θέλω να πάρω μια συνέντευξη-συμβουλές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    5

    θέλω να πάρω μια συνέντευξη-συμβουλές

    γεια χαρά!

    θέλω να πάρω μια συνέντευξη από μία άγνωστη γυναίκα που γνώρισα στο τραίνο.

    το προφίλ της: προβλήματα αλκοολισμού, οικογενειακά προβλήματα και γενικά η ζωή της δεν είναι και τόσο ευτυχισμένη.

    αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι πως πρέπει να κινηθώ για να μάθω όσο περισσότερα γίνεται για αυτήν χωρίς να τη φέρω σε δύσκολη θέση και καταστρέψω τα πάντα.

    για παράδειγμα 4-5 "χαζές" ερωτήσεις και μετά η δυνατή ερώτηση.
    δεν έχω ιδέα απο ψυχολογία σε τέτοιες περιπτώσεις οπότε κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη.

    πληροφοριακά, η συνέντευξη είναι βίντεο-εργασία "το πορτραίτο ενός ανθρώπου" για την σχολή μου.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    ότι απορία έχετε ευχαρίστως να την λύσω.

  2. #2
    Μμμμ...καταρχήν πρέπει να έρθεις κοντά της. Να συζητήσετε οφ κάμερα μερικά πράγματα, ώστε να μη σε θεωρεί ξένο/ξένη.
    Δείξε της πως έχεις μελετήσει ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους θέματα και δείξε κατανόηση. Άστην πρώτα να σου μιλήσει για όλα. Πάρτο απ την αρχή. Ξεκίνα με παιδικά χρόνια, ώστε να νιώσει άνετη.
    Το κλειδί είναι να σε νιώσει οικείο/α. αν την αντιμετωπίσεις ως αντικείμενο έρευνας δεν θα πετύχεις και πολλά πράγματα.
    Καλή επιτυχία...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    5
    Originally posted by Θεοφανία
    Μμμμ...καταρχήν πρέπει να έρθεις κοντά της. Να συζητήσετε οφ κάμερα μερικά πράγματα, ώστε να μη σε θεωρεί ξένο/ξένη.
    Δείξε της πως έχεις μελετήσει ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους θέματα και δείξε κατανόηση. Άστην πρώτα να σου μιλήσει για όλα. Πάρτο απ την αρχή. Ξεκίνα με παιδικά χρόνια, ώστε να νιώσει άνετη.
    Το κλειδί είναι να σε νιώσει οικείο/α. αν την αντιμετωπίσεις ως αντικείμενο έρευνας δεν θα πετύχεις και πολλά πράγματα.
    Καλή επιτυχία...

    γενικά έδειξε ότι μου έχει εμπιστοσύνη αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πως θα αντιδράσει.

    ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Συνέντευξη στον εαυτό σου έχεις κάνει?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    5
    Originally posted by vince
    Συνέντευξη στον εαυτό σου έχεις κάνει?
    αν εννοείτε αυτο-πορτραίτο όχι δεν έχω κάνει.

    αλλά αυτό τι σχέση μορεί να έχει με αυτήν τη συνέντευξη που θέλω να παρω;

    επειδή ο όρος συνέντευξη ίσως να μην έιναι ο πιο σωστός στη προκειμένη, να σημειώσω ότι ουσιαστικά πρόκειται για το πορτραίτο ενός ανθρώπου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μην αγχώνεσαι δεν ήταν ανάγκη να απαντήσεις :)

    Λοιπόν σε απάντηση ως προς το αρχικό σου ερώτημα. Αν κάνεις ότι σου είπε η Θεοφανία πιο πάνω αμφιβάλλω αν θα καταφέρεις να πάρεις συνέντευξη (αλλά και να το καταφέρεις με αυτόν τον τρόπο πιθανώς να πάρεις ψεύτικες απαντήσεις σε αντιστοίχηση για την ψεύτικη σου συμπεριφορά). Συμβουλή. Μία για μένα. Να είσαι ειλικρινής.

    Βέβαια μπορεί να μην φέρει αποτελέσματα καμία μέθοδος, καμία συμβουλή.

    ΥΓ Μου κάνει εντύπωση που θέλεις να πάρεις την συνέντευξη απο μια άγνωστη που γνώρισες στο τραίνο. Πάνε οι εποχές που οι γονείς έλεγαν στα παιδιά τους \"να μην μιλάς με αγνώστους\" και τα παιδιά ακούγανε..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    εγω στη θεση σου θα αυτοσχεδιαζα συμφωνα με τη διαθεση της την ηλικια της το ποσο εχει αποδεκτει ολα αυτα τα προβληματα που εσυ αναφερειςκ θες να βγαλεις στην επιφανεια κ τα αναγνωριζει κ αυτη κ δεν τα απαρνειται,ξεκινα μιλα της για τους φιλους της στο παρελθον ,εποχες που εζησε πως τις εζησε τοτε στην εφηβεια τρελες τις κτλ,πως εχουν αλλαξει οι εποχες τωρα κτλ,φιλικα τελειως κ ολα στον αυτοσχεδιασμο,εαν δεν θελει να σου ανοιχτει απλα δεν θα ανοιχτει,γιατι προφανως μιλας για καποια μεγαλη που ειναι ωριμη συναισθηματικα και μην νομιζεις αυτου του ειδους οι γυναικες ειναι πολυ δυνατες κ ξερουν πολλα μην τις υποτιμας..το θεμα ειναι να την πετυχεις κ σε καλη μερα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    αυτο ακριβως που ειπε ο βινσ να εισαι ειλικρινης ,και ποσταρε το εδω απο youtube να το δουμε

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    5
    καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    vince---> ότι θα είμαι ειλικρινής είναι το μόνο σίγουρο γιατι δυστυχώς δεν μπορώ να πω ψέμματα (κι αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο μειονέκτημα). δεν έχω κανένα πρόβλημα να της ανοιχτώ κι εγώ, πράγμα που σίγουρα θα βοηθήσει στην έκβαση της συζήτησης.
    όσο για το ΥΓ σου να απαντήσω ότι είμαι μεγάλο παιδί πια οπότε μπορώ να μιλάω με αγνώστους (χουμορ χουμορ :p).

    πραγματικά με ενδιαφέρει πάρα πολύ να συζητάω με ανθρώπους, να μου λένε τα προβλήματά τους, να τους λέω τα δικά μου και όχι μονο. και γενικά έχω καταλάβει ότι είμαστε πάρα πολύ καχύπτοτος λαός και κανένας δεν μιλάει με κανέναν και γενικά όλοι κρυβόμαστε και κρύβουμε..

    μαλλον παρέλειψα να αναφέρω ότι βρίσκομαι τσεχία για σπουδές, εξού και τα συμπεράσματα κατά των ελλήνων :P. ειλικρινά έχουμε τεράστιες διαφορές. τέλοσπάντων.

    Μarley---> κι εγώ για αυτοσχεδιασμό σκέφτομαι, εξάλλου δεν μπορεί να γίνει κι αλλιώς. και σίγουρα δεν θα την υποτιμήσω, την σέβομαι απόλυτα. εξάλλου θα μου διδάξει πολλά :)

    δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το ανεβάσω στο youtube αλλά αν το αποτέλεσμα είναι καλό θα το ανεβάσω στο rapidshare και θα σας δώσω το λινκ να το κατεβάσετε.


    και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις πραγματικά με βοηθάτε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112
    Ναι ρε συ αλωστε ετσι κανουν και στις συνεντευξεις στις τηλεορασεις στηνουν την καμερα και ολα περνουν μονα τους τον δρομο τους,τα καλλιτεχνικα lκολπα στο μονταζ:)

  11. #11
    Originally posted by vince
    Μην αγχώνεσαι δεν ήταν ανάγκη να απαντήσεις :)

    Λοιπόν σε απάντηση ως προς το αρχικό σου ερώτημα. Αν κάνεις ότι σου είπε η Θεοφανία πιο πάνω αμφιβάλλω αν θα καταφέρεις να πάρεις συνέντευξη (αλλά και να το καταφέρεις με αυτόν τον τρόπο πιθανώς να πάρεις ψεύτικες απαντήσεις σε αντιστοίχηση για την ψεύτικη σου συμπεριφορά). Συμβουλή. Μία για μένα. Να είσαι ειλικρινής.

    Βέβαια μπορεί να μην φέρει αποτελέσματα καμία μέθοδος, καμία συμβουλή.

    ΥΓ Μου κάνει εντύπωση που θέλεις να πάρεις την συνέντευξη απο μια άγνωστη που γνώρισες στο τραίνο. Πάνε οι εποχές που οι γονείς έλεγαν στα παιδιά τους \"να μην μιλάς με αγνώστους\" και τα παιδιά ακούγανε..
    Βινς....που ειδες να της ειπα να μην είναι ειλικρινείς?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by vince
    Μην αγχώνεσαι δεν ήταν ανάγκη να απαντήσεις :)

    Λοιπόν σε απάντηση ως προς το αρχικό σου ερώτημα. Αν κάνεις ότι σου είπε η Θεοφανία πιο πάνω αμφιβάλλω αν θα καταφέρεις να πάρεις συνέντευξη (αλλά και να το καταφέρεις με αυτόν τον τρόπο πιθανώς να πάρεις ψεύτικες απαντήσεις σε αντιστοίχηση για την ψεύτικη σου συμπεριφορά). Συμβουλή. Μία για μένα. Να είσαι ειλικρινής.

    Βέβαια μπορεί να μην φέρει αποτελέσματα καμία μέθοδος, καμία συμβουλή.

    ΥΓ Μου κάνει εντύπωση που θέλεις να πάρεις την συνέντευξη απο μια άγνωστη που γνώρισες στο τραίνο. Πάνε οι εποχές που οι γονείς έλεγαν στα παιδιά τους \"να μην μιλάς με αγνώστους\" και τα παιδιά ακούγανε..
    Βινς....που ειδες να της ειπα να μην είναι ειλικρινείς?
    Καλησπέρα Θεροφανία. Στην κατηγορία \"ειλικρίνεια\" δεν βάζω τον τύπο του ανθρώπου που παριστάνει τον ψυχολόγο ενώ δεν είναι. Αυτό εννοούσα και στον/ στην φίλη μας πιο πάνω. Εφόσον δεν είναι ψυχολόγος, ούτε το αντικείμενο σπουδών του είναι η ψυχολογία τότε ας μην το παίξει ψυχολόγος..

  13. #13
    Originally posted by vince
    Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by vince
    Μην αγχώνεσαι δεν ήταν ανάγκη να απαντήσεις :)

    Λοιπόν σε απάντηση ως προς το αρχικό σου ερώτημα. Αν κάνεις ότι σου είπε η Θεοφανία πιο πάνω αμφιβάλλω αν θα καταφέρεις να πάρεις συνέντευξη (αλλά και να το καταφέρεις με αυτόν τον τρόπο πιθανώς να πάρεις ψεύτικες απαντήσεις σε αντιστοίχηση για την ψεύτικη σου συμπεριφορά). Συμβουλή. Μία για μένα. Να είσαι ειλικρινής.

    Βέβαια μπορεί να μην φέρει αποτελέσματα καμία μέθοδος, καμία συμβουλή.

    ΥΓ Μου κάνει εντύπωση που θέλεις να πάρεις την συνέντευξη απο μια άγνωστη που γνώρισες στο τραίνο. Πάνε οι εποχές που οι γονείς έλεγαν στα παιδιά τους \"να μην μιλάς με αγνώστους\" και τα παιδιά ακούγανε..
    Βινς....που ειδες να της ειπα να μην είναι ειλικρινείς?
    Καλησπέρα Θεροφανία. Στην κατηγορία \"ειλικρίνεια\" δεν βάζω τον τύπο του ανθρώπου που παριστάνει τον ψυχολόγο ενώ δεν είναι. Αυτό εννοούσα και στον/ στην φίλη μας πιο πάνω. Εφόσον δεν είναι ψυχολόγος, ούτε το αντικείμενο σπουδών του είναι η ψυχολογία τότε ας μην το παίξει ψυχολόγος..
    Εγώ δεν της είπα να γίνει ψυχολόγος, αλλά δημοσιογράφος. Δεν είναι δυνατό να μιλήσει για τόσο προσωπικά πράγματα σε έναν ξένο, (που ξέρει πως ενδιαφέρεται μόνο επαγγελματικά), αν πρώτα δεν τον προσεγγίσει ανθρώπινα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    5
    να προσθέσω κάποια πραγματάκια κι εγώ, βλέποντας ότι κάποιοι ενδιαφέρονται για το θέμα και τους ευχαριστώ πολύ για αυτό.

    και να ήθελα δεν μπορώ να φερθώ σαν επαγγελματίας-δημοσιογράφος-ψυχολόγος γιατί πολύ απλά δεν είμαι και δεν νιώθω έτσι.
    το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τη προσεγγίσω ανθρώπινα, όπως πολυ σωστά παρατηρήσατε

    ΥΓ: Θεοφανία μάλλον σε μπερδεψα, άντρας είμαι αλλά κανένα πρόβλημα στο ιντερνετ μπορείς να είσαι ότι θέλεις :D

  15. #15
    Originally posted by thane
    να προσθέσω κάποια πραγματάκια κι εγώ, βλέποντας ότι κάποιοι ενδιαφέρονται για το θέμα και τους ευχαριστώ πολύ για αυτό.

    και να ήθελα δεν μπορώ να φερθώ σαν επαγγελματίας-δημοσιογράφος-ψυχολόγος γιατί πολύ απλά δεν είμαι και δεν νιώθω έτσι.
    το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τη προσεγγίσω ανθρώπινα, όπως πολυ σωστά παρατηρήσατε

    ΥΓ: Θεοφανία μάλλον σε μπερδεψα, άντρας είμαι αλλά κανένα πρόβλημα στο ιντερνετ μπορείς να είσαι ότι θέλεις :D
    Σόρι φίλε μου...:)

    Σίγουρα δεν είσαι ουτε δημοσιογράφος, ούτε ψυχολόγος, αυτό όμως δεν σε εμποδίζει να είσαι ανθρώπινος και να έχεις μια καλύτερη προσέγγιση.
    Καλύτερη, εννοώ με κατανόηση και όχι με κριτικό ύφος.
    Θα δεις πως αν αρχίσεις και ενδιαφέρεσαι με τη ζωή της, θα είναι πιο εύκολο και καλύτερο το αποτέλεσμα.
    Προς Θεού, δεν σου λέω να πεις ψέμματα ή να υποκριθείς.
    Αν δεν το νιώσεις πρώτα εσύ, δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσεις και στον άλλο....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •