κατάθλιψη;;;; ΙΑΤΡΙΚΟ ΛΑΘΟΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 125
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by agkat
    συγνώμη που επιμένω
    ταχυκαρδίες, εφίδρωση, μουδιάσματα, αδυναμία είναι ΚΑΙ συμπτώματα πρόπτωσης που έχεις, αλλά όχι μόνο.
    ο καρδιολόγος, ο παθολόγος ο κάθε ένας που πήγες είδε τις αιματολογικές και δεν συζήτησαν καθόλου το ενδεχόμενο δυσλειτουργίας θυροειδούς (?!?!?!?!?!?!)
    πέραν αυτού, εσύ προσπάθησες με κάποιο τρόπο να ρίξεις τις αυξημένες τιμές στα υπόλοιπα? (διακοπή καπνίσματος, γυμναστική, υγιεινή διατροφή?) είδες αποτέλεσμα?
    δυστυχώς κανένας δεν ανέφερε τίποτα τέτοιο....
    για να σου δώσω να καταλάβεις τί λάθη έχουν συμβεί θα σου πω το εξής....
    ένα βράδυ ενώ καθόμουν και ήμουν πολύ ήρεμη άρχισα να έχω πάλι αυτά τα συμπτώματα...τηλωφωνώ στον καρδιολόγο και του το λέω επίσης η πίεσή μου η μικρή είχε πέσει στο τέσσερα και είχα πανιάσει...
    η απάντησή του;;;;
    δεν έχει καμμία σχέση με την πάθησή σου....
    και να φανταστείς πως το τεστ κοπώσεως δεν το έβγαλα πέρα...είχα τάση λιποθυμίας από τα πρώτα δεύτερα....
    αλλά θα το ψάξω και αυτό δεν θα το αφήσω έτσι...
    να ξεμπερδέψω πρώτα με τον νευρολόγο και μετά σειρά έχει ο καρδιολόγος.....

    όσο για αυτά που με ρωτάς έκανα υγιεινή διατροφή και άσκηση όχι τακτική βέβαια αλλά οι δείκτες χοληστερίνης τριγλυκερίδια και σάκχαρο στα ύψη....

    τί να πεις;;;;;
    έχω παθολογικά προβλήματα και πήγαν να μου δημιουργήσουν και ψυχολογικά....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Καλα Λιτσα!!!

    Τωρα το ειδα και τρελαθηκα!

    Με οσα περασες, και οσα χαπια καταπιες μεχρι σημερα, ειναι θαυμα που δεν τρελαθηκες στ\'αληθεια.

    Εγω θα τους ειχα πλακωσει στις μηνυσεις στη θεση σου.
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  3. #18
    Originally posted by boubourina
    Καλα Λιτσα!!!

    Τωρα το ειδα και τρελαθηκα!

    Με οσα περασες, και οσα χαπια καταπιες μεχρι σημερα, ειναι θαυμα που δεν τρελαθηκες στ\'αληθεια.

    Εγω θα τους ειχα πλακωσει στις μηνυσεις στη θεση σου.
    δεν μπορει να το κανει και αν το κανει δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι τελικα θα δικαιωθει μπουμπουρινα !
    ξερεις γιατι?
    γιατι πολλες παθησεις εχουν παρομοια συμπτωματα και ολες ανεξαιρετως ειναι ψυχοσωματικες ! εκτος απο τις λοιμωξεις που και παλι παιζεται λογω μειωμενης αντιστασης του ανοσοποιητικου μας συστηματος που παλι παιζει τεραστειο ρολο ο ψυχικος παραγοντας !
    Μονο αν ειχε μπει σε ενα νοσοκομειο η κλινικη και κατεληγαν
    οι γιατροι στο ψυχικο νοσημα, χωρις να εχουν εξετασει
    τον θηροειδη , θα μπορουσε ισως να στραφει στην δικαιοσυνη!
    Γιατι ο καθε γιατρος θεραπευει οτι του πας εσυ, στα ιδιωτικα ιατρεια !
    Αν πχ πας σε ενα γυναικολογο θα θεραπευσει αυτα που εχουν σχεση με το αναπαραγωγικο της συστημα ...
    μονο ενα νοσοκομειο η μια κλινικη , μπορει να παρεχει ολοκληρωμενη επιστημονικα τεκμηριωμενη διαγνωση για πολλες παθησεις ταυτοχρονα η αν θελετε ,να εχει μια ευθυνη στην σωστη διαγνωση και θεραπεια .
    Αυτο σημαινει ΕΣΥ και εδω φαινεται ποσο λαθος πορεια πηρε η αντιμετωπιση του ασθενη οταν κατακερματιζεται σε πολλα ιδωτικα ιατρεια !

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    δεν έχω σκοπό ούτε μυνήσεις να κάνω ούτε να ζητήσω τα ρέστα από κανέναν...
    όχι γιατί ξέρω πως δεν θα βρω άκρη αλλά επειδή δεν με ενδιαφέρει....
    το θέμα για εμένα είναι πως αρχίζω να βρίσκω την λύση του αινίγματος.....

    όσο για το ότι έχει ταλαιπωρηθεί και ταλαιπωρείται ο οργανισμός μου με τα φάρμακα που παίρνω τί να πω....
    το κάθε τί που γίνεται έχει και τον λόγο που συμβαίνει....
    από την στιγμή που έψαξα και βρήκα άκρη είναι λίγο το κακό....

    σκεφτείτε να συνέχιζα με τα λεγόμενα του νευρολόγου και να έπαιρνα και τα υπόλοιπα φάρμακα που μου είπε....τί θα γινόταν τότε;;;;
    θα περνούσαν τα χρόνια...θα έπαιρνα φάρμακα...θα με παρακολουθούσε ψυχίατρος και στην ουσία το πρόβλημα θα υπήρχε ακόμα....
    δόξα το Θεό όμως....

  5. #20
    Originally posted by λίτσα
    δεν έχω σκοπό ούτε μυνήσεις να κάνω ούτε να ζητήσω τα ρέστα από κανέναν...
    όχι γιατί ξέρω πως δεν θα βρω άκρη αλλά επειδή δεν με ενδιαφέρει....
    το θέμα για εμένα είναι πως αρχίζω να βρίσκω την λύση του αινίγματος.....

    όσο για το ότι έχει ταλαιπωρηθεί και ταλαιπωρείται ο οργανισμός μου με τα φάρμακα που παίρνω τί να πω....
    το κάθε τί που γίνεται έχει και τον λόγο που συμβαίνει....
    από την στιγμή που έψαξα και βρήκα άκρη είναι λίγο το κακό....

    σκεφτείτε να συνέχιζα με τα λεγόμενα του νευρολόγου και να έπαιρνα και τα υπόλοιπα φάρμακα που μου είπε....τί θα γινόταν τότε;;;;
    θα περνούσαν τα χρόνια...θα έπαιρνα φάρμακα...θα με παρακολουθούσε ψυχίατρος και στην ουσία το πρόβλημα θα υπήρχε ακόμα....
    δόξα το Θεό όμως....
    λιτσα
    απο αυτη σου την περιπετεια υγειας ,κρατα το ουσιωδες συμπερασμα
    Η σημαντικοτερη φαση θεραπειας σε οποιοδηποτε νοσημα ειναι η καταλληλη διαγνωση και αυτο , μονο ενα νοσοκομειο η μια κλινικη με αρτια εξοπλισμενα ολα τα ιατρικα τμηματα μπορουν να σου το διασφαλισουν
    τα ιδωτικα ιατρεια ειναι επισης πολυ καλα , για τον οκογενειακο σου γιατρο που θα σε παρακολουθει σταδιακα και περιοδικα και που σε ξερει σαν οργανισμο απο παλια ....
    Αυτος θα κρινει ποτε θα πας σε αλλο γιατρο , εργαστηριο η νοσοκομειο για μια αναλυτικη ερευνα υγειας .
    Ολοι ανεξαιρετως οι γιατροι ειδικοτητων , χειρουργοι κλπ δουλευουν το πρωι σε νοσοκομεια και κλινικες και στα ιατρεια τους συντηρουν καποιους ασθενεις με χρονιες παθησεις η για την συνεχεια της θεραπειας τους εκτος νοσοκομειων και κλινικων
    Για διαγνωση παντα το νοσοκομειο η μια κλινικη διαθετει περισσοτερα μεσα απο το οποιοδηποτε ιδιωτικο ιατρειο

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    λοιπόν επίτρεψέ μου να μην έχω εμπιστοσύνη ούτε στις ιδιωτικές κλινικές....
    όταν ξεκίνησαν όλα πήγα στην καινούρια ιδιωτική κλινική που υπάρχει στην πόλη μου και είναι η καλύτερη όχι μόνο εδώ που μένω εγώ αλλά και εκτός της πόλεώς μου....
    και εκεί οι γιατροί έκαναν λάθος....
    ενώ ήμουν έγκυος οι αιματολογικές εξετάσεις που μου έκαναν δεν έδειξαν τίποτα και έτσι μου έκαναν ακτινογραφία θώρακος....και ταυτόχρονα μου έδωσαν και αντιαλλεργικό φάρμακο...
    ποιός μου λέει εμένα πως από αυτό δεν πήγε καλά η εγκυμοσύνη μου;;;;;

    δεν έχω εμπιστοσύνη πλέον σε κανέναν και σε τίποτα.....
    για αυτό το λόγο δεν επαναπαύομαι και συνεχίζω να ψάχνω με κάθε τρόπο...
    διασταυρώνω απόψεις πλέον και εξετάσεις ταυτόχρονα.....

  7. #22
    Originally posted by λίτσα
    λοιπόν επίτρεψέ μου να μην έχω εμπιστοσύνη ούτε στις ιδιωτικές κλινικές....
    όταν ξεκίνησαν όλα πήγα στην καινούρια ιδιωτική κλινική που υπάρχει στην πόλη μου και είναι η καλύτερη όχι μόνο εδώ που μένω εγώ αλλά και εκτός της πόλεώς μου....
    και εκεί οι γιατροί έκαναν λάθος....
    ενώ ήμουν έγκυος οι αιματολογικές εξετάσεις που μου έκαναν δεν έδειξαν τίποτα και έτσι μου έκαναν ακτινογραφία θώρακος....και ταυτόχρονα μου έδωσαν και αντιαλλεργικό φάρμακο...
    ποιός μου λέει εμένα πως από αυτό δεν πήγε καλά η εγκυμοσύνη μου;;;;;

    δεν έχω εμπιστοσύνη πλέον σε κανέναν και σε τίποτα.....
    για αυτό το λόγο δεν επαναπαύομαι και συνεχίζω να ψάχνω με κάθε τρόπο...
    διασταυρώνω απόψεις πλέον και εξετάσεις ταυτόχρονα.....
    καλα κανεις λιτσα
    εσυ εισαι ο καλυτερος γιατρος του εαυτου σου !
    οι αλλοι εχουν συμβουλευτικο ρολο...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Να ρωτήσω σχετικά με την θεραπεία και την δοσολογία που σου έδωσε ο ψυχίατρος;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    δεν πήγα καθόλου στην ψυχίατρο....
    αυτή με πήρε τηλέφωνο σήμερα....
    την φαρμακευτική αγωγή μου την ρύθμιζε ο νευρολόγος....και αυτός μου είπε πως πρέπει να αυξήσω τα φάρμακα γιατί υποτίθεται πως υποτροπίασα....
    απλά με παρέπεμψε σε ψυχίατρο και μου είπε από εκεί και πέρα θα ρυθμίζει αυτή την φαρμακευτική αγωγή....
    δεν χρειάζομαι όμως ούτε ψυχίατρο ούτε φάρμακα....
    δόξα το Θεό είμαι πολύ καλά....καλύτερα δεν γίνεται....
    θα καταπολεμήσω τα παθολογικά προβλήματα και όλα θα λυθούν....

  10. #25
    Originally posted by λίτσα
    δεν πήγα καθόλου στην ψυχίατρο....
    αυτή με πήρε τηλέφωνο σήμερα....
    την φαρμακευτική αγωγή μου την ρύθμιζε ο νευρολόγος....και αυτός μου είπε πως πρέπει να αυξήσω τα φάρμακα γιατί υποτίθεται πως υποτροπίασα....
    απλά με παρέπεμψε σε ψυχίατρο και μου είπε από εκεί και πέρα θα ρυθμίζει αυτή την φαρμακευτική αγωγή....
    δεν χρειάζομαι όμως ούτε ψυχίατρο ούτε φάρμακα....
    δόξα το Θεό είμαι πολύ καλά....καλύτερα δεν γίνεται....
    θα καταπολεμήσω τα παθολογικά προβλήματα και όλα θα λυθούν....
    ακριβως λιτσα!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Λίτσα,

    θυμαμαι οτι παλιοτερα μιλουσες για καταθλιψη κ φοβιες με βεβαιοτητα. Δεν θυμαμαι να επικαλεισαι την ιατρικη γνωματευση που ειχες, μα συναισθηματα του παρελθοντος. Τουλάχιστον περιγραφες...Να πω μονο πώς σαν συμπτωμα του υποθυρεοειδισμού αναφερεται μεταξυ των αλλων κ η καταθλιψη. Ισως αν ρωτουσες τον γιατρο που εθιξε το θεμα του θυροειδη, να επαιρνες πληρεστερη και πιο ολοκληρωμενη ενημερωση.

    Οπως κ να χει, εγω θα σου ευχηθω οτι κ αν ηταν να ανηκει μονιμα στο παρελθον κ κατι ακομα: εμπιστοσυνη στον εαυτο σου κ σ αυτο που αισθανεσαι Αυτο παντα βοηθαει ολους μας!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #27
    λαθος διαγνωση λεει η κοπελα σοφια ...
    γιατι πατε να την γυρισετε παλι πισω ?
    πρωτη φορα ειναι που συμβαινει κατι τετοιο?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν μιλησα για καμια διαγνωση πανο.και εχε απλα υποψη σου, για την ιστορια, πώς ημουν επιφυλακτικη εδω κ πολυ καιρο στον νευρολογο αυτο, με βαση παντα αυτα που διαβαζα μεσω της λιτσας. Κατι που το εχω γραψει και στο παρελθον. Επισης, σε πληροφορω πώς δεν εμπιστευομαι ευκολα διαγνωσεις. εμπιστευομαι ανθρωπους κ συναισθηματα.

    Κατα τα λοιπα, αν θες, μπορεις να μ αφηνεις να διατυπώνω κι εγω τη γνωμη μου. Σ ευχαριστω προκαταβολικα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Λίτσα εγώ επειδή έχω υποθυρεοδεισμό πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν έγιναν οι βασικές εξετάσεις για θυρεοειδή.Τελικά τι χάπια σου έδωσαν ποσο διάστημα ΄τα΄ηπιες και σε τι δόση;ειλικρινά είμαι περίεργη όντως αν ξερυθμιστεί ο θυρεοειδής π,χ το Τ4 έχεις παρόμοια συμπτώματα με την κατάθλιψη γιατί η θυροξίνη είναι ψυχοτρόπος ορμόνη

  15. #30
    Originally posted by Sofia
    δεν μιλησα για καμια διαγνωση πανο.και εχε απλα υποψη σου, για την ιστορια, πώς ημουν επιφυλακτικη εδω κ πολυ καιρο στον νευρολογο αυτο, με βαση παντα αυτα που διαβαζα μεσω της λιτσας. Κατι που το εχω γραψει και στο παρελθον. Επισης, σε πληροφορω πώς δεν εμπιστευομαι ευκολα διαγνωσεις. εμπιστευομαι ανθρωπους κ συναισθηματα.

    Κατα τα λοιπα, αν θες, μπορεις να μ αφηνεις να διατυπώνω κι εγω τη γνωμη μου. Σ ευχαριστω προκαταβολικα.
    μα και να θελα δεν εχω τροπο να σε αποτρεψω να το κανεις σοφια
    ομως διαπιστωνω οτι την γυρνατε πισω και αυτο πιστευω ειναι πολυ λαθος ! οταν καποιος εχει σχηματισει αποψη για την αρρωστεια του δεν πρεπει το φορουμ να τον κανει να αμφιβαλει γιατι το τοτε η εννοια υποστηριξη παει περιπατο !
    υποστηριζω καποιον οσο βγαζει προβλημα
    οταν εχει καταληξει καπου και γραφει οτι παει καλα δεν πρεπει να την γυρνατε πισω για να την κανετε να αμφιβαλει για την αυτοεκτιμηση της ...
    ιατρικο λαθος ειναι ο τιτλος του ποστ!
    επεστρεψε για να σας κανει να καταλαβετε το τι χαος επικρατει στον τομεα της διαγνωσης
    τωρα αν δεν θελετε ...

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •