ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Η αληθεια ειναι οτι μετα απο 4 φορες που μπηκα και το επαθα δεν εχω ξαναμπει σε μετρο.Μόνο στο μετρο μου συμβαινει αυτο.Σε κανενα αλλο.Όταν μπαινει στην συραγγα και υπαρχει αυτο το μαυρο τότε το παθαινω

  2. #17
    Λοιπόν, θεωρώ πως αντιμετωπίζεται αν καταλάβεις τον λόγο που ξαφνικά σε έπιασε κάτι τέτοιο. Έχεις κάποιο κοινό με τη δική μου περίπτωση: Εμένα λόγω βρομιάς μου δημιουργήθηκε ΙΔΨ και αυτό ξεκίνησε από τα λεωφορεία. Συμπεριλαμβάνεται όμως και ένα είδος πανικού καθώς όσο συναναστρεφόμουν με αυτό τόσο το χειρότερο για μένα μέχρι που σταμάτησα να το κάνω και φυσικά ζήτησα τη βοήθεια ειδικού, καθώς είμαι και άλλη περίπτωση από τη δική σου.

    Ο πανικός ίσως μπορεί να αντιμετωπιστεί με κάποια ηρεμιστικά χάπια αλλά και με την δική σου συνδρομή χωρίς κατά εμέ να χρειάζεται να πας σε ειδικό, τουλάχιστον για μεγάλο διάστημα, αν όμως ο πανικός σου σταδιακά κυριαρχεί και στο σύνολο της ζωής σου και γίνεται μία πραγματικότητα που ξεφεύγει από το Μετρό, τότε χρειάζεσαι κατευθείαν Ιατρική βοήθεια.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Πιστευεις οτι πρεπει να προσπαθω να μπαινω στο μετρο εστω και για μια σταση?ή να περιμενω μεχρι 11/11 που εχω κλεισει ραντεβου μ ε μια ψυχολογο σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας της περιοχης μου?Πρέπει να παω και σε ψυχιατρο?

  4. #19
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Περιμενε μεχρι το ραντεβου σου λιγες μερες ειναι ακομα.Αυτο που θα σου πει ο ειδικός αυτο να ακολουθήσεις.Εφοσον εκλεισες ραντεβου εκανες ηδη το πρωτο μεγαλο βημα για να λυθει το προβλημα.Ρωτησε εκει ολες τις αποριες.Προσωπικα το να σου πω να κανεις πειραματα με χαπια, η δοκιμες με το μετρο ή οτι αλλο θα ηταν ανευθυνο γιατι ξαναλεω δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.Καθε ανθρωπος μπορει να χρειαζεται διαφορετικη μεταχειρηση για το ιδιο προβλημα γιατι ολα αυτα τα προβληματα ειναι πολυπαραγοντικα.Θα περιμενουμε να μας πεις τα νεα μετα την πρωτη σου επισκεψη με τον ψυχολογο.Απλα θυμισου οτι ισως παρει αρκετο χρονο μεχρι να γινουν ολα καλυτερα.Να εισαι καλα.

  5. #20
    Δεν είναι καλό να συνεχίζεις να μπαίνεις στο μετρό. Πρέπει να έχεις υπομονή και να μην στεναχωριέσαι. Στο λέω αυτό διότι συνήθως η ψυχολογία μας πέφτει όταν δεν μπορούμε να διεκπεραιώσουμε τις υποχρεώσεις μας. Η στιγμή που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις τον φόβο σου θα έρθει όταν συμβουλευτείς ειδικό. Βέβαια, μπορεί να χρειαστεί αρκετές συνεδρίες μέχρι να αποκτήσεις μία κάποια αυτοπεποίθηση.

    Όσο για τον Ψυχίατρο, αυτός θα χρειαστεί σε περίπτωση που θα λάβεις φάρμακα πέρα από απλά ηρεμιστικά. Εγώ επί παραδείγματι πάω σε ψυχίατρο διότι παίρνω 2 διαφορετικά φάρμακα και είμαι και άνω των 18. Παίζει και αυτό τον ρόλο του. Επίσης δεν διαθέτω κάτι που χρειάζεται απλή συμβουλή, αλλά ιατρικές μεθόδους αντιμετώπισης.

    Ευελπιστώ, να πάνε όλα καλά για σένα. Θεωρώ ότι δεν είναι και τόσο ιδιαίτερο το πρόβλημά σου εν συγκρίσει με το δικό μου. Απλά, σου γράφω επειδή ξέρω πως αισθάνεσαι έστω και από διαφορετικό λόγο που καθένας μας έχει.

    Αν θέλεις διάβασε την ιστορία μου, στο κεφάλαιο ΙΔΨυχαναγκασμοί.

    Για οποιαδήποτε απορία ή βοήθεια μην διστάσεις να ρωτήσεις.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    34

    ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ

    Ο ψυχολογος δεν θα μου πει αν χρειαζεται να παω σε ψυχιατρο για φαρμακα?

  7. #22
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Originally posted by frida
    Ο ψυχολογος δεν θα μου πει αν χρειαζεται να παω σε ψυχιατρο για φαρμακα?
    Χωρίς να περνω ορκο, υποθετω πως ναι.Αν δεν αναφερει κατι ο ιδιος μπορεις να τον ρωτησεις.

  8. #23
    Όπως σου γράφει η Ananta, είναι πιθανό να σου το προτείνει ο ψυχολόγος. Αλλά ακόμα και να μην το κάνει θεωρώ από προσωπική εμπειρία ότι οι ενήλικες είναι καλύτερα να πηγαίνουν στον ψυχίατρο, όχι ότι θα χάσεις κάτι αν πας στον ψυχολόγο. Με την πρώτη επίσκεψη σου θα είσαι και εσύ σε θέση να κρίνεις.

    Εγώ, μόλις είχα πει το πρόβλημα μου στον παθολόγο, μου συνέστησε ψυχίατρο κατευθείαν και μόνο εις περίπτωση που ήμουν κάτω των 18 θα έπρεπε να πάω σε ψυχολόγο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •