Η εξαρτηση απο το Φορουμ ...καλο η κακο? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Originally posted by lini
    Απλά ενημερωτικά ρωτάω.
    Το δικό μου θέμα το έχω θέσει και μάλλον θα το συνεχίσω σε λίγες μέρες.
    Απλά διαβάζω συζητήσεις και βλέπω οτι άτομα διαφωνούν και έχουν φτάσει σε σημείο να τσακώνονται.Σίγουρα κάποιοι δενονται και επηρεάζονται.
    Και οσον αφορά το θέμα της κοπέλας με το ιατρικό λάθος, αν κατάλαβα καλά, η κοπέλα αυτή έγραφε στο παρελθόν.Τώρα ολοι εκνευρίστηκαν γιατι οι γιατροί δεν της έκαναν όλες τις απαραιτητες εξετάσεις.Οταν αυτή η κοπέλα έγραψε για πρώτη φορά εδώ, δεν την ρώτησε κανείς?
    Δεν σας κατηγορώ σίγουρα.Απλά πιστεύω οτι από την στιγμή που βρήκε ποιο είναι το προβλημά της, και μακάρι να είναι αυτό, και έχει ξεκινήσει αγωγή με φάρμακα, ο οργανισμός της ήδη έχει μια εξάρτηση από αυτά και η μείωση πρέπει να γίνει σταδιακά.
    λινι αν μια μερα πας σε μια κεντρικη πλατεια της πολης που ζεις
    και αρχισεις να συζητας με αγνωστους τα προβληματα σου , δεν μπορεις να τους ζητησεις και τα ρεστα γιατι σου ειπε καποιος, οτι αν ποναει το κεφαλι σου πρεπει να το κοψεις για να ησυχασεις ετσι? θεωρητικα παντα στην πλατεια θα βρεις την κυρια που εχει βγει για ψωνια και θελει να ανταλαξει καποιες κουβεντες με την γειτονισα της , τον υδραυλικο που μολις τελειωσε την επισκευη απο το καζανακι στην πολυκατοικια κα εκατσε λιγο να ξαποστασει και ισως και καποιο γιατρο , ο οποιος μολις τελειωσε καποια επισκεψη και πινει τον καφε του στο μπιστρο πριν παει στην επομενη...
    Αν εχεις υπομονη , επιμονη και κυριως αυτοελεγχο , ισως μετα απο πολλες συζητησεις με ολους αυτους που προνανεφερα , βγαλεις καποια θετικα συμπερασματα για την κατασταση της υγειας σου , αλλα πανω απο ολα , θα εχει νοιωσει ενα σημαντικο πραγμα ....
    ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙς ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΥΡΩ ΜΑς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Εγω πυστευω οτι το 90 της εκατο για να μην πω ολοι ειδικα απο το συγκεκριμενο φορουμ....δεν ειναι εξαρτημενοι....
    το οτι υπαρχει εξαρτηση απο το ιντερνετ ναι...αυτο το ξερω και συμφωνω και ειναι και αποδεδειγμενο........
    Υπαρχει εκαρτηση απο πολλους ανθρωπους απο το ιντερνετ...
    απο τα παιχνιδια....απο τα chat...mirc κλπ....απο msn απο μεχρι και εξαρτησιοσεξομανια μεσο καμερας στο ιντερνετ....
    αλλα γενικα στα φορουμς δεν πυστευω οτι υπαρχει εξαρτηση....
    εγω π.χ μπαινω σε 3-4 φορουμς καποια για να κατεβαζω ταινιες και τραγουδια...καποια αλλα οπου ανοιγουμε συζητησεισ για την αρχαια ελλαδα...κ οτι περιεχει \"αυτη\"...
    και αυτο εδω το e-psychology....που ειναι απο το πιο ΑΞΙΟΛΟΓΑ!!!
    ..............και ειλικρινα επειδη ξερω τι θα πει εξαρτηση κα8ε ειδους ....επειδη εχω βιωσει αρκετεσ εξαρτησεισ κ απο ουσιες κ απο ανθρωπους μπορω να καταλαβω το ποτε ειμαι εξαρτημενος...
    καποτε οταν πρωτοξεκινησα το chat... ειχα εξαρτηθει ξεκιαγα να μιλω το μεσημερι και τελειωνα το πρωι...και το πρωι ξανα σηκωνομουν για να μπω στο chat....
    Αλλα ξανα λεω απο φορουμ και εδικα αυτο ...οχι δυσκολο.....

    YΓ πανος ειπς μαζευεις απουσιες......εκτος ολων των αλλων που εισαι μηπως ησουν και απουσιολογος στην ταξη βρε μικρος??

    ΥΓ ασε που Δεν! υπαρχει καλη και κακη εξαρτηση...οπως λες και στον τιτλο του θεματος αλλωστε που ανοιξες εσυ!!

    Υπαρχει μοναχα! εξαρτηση!

    Με εκτιμηση Θοδωρης
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    διαβάζω σωστά?έχεις ξεφύγει?θα μας πεις με ποιους θα μιλάμε και πότε θα φύγουμε από το φόρουμ?και το ζητάς και από την διαχείριση?ε, ρε γέλια!!!!
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by vince
    Για να καταλάβω κάτι.. στους ψυχασθενείς υπολογίζεις και τον εαυτό σου?


    ξεκίνησε πάντως την απεξάρτηση μη απαντώντας στα υ2υ.
    δες \" διάθεση \" :D
    http://www.mazi.org.gr/

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •