωνας και η ιδιοκτητρια μου εκανε ελαφρως την κινεζα.
    Για να μην πουντιασω, αποσυνδεσα τον θερμοσιφωνα αμεσα και πηγα και πηρα ενα καινουριο και τον συνεδεσα και ολα οκ.
    Τηλεφωνησα στην τυπα και της ειπα, οτι αφαιρω τα εξοδα απο το νοικι και ολα ταμαμ.

    Οποιος νομιζει οτι μπορει να μου δυσκολεψει τη ζωη,
    χανει το χρονο του και καλυτερα να ασχοληθει με το πλεξιμο.




    Απλοτης φιλε πανο!!!


    ΥΓ....... αυριο θα σου βγαλω μια φωτο απο την προσφατως ανθισμενη μπουκαμβιλια μου....
    πιο απλο πραγμα δεν υπαρχει.
    :P
    να ομως που εθιξες ενα σημαντικο κεφαλαιο που δεν εχει βρει ακομα την θεση του στο φορουμ!
    τον επαγγελματικο προσανατολισμο και την εξατομικευση του
    πιανουν τα χερια σου φιλε μου !
    ενω τα δικα μου ειναι ικανα μονο για να χτυπανε στο πληκτρολογιο , αντε να βαζουν και κανα κολιε σε κανενα λαιμο και αυτο αγαρμπα ...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αν δεν επιαναν πανο,
    δεν θα μπορουσα να επιβιωσω.....

    Σημερα πρεπει να εισαι πολυπραγμων αλλιως την εκατσες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ωραία η επιλογή του θέματος.Αλλά βρε Πάνο,ενώ τα υπόλοιπα τα βρίσκω μια χαρά,τι δουλειά έχει ο ζωδιακός κύκλος και η σχέση των ζωδίων εδώ;

    Αν επικεντρωνόμασταν στο να αναλύουμε το γιατί επιλέγουμε τον εκάστοτε τρόπο επικοινωνίας με τους άλλους,αν μαθαίναμε περισσότερο τον εαυτό μας,θα μπορούσαμε να πετύχουμε όχι μόνο το να αναγνωρίζουμε τα λάθη και τα κωλύματα της δικής μας μορφής επικοινωνίας,αλλά και να έχουμε περισσότερη κατανόηση και ευαισθησία απέναντι στον τρόπο επικοινωνίας των συνομιλητών μας.

    Στην τελική,υπάρχουν πάμπολλοι τρόποι να εκφραστεί ο αυταρχισμός.Και σε καμία περίπτωση δεν τον θεωρώ σωστό,γιατί εμπεριέχει τη δική μας άγνοια του εαυτού,και τα δικά μας κενά πάμε να καλύψουμε πίσω από την επιβολή.

    Αλλά,υπάρχουν πάντα οι αποχρώσεις,οι λεπτές γραμμές στα όρια,που δε νομίζω πως είναι ρεαλιστικό να περιμένουμε να γίνουν κατανοητές απ\'όλα τα μέλη,καθώς ο καθένας μας βρίσκεται σε άλλο εξελικτικό σημείο της πορείας του και της προσωπικής διαδρομής του.

    Θεωρώ επιπλέον εξιδανικευμένο,άρα όχι αληθινό,τον τρόπο που αντιλαμβάνεται πχ ο Πάνος το forum.Καλό είναι να αντιληφθούμε πως ναι μεν είναι ένα εργαλείο,αλλά να το βάζουμε στα σωστά του μέτρα.Τουτέστιν,ούτε να το υποτιμάμε,αλλά ούτε να το υπερτιμάμε.
    Kαι η υπερβολή,καλύπτει άλλα μας κενά.Αν εξιδανικεύσω το μέσο,είμαι μακρύτερα από το στόχο.

    Θεωρώ την κριτική ικανότητα,μεγάλο εφόδιο σε κάθε προσωπικότητα.Αυτή την ίδια προσπαθώ να χρησιμοποιώ,τόσο στη ζωή,όσο και στη διαδικτυακή μου παρουσία.

    Οι περισσότεροι δεν έχουμε καν σκεφτεί τον τρόπο που η διαδικτυακή μας εικόνα,φέρει την πραγματική μας διάσταση,τον αληθινό μας εαυτό,ή αν χρησιμοποιούμε την ανωνυμία που μας παρέχει η συμμετοχή στο διαδίκτυο,ως κάλυψη των αναγκών μας.Και πως αν δεν φτάσουμε να ανακαλύψουμε τις ανάγκες αυτές,μέσω της αυτογνωσίας,δεν θα καταφέρουμε,ούτε να αναγνωρίσουμε πού οφείλονται οι λανθασμένες μας συμπεριφορές,ούτε τον τρόπο να τις διορθώσουμε.

    Η εκφόρτιση συναισθηματικού υλικού,δεν αποτελεί παρά στιγμιαία ανακούφιση,που αν δε συνεχιστεί από ανάλυση,θα μείνει μία στείρα έκρηξη,ακολουθούμενη από επίπλαστη ηρεμία.Το ηφαίστειο θα δείξει πως κοιμάται,αλλά το μάγμα κάτω θα σιγοβράζει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    [quote]Originally posted by RainAndWind
    Ωραία η επιλογή του θέματος.Αλλά βρε Πάνο,ενώ τα υπόλοιπα τα βρίσκω μια χαρά,τι δουλειά έχει ο ζωδιακός κύκλος και η σχέση των ζωδίων εδώ;
    Μιλαμε για τα περιφημα στερεοτυπα φιλεναδα , αλλα το πιο παλιο απο ολαειναι η αναζητηση του δημιουργου μας στα αστερια ! χιλιαδες χρονια τωρα οι αστρολογοι ερμηνευουν την ανθρωπινη συμπεριφορα στην βαση της κινησης των πλανητων και στα 3 στοιεια της φυσης [αερας , νερο και γη ] με τα οποια εχει φτιαχθει ο ζωδιακος μας κυκλος . Ειναι η μεταφυσικη διασταση της ψυχολογιας μας την οποια εχει τεραστεια σημασια να μην απορριπτει κανεις οταν ερχεται σε επικοινωνια με αγνωστους γιατι ακαμα και αν δεν πιστευει κανεις σε αυτη , αρκει να πιστευει ο αλλος για να τον προδιαθετει αρνητικα η θετικα απεναντι μας

    Αν επικεντρωνόμασταν στο να αναλύουμε το γιατί επιλέγουμε τον εκάστοτε τρόπο επικοινωνίας με τους άλλους,αν μαθαίναμε περισσότερο τον εαυτό μας,θα μπορούσαμε να πετύχουμε όχι μόνο το να αναγνωρίζουμε τα λάθη και τα κωλύματα της δικής μας μορφής επικοινωνίας,αλλά και να έχουμε περισσότερη κατανόηση και ευαισθησία απέναντι στον τρόπο επικοινωνίας των συνομιλητών μας.
    πολυ σωστο !

    Στην τελική,υπάρχουν πάμπολλοι τρόποι να εκφραστεί ο αυταρχισμός.Και σε καμία περίπτωση δεν τον θεωρώ σωστό,γιατί εμπεριέχει τη δική μας άγνοια του εαυτού,και τα δικά μας κενά πάμε να καλύψουμε πίσω από την επιβολή.
    απολυτα σωστο !

    Αλλά,υπάρχουν πάντα οι αποχρώσεις,οι λεπτές γραμμές στα όρια,που δε νομίζω πως είναι ρεαλιστικό να περιμένουμε να γίνουν κατανοητές απ\'όλα τα μέλη,καθώς ο καθένας μας βρίσκεται σε άλλο εξελικτικό σημείο της πορείας του και της εξέλιξής του.
    Να λοιπον το διαταυθα της συμμετοχης καποιου σε ενα φορουμ ψυλογικης υποστηριξης Δεν ειμαστε εδω για να βρουμε το ταιρι μας , αυτους που ταιριαζουν τα χνωτα μας , αλλα απλα για να στηριξουμε οποιους μπορουμε , οπως μπορουμε , ακομα και αν το προβλημα τους δεν μας αγγιζει προσωπικα , καμμια φορα με την σιωπη μας η με μια απλη φιλικη συμβουλη η παρενεση... Η βοηθεια του φορουμ δεν ειναι απριορι ατομικη αλλα συλλογικη.Ειναι η πλατεια του χωριου μας , ειναι ο θορυβος της πολης που μας ξυπναει απο την απομονωση και μας θυμιζει οτι δεν ειμαστε μονοι κι ας εχουμε διαφορες στον τροπο που σκεφτομαστε προσπαθωντας να παρουμε μονο οτι μας κανει και αφηνοντας τα αλλα να πεσουν κατω....

    Θεωρώ επιπλέον εξιδανικευμένο,άρα όχι αληθινό,τον τρόπο που αντιλαμβάνεται πχ ο Πάνος το forum.
    Το μεγαλυτερο προβλημα καθε αυταρχικης σκεψης ειναι η ιδια η αντιληψη της αληθειας ! Το τι ειναι εξιδανικευμενο , ειναι εξ ορισμου η αποσταση που μας χωριζει απο μια αντιθετη γνωμη η σκεψη και η ικανοτητα μας να την κατανοησουμε και να την αναλυσουμε σε σχεση με την δικη μας ! Για μας αληθεια ειναι αυτο που βιωνουμε .... ειναι ομως αληθεια για ολους ? το φορουμ ειναι ο χωρος που διαπιστωνουμε καθημερινα πως οχι .....Αρα δεν συζηταμε για αληθεια αλλα για ανταλλαγη ιδεων και σκεψεων με στοχο την διευρυνση των γνωσεων ουτωσωστε ο καθε ενας μας , να δωσει εσωτερικα την δικη του μαχη για να αλλαξει την αληθεια του !
    Η αληθεια ειναι σχετικη εννοια που δεν εχει καμμια σχεση
    σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης με την εννοια που της προσδιδεις !
    Δεν ειμαστε εδω για να διδαξουμε μια νεα αληθεια αλλα να συμπαρασταθουμε στα υπαρκτα προβληματα που αντιμετωπιζει καποιος αλλος σε οσα εκεινος θεωρει αληθινα !

    Καλό είναι να αντιληφθούμε πως ναι μεν είναι ένα εργαλείο,αλλά να το βάζουμε στα σωστά του μέτρα.Τουτέστιν,ούτε να το υποτιμάμε,αλλά ούτε να το υπερτιμάμε.
    Ο σκοπος της παρουσιας μας εδω δεν ειναι η αποτιμηση των προσφερομενων πληροφοριων απο τα μελη του φορουμ! Σε καθε πλατεια οπου συχναζουν πολλοι ανθρωποι θα υπαρχουν επι μερους διαφορετικοι τροποι σκεψης και δρασης . Η αξια της πλατειας, που προσδιδει το ατομο σε αυτη, δεν εχει σχεση με την αναλυση των επι μερους αποψεων ολων των περαστικων που συχνα ζουν εκει , αλλα με την αισθηση οτι δεν ειναι κανεις πια μονος και οτι ισως αυτα που θεωρει ο ιδιος αληθινα να μην ειναι ακριβως ετσι, για να μπει σε διαδικασια αυτοελεγχου και αναλυσης και να βγει απο τα αδιεξοδα τα οποια τον εφεραν σε αυτην!
    Kαι η υπερβολή,καλύπτει άλλα μας κενά.Αν εξιδανικεύσω το μέσο,είμαι μακρύτερα από το στόχο.
    Ο στοχος δεν ειναι προκαθορισμενος ουτε προγραμματισιμος Αλλος παει στην πλατεια για να αγορασει τσιγαρα , αλλος για να βρει φιλους να παιξει πρεφα στο καφενειο και αλλος ετσι απλα για να βρεθει αναμεσα σε κοσμο ! καθε κανονας η περιορισμος της εννοιας πλατειας , ισως να αλλαζε την συνηθεια καποιων να συχναζουν εκει ! Αυτοι μπορει να ειναι ,ειτε αυτοι που ψαχνουν για ενα καλο κουτσομπολιο , ειτε αυτοι που αν δεν υπηρχε η πλατεια ισως να επεφταν απο μια ταρατσα μεσα στην απογνωση τους ! Οπου δηλαδη υπαρχει πληθωρα αιτιων συμμετοχης , ο στοχος επιτυγχανεται τυχαια , ενω οταν συγκεκριμενοποιειται , αποκλειονται πρωτοι αυτοι που εχουν πραγματικα αναγκη την ελευθερια τους μεσα σε ενα περιβαλλον μακρυα απο το σπιτι , την δουλεια η τον εαυτο μας ! Ειναι δηλαδη μη προβλεψιμης ωφελιμοτητας το φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης γιατι αφορα τους παντες !

    Θεωρώ την κριτική ικανότητα,μεγάλο εφόδιο σε κάθε προσωπικότητα.
    Ομως ο ορισμος και της νευρωσης και της ψυχωσης ειναι ακριβως η ανεπαρκεια ενος ανθρωπου να μπορει να κανει ομαλα διαχειρηση αναμεσα σε εσωτερικα , αντικρουομενα στοιχεια , αρα η κριτικη ικανοτητα ειναι εξ ορισμου το σημειο τριβης στην ψυχικη ασθενεια !
    Αυτή την ίδια προσπαθώ να χρησιμοποιώ,τόσο στη ζωή,όσο και στη διαδικτυακή μου παρουσία.

    Οι περισσότεροι δεν έχουμε καν σκεφτεί τον τρόπο που η διαδικτυακή μας εικόνα,φέρει την πραγματική μας διάσταση,τον αληθινό μας εαυτό,ή αν χρησιμοποιούμε την ανωνυμία που μας παρέχει η συμμετοχή στο διαδίκτυο,ως κάλυψη των αναγκών μας.Και πως αν δεν φτάσουμε να ανακαλύψουμε τις ανάγκες αυτές,μέσω της αυτογνωσίας,δεν θα καταφέρουμε,ούτε να αναγνωρίσουμε πού οφείλονται οι λανθασμένες μας συμπεριφορές,ούτε τον τρόπο να τις διορθώσουμε.
    Πολυ σωστα και γιαυτο ακριβως τον λογο το φορουμ πρεπει να ειναι ανοιχτο σε ολους χωρις περιορισμους ! για να αφηνει
    ο καθε ενας τον εαυτο του ελευθερο να βγαζει την δικη του αληθεια και να βλεπει την σχεση της με εκεινη των αλλων !


    Η εκφόρτιση συναισθηματικού υλικού,δεν αποτελεί παρά στιγμιαία ανακούφιση,που αν δε συνεχιστεί από ανάλυση,θα μείνει μία στείρα έκρηξη,ακολουθούμενη από επίπλαστη ηρεμία.Το ηφαίστειο θα δείξει πως κοιμάται,αλλά το μάγμα κάτω θα σιγοβράζει.
    Σωστο και αυτο αλλα συνηθως οταν το μαγμα μπορει να βρει διεξοδο σε ενα ηφαιστειο , η εκρηξη ειναι ηπιοτερης μορφης και δεν συνοδευεται απο καταστροφικο σεισμο που τα κανει ολα κομματια και θρυψαλα !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •