κατάθλιψη;;;; ΙΑΤΡΙΚΟ ΛΑΘΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 125
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696

    κατάθλιψη;;;; ΙΑΤΡΙΚΟ ΛΑΘΟΣ

    λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή...
    πριν δυόμιση χρόνια σχεδόν μένω έγκυος....αρχίζουν τα πρώτα συμπτώματα...μουδιάσματα στα άκρα , ταχυκαρδίες , απώλεια αισθήσεων , εφίδρωση και πολλά άλλα....
    ο γυναικολόγος τα αποδίδει στην εγκυμοσύνη....μετά από δυόμιση μήνες αποβάλλω....
    τα συμπτώματα;;;; συνεχίζουν να υπάρχουν στον ίδιο βαθμό...πηγαίνω σε διάφορους γιατρούς....στομαχολόγο , πνευμονολόγο , ορυλά και ο κάθε ένας μου έλεγε το μακρύ και το κοντό του χωρίς όμως να βρίσκουν άκρη με αυτά τα συμπτώματα και χωρίς να μπορούν να τα αποδώσουν πουθενά....είχα χάσει τα αβγά και τα πασχάλια γιατί δεν ήξερα τί έχω....
    ήθελα απελπισμένα να πιαστώ από κάπου...να βρεθεί κάποιος να μου πει τι έχω επιτέλους...
    πηγαίνω σε καρδιολόγο ο οποίος μου βρίσκει πρόπτωση της μητροειδούς βαλβίδος....τα συμπτώματα αυτά όμως δεν συμπίπτουν με αυτά της συγκεκριμένης πάθησης...
    εν τέλει καταλήγω σε νευρολόγο ...κάνω αξονική εγκεφάλου και δεν δείχνει τίποτα δόξα το θεό....
    το πόρισμά του;;;; βαριάς μορφής κατάθλιψη!!!!!!!!!!
    με φορτώνει με ολόκληρη φαρμακαποθήκη.....
    με επηρεάζει λέγοντάς μου για διάφορες φοβίες και συγκεκριμένα για αγοραφοβία και τα φάρμακα συνεχίζονται....
    τα συμπτώματα όμως δεν σταματούν να υπάρχουν....

    και ερχόμαστε στο σήμερα δυόμιση χρόνια μετά....
    ψυχολογικά είμαι σούπερ...καλύτερα δόξα το θεό δεν γίνεται...έχω διάθεση για τα πάντα....χορεύω και τραγουδώ όλη μέρα , φροντίζω το σπίτι μου και την οικογένειά μου και πάνω από όλα τον εαυτό μου....βγαίνω έξω και διασκεδάζω...
    τα σωματικά όμως συμπτώματα που είχα υπάρχουν ακόμα....
    πηγαίνω λοιπόν στον νευρολόγο όπως έκανα κάθε μήνα και του λέω ακριβώς τα ίδια πράγματα....
    η απάντησή του;;;;;
    υποτροπίασες , δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω άλλο , με τα φάρμακα ξεκινάμε πάλι από την αρχή δηλαδή μου τα αυξάνει στο έπακρο και με παραπέμπει σε ψυχίατρο......
    έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου....
    μα πώς είναι δυνατόν να υποτροπιάσω από την στιγμή που νιώθω πάρα πολύ καλά ψυχολογικά....
    τον ρωτάω μήπως υπάρχει κάτι οργανικό που μου δημιουργεί όλα αυτά τα παθολογικά προβλήματα και μου απαντά αρνητικά....
    φεύγω από εκεί αποφασισμένη να φτάσω ως το κόκκαλο αυτή την φορά για να βρω τί πραγματικά έχω....
    τπ συζητώ με τους δικούς μου ανθρώπους και το μυαλό μας πηγαίνει μήπως υπάρχει θυρεοειδής....
    συγγενής με θυρεοειδή έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα...
    πηγαίνω σε ενδοκρινολόγο , της λέω όλο το ιστορικό και τρελάθηκε....
    μα πώς είναι δυνατόν μου λέει να μην σου αναφέρει κανένας γιατρός για θυρεοειδή....
    με εξετάζει και πιάνει τον αδένα με τα χέρια της...διόγκωση του θυρεοειδούς....
    κάνω εξειδικευμένες εξετάσεις ακόμα και σπινθιρογράφημα...
    το αποτέλεσμα;;;;;
    οζόδης βρογχοκήλη....δηλαδή πρόβλημα με τον θυρεοειδή.....

    όλα αυτά δηλαδή οφείλονται εκεί και δημιουργήθηκε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης....πράγμα που συμβαίνει πολύ συχνά....

    τόσα χρόνια παίρνω ψυχοφάρμακα και πολύ δυνατά μάλιστα άνευ λόγου και αιτίας....
    έχω φορτώσει τον οργανισμό μου με χημικές ουσίες που θα κάνει πάρα πολύ καιρό να αποβάλλει ... χώρια που θα μου πάρει μήνες για να τα σταματήσω γιατί χρειάζονται σταδιακή μείωση.....

    η αλήθεια όμως είναι πως δεν με πειράζει και πολύ γιατί επιτέλους βρήκα μια άκρη...βρήκα που οφείλονται όλα αυτά ...

    απλά πήρα το μάθημά μου....
    να μην εμπιστεύομαι κανέναν αν πρώτα δεν κάνω εξωνυχιστικό έλεγχο.....

    μην παρεξηγηθώ...αυτό δεν σημαίνει πως όποιος έχει τα ίδια συμπτώματα έχει και θυρεοειδή απαραίτητα....
    απλά έτυχε να συμβεί σε εμένα....

    τώρα συνεχίζω την ζωή μου κανονικά χωρίς φόβους...γιατί απλά ποτέ δεν υπήρξαν στην πραγματικότητα....
    όλα ήταν μια αυταπάτη....ένα τραγικό λάθος.....
    συγνώμη αν σας κούρασα .....

  2. #2
    Επαθα σοκ μολις διαβασα το θεμα σου,μα ειναι δυνατον κανενας γιατρος να μη σου πει να εξετασεις το θυροειδη σου πριν αρχισεις φαρμακευτικη αγωγη?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    που ζουμε?αν ειναι δυνατον!το πρωτο πραγμα που θα πρεπε να σου πει ειναι αυτο.εγω καθε μηνα κανω εξετασεις.αν ειναι δυνατον!!!αγαπητη,μηπως θα επρεπε να αλλαξεις γιατρο??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    η πρωτη στην κυριολεξια η πρωτη εξεταση που ζητανε οι ψυχιατροι στα δημοσια νοσοκομεια ειναι θυροειδης...εγω που ειμαι βοηθος γιατρου το ηξερα!!!Ημαρτον και ελεος που επεσες κοπελια μου!!Δεν πειραζει ολα για καποιο λογο γινονται!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by melene
    που ζουμε?αν ειναι δυνατον!το πρωτο πραγμα που θα πρεπε να σου πει ειναι αυτο.εγω καθε μηνα κανω εξετασεις.αν ειναι δυνατον!!!αγαπητη,μηπως θα επρεπε να αλλαξεις γιατρο??
    να αλλάξω γιατρό δεν γίνεται γιατί τον χρειάζομαι για να μου κόψει τα φάρμακα που δεν τα χρειάζομαι πλέον....
    φυσικά δεν τον έχω ενημερώσει για τίποτα ακόμα....
    και ξέρετε τί έγινε;;;
    πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο μια ψυχίατρος και μου είπε πως παίρνει εκ μέρους του νευρολόγου...πως της έδωσε το τηλέφωνό μου για να κάνουμε συνεδρίες....
    αν είναι δυνατόν.....
    με το ζόρι παντρειά δηλαδή....
    πάντως πριν μου σταματήσει τα φάρμακα δεν πρόκειται να του αναφέρω για τον θυρεοειδή γιατί θέλω να δω τί θα μου πει για την τωρινή μου κατάσταση...
    αν θα επιμείνει δηλαδή πως έχω υποτροπιάσει ενώ εγώ αισθάνομαι πάρα πολύ καλά....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    mαλλον η ψυχιατρος θα ειναι φιλεναδα του και θα θελει να της εξασφαλισει πελατεια!
    μα καλα,αφου θεωρει οτι εισαι σε φαση υποτροπης,γιατι σου κοβει τα χαπια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    πες μου εσύ να σου πω και εγώ......
    το μόνο που κατάλαβα είναι πως δεν βρίσκεις άκρη με αυτούς τους γιατρούς....
    με έβαλε σε ένα τρυπάκι χωρίς λόγο και τώρα άντε να βγω ....

    η ενδοκρινολόγος μου είπε πως τα φάρμακα που παίρνω είναι πολύ δυνατά και πώς είναι δυνατόν ένας νευρολόγος να τα χορηγήσει....

    θα μου πεις φταίω και εγώ που τον εμπιστεύτηκα αλλά είπαμε....ήθελα να πιαστώ από κάπου και ο συγκεκριμένος στην πόλη που μένω είναι κορυφή στην ειδικότητά του....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλησπέρα Λίτσα!Όταν σου έγινε η πρώτη αξιολόγηση και η γνωμάτευση για κατάθλιψη,πώς ήταν η γενική σου κατάσταση,πέραν των συμπτωμάτων που ανέφερες;Υπήρχαν αλλαγές στην όρεξη(διατροφικό μοντέλο),στις ώρες ύπνου(αύξηση ή μείωση),στη διάθεση για σεξ;Αρνητικές σκέψεις υπήρχαν;

    Θα ήθελα επίσης να σου ευχηθώ σιδερένια,να ξεκαθαρίσει το θέμα με την υγεία σου και να βρεις πάλι τον ωραίο,δυνατό σου εαυτό!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    η διάθεσή μου ήταν πάρα πολύ καλή....
    απλά τρομοκρατήθηκα γιατί ένιωσα όλα όσα ανέφερα και περισσότερο φοβήθηκα γιατί είχα απώλεια αισθήσεων....
    αλλαγή στις ώρες ύπνου δεν υπήρχε....
    διάθεση για σεξ δόξα τον Θεό υπήρχε και υπάρχει.....
    διαφορά στο βάρος υπήρχε γιατί ένιωθα έναν κόμπο στον λαιμό και δεν μπορούσα να φάω....
    όσο για τις αρνητικές σκέψεις δημιουργήθηκαν στην πορεία....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Στη διάγνωση για κατάθλιψη,παίζουν ρόλο αυτές οι αλλαγές,γι αυτό σε ρώτησα.Αν συνέχιζες να κοιμάσαι καλά,να έχεις σταθερή libido και δεν υπήρχαν αρνητικά συναισθήματα,να μη νιώθεις δηλαδή αισθήματα κενού,ματαιότητας,θλίψης,α� � συνέχιζες να προσέχεις τον εαυτό σου εμφανισιακά και δεν άλλαξε η κοινωνικότητά σου,ίσως θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου,σε ποια ευρήματα στηρίχθηκε για τη διάγνωση.

    Σε κάθε περίπτωση,σε αυτό που ανέφερες,έχεις μεγάλο δίκιο,πάντα πρέπει να διασταυρώνουμε τις απόψεις και ιατρικές γνωματεύσεις,για να αποφεύγονται κατά το δυνατόν οι τυχόν λανθασμένες διαγνώσεις.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    όλα αυτά που αναφέρεις τα αισθάνθηκα κατά την πορεία της θεραπείας μου.....
    τότε ναι ένιωθα κενό και θλίψη γιατί ενώ έπαιρνα τα φάρμακα και με παρακολουθούσε ο γιατρός εγώ δεν αισθανόμουν πολύ καλά ... τα σωματικά συμπτώματα δεν σταματούσαν....και αυτό με έριχνε ψυχολογικά....και δεν είχα διάθεση για τίποτα....
    τώρα πια που σκέφτομαι πιο λογικά ίσως αυτά να μου τα δημιουργούσαν και τα φάρμακα.....

    υπήρξε όμως διάστημα που σταμάτησαν και τα σωματικά και ήμουν σούπερ.....
    απλά εμφανίστηκαν πάλι έτσι ξαφνικά όπως την πρώτη φορά και για αυτό το λόγο το έψαξα περισσότερο τώρα....
    και δόξα τον Θεό βρήκα την άκρη ή σχεδόν την αρχή της λύσης....

  12. #12
    για τον νευρολόγο τα είπες και έχεις δίκιο.
    πρέπει όμως να αναρωτηθείς (και οι υπόλοιποι) ότι αφού πήγες σε τόσους γιατρούς κανένας, ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σου έγραψε εξέταση για θυροειδή? δεν την γράφουν μόνο ενδοκρινολόγοι...
    ο καρδιολόγος που διέγνωσε πρόπτωση μητροειδούς δεν σου έγραψε να κάνεις και εξετάσεις αίματος (ldl, hdl, ζάχαρο, τριγλυκερίδια κλπ) συμπεριλαμβανομένων και δεικτών θυροειδούς?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    βεβαίως και έκανα αιματολογικές εξετάσεις ....
    και ήταν όλα ανεβασμένα......
    αλλά όλοι μου έλεγαν πως τα συμπτώματα που έχω δεν οφείλονται εκεί.....
    και έτσι πιάστηκα από την γνωμάτευση της κατάθλιψης.....
    ίσως επειδή ήθελα να πιαστώ από κάπου.....
    σε συζήτηση με παθολόγο μου είπε πως τα συμπτώματα θυρεοειδούς και κατάθλιψης είναι σχεδόν τα ίδια....
    παίρνω αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά αλλά τα συμπτώματα παραμένουν....ενώ η ψυχολογία μου είναι πολύ καλή...
    τί σημαίνει αυτό;;;;
    υποτροπή;;;;
    πάντως δεν επαναπαύομαι.....
    θα συνεχίσω να ψάχνω μέχρι να βρω την άκρη του νήματος.....
    να σημειώσω εδώ πως τα φάρμακα που παίρνω επιδηνώνουν την κατάσταση του θυρεοειδούς.....
    πιάσε το αβγό και κούρευτο....

  14. #14
    συγνώμη που επιμένω
    ταχυκαρδίες, εφίδρωση, μουδιάσματα, αδυναμία είναι ΚΑΙ συμπτώματα πρόπτωσης που έχεις, αλλά όχι μόνο.
    ο καρδιολόγος, ο παθολόγος ο κάθε ένας που πήγες είδε τις αιματολογικές και δεν συζήτησαν καθόλου το ενδεχόμενο δυσλειτουργίας θυροειδούς (?!?!?!?!?!?!)
    πέραν αυτού, εσύ προσπάθησες με κάποιο τρόπο να ρίξεις τις αυξημένες τιμές στα υπόλοιπα? (διακοπή καπνίσματος, γυμναστική, υγιεινή διατροφή?) είδες αποτέλεσμα?

  15. #15
    Originally posted by λίτσα
    λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή...
    πριν δυόμιση χρόνια σχεδόν μένω έγκυος....αρχίζουν τα πρώτα συμπτώματα...μουδιάσματα στα άκρα , ταχυκαρδίες , απώλεια αισθήσεων , εφίδρωση και πολλά άλλα....
    ο γυναικολόγος τα αποδίδει στην εγκυμοσύνη....μετά από δυόμιση μήνες αποβάλλω....
    τα συμπτώματα;;;; συνεχίζουν να υπάρχουν στον ίδιο βαθμό...πηγαίνω σε διάφορους γιατρούς....στομαχολόγο , πνευμονολόγο , ορυλά και ο κάθε ένας μου έλεγε το μακρύ και το κοντό του χωρίς όμως να βρίσκουν άκρη με αυτά τα συμπτώματα και χωρίς να μπορούν να τα αποδώσουν πουθενά....είχα χάσει τα αβγά και τα πασχάλια γιατί δεν ήξερα τί έχω....
    ήθελα απελπισμένα να πιαστώ από κάπου...να βρεθεί κάποιος να μου πει τι έχω επιτέλους...
    πηγαίνω σε καρδιολόγο ο οποίος μου βρίσκει πρόπτωση της μητροειδούς βαλβίδος....τα συμπτώματα αυτά όμως δεν συμπίπτουν με αυτά της συγκεκριμένης πάθησης...
    εν τέλει καταλήγω σε νευρολόγο ...κάνω αξονική εγκεφάλου και δεν δείχνει τίποτα δόξα το θεό....
    το πόρισμά του;;;; βαριάς μορφής κατάθλιψη!!!!!!!!!!
    με φορτώνει με ολόκληρη φαρμακαποθήκη.....
    με επηρεάζει λέγοντάς μου για διάφορες φοβίες και συγκεκριμένα για αγοραφοβία και τα φάρμακα συνεχίζονται....
    τα συμπτώματα όμως δεν σταματούν να υπάρχουν....

    και ερχόμαστε στο σήμερα δυόμιση χρόνια μετά....
    ψυχολογικά είμαι σούπερ...καλύτερα δόξα το θεό δεν γίνεται...έχω διάθεση για τα πάντα....χορεύω και τραγουδώ όλη μέρα , φροντίζω το σπίτι μου και την οικογένειά μου και πάνω από όλα τον εαυτό μου....βγαίνω έξω και διασκεδάζω...
    τα σωματικά όμως συμπτώματα που είχα υπάρχουν ακόμα....
    πηγαίνω λοιπόν στον νευρολόγο όπως έκανα κάθε μήνα και του λέω ακριβώς τα ίδια πράγματα....
    η απάντησή του;;;;;
    υποτροπίασες , δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω άλλο , με τα φάρμακα ξεκινάμε πάλι από την αρχή δηλαδή μου τα αυξάνει στο έπακρο και με παραπέμπει σε ψυχίατρο......
    έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου....
    μα πώς είναι δυνατόν να υποτροπιάσω από την στιγμή που νιώθω πάρα πολύ καλά ψυχολογικά....
    τον ρωτάω μήπως υπάρχει κάτι οργανικό που μου δημιουργεί όλα αυτά τα παθολογικά προβλήματα και μου απαντά αρνητικά....
    φεύγω από εκεί αποφασισμένη να φτάσω ως το κόκκαλο αυτή την φορά για να βρω τί πραγματικά έχω....
    τπ συζητώ με τους δικούς μου ανθρώπους και το μυαλό μας πηγαίνει μήπως υπάρχει θυρεοειδής....
    συγγενής με θυρεοειδή έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα...
    πηγαίνω σε ενδοκρινολόγο , της λέω όλο το ιστορικό και τρελάθηκε....
    μα πώς είναι δυνατόν μου λέει να μην σου αναφέρει κανένας γιατρός για θυρεοειδή....
    με εξετάζει και πιάνει τον αδένα με τα χέρια της...διόγκωση του θυρεοειδούς....
    κάνω εξειδικευμένες εξετάσεις ακόμα και σπινθιρογράφημα...
    το αποτέλεσμα;;;;;
    οζόδης βρογχοκήλη....δηλαδή πρόβλημα με τον θυρεοειδή.....

    όλα αυτά δηλαδή οφείλονται εκεί και δημιουργήθηκε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης....πράγμα που συμβαίνει πολύ συχνά....

    τόσα χρόνια παίρνω ψυχοφάρμακα και πολύ δυνατά μάλιστα άνευ λόγου και αιτίας....
    έχω φορτώσει τον οργανισμό μου με χημικές ουσίες που θα κάνει πάρα πολύ καιρό να αποβάλλει ... χώρια που θα μου πάρει μήνες για να τα σταματήσω γιατί χρειάζονται σταδιακή μείωση.....

    η αλήθεια όμως είναι πως δεν με πειράζει και πολύ γιατί επιτέλους βρήκα μια άκρη...βρήκα που οφείλονται όλα αυτά ...

    απλά πήρα το μάθημά μου....
    να μην εμπιστεύομαι κανέναν αν πρώτα δεν κάνω εξωνυχιστικό έλεγχο.....

    μην παρεξηγηθώ...αυτό δεν σημαίνει πως όποιος έχει τα ίδια συμπτώματα έχει και θυρεοειδή απαραίτητα....
    απλά έτυχε να συμβεί σε εμένα....

    τώρα συνεχίζω την ζωή μου κανονικά χωρίς φόβους...γιατί απλά ποτέ δεν υπήρξαν στην πραγματικότητα....
    όλα ήταν μια αυταπάτη....ένα τραγικό λάθος.....
    συγνώμη αν σας κούρασα .....
    Λιτσα δεν ειναι τυχαιο
    που καθε μερα γραφω εδω την ιδια φραση βγαλμενη απο το πιο εγυρο στομα στην Γαλλια σχετικα με θεματα ψυχικης υγειας
    Η Ψυχιατρικη ειναι ελιπης επιστημη !
    Το ενοιωσες φουκαριαρα μου στο πετσι σου !
    Δεν φταινε ομως οι γιατροι σου , γιατι αυτο που δεν εκανες οπως δεν κανουν και οι περισσοτεροι Ελληνες , ειναι να μπεις σε ενα νοσοκομειο και να ακολουθηθει μεθοδικα η διαδικασια διαγνωσης απο ολα τα εμπλεκομενα τμηματα !
    Θα σου δωσω ενα παραδειγμα
    οταν το 1979 παρουσιαστηκα στο Ναυτικο για να υπηρετησω με υπερταση με εβαλαν στο ΝΝΑ και μου εκαναν αμεσως εξεταση θηροειδους με σπινθηρογραφημα !
    Ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι ....
    Αν ομως ειχα θηροειδη , σιγουρα θα το ηξερα απο τοτε !

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •